Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Stajı ve Meslek Seçimi Hukuk eğitimi sonrası meslek seçimi ile Avukatlık veya Hakimlik/Savcılık Stajı ile ilgili konular

Avukatlık stajımı yapacağım yer ve avukat nasıl olmalı? Tecrübesiz bir avukat yanında olmak doğru mu? Ama alternatif de bulamıyorum?

Yanıt
Old 06-09-2012, 19:52   #1
babubabutete

Mutsuz Avukatlık stajımı yapacağım yer ve avukat nasıl olmalı? Tecrübesiz bir avukat yanında olmak doğru mu? Ama alternatif de bulamıyorum?

merhaba sevgili meslektaşlarım. ben henüz iki aylık bir stajyerim. maalesef tecrübesizliğim ve henüz yeni taşındığım bu şehirde biraz kimsesiz kalmamın da etkisiyle adım adım stajımı mahvetmem konusunda dert yanacağım. şu anda öyle büyük tereddütler içindeyim ki sadece size açılmak fikirlerinizi almak istedim. konu şu ki kendi memleketimden büyükşehire avukat olmaya geldim(ne klişe).kalacak yer hazır; büyükanne yanı.. tanıdığın tanıdığı (!) aracılığı ile büyük bir de ofise girdim oh benden iyisi yoktu. ama ilk haftadan itibaren koca ofiste herkes harıl harıl çalışırken ve ben iş yapmak, ilişki kurmak için o kadar çabalarken dolap kadar bir odada yalnız bırakıldım (kalmadım bırakıldım). neredeyse görünmez miyim acaba diye düşünmeye başlamıştım ki bir sabah ofise gidip işten ayrıldığımı bildirdim.neyse dedim ki tanıdık olmasın bizzat ben gideyim bulayım ilanlara bakayım ulaklara haber salayım. görüşmeler yaptım çok iyi yerler buldum yeri uzak, maddi destek yok... çok kötü yerler de gördüm; küfürbaz patronlar, çocukların koltuk tepelerinde gezdiği bürolar neler neler:umutsuz... iki günde 12 yerle görüştüm adresleri de bilmeyince nerelere gittim bir bilseniz? neyse tesadüf eseri bir büroya denk geldim yeri güzel, tatlı dilli iş öğretme konusunda bana güvence veren genç bir avukat çok çabuk ısındım, orada çalışmak istedim mutlu mesut kabul ettim. ancak şöyle bir gerçek var ki ben en başta göremedim avukatım stajından sonra askere gitmiş gelir gelmez bürosunu açmış yepyeni taptaze bi avukatmış... şimdi zaten temel taşlar oturuyor yerine ama mesleğin incelikleri, can alıcı noktaları, yöntemleri sizce yanlış mı yapıyorum tecrübesiz bir avukatın yanında olmakla? yani sizce harcıyor muyum staj zamanımı? yine mi yanlış karar? yol gösteren kimsem yok hiç hayal ettiğim gibi olmadı, kendime güvenim azaldı, hevesim kırıldı...fikir ve önerilerinizi bekliyorum
Old 07-09-2012, 10:48   #2
yeditepelişehir

Merhaba.2 aylık stajyerim demişsiniz.Yani dolu dolu geçireceğiniz 10 aylık bir süre var önünüzde.O yüzden moralinizi yüksek tutmak lazım bu süreci faydalı geçirmek için.Baronun web sayfasına ilan bırakabilirsiniz.Ne istediğinizi ne beklediğinizi anlatarak. Neler verebileceğinizi yazarsanız da iyi olur tabi.Ben şu anda staja başlıyor olsam 3-4 avukatın bulunduğu bir ofisi tercih ederdim.İş bölümü de yapılmışsa ve uzmanlaşmışlarsa çok daha güzel olur.Sırf icra ağırlıklı olmayan bir ofis olması da tercih sebebim olurdu. Böyle bir ofise girerseniz çok verimli bir staj dönemi geçirebilirsiniz.Kendinizi geliştirmek istediğinizi hem söyler hem de fiiliyatta gösterirseniz çok memnun kalırsınız.Stajda doğru dürüst bir maaş vs. beklemeyin zaten.
Old 07-09-2012, 11:05   #3
yeditepelişehir

Bahsettiğim türde bir ofiste emin olun her avukattan birşeyler öğrenirsiniz.Dosya çeşitliliği mutlaka olur ve size o dosyalarla ilgili görev verildikçe yahut kendiniz benim zamandan bol şeyim yok bana da ilgileneceğim sorumluluk alacağım dosya verin dedikçe stajınız gayet güzel geçer.
Old 07-09-2012, 15:33   #4
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Yazan babubabutete
merhaba sevgili meslektaşlarım. ben henüz iki aylık bir stajyerim. maalesef tecrübesizliğim ve henüz yeni taşındığım bu şehirde biraz kimsesiz kalmamın da etkisiyle adım adım stajımı mahvetmem konusunda dert yanacağım. şu anda öyle büyük tereddütler içindeyim ki sadece size açılmak fikirlerinizi almak istedim. konu şu ki kendi memleketimden büyükşehire avukat olmaya geldim(ne klişe).kalacak yer hazır; büyükanne yanı.. tanıdığın tanıdığı (!) aracılığı ile büyük bir de ofise girdim oh benden iyisi yoktu. ama ilk haftadan itibaren koca ofiste herkes harıl harıl çalışırken ve ben iş yapmak, ilişki kurmak için o kadar çabalarken dolap kadar bir odada yalnız bırakıldım (kalmadım bırakıldım). neredeyse görünmez miyim acaba diye düşünmeye başlamıştım ki bir sabah ofise gidip işten ayrıldığımı bildirdim.neyse dedim ki tanıdık olmasın bizzat ben gideyim bulayım ilanlara bakayım ulaklara haber salayım. görüşmeler yaptım çok iyi yerler buldum yeri uzak, maddi destek yok... çok kötü yerler de gördüm; küfürbaz patronlar, çocukların koltuk tepelerinde gezdiği bürolar neler neler:umutsuz... iki günde 12 yerle görüştüm adresleri de bilmeyince nerelere gittim bir bilseniz? neyse tesadüf eseri bir büroya denk geldim yeri güzel, tatlı dilli iş öğretme konusunda bana güvence veren genç bir avukat çok çabuk ısındım, orada çalışmak istedim mutlu mesut kabul ettim. ancak şöyle bir gerçek var ki ben en başta göremedim avukatım stajından sonra askere gitmiş gelir gelmez bürosunu açmış yepyeni taptaze bi avukatmış... şimdi zaten temel taşlar oturuyor yerine ama mesleğin incelikleri, can alıcı noktaları, yöntemleri sizce yanlış mı yapıyorum tecrübesiz bir avukatın yanında olmakla? yani sizce harcıyor muyum staj zamanımı? yine mi yanlış karar? yol gösteren kimsem yok hiç hayal ettiğim gibi olmadı, kendime güvenim azaldı, hevesim kırıldı...fikir ve önerilerinizi bekliyorum

Merhaba müstakbel meslektaşım,
Öncelikle adliye stajınızı mutlaka adliyede yapmanız gerektiğini belirteyim. Adliye stajı sırasında avukat yanında çalışarak stajınızın yanmasına yol açmayınız. (Mesajınızdaki 2 aydan kastınız, avukat yanındaki stajdaki 2 ay ise bunu dikkate almayınız.)
Avukat yanındaki staja gelince: Yasal zorunluluk gereği (Avukatlık Kanunu madde 15) stajınızı en az 5 yıl kıdemli bir avukatın yanında yapmalısınız. Stajınızın size yararlı olması, yanında staj yaptığınız avukata olduğu kadar, size de bağlıdır. Türk Hukuk Sitesi'ne üye olmakla en doğru adımlardan birini atmışsınız. Stajınızın verimli geçmesi için, daha önce stajla ilgili açılmış konulardaki önerileri okuyunuz.
Ayrıca özetle:
- Meslek mevzuatımızı, yönetmelikler dahil, iyi öğreniniz.
- Hukuki konularda yazmadan ya da konuşmadan önce mutlaka ilgili yasaya bakınız.
- Usul esastan önce gelir; hukuk ve ceza usulüne ayrı bir önem veriniz.
- Aynı kentte avukatlık yapmayı düşünüyorsanız, sosyal ilişkilerinize dikkat ediniz.
- Öğrenmeye istekli olanlar daha kolay öğrenir, bunu unutmayınız.
- Türk Hukuk Sitesi, her tür hukuki konuda değerli bir kaynaktır. Boş zamanlarınızın bir kısmını sitedeki meslektaş sorularını okuyarak değerlendiriniz.
- Yanında staj yaptığınız avukatın davalarını inceleyiniz, anlamadıklarınızı önce kendiniz araştırıp, yanıtını bulamadıklarınızı sorunuz.
- Hukuk, ceza ve icra konularında birer not defteri tutup, önemli bulduklarınızı not ediniz.
- Staj, para kazanmak için değil, öğrenmek için yapılır. Sadece belirli bir konuda (genellikle icra) koşuşturacağınız bir büro yerine, dava çeşitliliği olan bir avukat yanında staj yapınız.
...

Aramıza hoşgeldiniz.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi