Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Sağlık Sektöründe 24 Saat Nöbeti

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 01-09-2007, 16:36   #1
salimengin

Varsayılan Sağlık Sektöründe 24 Saat Nöbeti

Sağlık Bakanlığı bünyesindeki hastanelerde çalışan arkadaşlarımdan öğrendiğim kadarıyla buralarda 24 saat nöbet uygulaması yapılıyor.Bir insanın 24 saat kesintisiz olarak bir iş yerinde çalışmasını sayın üyelerimizin nasıl değerlendirdiğini merak ediyorum.Kanunen, ahlaken ve biyolojik olarak bir insanın üstelik bir devlet kurumunda 24 saat çalışmasını nasıl değerlendiriyorsunuz?
Old 04-06-2008, 15:10   #2
Taşkale

Varsayılan Sorun,Yataklı Tedavi Kurumları İşletme Yönetmeliği'den kaynaklanıyor.

13.01.1983 tarihli 17927 Sayılı Resmi Gazetede yayımlanan(ve 05.05.2005 tarihli R.G 'de yayımlanan yönetmelik ile değişikliğe uğrayan "Yataklı Tedavi Kurumları İşletme Yönetmeliği'nin41 ilâ 52 maddeleri Nöbet hizmetlerini düzenlemektedir. Ne yazıkki sizin de söylediğiniz gibi, 24 saatlik bir süreci kapsamaktadır.Bu düzenleme yasal olmadığı gibi, biyolojik ve etik de değildir.Hem 657 sayılı Devlet Memurları Yasası'nda hem de 4857 Sayılı İş Yasasında düzenlenen günlük çalışma sürelerine aykırıdır.Zaten uygulama kabiliyeti de bulunmamakta, nöbetçi personel gece uygun bulduğu bir yerde uyumak durumunda kalmaktadır. Yukarıda sözünü ettiğim yönetmelik değiştirilerek vardiyalı sisteme geçmek sorunu çözer kanaatindeyim.
Old 07-06-2008, 22:25   #3
salimengin

Alıntı:
Yazan Taşkale
....... Yukarıda sözünü ettiğim yönetmelik değiştirilerek vardiyalı sisteme geçmek sorunu çözer kanaatindeyim.
Sözünü ettiğiniz yönetmeliğin ilgili maddelerinin iptali için bugüne kadar bir girişim olmadı mı acaba?
Old 18-06-2008, 12:56   #4
beyazbulut

Sağlık kurumlarında daha kötü durumlar var aslında 24 değil 36 saat ve üzeride çalışılıyor. Eğitim hastanelerinde asistan doktorlar 24 saatin üzerine ertesi gün mesai bitene kadar da devam ediyorlar çalışmaya.Tüm bunların yanında sadece 80 saat fazla açlışma ücreti alıyorlar üzerini alamıyorlar. Kalan kısmı sanırım anayasayla yasaklanmış olan angarya olmalı.
Old 08-11-2008, 14:50   #5
bilenkişi

Varsayılan Hastane nöbeti

24 saatlik nöbet esnasında gece doktor kendisine ait nöbet odasında uyur. Hasta gelince haber verilir ,bakar ve yatar.Kadrolar sınırlı olduğundan vardiya durumunda daha sık sıra geleceğinden bu da istenmez.Mesai üücretinin azlığına gelince eskiden hiç yoktu,yine bir ilerleme var demekki.Birde evinde icap nöbeti tutanlar vardır,onlar da ihtiyaç halinde çağrılırlar.
Old 14-11-2008, 11:29   #6
Nur Deniz

Büyük hastanelerde çalışanlar vardiya sistemine geçmiş durumdalar.En çok 16 saat çalışılıyor.Küçük yerler de ise bazen 24 bazen 32 bazen 48 çalışılabiliyor. Personelin çalışma alanına göre. Ama bilinen konu gerçek Sağlık Bakanlığı asla personelini 16 saatin üzerinde zorla çalıştıramaz.

Son 11.5 aydır 24 saat ve 48 saat üzerinden çalışma durumunda kaldığım zamanlar oldu. Ama aktif bir çalışma da bu oldukça zor. 24 saat nöbet tutan bir doktor dinlendi diye herhalde hiç bir hastanın şikayeti olmaz. Kimisi odasında kimisi toplu alanda bekler.

Aslında bana göre sağlık personelinin ilk yapması gereken fırsat bulur bulmaz dinlenmesidir. Ben boş zamanlarda sohbet edip vakit kaybetmek yerine o nöbette işimize gereği bedenimizi ve kafamızı dinlendirmektir diye düşünüyorum.Çünkü az sonra kaza mı , yaralanma mı, kalp krizi mi, intihar mı geleceğini asla bilemeyiz.

Bizler nöbet tutarken hasta bekleriz. Hasta olmazsa da nöbetimiz tutulmamış mı sayılır?Biz görev yerimizdeyiz. Hasta gelmesin isteriz evet. Kim hastaya sevinir ki? Keşke boş boş nöbet tutsak da herkesin sağlığı yerinde olsa.

Kendim adıma bu ay tam 96 saat fazla çalıştım, ek mesai ücreti ise çok cüzi 80 saatin üzerine zaten ödeme yapılamıyor.

Memur zamlarından döner sermaye geliri nedeni ile etkilenmiyoruz.Yani kısaca sağlık çalışanları çalışıyor, çalışıyor....
Old 14-11-2008, 20:15   #7
salimengin

Alıntı:
Yazan Nur Deniz
Büyük hastanelerde çalışanlar vardiya sistemine geçmiş durumdalar.En çok 16 saat çalışılıyor.Küçük yerler de ise bazen 24 bazen 32 bazen 48 çalışılabiliyor. Personelin çalışma alanına göre. Ama bilinen konu gerçek Sağlık Bakanlığı asla personelini 16 saatin üzerinde zorla çalıştıramaz.
.

Çalıştırdığına yakinen şahidim ama..
Old 14-11-2008, 20:48   #8
yyln

Normal çalışma ile nöbet çalışması ayrı şeylerdir.Öte yandan, fazla çalışma ücreti ödenemeyen nöbet sürelerinin izin olarak değerlendirilme durumu da dikkate alınmalıdır.
Sonuç olarak, doktor, eczacı,hemşire, teknisyen, vb. personel sayısının az olduğu hastanelerin, nöbet sistemi olmadan çalışması mümkün değildir.
Old 14-11-2008, 21:14   #9
Nur Deniz

Alıntı:
Yazan salimengin
Çalıştırdığına yakinen şahidim ama..

Ve anladığım bu durumdan rahatsızsınız.

İlk ve hep karşılaşılan cümleyi yazmak istiyorum.

''Personel ihtiyacı, ihtiyaca binaen,,

Tayinde, nöbette, görevlendirme de ve her yerde..
Old 16-11-2008, 12:43   #10
salimengin

Alıntı:
Yazan Nur Deniz
Ve anladığım bu durumdan rahatsızsınız.

İlk ve hep karşılaşılan cümleyi yazmak istiyorum.

''Personel ihtiyacı, ihtiyaca binaen,,

Tayinde, nöbette, görevlendirme de ve her yerde..
Evet fazlasıyla rahatsızım...
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi