Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Sohbetleri Hukuki yorumlar, görüşler ve tartışmalar.. Soru niteliği taşımayan her türlü hukuki sohbet için.

Hakimlerin mazeret istemesi

Yanıt
Old 02-07-2020, 12:20   #1
Mehmet Mustafa ÖZÜNVER

Varsayılan Hakimlerin mazeret istemesi

Uygulamada sıklıkla karsılasmaktayiz. Hakimler gelmedigi gunlerde mazeret istemekte ve avukatlarda pek ses cikarmadan mazeret vermektedir. Bir dosyamda muvekkil, durusmaya mazeret verdigim icin beni azletti. Azille birlikte anladimki bizim mazeret vermemiz kendi meslegimize de bir nevi ihanet olusturuyor. Zarari bize geliyor. Degerli meslekdaslarim bu konuda ne dusunuyor. Hakimin kendisi mazeret vermesi gerekirken 40 avukatin mazeret vermek zorunda kalmasi ne derece etiktir?
Old 05-07-2020, 02:28   #2
Av. Aybars Karakırık

Varsayılan Mazeretim var, izinliyim ben

Sayın meslektaşım bu azlin haklı olmayacağını düşünüyorum. Ancak BAM sınırlarında kalan bir vekalet ücreti davanızın bakılacağı BAM dairesi de benim gibi düşünür mü? Burada koruma içgüdüsü ile sorumluluğu üzerlerine almazlar ancak mazeretinizin gerekçesi nasıldı bakmak gerekir. Çünkü uygulamada, mahkeme kalemi bir mazeret formu düzenliyor ve bu matbu forma avukatlar dosya numarası ile isim imza atıyorlar. Bu formun içeriği de önem arz edecektir. Formda mesleki mazeretimden ötürü yazıyorsa, açık aramayı seven mahkemelerimizin bunu kabul etmeyeceğini düşünüyorum. Ancak kimi kalemlerin hakimin iznini matbu mazerete yazdığını görüyorum.

Bu nedenle bundan sonraki mazeretlere şu şekilde vermek gerekir düşüncesindeyim, daha önce daha sadesini yapmıştım.

"07072020 tarihinde mahkeme hakimi izinli olduğundan duruşmalara nöbetçi hakiminbakacağı kalem tarafından bildirilmiştir. Nöbetçi hakimin de ne zaman duruşma göreceği belirsizdir. Uygulamada nöbetçi hakimlerin dosya içeriğine ilişkin herhangi bir işlem yapmadıkları da bilinmektedir. Diğer mesleki işlerimden ötürü duruşma saatinden makul süre önce tarafımın aşağıdaki telefondan aranmamı ve duruşmaya gelmemin sağlanmasını, aksi takdirde dosyanın asıl hakiminin izinli olmasından ötürü mazeretli sayılmamı talep etmek zorunda kaldığıma ve bu nedenle mazeretli sayılmama karar verilmesini saygıyla arz ve talep ederim."

peki bu içerikteki bir mazerete izni biten ve dosyada karar verecek hakim gücenmez mi?
Old 09-06-2021, 17:50   #3
Av.Selim Balku

Mahkemelerin mazeret istemesi bir paradoks; mazeret istemeyip yerine bakan hakimin hiç duruşma yapmaması da ayrı bir sıkıntı.

Bu gibi durumlarda, mazeret dilekçesine "hakimin yokluğu sebebiyle" mazeret yazıyorum artık.

neden mi?

Anayasa Mahkemesine yargılamanın uzaması sebebiyle hak ihlalinden açacağınız tazminat davasında bu hususa dikkat ediyorlar...
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi