Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Annenin,Babalık Davası Açması

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 03-02-2012, 13:22   #1
Konuk

Varsayılan Annenin,Babalık Davası Açması

Merhaba ben 8 aylık bekar bir anne adayıyım. Karşımdaki kabul etmiyor çocuğun ondan olduğunu. Tarihlerin tutmadığını söylüyor. yani hamile kalmdığım tarihle ilgili olarak. ama ben eminim. ailemin hepsi bilmiyor bu durumu. ayrıca farklı bir ilde aday memur olarak göreve başladım. bu durumda dava açsam memuriyet sürecimi nasıletkiler. ayrıca babalık tespit davası süreci nasıl olur sadece dna testi ile hemen biter mi acaba?
Old 03-02-2012, 15:14   #2
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı

Babalık davası anne veya çocuk tarafından açılabilir.

Anne bu davayı doğrumdan sonraki bir yıl içinde açmalıdır.Anne dava hakkını kullanmış ise dava süresince çocuğu temsil edecek kayyım atanması gerekir.

Bu süre kaçırılmış ise çocuk dava açabilir.Ama bu davayı çocuk adına çocuğun davada temsil edecek kayyım ; atanma tarihinden itibaren bir yıllık süre içinde açacaktır.

Yani babalık hükmü için her durumda çocuğa bir kayyım atanması ve yasal sürelerde davanın açılması gerekmektedir.

Dava dna sonucuna göre karara çıkacaktır.

Bir avukattan hukuki destek almanızı öneriyoruz.
Old 03-02-2012, 15:18   #3
Konuk

Teşekkür ederim. Kabalık etmek istemem sitenizden bunu okumuştum. Davayı açıktan sonra ben daha çok ne kadar sürede sonuçlanacağını ve aday memur olduğum için bu konunun memuriyetimi nasıl etkiler ve sadece dna testi ile bitiyor mu dava yoksa hakim kanıt olarak farklı şeyler mi istiyor. bu konularda beni aydınlatırsanız çok sevinirim. şimdiden ilginize teşekkür ederim
Old 03-02-2012, 15:35   #4
kezzy

Sayın katılımcı;
Meslektaşımın dediklerine katılmakla birlikte ek olarak babalık davasında Nüfus kayıtları, DNA Testi, tanık beyanları ve sair her türlü yasal delil kullanılabilir.
Ancak şu aşamada Mahkemenin ne kadar süre içerisinde sonuca varacağı konusunda yorum yapmamız mümkün değildir.
Hak kaybına uğramamak için mutlaka davanızı bir avukatla birlikte yürütmenizi öneriyoruz.
KAHDEM'e gösterdiğiniz ilgiden dolayı teşekkür ederiz.
Saygılarımızla
Old 03-02-2012, 15:37   #5
Konuk

İlginize ben çok teşekkür ederim. çok ama çok sağolun.
Old 03-02-2012, 15:40   #6
Av. Hatun Olguner

Babalık davası memuriyet sürecinizi olumsuz etkilemez.

DNA testi yapılıp gerçek baba ortaya çıkınca dava biter,fazla uzun sürmez. Ancak babanın sonucu temyiz etme hakkı vardır.Tabii sizin de temyiz hakkınız bulunmaktadır.
Sonucu beğenmeyen tarafın temyiz ettiği durumlarda yargılama bu sebeple uzayabilir.
Old 03-02-2012, 15:58   #7
Konuk

Çok çok teşekkür ederim. Gerçekten Ferahladım. Sanırım bir iki ay içerisinde biter dava sürecimde çok çok memnun oldum.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi