Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

İflasın Bozulması

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 18-08-2004, 14:04   #1
Bay_Ejder

Soru İflasın Bozulması

Arkadaşlar selamlar..
Aleyhine icra takibi yaptığım şirket hakkında iflas davası açıldı. mahkeme alelacele iflas kararı verdi. Bunun sonucu olarak da, bütün icra takipleri durdu. Ben mahkeme tarafından verilen kararı temyiz ettim. Yargıtay gerekçelerimde haklı olduğumu belirterek, mahkeme tarafından verilen iflas kararını bozdu.
İflas kararı yok hükmünde olduğuna göre, mahkeme dosyayı tekrardan görüşüp karara bağlayana kadar, icra işlemlerine devam etmeme herhangi bir engel bulunmamakta...
Peki, ben hacizli gayrimenkullerin satışını talep ettim, ve satılacak. Satıştan sonra durum ne olur? Yani satılan para, sıra cetveli yapılarak dağıtılır mı; yoksa mahkemenin iflas konusunda bir karar vermesi mi beklenir? Bana akla uygun geleni; mahkeme bu konuda karar verene kadar, normal icra işlemlerinin devam etmesi. Çünkü verilmesi muhtemel bir karar var diye benim mevcut hakkım beklemeye alınamaz diye düşünüyorum..
Sizin de bu konudaki fikirlerinizi almak istedim...
Old 19-08-2004, 02:37   #2
ragıp

Bence tam tesi, verilmiş bir mahkee kararı var. Yargıtay yeni bir karar vermeyip, yalnızca kararı bozmuş durumda. Tashihi karar aşması da var. Tashihi karardan red gelse bile, mahkeme, bozmaya uyana kadar yeni bir işlem yapamazsınız
Old 19-08-2004, 09:28   #3
Bay_Ejder

Tashih-i Karar olağanüstü bir kanun yoludur. Olağanüstü kanun yollarının kullanılması beklenemez. Olağan hukuk yolları tükendiği takdirde, işlemlere devam edilebilir, diye düşünüyorum...
Old 19-08-2004, 10:02   #4
ragıp

benim söylemek istediğim, mahkeme tarafından verilmiş iflas kararı helen geçerli. Yargıtay mahkemenin yerine karar veremez. Yerel mahkeme bozmaya uyup iflas kararını kaldırana kadar işlem yapamazsınız.
Old 20-08-2004, 07:33   #5
A.G.Coskun

Yargıtay tarafından bozulan mahkeme kararının artık geçerliliği bulunmadığı kanaatindeyim. Bu nedenle; Mahkeme yeni bir karar verene kadar icra işlemlerinin devam edeceğini düşünüyorum.
Old 20-08-2004, 10:55   #6
OKoseoglu

Mahkeme Yargitay'ın bozma kararı karşısında hareketsiz kalamaz. Ya bozmaya uyma veya direnme kararı verir. Bu kararların da temyiz edilmesi sonucu gelen karar artık kesindir. Bu kesin karara kadar yerel mahkemenin verdiği karar geçerlidir, yok sayılamaz.

Yargıtay çok ender durumlar dışında mahkemenin yerine geçerek karar vermez, bozma kararlarında mahkemenin kararındaki hukuka aykırılıkları belirterek hukuka uygun yeni bir karar vermesini ister.
İflasın reddedilmesi durumunda alaklı için bir zara doğacağını düşünmüyorum. Bir kere iflas kesinleşmeden borçlu malları üzerinde iflas masası üzerinden işlem yapmak imkansız. Öte yandan sizin alacağınızın zamanaşımına uğraması sözkonsu olmadığı gibi takip faizleri de işlemeye devam ediyor.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi