Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Stajı ve Meslek Seçimi Hukuk eğitimi sonrası meslek seçimi ile Avukatlık veya Hakimlik/Savcılık Stajı ile ilgili konular

avukatlık stajı üzerine çok hoş bir şiir

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 28-06-2006, 12:57   #1
obaykan

Varsayılan avukatlık stajı üzerine çok hoş bir şiir

soğuk ve şehirlerarası adliyelerde vazgeçtim avukat olmaktan

ve evrak çantamda haciz talimatıydı babam

ben senin benimle hacze çıkabilme ihtimalini sevdim

stajyerliğin çömezlik kokan ve baro kredili yıllarında

adliyerlerde acemi stajlar başlardı

o zaman

özlemeye başladım öğrenciliği

ve bu hasret öyle uzun sürdü ki adam gibi hasretleri özlemeye başladım

sonra

bizim baki kurularımız vardı

birde kahverengi sıralara kopya yazma imkanı....

talimat kokan arkdaşlarla paylaşılan atgv araçlarında
avukatçılık oynamaya başladık

ben borçlu oluyordum sen alacaklı geri kalanlarda 3. şahıslar

tükenmez kalemle masraflar yazılıyordu ajandalara ve
humk'a inat bir türkçeyle

üstatlarımızdan öğrendik masrafları şişirmeyi

sultanahmete usul usul stajyer yağıyordu

ve belli saatten sonra hacze çıkmamayı öneriyordu icra müdürleri

oysa hacizde hiç dayak yemedim ben

memurlarla tartışılan hukuki sorunlarım olmadı benim

topluca çıkılan hacizledeki sair masrafları saymazsak

ve hiç yüksek prim alan stajyerler arasında olmadım

hacizlerin ortasında sevimli bir stajyerdim

kafamda büro hayalleri kuruyordum ama tahsilat yapamıyordum

ben avukat olabilme ihtimalimi seviyordum, ruhsat aldığım zamanda

tahsilat durumum hep zamansız, amansızca hayal kırıklığına çeviriyordu

ben paranın dibine vurma ihtimalimi seviyordum

adli tatil adliyelere çekiyordu hacze çıkacak stajyerlerin sıcaklığını

sonra hacze çıkıyordum yenik yorgun geçmesiz muhafazaların çare bilmez sürgünü

ne yana baksam borçlu ve yediemin sanıyordum sultanahmeyin yalancı geyiğini

icralara giriyordum bir süre

yanımda oturan yaşlı avukatlarla yarışıyordum, maaşım patronun garantisinde

itm'lere giriyordum

bir kalemden bir iç kaleme

büroya yaklaştıkça büyüyordum

borçluların küfürlerini başına koyuyordum şarkılarımın listesinin

korkuyordum

sonra çıkıyordum bürodan

bürodan bizim eve giden ömrümün en uzun
ömrümün en kısa, ömrümün fakir
ömrümün en sefil yolunu koşuyordum.

çünkü adam oluyordum avukat kokuyordum sonunda...

soğuk ve şehirler arası adliyelerde vazgeçtim avukat olmaktan

ben kendi ofisimde avukat olduğum bir zamanda

ben sadece bilmek zorunda olanların bildiği bi talimat icrasında
ben sadece tahsilat yapabileceğim bir haciz mahalinde

ben sadece herhangi bir müvekkil akrabanın işleriyle para kazanabilme ihtimalini sevdim

ben kendi ofisimde avukat olabilme ihtimalimi sevdim...

alıntı:http://sozluk.sourtimes.org/show.asp?t=stajyer+avukat
Old 29-06-2006, 15:20   #2
taze mezun yalçın

kardeşim tek kelimeyle harika arka fondanda yedi karanfil çaldık mı deymeyin bize...
Old 05-07-2006, 23:12   #3
Av.Ayşe

Neşeli

Sayım meslektaşım şiiri gülümseyerek okudum.Hiç şühpesiz çok ironik bir uslupla yazılmış. Ben de stajyer avukatım ve bu kadar kötü durumda olmadığımızı düşünüyorum hayatımdan da çok memnunum en rahat yılımı yaşadığımı düşünüyorum.Karamsar olmayalım lütfen.Saygılarımla.
Old 06-07-2006, 18:44   #4
obaykan

sayın meslektaşım burdaki şiiri istanbuldaki meslektaşlarım daha iyi sindirebilir diye düşünüyorum.Sizin gibi akıılıca karar vererek memleketinde staj yapmayı seçen biri için istanbuldaki zorluklar uzaktan ufak gözükebilir.adliye ile ofis arasında 5 dk.lık mesafe bulunan bir yerle istanbulu kıyaslama durumuna hak verirsiniz ki istanbuldaki staj gerçekten cok zorlu geçmektedir.ben bu şiiri istanbul barosunda şuan kayıtlı 2684 stajyer arkadaşıma ithaf ediyorum buarada mezun olucak ve ailesi istanbulda yaşamayan hukukçu arkadaşlarım avukatlık düşünüyorsanız ve istanbul'da stajınızı yapmak istiyorsanız bence bir kez daha düşünün derim.Ben açıkçası istanbul'da aradığımı pek bulamadım.Çevreniz yoksa memleketinizde çalışmayı deneyin derim çünkü istanbul avukata doymuş durumda.Şuan 22 bin küsür avukat bulunmakta ve bu yıl 2700 stajyer var.Bu şehir bu kadar avukatı kaldırmıyor.saygılarımla...
Old 06-07-2006, 21:36   #5
Av.Ayşe

Sayın meslektaşım merhabalar.Üniversiteyi İstanbul'a okumuş biri olarak karşılaştığınız zorlukların yabancısı değilim.Mezun olunca herkes gibi ben de ikilem yaşadım.Evet artık mesleim vardı ama bu mesleği nerde icra etmeliydim?Çünkü bana göre meslek seçimi kadar önemli bir husus da mesleğimizi icra edeceğiiz şehri seçmek.Sizin de bildiğiniz gibi bizim mesleğimizde sadece bizlerin kişisel başarısı yeterli olmyor.Çevresel faktörler de etkili hatta çok etkili.Ben tüm bunları değerlendirdim ve mesleğimi yapmak istediğim yerde staja başladım.Asıl mesele bu kararı vermekti.Ondan sonra hiçbir sorun kalmadı ortada.Yazdıklarınızdan anladığım kadarıyla siz staj döneminizden pek memnun değilsiniz.Bu kafa karışıklığından bir an önce kurtulmanız ve staj döneminden keyif almanız dileğiyle.Saygılarımla.
Old 07-07-2006, 19:38   #6
obaykan

sayın meslektaşım bu kararı vermekte oldukça zorlanmışsınızdır tahminimce.çünkü en az 5 senelik üniversite hayatınızın geçtiği yerden koparak ailenizin yanında staj yapmayı seçmek biraz cesaret ister.Sanırım ben o cesareti bulamadım yada şöyle demek daha doğru olur üniversite kafasından kurtulamayarak bir karar verdim.Haklısınız stajımın bitmesine 4 ay kalmasına rağmen pek aradığımı bulamadım.Yine de avukatlık mesleğinin mantalitesini kavramış olmak mutlu ediyor beni.saygılarımla...
Old 07-07-2006, 19:41   #7
obaykan

en az 5 sene demişimkendimle karıştırdım sanırım 4 demek daha doğru olur kusuruma bakmayın
Old 07-07-2006, 21:43   #8
Av.Nefer

Varsayılan Seneler..

Sevgili meslektaş arkadaşlarım. Ben de stajıımın 7. ayı içerisindeyim ve gelecekten yana pek endişem olduğunu söyleyemem. İsteyerek ilk tercihim olarak seçtiğim hukuk fakultesini bitirdikten sonra, bir an evvel hayatta muvaffak olamayacağımı ben en baştan itibaren biliyordum zaten. Değerli büyüğüm ve bana yol gösteren idolum babamın demiş olduğu gibi "avukat ilk 5 sene sürünür, 5 ile 10 sene arasında kendine yeter ve nihayet 10. yıl ve devamında gerçek doygunluğa ulaşır".. Babamın dediği hem maddi ve hem de tinsel olarak doygunluktur, bunu belirtmek isterim. Bu yüzden değerli meslektaşım sabahatkar olmadan hiç bir mutluluğun gelmeyeceğini hatırlatırım, saygılar..
Old 07-07-2006, 22:25   #9
obaykan

sayın meslektaşım,görüşlerinize katılmakla beraber benim gibi bir çok arkadaşımın da benim gibi karamsar tavırlarsergilediğini belirtmek isterim.sonuçta bu mesleğe öğrencilik yıllarınızdan itibaren çok uzak bir insan olmadığınız babanızın size verdiği tavsiyelerden belli oluyor.ama takdir edersiniz ki hukuk fakültesinde sadece teorik bilgi alarak gerçek hayatın pratik yaşamından çok uzak kalmış bir kesim var.kafasında hayallerle kendini okulunu bitirmeye adamış hukukçu adayları,ve bir anda okul bitiyor ve perde açılıyor hayat farklı bir yüzünü gösteriyor.ister istemez paradokslar yaşıyor insan.ama herşey güzel olacak eminimsaygılarımla...
Old 07-07-2006, 22:48   #10
Av.Nefer

Varsayılan Uyaralaım..

Bu durumda lise çağındaki kardeşlerimizi uyarmak görevi sizin gibi Avukatlıkta aradığını bulamayan meslektaşlarıma düşüyor sanırım.. Türk hukuk sisteminin, Holywood filimlerindeki gibi Anglo-Amerikan tarzına dayanmadığını; kıta avrupası hukuk sistemine dayandığını belirtmek sizin gibi tuktkulu meslektaşlarımın çabası olmalı..

Sizin için de bundan sonra bulunabileceğim tek temenni, ümit ederim ki hayalinizdeki gibi bir hukuk yaşamı gibi olmasa da, en azından onun çapına yakın bir meslek serüveni geçirmeniz olacaktır..
Old 09-08-2006, 17:23   #11
Av.MuratOzan

bravo kardeşim hayatımızı çok iyi özetlemişsin ızzdırabını yürekten paylaşıyoruz ihtimaller üzerine kurulu hayatımız
Old 24-09-2007, 21:58   #12
Cigdem_96

Mutlu Her yaratıcılık yaşanmışlıktan geliyor sanırım.

Alıntı:
Yazan obaykan
soğuk ve şehirlerarası adliyelerde vazgeçtim avukat olmaktan

ben senin benimle hacze çıkabilme ihtimalini sevdim

stajyerliğin çömezlik kokan ve baro kredili yıllarında

adliyerlerde acemi stajlar başlardı

o zaman

özlemeye başladım öğrenciliği

ve bu hasret öyle uzun sürdü ki adam gibi hasretleri özlemeye başladım

sonra

bizim baki kurularımız vardı

birde kahverengi sıralara kopya yazma imkanı....

talimat kokan arkdaşlarla paylaşılan atgv araçlarında
avukatçılık oynamaya başladık

ben borçlu oluyordum sen alacaklı geri kalanlarda 3. şahıslar

tükenmez kalemle masraflar yazılıyordu ajandalara ve
humk'a inat bir türkçeyle

üstatlarımızdan öğrendik masrafları şişirmeyi

sultanahmete usul usul stajyer yağıyordu

ve belli saatten sonra hacze çıkmamayı öneriyordu icra müdürleri

oysa hacizde hiç dayak yemedim ben

memurlarla tartışılan hukuki sorunlarım olmadı benim

topluca çıkılan hacizledeki sair masrafları saymazsak

ve hiç yüksek prim alan stajyerler arasında olmadım

hacizlerin ortasında sevimli bir stajyerdim

kafamda büro hayalleri kuruyordum ama tahsilat yapamıyordum

ben avukat olabilme ihtimalimi seviyordum, ruhsat aldığım zamanda

tahsilat durumum hep zamansız, amansızca hayal kırıklığına çeviriyordu

ben paranın dibine vurma ihtimalimi seviyordum

adli tatil adliyelere çekiyordu hacze çıkacak stajyerlerin sıcaklığını

sonra hacze çıkıyordum yenik yorgun geçmesiz muhafazaların çare bilmez sürgünü

ne yana baksam borçlu ve yediemin sanıyordum sultanahmeyin yalancı geyiğini

icralara giriyordum bir süre

yanımda oturan yaşlı avukatlarla yarışıyordum, maaşım patronun garantisinde

itm'lere giriyordum

bir kalemden bir iç kaleme

büroya yaklaştıkça büyüyordum

borçluların küfürlerini başına koyuyordum şarkılarımın listesinin

korkuyordum

sonra çıkıyordum bürodan

bürodan bizim eve giden ömrümün en uzun
ömrümün en kısa, ömrümün fakir
ömrümün en sefil yolunu koşuyordum.

çünkü adam oluyordum avukat kokuyordum sonunda...

soğuk ve şehirler arası adliyelerde vazgeçtim avukat olmaktan

ben kendi ofisimde avukat olduğum bir zamanda

ben sadece bilmek zorunda olanların bildiği bi talimat icrasında
ben sadece tahsilat yapabileceğim bir haciz mahalinde

ben sadece herhangi bir müvekkil akrabanın işleriyle para kazanabilme ihtimalini sevdim

ben kendi ofisimde avukat olabilme ihtimalimi sevdim...

alıntı:http://sozluk.sourtimes.org/show.asp?t=stajyer+avukat

Harika bir şiir olmuş.Ben ilk bugün okudum.Bütün stajyerlerin halini en sevimli şekliyle anlatıyor.Yazanı tebrik ediyorum.
Old 26-09-2007, 11:09   #13
İlker

Soru

şiir hakikaten çok güzel ve renkli..en azından bnim gibi mezun olmak üzere olanlar için de aydınlatıcı.Ben de mezun olmak üzereyim ama 4 yılın sonunda sanki hiçbir şey bilmiyormuşum gibi geliyor ve staj dönemi bu yüzden beni çok korkutuyor.böyle hisse daha önce kapılan oldu mu acaba içinizde.ilginize teşekkürler..
Old 07-10-2007, 16:57   #14
lawyerr15

Şiir super ..Staja yeni basladım, bir tane de ben yazarım herhalde bu gidişle
Old 07-10-2007, 20:06   #15
poetic

ben şu an öğrenciyim.ve bu şiirden sonra şöyle düşünmeye başladım: mezun olsam mı, olmasam mı?
Old 09-10-2007, 12:49   #16
Av.Feyza Kaftelen

Şiir gerçekten mükemmel olmuş...Biz stajyerlerin yaşadıklarını çok güzel özetlemiş.ve tüm zorluklara ragmen bende kendi ofisimde avukat olabilme ihtimalimi sevdim.
Old 16-10-2007, 19:52   #17
praetortribunus

süper bir şiir yılmaz erdoğandan uyarlama ama güzel yapmışsın.
kolay gelsin hepimize.
savunmayız haklıyız kazanacağız!!!
Old 19-12-2007, 18:08   #18
üye18401

İyi

Demek BÖyle Olacak.
Seneye Staj Yaparken Bakalim Ayni Yollardan GeÇecek Miyim?

PaylaŞimin IÇin SaĞol...
Old 25-12-2007, 17:09   #19
EMEL YÜKSEK

Mutlu

Yüreğinize ve ellerinize sağlık..Soğuk ve şehirlerarası adliyelerde yüzümüzde sıcak bir tebessüm oluşturdu bu şiir,yaşadıklarımız bundan daha güzel ifade edilemezdi herhalde!..
Old 28-02-2008, 16:56   #20
stj. osman

kardeş hakkaten duygularımıza tercüman olmuşun.
Old 31-10-2008, 01:26   #21
huulya

Varsayılan ilker

evt ilker ben de senin gibi düşünenlerdenim maalesef,benim gibi düşünen en az birinin olduguna sevindim de ayrıca.ben de hukuk son sınıftayım.
Old 04-11-2008, 00:11   #22
obaykan

Varsayılan :)))

bu şiiri 2 sene önce koymustum buraya o zaman stajyerdim.Şimdi bir senelik avukatım ve kendime ait bürom olduunutmuştum bile bu şiiri şimdi bir arkadasın yorumuyla dikkatimi çekti bu forum ve yuzumde kocaman bir tebessüm oluştu.Cefa çekmeden sefa sürülmüyormuş demekkigerçi hala cefa faslındayız hayatın ama olsunben kendi ofisimde avukat olabilme ihtimalini gerçek kıldım darısı diğer arkadaşlarıma
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi