Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Vergi Mükellefi Olmak- İşyeri Adresi Göstermek

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 28-07-2009, 22:04   #1
vekaleten

Varsayılan Vergi Mükellefi Olmak- İşyeri Adresi Göstermek

herkese selamlar...
Bir hukuk bürosunda sigortalı olarak bağımlı çalışmkatayım. Özel sebeplerden dolayı aynı büroda vergi mükellefi olmak istiyorum. Vergi dairesini aradım gerekli belgelerin neler olduğunu öğrendim. işyeri olarak kullancağım yer için kira kontratı istediler. Ancak ben kira ödemeyeceğim ve var olan kontrat da benim üzerime değil. Beraber çalıştığım avukatın muvakatname (..... T.C. nolu avukatın yanımda faaliyet göstermesine muvakatname veriyorum) vermesi yeterli olur mu?
Bu konu da uzman kişilerden de yardım alacağım ancak, yakın zamanda bu konularda ilgilenmiş meslektaşlarımın cevaplarını bekliyorum. ilgilenen herkese teşşekkür ederim
Old 29-07-2009, 01:05   #2
av.barisdalgic

1- Hem bağlı sigortalı hem de vergi mükellefi serbest meslek mensubu olamazsınız.
2- Kira sözleşmesi yazılı olmak zorunda bulunmadığından vergi dairesinin talebi haksızdır.
3- Ancak siz uğraşmak istemiyorsanız, bir alt kira sözleşmesi yapıp, cüzi bir kira ödeyerek vergi mükellefi olabilirsiniz.
Old 29-07-2009, 11:39   #3
vekaleten

öncelikle sayın barışdalgıç ilginize alakanıza çok teşekkür ederim...
hem bağımlı hem bağımsız olmayacağım. beraber çalıştığım meslektaşım muvakatname verirse işyeri adresi olarak şimdi çalıştığım yeri göstereceğim.Bu muvakatnemeyi almam yeterli olur mu ki?
Şimdi bağımlı çalışanım sgk primlerimi beraber çalıştığım meslektaşım ödüyor.
1. Vergi Mükellefi olmak için vergi dairesine gerekli belgelerle başvurmadan önce sgk kurumundan ilşkimi kesmem mi gerekiyor?

2. yoksa vergi dairesine istenen belgelerle başvurumu yapmam ve kabul edilmesi durumunda sgk ilikim kendiliğinden mi kesiliyor?

Çok teşekkür ederim, saygılar
Old 29-07-2009, 18:34   #4
av.barisdalgic

1- SGK'na iştan çıkışınızı şimdi çalıştığınız işveren bildirecek.
2- Zorunlu topluluk sigortasına girişinizi vergi dairesi kendiliğinden bildirecek.
3- Ancak siz baro sigorta servisini arayıp, ne yapmanız gerektiğini sorun. En sağlıklı bilgiyi baro verecektir. Baro sigorta servisine bildirmeniz gerekebilir.
4- Muvafakatname ile vergi dairesi iş yapar mı bilemem ama alt kira sözleşmesi ile açılışınızı yapabilirsiniz.
Old 30-07-2009, 13:20   #5
Av.muhittinköylüoğlu

1-Herhangi bir kişi yada şirket nezdinde bağlı (sigortalı ) çalışıyor olmak sizin bir avukat olarak vergi açılışı yapmanıza engel değildir.
2-Sadece sigortalı çalıştığınız ve sigorta primleriniz işvereniniz tarafından yatırılmak zorunda olduğundan sizin (eski deyimle topluluk sigortası yatırma zorunluluğunuz olmayacaktır.)
3-her ne kadar kira akitleri şifahi olabilse de vergi daireleri yazılı bir kira aktinin takdimini istiyorlar.
4-Vergi usul kanununda muvafakatname diye bir sistem yok.ama uygulama da bu tür muvafakatnameler ile muhtasar beyanname vermekten kaçınmak için işlem yapanlar oluyor.Bazı vgergi daireleri kabul ediyor bazıları etmiyor.Bu işlemin (muhtasar beyannamae vermeme açısından) yasal dayanağı yok.B.K. açısından durum farklı ve konumuzla ilgisiz.
5-Alt kira ilişkisi ile yapacağınız kira akti de vergi dairesi açısından yeterlidir.Ancak sizin birlikte çalışacağınız kişi de kiracı ise ve bu da kendi kira aktine aykırı ise malumunuz akte aykırılıktan dolayı sorun çıkabilir.
6-Vergi dairesi sizin SGK ile olan ilişkinize karışmaz.
7-10 ayrı yerden bile sigortalı olabilirsiniz.Ve bu da sizin vergi mükellefi olmanıza engel değildir.Sadece birden fazla yerden sigortalı olarak maaş alıyorsanız yıl sonu itibarıyla bunların beyanlarında ve (özel bir durumdur) tavanı aşan sigorta ödemelerinin iadesinde isterseniz talepte bulunabilirsiniz.
Old 30-07-2009, 20:11   #6
av.barisdalgic

1- Avukatlık Kanunu 11. maddeye göre avukat ücret ya da aylık karşılığında herhangi bir işte çalışamaz.
2- Avukatlık Kanunu 12. maddeye göre getirilen istisna ise yalnızca avukatlık büroları ile özel hukuk tüzelkişilerini kapsamaktadır.
3- Bu durumda siz herhangi bir gerçek kişi(avukat hariç)yanında sigortalı olamazsınız.
4- Kaldı ki yukarıdaki istisnanın serbest avukatlıkla ilgisi yoktur.
5- Ayrıca yeni düzenleme ile eskiden bulunmayan vergi dairesinin bildirim zorunluluğu artık mevcuttur. Topluluk sigortası ayrımı kaldırılmıştır. Yani vergi dairesi istemeden de olsa işe karışacaktır.
Old 04-08-2009, 16:45   #7
YALÇIN ÖNDER

Sayın vekaleten,

Meslektaşınız değilim, mali müşavirim. Sorununuza isterseniz vergi hukuku açısından yardımcı olabilirim.
Old 05-08-2009, 09:34   #8
vekaleten

Sayın ÖNDER Bey ilginize teşekkür ederim ve cevabnızı bekliyorum.
Bu arada dün vergi dairesinden yoklamaya geldiler ve sorun çıkmadı. Muvakatnameyi kabul ettiler. Sigortadan da çıkışımı yaptırmıştım.
Şimdi öncelikli olarak en geç bir ay içerisinde vergi levhasını onaylatmam gerekiyormuş sanırım.
Old 05-08-2009, 17:01   #9
erergin

Bazı vergi daireleri muvafakatnameyi kabul ediyor. Ben de ilk çalışmaya başladığım zamanlar asıl kiracı benim için noterden muvafakatname vermişti iki yıl hiçbir problemle karşılaşmadım. Vergi levhanızı onaylatmayı ihmal etmeyin, zaten birşeyi yok, kırtasiyeden alıp doldurun vergi dairesindeki memurunuz paraflıyor, şefe de imzalatıyor ve çıkıyorsunuz. Ancak vergisel konularda çok dikkatli olunuz. Artık beyanname vermede gecikme halinde aşırı yüksek cezalar çıkıyor (bir gün beyanname verseniz şu an minimum 400-TL ödemek durumunda kalıyorsunuz VUK mükerrer 355.m.) Ayrıca her ayın son gününe kadar bir önceki ayın SGK primini yatırmak zorundasınız. Ek bir bilgi daha vereyim; 60 gün prim borcunuz olduğu taktirde sağlık hizmetlerinden faydalanamıyorsunuz.
Old 19-12-2011, 10:29   #10
zehra aydın

iyi çalışmalar. Ruhsatımı henüz aldım.Vergi açılışımı yapacağım ancak stajyerken çalıştığım ofiste kira ödemeden avukatlık yapacağım. Vergi açılışı için kira kontratını gerekli olduğunu biliyorum. İlgili vergi dairesi ofisteki avukatlardan muvafakatname alarak açılış yapabileceğimi söylüyorlar. Ancak bu muvafakatname nasıl olmalı? Sadece yazılı olması yeterli mi?
Old 19-12-2011, 12:06   #11
erergin

Muvafakatnameyi noterden almanız gerekiyor. Kullandığınız işyerinin sahibinden veyahut mevcut kiracısından "ilgili yeri kira ödemeksizin kullandığınıza dair" muvafakatname alacaksınız. Noterler biliyor sanırım ben de ilk açılış sırasında yapmıştım 2-3 cümle birşey yazılıyor. Ancak şunu da belirtmem gerekir ki bazı vergi daireleri bunu kabul etmiyorlar, önce bu konuda bilgi alın. Bir arkadaşım ile eşi aynı büroda çalışmalarına rağmen, malik olmayan eş için diğeri ile kira kontratı yapması istenmişti. )
Old 19-12-2011, 12:23   #12
zehra aydın

Ben tabi olacağım vergi dairesi ile görüştüm. hatta muvafakatnamenin yeterli olacağını onlar söyledi bana. Noterden mi düzenletmem gerekiyor diye sordum. cevap veremediler.cevabınız için teşekkürler
Old 19-12-2011, 19:55   #13
YALÇIN ÖNDER

İŞE BAŞLAMA BİLDİRİMİNE EKLENECEK BELGELER
 Gelir Vergisi Mükellefleri
 Noter onaylı imza sirkülerini,
 Onaylı nüfus cüzdanı örneğini, (Bizzat başvurulması ve nüfus
cüzdanının aslının ve bir adet nüfus cüzdanı fotokopisinin
getirilmesi durumunda onay vergi dairesince yapılmaktadır.)
 İkametgah belgesini,
işe başlama bildirimine eklerler.
http://www.gib.gov.tr/fileadmin/user...degisiklik.pdf

Burada da belirtildiği üzere, vergi dairesine kira kontratı verilmesi zorunlu olmadığı gibi, muvafakatname de verilmek zorunda değildir. Ancak kira ödenip, ödenmeyeceği ve ödenecek ise, gerekli bilgiler işe başlama bildirim formuna yazılmalıdır.

Öte yandan kira akdinin şekle tabi olmadığını bir hukukçu olarak vergi dairesine öğretmeniz gerekebilir.
Old 19-12-2011, 20:33   #14
zehra aydın

Kira kontratı zorunluluğunun vergi daireleri tarafından konulan bir uygulama olduğunu biliyorum ancak yine de beni yüreklendirdiniz. Öncelikle muvafakatname olmaksızın daireyi zorlayacağımteşekkürler Yalçın Bey
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi