Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Çek koçanı kaybolması durumunda mahkemeye yatırılacak teminat!

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 25-05-2009, 15:48   #1
Av. Aykut Toklu

Varsayılan Çek koçanı kaybolması durumunda mahkemeye yatırılacak teminat!

Arkadaslar arastırdım net bir bilgiye ulasamadım şöyle ki;

bir çek kaybolduğunda o çek için çek iptal davası açıp ödeme yasağı da istedigimiz zaman çek tutarının yüzde 15ini teminat olarak yatırıyoruz ve ödeme yasağı aldırıyoruz

Peki diyelim ki iki çek koçanı kayboldu biri TL biri Döviz hesabına ait TL hesabına ait olanda hayli boş koçan var Döviz hesabına ait olanda da bir kac yaprak var ancak bu iki koçandaki çeklerde boş çekler

Bu durumda teminat tutarı nasıl hesaplanacaktır?
Old 25-05-2009, 17:42   #2
Yücel Kocabaş

Çek koçanı-boş çek yaprağı kambiyo senedi niteliğinde olmadığı gibi TTK 669 mad. göre iptal davası açma yetkisi hamile aittir. Keşidecinin böyle bir hakkı bulunmamaktadır. Yargıtay kararlarında bu husus belirtilip keşidecinin 711/son maddesine göre bankaya ödemekten men talimatı verebileceğine işaret edilmekle beraber 5838 sayılı kanunla TTK 711/son maddesi yürürlikten kaldırılmıştır.

Bu durumda keşideci çek koçanı- boş çek yaprağı ile ilgili çek iptali davası açamayacağından mahkemeden ödeme yasağı isteyemeyeceğini düşünüyorum.
Old 25-05-2009, 17:46   #3
Av. Aykut Toklu

Ben de epey bir arastırdım yaklasık sonuclara ulastım ancak hala kesin bir sonuca ulasamadım cek iptal davası acılmadıgı yonunde kararlar var ancak odeme yasagı ile ilgili ne yapılacagı konusunda bir tek noter aracılıgı ile bankaya yazı gonderin cozumu var

daha resmi bir cozum yok mu?? yani ille de tek tek o çek yapraklarının kullanılmasını mı bekleyecek müvekkilim? diyelim ki 20 tane yaprak var çek koçanında 20sini de tek tek bekleyip kullanıldıkca mı itiraz edecegiz yada mudahale edilecek?
Old 26-05-2009, 14:36   #4
AV ŞEYDA

belirli meblağlı bir çek değilse çek iptal kararı vermiyorlar. ancak ileride çekle işlem yapılması halinde ret bile olsa çek iptal kararını kullanabiliyorsunuz.
deneme yanılma yoluyla öğrendik.
bunun yanında karakola yada savcılığa çeklerin çalındığına ya da kaybolduğuna dair şikayette bulunun ki kullanılması halinde sıkınıt doğmasın size.
yeni çek değişiklikleri yeni çareler ürettrirdi ne yazıkki netlik yok.
Old 29-01-2010, 12:35   #5
gülnihal çevik

vadesi gelmiş bi çek in kaybolduğu gerekçesyle açacagım çek iptali davasında, çek için ödeme yasağı çıkması için % 15 teminat yatırmadan, ödemeden yasaklanması talebi yapmadan iptal davası açabilir miyiz? çunku çek in konulduğu zarf içinde yırtılmak suretiyle çöpe atıldığını biliyoruz. zaten vadesi de iki gun sonrası.
Old 29-01-2010, 12:40   #6
av.araf

Alıntı:
Yazan gülnihal çevik
vadesi gelmiş bi çek in kaybolduğu gerekçesyle açacagım çek iptali davasında, çek için ödeme yasağı çıkması için % 15 teminat yatırmadan, ödemeden yasaklanması talebi yapmadan iptal davası açabilir miyiz? çunku çek in konulduğu zarf içinde yırtılmak suretiyle çöpe atıldığını biliyoruz. zaten vadesi de iki gun sonrası.

Tedbir talepsiz açabileceğiniz gibi tedbiri teminatsız olarak da talep edebilirisiniz.Büyük ihtimalle mahkeme teminatsız olarak kabul etmeyecek ve teminatı yatırmanız için tarafınıza süre verecektir.Ancak bu süre içerisinde teminatı yatırmamanız davanın reddi sonucunu doğurmayacaktır.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi