Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Soruları Arşivi THS Hukuk Soruları alanına 2000-2007 yılları arasında gönderilmiş eski soruların arşivlendiği forum alanımız. Bu alan yeni mesajlara ve yanıtlara kapalıdır ve sadece arşiv amaçlı olarak yayında tutulmaktadır.

temyizin reddi durumunda kesinlesme tarihi?

Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 23-05-2005, 14:56   #1
dancan

Mutsuz temyizin reddi durumunda kesinlesme tarihi?

mahkeme kararinin süresinde temyiz edilmedigi icin yargitayca reddedilmesi durumunda kararin kesinlesme tarihi mahkeme kararinin tebliginden sonraki 9. gün mü yoksa yargitay kararinin teblig edildigi gün mü olur. Ayrica süresinde olmadigi için red olunan temyiz sonrasinda karar düzeltmeye gidilebilir mi
Old 23-05-2005, 15:45   #2
Av. Şehper Ferda DEMİREL

Mahkemenin nihai kararı; temyiz süresi içinde temyiz edilmediği takdirde, temyiz süresinin sona erdiği günün ertesi günü kesinleşir.

Kararı; yasal temyiz süresini kaçırdıktan sonra temyiz etmek isterseniz; bu isteminizi yerel mahkeme reddeder. Siz de ancak , yerel mahkemenin bu red kararını temyiz edebilirsiniz (bilahare temyizden sonra karar düzeltmeye de gidip gidemeyeceğinizi bilmiyorum)

Hangi mahkeme olduğu konusunda bir bilgi vermemişsiniz. Bir tahminde bulunuyor ve İŞ MAHKEMESİ olduğunu sanıyorum. Ve yine, tefhimle tebliğ edilen nihai karar hakkında süre tutum dilekçesi vermediğiniz için süreyi kaçırmış olduğunuzu düşünüyorum. Eğer böyle bir durum sözkonusu ise; tefhim edilen kısa kararla, tebliğ edilen gerekçeli karar arasında aykırılıklar var ise bunu gündeme getirerek temyize gidebilirsiniz. Ama yine elbette gerekçeli karar tebliğ edildiğinde de sürelere riayet etmek koşulu ile..
Old 23-05-2005, 17:50   #3
dancan

Sn SEHPER öncelikle verdiginiz yanit icin tesekkür ederim. Konuyu biraz daha acmak istiyorum. bahsi geçen dava kira tespit davasi ve biz kararin bir an önce kesinlesmesini isteyen tarafiz. Davali tebligden sonraki 9. gün temyiz etti. Mahkeme temyizi red etmeyip yargitaya gönderdi. Muhtemelen yargitay temyizi süresinde olmadigi gerekcesiyle red edecek. bizim icra yoluyla kira farklarini tahsil edebilmek için yargitayin red kararini beklememiz gerekir mi?.
Old 24-05-2005, 00:32   #4
Av. Şehper Ferda DEMİREL

Sayın Dancan,

Süre dolmuş olsaydı, zaten yerel Mahkemenin dosyayı Yargıtay'a göndermemesi gerekirdi...AMA:

Çok uzun zamandır Sulh Hukuk Mahkemelerinde de temyiz süresi 8 değil; tebliğden itibaren 15 gün..

Bu durumda 9.günde verilen temyiz dilekçesi , zaten süresinde verilmiş durumda...

Aynı zamanda Ekim 2004 te yürürlüğe giren ve HUMK un bazı maddelerine değişiklik getiren son yasa değişikliği ile; temyizin yanı sıra istinaf yolu diye yeni ve farklı bir kanun yolu da getirilmiş durumda..

Her durumda kanun yoluna başvurma süresi (eğer miktar itibariyle bir kesinlik de yok ise -değer 1.000 YTL nin altında ise verilen kararlar kesin- (HUMK.m.426/a ya bakınız) , tebliğden itibaren 15 gün olduğuna göre; temyiz başvurusu süresinde ve kararınız henüz kesinleşmemiş durumda..

Saygılarımla..

Av.Şehper
Old 24-05-2005, 08:27   #5
dancan

Sn SEHPER Sulh Hukuk mahkemelerinde temyiz süresi 8 gün diye biliyorum. Bahsettiğiniz HUMK'la ilgili son yasa değişikliği de 1 Haziran 2005'te yürürlüğe girmeyecek mi?
Old 24-05-2005, 23:50   #6
Av. Şehper Ferda DEMİREL

Sn.Dancan,

Sulh Hukuk Mahkemelerinde temyiz süresinin 8 gün olduğu geçmişte, temyiz süreleri de tefhimle başlamaktaydı. Bu değişiklik tam olarak ne zaman yapıldı anımsamıyorum,ama belki de en az 2-3 yıl olmuştur.

Sulh Hukuk Mahkemelerinde de temyiz süresi, asliye hukuk mahkemeleri ile aynı. Tebliğden itibaren 15 gün.

HUMK la ilgili bahsettiğim son değişikliğin (istinaf vs.) yürürlük tarihi konusunda haklısınız..01.06.2005

Kolaylıklar dilerim

Av.Şehper
Old 25-05-2005, 17:47   #7
dancan

temyiz süresinin kesin olarak 8 gün olduğunu öğrendim
Old 26-05-2005, 01:28   #8
Av. Şehper Ferda DEMİREL

"Madde 437 - (Değişik madde: 16/07/1981 - 2494/29 md.)

Sulh mahkemesi kararlarına karşı temyiz süresi sekiz gündür. Bu süre ilamın usulen taraflardan herbirine tebliği ile işlemeye başlar.

433 üncü madde, sulh mahkemesi kararlarının temyizi halinde de uygulanır."

Hakılısınız...Hayret, 10 yıldır avukatlık yapıyorum, sulh mahkemelerinde hiç temyiz kaçırmadım)))) Ve bu bilgi nasıl olup da böyle hafızama yerleşti, doğrusu şaşkınım.

Neyse ki yakında 15 oluyor da, ısrarlı yanlış inancım,gerçeğe dönüşüyor..
Old 26-05-2005, 21:31   #9
z.nurten demir

Sayın Dancan
Mahkemenin vermiş olduğu kararı ilamlı icra olarak takibe konulacağından ve kira alcağı gayrımenkulün aynına ilişkin bir hak olmadığından dolayı kesinleşmesini beklemenize gerek olmadığı kanattindeyim
Old 27-05-2005, 16:05   #10
Av.Suat Ergin

Selamlar,

Kira tespitine ilişkin kararlar kesinleşmeden ilamlı icraya konu edilemez. (Sayın Dancan yazmadan ben yazayım dedim))

Saygılarımla....
Old 31-05-2005, 14:23   #11
yelizdarende

Sayın Dancan,
Sulh Hukuk Mahkemesi kararlarına karşı temyiz süresi, tebliğden itibaren 8 gündür. Bundan sonra yapılan temyiz başvurularının yerel mahkemece reddedilmesi gerekmektedir. Ancak somut olayda yerel mahkeme bunu atlamış. Yargıtay, bu durumu fark edip temyiz başvurusunu reddederse; kararın kesinleşme tarihi, temyiz süresinin bittiği günün ertesi günü olacaktır.
Karar düzeltme yoluna başvurma şartlarından önce, karar düzeltme yoluna gidilebilecek haller incelenmelidir. HUMK’un 440/III. maddesinde “karar düzeltme yoluna gidilemeyecek” kararlar sayılmıştır. Bu fıkranın 2 numaralı bendine göre; “8. maddede gösterilen davalara ait hükümlerin onanması veya bozulmasına ilişkin” kararlara karşı karar düzeltme yolu kapalıdır. Hüküm bunun istisnalarını da içermekte olup, kira tespitine ilişkin kararlar bu istisnalardan değildir. Dolayısıyla somut olayda verilen karara karşı karar düzeltme yoluna gidilemez.
Hükmün icraya konmasına gelince;
HUMK’a göre, bir ilama karşı temyiz yoluna başvurulmuş olunması, kural olarak o hükmün icrasını durdurmaz. Fakat istisnai olarak bazı ilamlar kesinleşmedikçe icraya konamaz. Bunlar; gayri menkulün aynına ilişkin kararlar, aile ve şahsın hukukuna ilişkin kararlar, vs.’dir. Kira tespitine ilişkin karalar, bu istisnalar içinde bulunmadığından kesinleşmeden icraya konabilir. Somut olayda aradaki kira farkını talep edip etmeyeceğini belirlemek için nasıl bir dava açtığınızı bilmek gerekmektedir. Kira tespitine ilişkin olarak açtığınız davada; hem kira bedelini, hem de tespit edilecek bu kira bedelinin geçerlik tarihinin tespitini ve o tarihten itibaren aradaki farkın tahsilini istemiş iseniz; bu ilamı kesinleşmeden icraya koyabilirsiniz. Ancak dava açarken, geçerlik tarihinin tespitiyle aradaki farkın tahsilini istemediyseniz; ayrı bir eda davası açmak zorunda kalırsınız.
Fakat Yargıtay farklı görüştedir. Yargıtaya göre; “kira tespitine ilişkin mahkeme kararı ile tespit edilen kira farkı alacağının ifa zamanının gelmiş sayılabilmesi için; yalnızca alacaklının borçludan edada bulunmasını isteyebileceği zamanın gelmiş olması yeterli değildir; bunun için, aynı zamanda söz konusu kararın kesinleşmesi de gereklidir”*. Çalışmalarınızda başarılar dilerim... Av. Yeliz DARENDE
* Yargıtay İçtihadı Birleştirme Kararı ( 12.11.1979 tarih, 1979/1 E-1979/3 K) (Karar metni çok uzun olduğu için gönderemiyorum, okursanız faydalanacağınızı sanıyorum)
Old 12-06-2005, 11:31   #12
ragıp

Kararı icraya koyabilmeniz için mahkemece kesinleşme şerhinin konması gerekiyor.
Karar süresinde temyiz edilmediği için kesinleşmiş durumda. Ancak, mahkeme, temyiz talebini red ederken kararı kesinleştirirse icraya konabilir. Bazı hakimler, temyiz talebini red etmesine rağmen, kesinleşme şerhi vermiyor. Bu dudrumda, dosyanın yargıtaydan dönmesini beklemekten başka çare yok.

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi