Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

azil halinde yapılması gereken yasal prosedür nedir

Yanıt
Old 09-03-2009, 13:45   #1
a.lawyer

Mutsuz azil halinde yapılması gereken yasal prosedür nedir

Herkese iyi çalışmalar. Sitede, azil halinde vekalet ücretine ilişkin pek çok başlık mevcut ancak azil halinde Avukatın yapması gereken işlemlere ilişkin bölüm bulamadım. Davalı vekili olduğum bir dosya sonuçlandı ve gerekçeli kararın yazılması aşamasında. Müvekkil, dosyayaı bundan sonra takip etmemi istemediğini belirttii ancak azilname göndermedi. Şu amada yapmam gereken işlem nedir? Gerekçeli kararı tebliğ almalımıyım. Müvekkile noter kanalıyla azilname göndermesini mi söylemem gerekiyor. Azilname gönderdiği takdirde yapmam gerekenler nedir? Müvekkilden ayrıca yazı, vs. almam gerekir mi? Bilenler lütfen acilen yardımcı olabilir mi. Teşekkürler.
Old 09-03-2009, 14:04   #2
Av.Suat Ergin

Azilname göndermesini söyleyebilirsiniz. Azilname gönderdikten sonra, müvekkilden yazı almaya gerek bulunmamaktadır. Azilden sonra varsa sözleşmedeki; yoksa avukatlık asgari ücret tarifesine göre hesaplayacağınız vekalet ücretini dava yoluyla talep edebilirsiniz.
Old 09-03-2009, 14:57   #3
miss_lawyer

noter azilname için kişiden ücret alacağı için bu kişi sırf para vermemek için azilname göndermeyebilir. Bence sorumluluğunuzun olmaması açısından müvekkilinizin elinden bu hususu içerir bir beyan alın.(ben azilname olsa bile beyan alıyorum) iyi çalışmalar
Old 09-03-2009, 15:01   #4
a.lawyer

Öncelikle, verilen cevaplar için teşekkür ederim. Dosyada, gerekçeli kararın tarafıma gönderilmesi halinde müvekkil tarafından noter kanalıyla azilname gönderilmemiş ise karar tarafımdan tebliğ alınmalı mıdır? Yoksa müvekkilden alacağım yazıya dayanarak kararı tebliğ almamam mümkün müdür?
Old 09-03-2009, 15:02   #5
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan miss_lawyer
noter azilname için kişiden ücret alacağı için bu kişi sırf para vermemek için azilname göndermeyebilir. Bence sorumluluğunuzun olmaması açısından müvekkilinizin elinden bu hususu içerir bir beyan alın.(ben azilname olsa bile beyan alıyorum) iyi çalışmalar

Somut olayda karar yazılmak üzere ve
Alıntı:
Gerekçeli kararı tebliğ almalımıyım.
diye sorulmaktadır. Müvekkilden elden alınacak yazı, müvekkil ile vekili bağlayacaktır. Kararın tebliğini nasıl önleyeceksiniz?
Old 09-03-2009, 16:41   #6
avaarslan

Azilnamenin ille de noterden olması gerekmez. Azilname adi yazılı şekilde dahi yapılabilir. Bazen u azilnameler iadeli taahhütlü mektupla dahi yapılmaktadır.
Şayet müvekkiliniz, tarafınıza hitaben yazılan bir yazı ile sizi mevcut davadaki vekaletten azlettiğini bildirmişse; tarafınıza tebliğ edilen mahkeme kararını ve müvekkilinizin yazısının bir örneğini ( yazının aslını lütfen kendi dosyanızda tutun ) dilekçenize ekleyerek, kararı ilgili mahkemeye iade edebilirsiniz. Çünkü azle ilişkin yazı ile sizin o davada vekil sıfatınız, yazının tebliği tarihi itibari ile, sona ermiştir.
Sözlü azle itibar etmeyin. Şayet yazılı olarak azil etmez ve bu konu ile ilgili bir yazıda vermezse bu durumda kararı tebliğ alın. İlerde sorun olursa, müvekkilinizin sizi o davadaki valetten azlettiğini yazılı bir belge ile ispat etmesi gerekir. Aksi durumda " ben azletmedim ve benim mebfaatlerimi korumadı. " diyerek başına bela olabilir.

Yazılı olarak vekaletten azledildikten sonra müvekkilinizden almanız gereken vekalet ücretini icra takip konusu yaparak tahsil edebilirsiniz. İtiraz etse bile %40 icra inkar tazminatı ile birlikte davayı kazanmanız olanaklı. İyi çalışmalar diliyorum.
Old 03-12-2018, 11:52   #7
AV. LYP

Merhabalar,

Bana yeni gelen bir dosyada müvekkilim önceki avukatı azletmeden dosyayı takip etmemi istedi. Bu hususta iki sorum olacak:

1. Eski avukatı azletmeden vekaletnameyi sunup işlem yaparsam herhangi bir sorun yaşar mıyız?
2. Azilnameyi iadeli taahütlü mektupla göndersek yeterli olur mu?

Daha mesleğin başında bir avukatım. Herhangi bir yanlış adım atmamak adına yardımlarınızı rica ediyorum.
Old 04-12-2018, 15:43   #8
Av. Mehmet Demirezen

Alıntı:
1. Eski avukatı azletmeden vekaletnameyi sunup işlem yaparsam herhangi bir sorun yaşar mıyız?

Sayın Meslektaşım
Evet sorun yaşayabilirsiniz. En azından kendi adıma vekaletim olan bir dosyaya bilgim olmadan vekalet ibrazını hoş karşılamayacağım kesin.
Size tavsiyem ; müvekkilinize,ancak önceki avukatın dosyadan istifa etmesi yada azledilmesinden sonra işi kabul edeceğinizi bildirmeniz olacaktır.Bu şekilde sonuç almak istemiyorsanız aşağıda yer alan meslek kuralını hatırlatırım.

TBB Meslek Kuralları
39. İş sahibi anlaşmayı yaptığı avukattan sonra ikinci bir avukata da vekalet vermek isterse, ikinci
avukat işi kabul etmeden önce, ilk vekalet verilen avukata yazıyla bilgi vermelidir.

Alıntı:
2. Azilnameyi iadeli taahütlü mektupla göndersek yeterli olur mu?

Evet olur , ancak azilnamenin sizin tarafınızdan değil de müvekkiliniz tarafından gönderilmesinin daha şık olacağını düşünüyorum.
Old 04-12-2018, 16:27   #9
sevda mert

Avukatın vekillik görevi azilnamenin dosyasına veya kendisine tebliği ile sona erer ve azledilen avukat müvekkili leh ve aleyhine hiçbir işlem yapamaz.
Av.Yas. 34, 134 TBB Mes. Kur 3, 4

T. 13.06.2015
E. 2015/232
K. 2015/466

Türkiye Barolar Birliğinin Disiplin Kararıdır.
Saygılarımla
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi