Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Eşe Tanınan Yararlanma Hakkını Ve İcra Takibini Nasıl İptal Ettiririz?

Yanıt
Old 12-10-2006, 22:30   #1
Av.Yalçın KAYAALTI

Rahatsiz Eşe Tanınan Yararlanma Hakkını Ve İcra Takibini Nasıl İptal Ettiririz?

Redle sonuçlanan boşanma davasından sonra, müvekkilimin eşi ayrı bir dava açarak tedbir nafakası ile beraber her yılın 1-20 Temmuz tarihleri arasında yazlıktan yararlanma hakkı elde etmiş.Karar 2003 yılında kesinleşmiş. Halen tedbir nafakasını icra yoluyla tahsil ediyor.
Şimdi ise biz redle sonuçlanan davadan sonra 3 yıllık fiili ayrılığa dayalı boşanma davası açtık.Dava halen derdest. Karşı taraf ise yeni bir icra takibi başlatarak yazlıktan yararlanma hakkı için Taşınmazların tahliye ve teslimine ilişkin İcra Emri gönderdi.
Sorun şu; yararlanma hakkına ve dolayısıyla icraya konu yazlık müvekkil tarafından bir yıl önce tapudan satıldı.Dolayısıyla ortada takibin konusu kalmadı.
Şİmdi karşı taraf Temmuz ayı geldiğinde ne yapabilir? veya biz bu yararlanma hakkını veya icra takibini iptal ettirmek için ne yapabiliriz?
Old 13-10-2006, 13:15   #2
medenikal

bu yararlanma hakkı tapuya şerh edil di mi;
Old 13-10-2006, 13:33   #3
Av.Yalçın KAYAALTI

Hayır, tapuya şerh edilmemiş. Zaten tapu 3.kişiye devredilmiş durumda.
Old 13-10-2006, 13:53   #4
medenikal

mahkeme kararı ile yararlanma hakkı verilmiş;

sonrasında ise bu mülk devredilmiş; devralan iyi niyetli mi kötüniyetli mi;

eğer bu durum dan haberi yoksa ;tahliye söz konusu olmaz; ama durum dan haberi varsa ve mahkeme ilamını etkisizleştirmek için bu yola girilmişse bu halde ;kötü niyeti korunmamalı ve ilgili dönem için ;

evi kullanıma açmalıdır;

iyi niyetli ise bu durumda;

talep tazminata döner kararındayım;

yani boşanma sonuçlanıp kesinleşinceye kadar bu hakkın parasal dönüşümü ;karşı tarafça talep edilebilir;
Old 14-10-2006, 23:33   #5
Av. Şehper Ferda DEMİREL

İTM ne dava açarak, talebin konusuz kaldığını, taşınmazın tahliye ve teslimini sağlamanızın mümkün olmadığını, zira taşınmazın bedeli mukabilinde bir yıl evvel satıldığını , üçüncü kişilerin zilyet ve malik olduğunu bildirip, satışa dair bir evrakı tapudan edinerek dilekçenize eklersiniz.

Satışın önlenmesine yönelik bir tedbir veya şerh konulmadığına , satışı da sorunsuz yaptığınıza göre talebiniz kabul edilmeli.

Konunun bundan sonrası, karşı tarafın ve mal rejimlerinin konusu.
Old 15-10-2006, 01:45   #6
ibreti

[QUOTE Eşe tanınan yararlanma hakkını ve icra takibini nasıl iptal ettiririz? ][/quote]

Ben bu soru tipini ve şeklini hiç sevmedim...
Old 16-10-2006, 07:30   #7
Av.Yalçın KAYAALTI

Sayın Demirel; bu konu ile ilk karşılaştığımda sizin gibi düşünmüştüm, fakat sonra dar yetkili İTM'nin bu yönde bir araştırma yapmayabileceği düşüncesi daha ağır bastı. Fakat ben detaylı bir inceleme yaparak bunu tekrar değerlendireceğim.
Görüşünüz için çok teşekkür ediyorum.
Sayın İbreti; bu siteye yeni üye oldum ve ilk defa böyle bir oluşuma iştirak ettim. Meslektaş sorularını ve verilen cevapları okuduğum anda aklıma bu olay geldi. Bende paylaşmak istedim. Lütfen sevmeme gerekçenizi açıklayabilir misiniz? Kaldı ki soruya cevap vermek zorunda da değilsiniz.
Old 16-10-2006, 13:05   #8
Av. Şehper Ferda DEMİREL

Taraf sıfatı yokluğuna dair bir şikayet düşünülebilir mi acaba? Her ne kadar kararda yararlandırma hakkı sizin müvekkiliniz aleyhine verilmişse de, malik sıfatını haiz olduğu için verilmişti.

Oysa bugün malik değil. Dolayısıyla yararlandırma isteminin tarafı olamayacak konumda...
Old 16-10-2006, 16:59   #9
ibreti

Alıntı:
Redle sonuçlanan boşanma davasından sonra, müvekkilimin eşi ayrı bir dava açarak tedbir nafakası ile beraber her yılın 1-20 Temmuz tarihleri arasında yazlıktan yararlanma hakkı elde etmiş.Karar 2003 yılında kesinleşmiş. Halen tedbir nafakasını icra yoluyla tahsil ediyor.
diyorsunuz. Yani ortada kesinleşmiş mahkeme kararı ile sabit olan bir hak var.

Alıntı:
Sorun şu; yararlanma hakkına ve dolayısıyla icraya konu yazlık müvekkil tarafından bir yıl önce tapudan satıldı.Dolayısıyla ortada takibin konusu kalmadı.
Şİmdi karşı taraf Temmuz ayı geldiğinde ne yapabilir? veya biz bu yararlanma hakkını veya icra takibini iptal ettirmek için ne yapabiliriz?
diyorsunuz.
Bir başka anlatımla kişinin mahkeme kararı ile sabit olan bir hakkını nasıl ortadan kaldırır, yararlanılamaz hale getirebiliriz diye soruyorsunuz. Böylesi bir durum avukatın görevleri arasında olmasa gerektir.
Bu durum bana pek sevimsiz geldi.
Meslek prensiplerimle de bağdaştıramadım.

Yanlış anlamam ve yanlış değerlendirmem de mümkün tabi.
Şayet böyle bir durum söz konusu ise özür dilerim.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi