Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Almanyada kadının bosanma hakki

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 27-11-2012, 02:39   #1
Konuk

Varsayılan Almanyada kadının bosanma hakki

Şimdiden verilecek Cevap-lar adına minnettarlığımı sunuyorum.Ben bayanım öncelıkle onu belırleteyım,Ben 9 ay once Turkıyeden Alman olan bır beyle evlenerek Almanyada aile birleşimi vizesi alarak düsseldorfa gelmıs bulunmaktayım,beraberımde 16 yasındakı cocugumuda getırdım(alman eşım cocuguma herseyıne kefılım adı altında garantorluk kagıdı ımzalayarak vızesını aldı) 7 aydır .B1 kursuna cocugumla bırlıkte gıdıyorum.Eşimle tanıstıgımda bana kım ve ne ıs yaptıgına daır somut bılgıler vermemişti geldıgımde ogrendımkı Düsseldorfta cok unlü bır Fabrıkatör iş adamıymış,Evlılık kontratıda yapmamıştık evlenırken..Tamamen safi duygular içindydik cunku beklentisiz..sizler bu yazıyı okurken buraya kadar Herşey normal görunuyor gözünüzde ,ama eşimin psıkolojık sorunları var ogluma ve bana cıddı zararlar vermeye başladı en sonkı dıyalogumuzu aktarıyorum.150 mılyar Tl parası vereyım sana ayrılalım,(dedı) ama bana onden noterden imza vereceksın hıcbırsey talep etmeyecegıne daır (evlılık sozlesmesı bu) ve bır gun sonra hesabına parayı cıkartıcam (dedı alman eşim)Bende cevaben bunun mantıksız oldugunu İmzayı noterde verdıgım an ıtıbaren zaten bırsey talep edemeyecegımı asla kabul gormedıgımı soyledım.kadın sıgınma evıne defolup gıtmemı ıstedı ve cocuguma hakaret ettı ,oglum terbıyesını bozmadı odasına cekıldı ama korkuyorum kışkırtmaya calısıyor cocugumla benı,sakin ol neden böyle davranıyorsun dedıgımde ıstemıyorum zorlamı dıyor tamam gıdelım bosanalım anlasmalı neden hıleye gerek duyuyoruz.
Hal buyken ben anladım ki eşim ciddi profesyonel bırı (bosuna bu kadar mal varlıgını edınmemiş kafası calısıyor)Şimdi sizden rıcam yuzesel ama kesin bana bılgı aktarımı bulunmanızdır.
1 Evlenmeden once edındıgı mallar şahısa aıttır peki,ama fabrıkanın elde etmıs oldugu 9 aylık evlılık suresındekı ciroya ortakmıyım?

2 ben dava acarsam ne kaybeder kazanırım(elımde benı tehdıt etttıgıne daır cep telefonumda ses kayıtları var)o dava acarsa ne kazanır kaybeder?

3 eşim 2 gundur gelıp gıdıp bana bu parayı almam gerektıgını almazsam mahkemeye eger gıdersek sadece 500 euro nafaka ve valızımı alıp sınır dısı edılecegıme daır tehdıtkar konusuyor bu dogrumudur o veya ben bosanma davasına gıdersek ben maddı manevı tazmınat alabılıyormuyum ?

4 3 yıllık oturum elektronık chip kart sahıbıyım cocugumla olası dava başlarsa vızem yanarmı ?

5 Bır avukatla gorustum kendısı bana devletın bana bır daıre tutmam ve masraflarım ıcın yardımcı olacagını söyledı bu dogrumudur ?

6 mahdurlugumu nasıl ıspatlayabılırım 9 aylık evlılıgın bır hükmü olmadıgına dair söylemler ortalarda dolanıyor bu dogrumudur.

7 Size bu satırları yazarken eşim aradı ve mıktarı 200 mılyara cıkardı (neden bu kadar celıskılı madem mahkemeye basvurursam bırsey alamıyorum) neden bu parayı teklıf edıyor mahkemece daha fazlasınımı alırım ondanmı korkuyor ?

8 eger teklıfını kabul edersem notere gıtmemız gerektıgını söyluyor nasıl bır yol ızlemelıyım oyuna gelmeden
Tesekkur ederım
Old 28-11-2012, 23:18   #2
Gemici

Alıntı:
Yazan Konuk
Şimdiden verilecek Cevap-lar adına minnettarlığımı sunuyorum.Ben bayanım öncelıkle onu belırleteyım,Ben 9 ay once Turkıyeden Alman olan bır beyle evlenerek Almanyada aile birleşimi vizesi alarak düsseldorfa gelmıs bulunmaktayım,beraberımde 16 yasındakı cocugumuda getırdım(alman eşım cocuguma herseyıne kefılım adı altında garantorluk kagıdı ımzalayarak vızesını aldı) 7 aydır .B1 kursuna cocugumla bırlıkte gıdıyorum.Eşimle tanıstıgımda bana kım ve ne ıs yaptıgına daır somut bılgıler vermemişti geldıgımde ogrendımkı Düsseldorfta cok unlü bır Fabrıkatör iş adamıymış,Evlılık kontratıda yapmamıştık evlenırken..Tamamen safi duygular içindydik cunku beklentisiz..sizler bu yazıyı okurken buraya kadar Herşey normal görunuyor gözünüzde ,ama eşimin psıkolojık sorunları var ogluma ve bana cıddı zararlar vermeye başladı en sonkı dıyalogumuzu aktarıyorum.150 mılyar Tl parası vereyım sana ayrılalım,(dedı) ama bana onden noterden imza vereceksın hıcbırsey talep etmeyecegıne daır (evlılık sozlesmesı bu) ve bır gun sonra hesabına parayı cıkartıcam (dedı alman eşim)Bende cevaben bunun mantıksız oldugunu İmzayı noterde verdıgım an ıtıbaren zaten bırsey talep edemeyecegımı asla kabul gormedıgımı soyledım.kadın sıgınma evıne defolup gıtmemı ıstedı ve cocuguma hakaret ettı ,oglum terbıyesını bozmadı odasına cekıldı ama korkuyorum kışkırtmaya calısıyor cocugumla benı,sakin ol neden böyle davranıyorsun dedıgımde ıstemıyorum zorlamı dıyor tamam gıdelım bosanalım anlasmalı neden hıleye gerek duyuyoruz.
Hal buyken ben anladım ki eşim ciddi profesyonel bırı (bosuna bu kadar mal varlıgını edınmemiş kafası calısıyor)Şimdi sizden rıcam yuzesel ama kesin bana bılgı aktarımı bulunmanızdır.
1 Evlenmeden once edındıgı mallar şahısa aıttır peki,ama fabrıkanın elde etmıs oldugu 9 aylık evlılık suresındekı ciroya ortakmıyım?

2 ben dava acarsam ne kaybeder kazanırım(elımde benı tehdıt etttıgıne daır cep telefonumda ses kayıtları var)o dava acarsa ne kazanır kaybeder?

3 eşim 2 gundur gelıp gıdıp bana bu parayı almam gerektıgını almazsam mahkemeye eger gıdersek sadece 500 euro nafaka ve valızımı alıp sınır dısı edılecegıme daır tehdıtkar konusuyor bu dogrumudur o veya ben bosanma davasına gıdersek ben maddı manevı tazmınat alabılıyormuyum ?

4 3 yıllık oturum elektronık chip kart sahıbıyım cocugumla olası dava başlarsa vızem yanarmı ?

5 Bır avukatla gorustum kendısı bana devletın bana bır daıre tutmam ve masraflarım ıcın yardımcı olacagını söyledı bu dogrumudur ?

6 mahdurlugumu nasıl ıspatlayabılırım 9 aylık evlılıgın bır hükmü olmadıgına dair söylemler ortalarda dolanıyor bu dogrumudur.

7 Size bu satırları yazarken eşim aradı ve mıktarı 200 mılyara cıkardı (neden bu kadar celıskılı madem mahkemeye basvurursam bırsey alamıyorum) neden bu parayı teklıf edıyor mahkemece daha fazlasınımı alırım ondanmı korkuyor ?

8 eger teklıfını kabul edersem notere gıtmemız gerektıgını söyluyor nasıl bır yol ızlemelıyım oyuna gelmeden
Tesekkur ederım

Sayın Konuk,

sorduklarınıza yerinde ve doğru cevap vermek, yanlış ve eksik bilgi vermemek için, biraz araştırma yapmak gerekiyor. Zaten bir avukatla görüştüğünüzü belirtmişsiniz. En doğru ve yerinde bilgiyi size ancak durumu iyice bilen bulunduğunuz yerdeki bir avukat verebilir.

Buna rağmen sorduklarınıza(fazla bir araştırma yapmadan) cevap vermeye çalışayım:

1. Boşanma durumunda, evlilik içinde edinilen haklar ve mallar paylaşılır. Bu hem emeklilik hakkı için, hem de elde edilen gelir için geçerlidir.

2. Şiddet görüyorsanız bir kadın sığınma evine gidebilirsiniz size yardımcı olurlar.
3. Şiddet görmüyorsanız, ve anlaşarak boşanma kararı alıp boşanırsanız, üç senenin sonunda oturma müsaadesi alırken zorlukla karşılaşırsınız. (Detaylı bilgiyi avukatınızdan alabilirsiniz)
4. Sınır dışı edilip edilmiyeceğinize eşiniz karar veremez. Bu kararı yabancılar dairesi verir, yabancılar dairesinin verdiği kararın yerinde olup olmadığına mahkeme karar verir. Eşinizin gerçek dışı ifadeleri yabancılar dairesini bağlamaz. Eşinizin size baskı yapması, sizi zor duruma sokması oturma müsaadesi uzatılırken lehinize olabilir.
5. Şiddet gördüğünüz için evden ayrıldığınızda(ayrı yaşadığınızda), eşiniz size nafaka ödemek zorundadır. Eşiniz nafaka ödemediği takdirde, devlet geçiminizi sağlıyacak maddi yardımda ve kira yardımında bulunur. Ödediği parayı eşinizden geri ister.
6. Eşinizin teklif ettiği miktarı kabul edip boşanmanız ileride oturma müsaadesi alırken aleyhinize olabilir, çünkü yasa zor durumda olanları, şiddet görenleri koruyor, kendi keyfi için boşananları değil.
7. Teklif edilen nafaka miktarının yeterli olup olmadığı konusu eşinizin mali durumuna ve şimdiye kadar sürdürdüğünüz yaşam kalitesine bağlı olduğu için yeterli olup olmadığı konusunda fikir yürütülemez.
8. Evlilik sizin için çekilmez durumda ise, belirttiğim gibi bir sığınma evine gidin. Boşanma kararını sonradan da alıp gerçekleştirebilirsiniz.
9. Avukatla konuştuğunuzda, vekalet ücretini ödeyecek paranız olmadığını ve Beratungshilfe'den (danışma yardımı) ve Prozesskostenhilfe'den(adli yardım) faydalanmak istediğiniz bildirin.

Not: yazdıklarım size kısa bir bilgi vermek içindir. Durumunuza uygun bilgiyi ve yardımı ancak durumu detaylı olarak anlatacağınız bir avukattan alabilirsiniz.

Saygılarımla
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi