Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Eşim Avusturya'da hala vize çıkartmadı, boşanmak istiyor, haklarım nelerdir?

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 26-10-2009, 22:11   #1
Konuk

Varsayılan Eşim Avusturya'da hala vize çıkartmadı, boşanmak istiyor, haklarım nelerdir?

ii akşamlar 2008 11.ayında nişanlandık fakat vize işlemleri için resmı nıkah 12.ayda erken yapıldı.avusturyada 1sene oldu hala vize cıkmadı ve kendısının hakaret edrek artık ne beklıyorsun istemıyorum dıyerek agır küfürler konuşması boşanmaya götürcek bizi.aramızda 14 yaş fark var 22 yasındayım ben.benle oyuncakla oynar gıbı oynadı telde gorustuk hep bu 1 sene boyunca.şimdiyse boşan benden deyıp duruyor ve yıne agır laflar soleyıp iftıra bıle atıyor.bukadar kolaymı bırının hayllerıle oynamak hayatını mahvetmek.boşanma davası olursa 12.yada 1.ayda olcak nasıl savunabılrım kendımı.neolur yardımcı olun.küçük yerde yasıyorum hiçbirbılgım yok bu konularda.
Old 27-10-2009, 13:42   #2
Av.Ufuk Bozoğlu

Sayın Katılımcı,

Eşinizin size karşı şiddetli geçimsizlik ve aile birliğinin temelinden sarsılmasına dayalı boşanma davası açma ihtimalini düşündüğümüzde, boşanmaya neden olan olaylarda sizin kusurlu olduğunuzu kanıtlamak zorunda kalacaktır. Siz boşanmayı istemiyor iseniz, davanın reddedilmesi talebinde bulunabilirsiniz.

Evlilik birliğinin kurulamamasında sizin bir kusurunuz yok ise, eşinizin açtığı dava reddedilecektir.

Eğer siz boşanma davası açmayı düşünüyor iseniz de;

Yine boşanmaya neden olan olaylarda eşinizin KUSURLU olduğunu ispatlamanız gerekir. En yakın akrabalarınızın tanıklığından yararlanabilirsiniz. Mektup, telefon ayrıntıları, mesaj içerikleri..vs. delil olarak kullanabilirsiniz.

Kendiniz için davanın açılması ile birlikte TEDBİR nafakası, boşanmaya karar verilip kesinleşmesinden sonra ise, YOKSULLUK nafakası olarak devamını isteyebilirsiniz.

Maddi ve manevi olmak üzere iki tür tazminat isteyebilirsiniz.Manevi tazminat, kişilik haklarınızın zarar gördüğünün ispatlanması halinde verilebilecektir. Maddi tazminat ise, boşanma ile mevcut ve beklenen menfaatlerinizin zarar gördüğü için verilebilecektir.

Sayın Katılımcı,

Dava açmaya karar veremeniz ya da tarafınıza karşı dava açılması halinde, mutlaka bir avukatın doğrudan desteğini alınız.

Haklarınızı koruyabilmek ve etkin kullanabilmek için profesyonel destek almalısınız.

Yoksulsanız, hiç bir yerden geliriniz yok ise, bulunduğunuz yer il barosuna ücretsiz avukatlık hizmeti için başvurabilirsiniz.

Saygılarımızla,
Old 28-10-2009, 15:10   #3
Konuk

ufuk bey cok tesekkur ederım ilgilendıgınız için.
delil olarak hiçbirseyım yok bır tel vardı işin bu durumlara gelcegını hesap etmedım çoğu kez kartımı ve telimi hakaretlerınden dolayı kırdım.yınemı kötüler kazandı ya.o bunun farkındadır şimdi anladım çoğu kez bana seni istemıyorum küfürler sayarak agır ve onurumu kırcak şeyler soleyerek telı kapattı ve ardından neolur ayrılmayalım ben istıyorum dedıgı ve o sıradada sesımı kaydettıgıne şuan yüzdeyüz emınım.oyuna geldim yıne.
kişilik haklarımın zarar gördüğünü nasıl ispatlayabilirim.?
tedbir nafakası nedir?
(yalnız eşimin bana hakaretlerine benım ailemın hepsi biliyor bunu ispatlayamıycam mahkemede o agır sözlerini soledıgımde kabul edecektır)
neyazacagımı şaşırdım.eger anlaşmalı boşanma olursa delil gereklimi?
ayrıca lütfen mahkemeye çıktıgımızda nasıl bı ortam nasıl olcak hakım sordugunda kendımı nasıl ıfade etmelıyım kısa ve net olarak burda anlattıklarıma göre.agır laf hakaret onur kırıcı manen çökertecek laflar baskıaşaglayıcı sözler.
çok tesekkur ederım.
Old 28-10-2009, 15:57   #4
üye8180

Sayın Konuk, eşinizin hakaret içeren sözleri nedeniyle kişilik haklarınızın zarara uğradığını tanık beyanı dahil her türlü delille ispat etmeniz mümkündür.

Yine, maruz kaldığınız psikolojik şiddetin, sizin sağlığınız üzerinde yarattığı olumsuz etkileri, üniversite hastanelerinin adli tıp anabilim dalı bölümlerine yapacağınız başvuru ile belgeleme imkanınız bulunmaktadır. Buna psikolojik şiddetin belgesi denilebilir.

Tedbir nafakası, boşanma davası açılmakla, dava süresince, aile mahkemesi tarafından tedbir mahiyetinde bağlanan nafaka türüdür. Boşanma davası kesinleşmekle sona erer. Şartları varsa yoksulluk nafakası olarak devam eder.

Anlaşmalı boşanma, bir yıllık evlilik süresi dolmuş ise, eşiniz ve sizin, boşanma ve neticeleri konusunda anlaşmaya vardığınız halde, mahkemeye başvurup duruşmada, bizzat boşanma iradelerinizi hakim huzurunda ikrar edip boşanmayı elde edebileceğiniz dava türüdür. Boşanma ve neticeleri konusunda tam mutabakata vardığınız takdirde aile mahkemesi hakimi başkaca delil aramaz, toplamaz. Evlilikte bir yılın dolmasını beklemelisiniz.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi