Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

boşanma sırasında kadının sağlık güvencesi

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 20-06-2008, 21:50   #1
Konuk

Varsayılan boşanma sırasında kadının sağlık güvencesi

kocam 25 sene sonra evi terketti.ben şu an 4 çocuğumla beraber eşimin babasından kalma evinde oturuyoruz.hiçbir gelirim yok.sadece tedbir nafakası alıyorum.eşim işçi emeklisi.fakat resmi olarak boşanma gerçekleşmediği halde onun sağlık güvencesinden yararlanmamam için benim sigortamı sildirmiş.çok zor durumda kaldımne yapacağımı bilmiyorum.yardımcı olursanız çok sevinirim.şimdiden teşekkür ederim..
Old 20-06-2008, 22:32   #2
Av.Turan

sigorta sildirme diye birşey yok . resmi olarak boşanmadığınıza göre siz onun eşi olarak ihtiyarlık müdürlüğünde müracaat ederek sigortasından faydalanabilirsiniz. ayrıca varsa çocuklarınızın sigortasından da faydalanabilirsiniz.
Old 22-06-2008, 18:19   #3
Konuk

öncelikle ilgilendiğiniz için çok teşekkür ederim.
Sağlık ocağında ilaç yazdırıp aldıktan 1 hafta sonra eve eczaneden gelip aldığım ilaçları geri istediler.Eşimin sağlık güvencesinden yararlanamadığımı o şekilde öğrendim.Daha sonra en yakın Sosyal Sigortalar Kurumuna gidip sorduğumda ordaki görevliler eşimin istemediği taktirde sağlık güvencemi kesebileceğini söylediler.

Söylediğiniz ihtiyarlık müdürlüğüne nasıl başvurmam gerekiyor?Her ilde varmı?Ben Manisanın bir ilçesinde oturuyorum.Birde bu boşanma davasında kadın olarak ne gibi haklar talep edebilirim?Yardımcı olursanız çok sevinirim.Şimdiden çok teşekkür ederim...
Old 22-06-2008, 22:55   #4
Av.Ufuk Bozoğlu

Sayın konuk;

Boşanma davası açarsanız ve boşanmaya neden olan olaylarda eşinizin kusurlu olduğunu ispatlarsanız; talebiniz ile; şu an almakta olduğunuz tedbir nafakası, boşanma sonrasında yoksulluk nafakası olarak devam eder, yine çocukların aldığı nafaka da iştirak nafakası olarak devam eder.

Bunun dışında eşinizden maddi ve manevi tazminat talep edebilirsiniz. Hükmedilecek tazminatlar, icra kanalı ile tahsil edilecektir. Yine almakta olduğu maaşın bir kısmının haczi ile tahsil edilebilir.

Bir de boşanmanın kesinleşmesinden itibaren edinilmiş mallara katılma rejiminin tasfiyesi davası açma hakkınız bulunmaktadır.Eğer 2002 sonrasında evlilik birliği içinde edinilmiş mal varlıkları varsa bunlar üzerinde değer artış payı alacağı ve yine daha önce edinilen malların gelirleri üzerinde alacak hakkınız bulunmaktadır.Yine herhangi bir malın alımına katkıda bulunmuş iseniz bu mal üzerinde de katılma alacağınız vardır.

Boşanırsanız, eşinizin sağlık güvencesinden çıkarsınız.

Bu haklarınızı kullanırken mutlaka bir meslektaşımızdan hukuki destek alınız.Maddi durumunuz iyi değil ise, bulunğduğunuz il Baro'sundan tarafınıza avukat tayin edilmesini isteyebilirsiniz.

Saygı ile.
Old 23-06-2008, 20:34   #5
Av.Turan

Bulunduğunuz ilin baro adli yardım bürosuna müracaat edebilir ve size avukat görevlendirilmesini isteyebilirsiniz.Size gerekli konularda yardımcı olunacağı gibi bilgi de verilecektir.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi