Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

İş Kazası sonucu ölüm

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 22-10-2013, 19:45   #1
lawyer_66

Varsayılan İş Kazası sonucu ölüm

Öncelikle tüm meslektaşlarımın geçmiş bayramını kutluyorum.Müvekkilimin eşi abisi ile birlikte herhangi biryere bağımlı olmaksızın asansör bakım ve tamiratı yapıyorlar.İkisinin de sigortası yok.Tanınmış bir süt ürünleri firması yük asansörünün bakım ve tamiratı için bunları arıyor ve asansörün bakımını yapmalarını istiyor müvekkilimin eşi alt katta tamirat yaptığı esnada asansör müteveffa nın üzerine düşüp işin yapıldığı yerde ölüyor.Bu olay iş kazası olarak kabul edilebilir mi?müteveffanın daimi işçi olmaması ve sigortasız olması ne gibi sıkıntılar doğurur?izleyeceğim yol bilgilendirirseniz sevinirim.Teşekkürler
Old 22-10-2013, 20:02   #2
Av.Dursun KARACA

Süt firması açısından olayda hizmet değil, eser sözleşmesi olduğu anlaşılıyor. Ancak, müteveffanın işçi, ağabeyinin işveren olduğu düşünülebilir mi? Bu açıdan inceleyin, derim.
Old 22-10-2013, 20:08   #3
lawyer_66

Alıntı:
Yazan Av.Dursun KARACA
Süt firması açısından olayda hizmet değil, eser sözleşmesi olduğu anlaşılıyor. Ancak, müteveffanın işçi, ağabeyinin işveren olduğu düşünülebilir mi? Bu açıdan inceleyin, derim.
Abisinin işveren olduğunu düşünsek dahi tazminatın tahsili hususunda sorun yaşanacağı kanaatindeyim.Zaten bütün deliller ortak iş yaptıkları yönünde.Firma hiç bir önlem ve gözetim yapmamış sorumluluğuna gidilebilr mi?
Old 22-10-2013, 22:22   #4
Av.Selim Balku

Alıntı:
Yazan Av.Dursun KARACA

Eser sözleşmesi olabileceğine katılıyorum ancak belirttiğiniz gibi ağabeyin işveren, kardeşinin işçi oluğunu düşünsek dahi, süt firması ile ağabeyin firması arasında asıl işveren alt işveren ilişkisi olmayacaktır...

Bir iş kazası sonucu zarara uğrayan işçinin tazminat davası, işveren veya kusurlu 3. kişilere karşı yöneltilir. Bundan başka aracı olarak nitelendirilen kişilerce işe alınan işçilerin uğrayacakları zarardan dolayı asıl işverenin aracı ile birlikte sorumlu olacağı 4857 sayılı İş Kanunu'nun 2. maddesi gereğidir. (bir karardan kopyaladım)

Süt firmasını 3. kişi kabul edip ancak bir kusuru varsa tazminattan sorumlu olacaktır...
Old 22-10-2013, 22:34   #5
lawyer_66

Alıntı:
Yazan Av.Selim Balku
Eser sözleşmesi olabileceğine katılıyorum ancak belirttiğiniz gibi ağabeyin işveren, kardeşinin işçi oluğunu düşünsek dahi, süt firması ile ağabeyin firması arasında asıl işveren alt işveren ilişkisi olmayacaktır...

Bir iş kazası sonucu zarara uğrayan işçinin tazminat davası, işveren veya kusurlu 3. kişilere karşı yöneltilir. Bundan başka aracı olarak nitelendirilen kişilerce işe alınan işçilerin uğrayacakları zarardan dolayı asıl işverenin aracı ile birlikte sorumlu olacağı 4857 sayılı İş Kanunu'nun 2. maddesi gereğidir. (bir karardan kopyaladım)

Süt firmasını 3. kişi kabul edip ancak bir kusuru varsa tazminattan sorumlu olacaktır...
Meslektasim cevabiniz icin teşekkür ederim.Bir ayrinti var orayi atlamisim firma müdürü iş uzadigi icin 2 çalisanini muteveffa ve abisibin basina dikip haftasonu tatiline cikiyor iscilere de is bitince isyerini kapatmalari yonunde talimat veriyor bu davranis bir sorumluluk dogurur mu? Ayrica bu isi sigortasi olmayan ve hatta sabit bir firma bile olmayan kisilere yaptirmak ta kusur olarak kabul edilebilir mi? Tsekkurler.
Old 22-10-2013, 22:56   #6
Av.Selim Balku

Alıntı:
Yazan lawyer_66
Meslektasim cevabiniz icin teşekkür ederim.Bir ayrinti var orayi atlamisim firma müdürü iş uzadigi icin 2 çalisanini muteveffa ve abisibin basina dikip haftasonu tatiline cikiyor iscilere de is bitince isyerini kapatmalari yonunde talimat veriyor bu davranis bir sorumluluk dogurur mu? Ayrica bu isi sigortasi olmayan ve hatta sabit bir firma bile olmayan kisilere yaptirmak ta kusur olarak kabul edilebilir mi? Tsekkurler.

İşçilere işi bitince, iş yerini kapatmaları veya müdürün bu işçileri temsilci-gözetleyen oalrak başlarında bulundurmasının bir sorumluluğu olduğunu düşünmüyorum.

Asansör sahibi firmanının hiç kusuru olamaz demiyorum. Ancak bu sorumluluğu 3. kişi olarak kusuru varsa sorumlu olur, demek istiyorum...

Sabit-ehil-sigortalı-kayıtlı olmayan asansör bakım işçisini çalıştıma, kusurlu eylem olarak değerlendirilebilir ancak meydana gelen kaza ile zarar arasında ki bir kusur değildir.

Müteveffa, asansörden anlamayan kendi veya taşeronun işçisi olsaydı durum değişebilirdi tabi...
Old 22-10-2013, 23:03   #7
lawyer_66

Alıntı:
Yazan Av.Selim Balku
İşçilere işi bitince, iş yerini kapatmaları veya müdürün bu işçileri temsilci-gözetleyen oalrak başlarında bulundurmasının bir sorumluluğu olduğunu düşünmüyorum.

Asansör sahibi firmanının hiç kusuru olamaz demiyorum. Ancak bu sorumluluğu 3. kişi olarak kusuru varsa sorumlu olur, demek istiyorum...

Sabit-ehil-sigortalı-kayıtlı olmayan asansör bakım işçisini çalıştıma, kusurlu eylem olarak değerlendirilebilir ancak meydana gelen kaza ile zarar arasında ki bir kusur değildir.

Müteveffa, asansörden anlamayan kendi veya taşeronun işçisi olsaydı durum değişebilirdi tabi...
Rica etsem yukarida alinti yaptiginiz karari paylaşabilir misiniz?
Old 22-10-2013, 23:24   #8
Av.Selim Balku

Alıntı:
Yazan lawyer_66
Rica etsem yukarida alinti yaptiginiz karari paylaşabilir misiniz?

Şuan evdeyim kararı bulamayabilirim ancak, cümleyi aynen kazancı tarayısına kopyalarsanız kararı bulabilirsiniz. Hukuk Genel Kurul Kararı şeklinde not etmişim... Ancak olayınızla çok mu alakalı bilmiyorum...

Bulamadıysanız büroma gittiğimde eklerim...

Kolay gelsin...
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi