Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

2011 trafik cezaları hakkında. Radarla hız tespitinde ispat sorunu, trafik cezasına itiraz.

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 15-01-2011, 12:12   #1
juristbtl

Varsayılan 2011 trafik cezaları hakkında. Radarla hız tespitinde ispat sorunu, trafik cezasına itiraz.

2 Ocak 2011 tarihinde Bornova, Ankara caddesinde hız limitini aşarak 100 ile gittiğim gerekçesiyle tarafıma bir ceza tutanağı tebliğ edildi. Toplam ceza tutarının ise 290 TL olduğu yazıyor. 2011 trafik ceza tarifesine göre hız limitinin yüzde 30'dan fazla aşıldığı durumlarda 290 TL ödeneceği belirtilmiş. 90 ile gidilmesi gereken yerde limiti aştığımı düşünüyorum. Bu durumda yüzde otuzu aşmamış oluyorum.

1. Trafik cezaları için belirlenen 2011 yılı tarifesi nerede yayınlanıyor? Resmi dayanağı nedir. Benim edindiğim bilgi google araştırmam sonucu haber siteleri..

2. Radar tespitinde fotoğraf çekiliyor mu? Radar tespiti nasıl yapılıyor? Fotoğraf yoksa cezaların şahsiliği ilkesinden yararlanabileceğimi düşündüm, ancak forum araştırmalarım sonucu pek çok meslektaşın itirazlarının cezaların şahsiliği ilkesine dayandırılsa da reddedildiğini gördüm.

3. Trafik ceza tutanağı yönetmelikte belirtilen 7 günde değil de 10 gün sonra tarafıma tebliğe çıkarılmış. Bu konuda itirazda bulunsam bu bir itiraz sebebi olur mu? Yine forum araştırmalarım sonucu bu konuda itirazın işe yaradığından bahsedilmiş ancak itiraz ettiğim bir başka trafik ceza tutanağının savunma dilekçesinde trafik şube müdürlüğü 7 günün tavsiye niteliğinde bir ibare olduğunu savunuyor. Zaten hakimler de süreyi dikkate almıyormuş ve itirazların tamamı kendisine trafik cezası kesilen aleyhine reddediliyormuş diye duydum.

4. Yönetmeliğe göre trafik ceza tutanağının tamamının doldurulmuş olması gerekiyor. Oysa benim tutanağımda eksiklikler var. Adres olarak Ankara Cad. Bornova yazılmış. Kaçıncı km. de ve nerede olduğu yazılması gerekliyken yazılmamış. Benim nerede cezaya çarptırıldığım bir muamma dolayısıyla da savunma hakkımı kısıtlıyor diye düşünüyorum. Bu konuda bir itirazım kabul görür mü?

5. Trafik ceza tutanağının nerede nasıl kesildiği ve fotoğraf olup olmadığı, hız limitinin ceza kesilen yerde kaç olduğu konusunda ceza kesen polis memuruna telefonla ulaşsam bilgi vermek zorunda mı? Hız limiti 90'sa ben 100 ile gittiysem ödemem gereken ceza 290 olmuyor. Bu tutanağı trafik şubede düzeltmem mümkün olur mu?

6. İzmir'de trafik cezasına itiraz edip de kazanan var mı? Genel görüş, hakimlerin miktarlar düşük olduğu için dosyaları dikkate almadığı ve hepsini reddettiği yönünde.
Old 16-01-2011, 00:58   #2
Avukat Hakan Eren

- Radar işlemleri, video kaydı altındadır. İtirazınız halinde mahkeme emniyetten görüntüleri ister ve inceler.

- 7 gün meselesi "tavsiye" falan değildir. Yasal bir zorunluluktur. Amacı da hiç kimseyi hatırlayamayacağı zamanlara ait cezalarla muhatap kılmamaktır. (tartışmalı)

- Hız limitini ihlal suçundan hazırlanan ceza tutanağı neden posta ile gönderilir ki? Olması gereken, kontrolü yapan birimden az ileride ekibin olması ve hız limitini aşan araçları burada durdurup ceza YÜZE KARŞI KESMEKTİR.

Old 16-01-2011, 10:59   #3
Armağan Konyalı

Alıntı:
Yazan Av. Hakan EREN
- 7 gün meselesi "tavsiye" falan değildir. Yasal bir zorunluluktur.
7 gün konusu Yasa değil de Yönetmelik hükmüdür. Yönetmelik hükmüne uymayan memura gereken işlem yapılır ama bu nedenle Kanun'la belirlenmiş kabahat ve ceza ortadan kalkmaz.

Soruşturma zamanaşımı Kabahatler Kanunu'nda belirlenmiştir. Kanun'la belirlenmiş bir konu tartışılmaz.
Alıntı:
- ? Olması gereken, kontrolü yapan birimden az ileride ekibin olması ve hız limitini aşan araçları burada durdurup ceza YÜZE KARŞI KESMEKTİR.
Hız limitini ihlal suçundan hazırlanan ceza tutanağının posta ile gönderilmesi ceza kesen memurların paranın sıcak ve kirli yüzüyle karşılaşmasını önlemek açısından daha doğru diye düşünüyorum. Vatandaş polisle pazarlık etmeden postadan aldığı cezasını temiz temiz bankaya öder.

Saygılarımla
Old 16-01-2011, 13:44   #4
mdelen82

Hız sınırlarını % 10’dan % 30’a (otuz dahil) kadar aşmak, Sürücülere 140,00 TL. Peşin 105,00 TL.
Hız sınırlarını % 30’dan fazla aşmak, Sürücülere 290,00 TL. Peşin 217,50 TL .

http://www.trafik.gov.tr/mevzuat/2011_para_cezaları.xls adresinden 2011 yılı ceza rehberini bulabilirin.
Old 17-01-2011, 11:45   #5
hewal65

Alıntı:
Yazan juristbtl
3. Trafik ceza tutanağı yönetmelikte belirtilen 7 günde değil de 10 gün sonra tarafıma tebliğe çıkarılmış.
aşağıdaki linke göz atmanız size faydalı olacaktır..
http://www.turkhukuksitesi.com/showthread.php?t=6659
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi