Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

HAGB - Aleyhe sonuçlanan itiraz - Yeni delil

Yanıt
Old 06-10-2019, 20:01   #1
ahosweet

Varsayılan HAGB - Aleyhe sonuçlanan itiraz - Yeni delil

Merhaba,

HAGB kararı verildikten sonra vekalet sunduğumuz bir dosyamız var. Müvekkil ceza almış. HAGB kararına taraflar itiraz etti ancak bizim itirazımız reddedilerek karar kesinleşti ve karşı tarafın itirazı kabul edildi. (bir müşteki yönünden karar verilmesi unutulmuş)

Aleyhe tanıklık yapanların yalan tanıklık yapmaları nedeniyle suç duyurusunda bulunmayı planlıyoruz. Bir de olay yerinde bulunan biri var ve tarafların bunu ikrar etmesine rağmen ne karakol ne savcılık ne de mahkeme bu tanığı dinlemiş.

Biz unutulan müşteki yönünden bozulan dosyanın duruşmasına dinlenmeyen tanığı getirdik. Yazılı ve sözlü olarak dinlenmesini talep ettik ancak hakim dinlemedi. Usulen mümkün mü bilmiyorum dedi.

Eski dosyadaki tanıklara doğrudan soru sormak istiyoruz, çağırın dedik. ancak hakim o dosya başka, karıştırmayın dedi.

Dosyanın kesinleşen kısmı bakımından tanıkların yalan tanık olduğuna ilişkin itirazlar, eldeki dosya yeni bir dosya diye dinlenilmiyor.
Yeni bir dosya ise tanık getirdik dinleyin diyoruz, yeni delil getirmek usulen mümkün mü bilemiyorum deniliyor.

Yani nedense biz masumiyetimizi kanıtlamak istediğimizde ne eski delillere itiraz edebiliyoruz ne de tanık dinletebiliyoruz. Bu tanığın dinlenilip dinlenilmeyeceği hususunda araştırma yapmak üzere hakim süre istedi.

HAGB de kesinleşen kısımlar bakımından da iade-i muhakeme düşünüyorum ama öncelikle yeni tanık dinletme ve eski tanıkları tekrar dinletme hususunda yargıtay kararı bulamadım.

Yardımcı olursanız sevinirim.

İyi çalışmalar.
Old 14-10-2019, 09:42   #2
Av. Hulusi Metin

Varsayılan Giriş

Merhaba,

Alıntı:
ama öncelikle YENİ TANIK DİNLETME ve ESKİ TANIKLARI TEKRAR DİNLETME hususunda YARGITAY KARARI BULAMADIM.

Ya Bir Yol Buluruz Ya Bir Yol Açarız (Hannibal)

Ya bir karar buluruz ya da bir içtihat oluştururuz (THS)

Mola...
Old 14-10-2019, 10:11   #3
Av. Musa TAÇYILDIZ

5271 S.lı Ceza Muhakemesi Kanunu MADDE 57
TANIĞIN TEKRAR DİNLENMESİ
(1) Yemin ile dinlenen tanığın aynı soruşturma veya kovuşturma evresinde tekrar dinlenmesi gerektiğinde, yeniden yemin verilmeyip önceki yemini hatırlatılmakla yetinilebilir.

Biz yukarıdaki maddeyi hatırlatarak, ısrarla ve tanığı hazır ettiğimizi belirterek tanığı tekrar dinletmiştik.
Bizim bir dosyada; tanığın soruşturma ve kovuşturmada alınan ifadeleri farklıydı. Aradaki çelişki giderilmemiş ve sebebi sorulmamıştı. Bunu dayanak yapmıştık. Bilginize.

Yargılamanın yenilenmesi talebi en mantıklı yol bence de.
Old 14-10-2019, 13:24   #4
Av. Hulusi Metin

Varsayılan Katkı

Alıntı:
ahosweet
Alıntı:
bozulan dosyanın duruşmasına dinlenmeyen tanığı getirdik. Yazılı ve sözlü olarak dinlenmesini talep ettik ancak hakim dinlemedi. Usulen mümkün mü bilmiyorum dedi.

Bozmadan sonra...Sanığın savunma delillerinin toplanması istemi (CMK.m.177 vd.) gerekçe olabilir mi?

Saygılar.
Old 17-10-2019, 08:46   #5
ahosweet

Merhaba,

Yeni tanığı bu celse dinlemeyi kabul etti hakim.
Eski tanıklar için, öncelikle yalan tanıklık yaptıkları açık olduğundan itibar edilmesin dedim. Yok karara esas alınacaksa, CMK 57 ve 201 kapsamında eski tanıkların yeniden dinlenilmesini talep ettim.
Tekrar dinlemeye gerek duymadan yeni tanık ifadeleriyle beraate karar verdi.
Şimdi eski tanıklarla kesinleşen cezalar için yargılamanın yenilenmesini talep edeceğim.
İlginiz için çok teşekkür ederim.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi