Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Sadece nikahımız oldu, boşanma halinde maddi manevi tazminat alabilir miyim?

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 21-12-2009, 14:38   #1
Konuk 15

Varsayılan Sadece nikahımız oldu, boşanma halinde maddi manevi tazminat alabilir miyim?

Bir beyle tanıştırıldım ve çıkmaya başladık 2 aylık bir tanışmadan sonra ki bizim tanışmamız görücü usülü evlilik içindi. evlenmeye karar verdik. evimizi için eşyaları aldık evi kiraladık benim (....)'lden eşyalarımı getirttim ankaraya herşeyi yerleştirdik. Eylül2009 da resmi nikahımız oldu. biz yemekli 60 kişilik bir yerle anlaştık 11 eylüldede düğünümüz olacaktı. ama nikahtan birgün sonra karşı taraf fotograf ve video 650 tl. tutuyor bu çok biz bunu yapmıyıcaz dedi bende dogal olarak videosuz nasıl olucak dedim. tartışıldı.daha sonra karşı taraf kına gecesi akşamaı yani ayın 10 da ankaraya geri gitti. ve benim eşyalarımı toplayıp bana geri gönderdilerve o günden sonra sadece bir defa arandım bana karşı taraf veklatname ver boşanalım dedi. Ben maalesef bu insana vekaletnamede veremiyorum çünkü avukat güveniyormusunuz o insana herşey olabilir diyince veremedim. Boşanma davasıda açamıyoprum çünkü avukat ttutucak param yok ve işsizim çünkü. en kötüsü geçen gün ssk ya gittim bana 6 aylık vizite kagıdı getir dediler anlyıcagınız sağlık güvncemde yok burda şuan başka bir ilde ailemin yanındayım yaşadıgım olayın psikolojik boyutunu anlatamam ama bide hukuki sorunuyla ugraşıyorum.lütfen bu konuda yardımcı olabilirmisiniz. en kısa zamanda nasıl baoşanırım.kendi soyadımı geri istiyorum 1 gün sadece kagıt üzerinde evli kaldım bu benim kayıtlarımda yer alıcakmı.ve karşı taraftan maddi manevi tazminat istiyebilirmiyim.
Old 21-12-2009, 22:07   #2
Doç. Dr. Özge Yücel

Sayın Katılımcı,

Bir kişinin evli sayılması için resmi nikah gerekli ve yeterlidir. Hakkınızda boşanma kararı verildiğinde bu durum, nüfus kayıtlarınıza geçirilecektir; ancak nüfus cüzdanınızı yenilerken bekar olarak yazılması olanaklıdır ki nüfus cüzdanınızı evli diye hiç yenilemediniz belki de.

Boşanmanız şu durumda yasanın olanak tanıdığı şekilde boşanma protokolü yapılması yoluyla olanaklı değildir, çünkü böyle bir protokol yaparak boşanmanın koşulu en az bir yıl evli olmaktır. Boşanmanıza karar verilebilmesi için evliliğin temelden sarsıldığını çeşitli kanıtlarla kanıtlamanız gerekmektedir. Dolayısıyla boşanmanın yolu kanıtları doğru biçimde sunmaktan geçmektedir.

Bir avukatın desteğinden yararlanmanız için yeterli mali gücünüz olmasa da bulunduğunuz ildeki baronun adli yardım bürosuna başvurarak ücretsiz avukatlık desteği verilmesini isteyebilirsiniz, baronun ilgili birimi gerekli belgeleri size bildirecektir.

Boşanma davası süresince tedbir nafakası ve boşanma kararının kesinleşmesinden başlayarak da yoksulluk nafakasına hükmedilmesini de boşanma davasıyla birlikte isteyebilirsiniz. Yine maddi ve manevi tazminat isteklerinde de bulunabilirsiniz. Mahkeme yapacağı yargılamada göstereceğiniz delillere göre tazminat istekleriniz hakkında da bir karar verecektir. Kısa süreli evlilik ya da hiç beraber olunamaması tazminat istemenize engel değildir.

İçeriğini bilmediğiniz belgeleri imzalamamanızı, hukuksal açıdan aydınlanmaya ihtiyaç duyduğunuzda baroların adli yardım bürolarına başvurmanızı öneririm. Haklarınızı kullanırken bir avukattan destek almak hak kaybına uğramanızın önüne geçecektir.

Saygılarımla
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi