Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Adli Tatilde Boşanma Davası açılabilir mi?

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 31-07-2007, 11:45   #1
avangardea

Varsayılan Adli Tatilde Boşanma Davası açılabilir mi?

Öncelikle tüm meslektaşlarıma teşekkür ederim.Ben başlıktan da belli olduğu gibi kısa bir soru sorucağım; adli tatil yarın başlıyo peki bu süre içerisinde boşanma davası açabiliyor muyuz?
Old 31-07-2007, 12:00   #2
avzafer

Adli tatilde dava açılamayacağında dair hüküm olduğunu sanmıyorum. Ancak HUMK 176. maddesi gereğince o maddede sayılan davalar dışındaki işlere adli tatilde bakılmıyor.
Bu durumda, adli tatilde boşanma davası açabilirsiniz ancak duruşması adli tatilden sonraya bırakılır. Anlaşmalı boşanma davası ise ve adli tatil içinde duruşma yapılmasını istiyorsanız, ilgili hakimle görüşüp şansınızı deneyebilirsiniz.(Bazı durumlarda anlaşmalı boşnma HUMK 176 da sayılan ivedi işlerden sayılıp, adli tatilde görülebiliyor.)
Old 31-07-2007, 19:47   #3
Av. Şehper Ferda DEMİREL

Alıntı:
Yazan avzafer
...(Bazı durumlarda anlaşmalı boşnma HUMK 176 da sayılan ivedi işlerden sayılıp, adli tatilde görülebiliyor.)

Mesela davanın taraflarından biri yurtdışına çıkmak zorunda ise ve uçak biletini de ibraz edebiliyorsanız...

Saygılarımla..
Old 31-07-2007, 20:12   #4
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Yazan Av.Şehper Ferda DEMİREL
Mesela davanın taraflarından biri yurtdışına çıkmak zorunda ise ve uçak biletini de ibraz edebiliyorsanız...

Saygılarımla..

Ben hakim olsam vize isterim. Bilet almaktan kolay ne var?
Old 31-07-2007, 21:56   #5
Ahmet Turan

Alıntı:
Yazan Av. Mehmet Saim Dikici
Ben hakim olsam vize isterim. Bilet almaktan kolay ne var?

Ben de sayın Dikici?ye katılıyorum. Vize yoksa anlaşmalı boşanma da yok!

hem sonra boşanmanın gerek anlaşmalı gerekse şiddetlice temelinin sarsılması nedeniyle olanı olsu her iki halde de adli tatilde görülmez dava.

düşünün adli tatilde nöbetçi kalmış bir hakimi. Siz onun yerinde olsanız adli tatilde görülmeyen bir işin dahi sizden görülmesi isteniyor. Bu durumda ne yapardınız? Ben sizin yerinizde olmak istemezdim

Sonuç: Bütün davalar tarafların muvafakati ile ve hakimin de kabulü ile adli tatilde görülür.

Soru başlığının cevabı ise dava her zaman açılır. Tatilde de tatil dışında da.
Old 31-07-2007, 22:21   #6
Av. Şehper Ferda DEMİREL

Alıntı:
Yazan Ahmet Yıldırım
...

hem sonra boşanmanın gerek anlaşmalı gerekse şiddetlice temelinin sarsılması nedeniyle olanı olsu her iki halde de adli tatilde görülmez dava.
...

Sayın Yıldırım,

Yanıtı kazara herhangi bir adli tatilde sizden isteyecek olsak, hiç bir dava mümkünü yok görülmez adli tatil ayında
Old 31-07-2007, 22:32   #7
Ahmet Turan

Alıntı:
Yazan Av.Şehper Ferda DEMİREL
Sayın Yıldırım,

Yanıtı kazara herhangi bir adli tatilde sizden isteyecek olsak, hiç bir dava mümkünü yok görülmez adli tatil ayında

Sayın Demirel,

Ben hakim olsam, eğer talebinizi sabah yaparsanız asla kabul etmem ama öğlen yemeğini yiyip hafiften kendimden geçmiş halde iken yaparsanız olur derdim
Old 31-07-2007, 22:36   #8
Av.Mehmet Saim Dikici

Ah ben bir hakim olsaydım: Sevdiğim bir türküyü güzel söyleyemeyen avukatın davasını katiyen kabul etmezdim.

Git başka yerde aç davanı derdim. )
Old 01-08-2007, 11:39   #9
kanune

adli tatilde hertürlü davayı açabilir aynı şekilde davalara cevap verebilirsin. Hertürlü dilekçeni de dosyaya ibraz edebilirsin. bu konu sitenin aşağıdaki sayfasında işlendi.

http://www.turkhukuksitesi.com/hukuk...i_bilgiler.htm

yukarıdaki linkte de belirtildiği gibi;
"Adli ara verme süresi içinde, yukarıdaki fıkralarda gösterilenler dışında kalan dava ve işlerle ilgili olarak verilen dava, karşılık dava, istinaf ve temyiz dilekçeleri, bunlara karşı verilen cevap dilekçelerinin ve dosyası işlemden kaldırılan davaları yenileme dilekçelerinin alınması, ilam verilmesi, her türlü tebligat, dosyanın başka bir mahkemeye, bölge adliye mahkemesine veya Yargıtaya gönderilmesi işlemleri de yapılır. "

boşanma davası açmak derken kastettiğin duruşma yapılması ise; yukarıda da anlatıldığı gibi; önce hakimi ikna edeceksin eğer anlaşmalı yada kabullü boşanmaysa çevre ilçelerden ikna edilecek bi hakim bulacaksın sonra bir mücbir sebep, (yurtdışına çıkış, hastalık vs. gibi) yaratacaksın.
Old 01-08-2007, 15:51   #10
krizantem

Mahkemece, taraflardan birinin isteği üzerine, ivedi (acele ) görülmesine karar verilen dava ve işler ( HUMK Md.176/12 )
Görüldüğü gibi;hiçbir sakıncası yok....
Old 02-08-2007, 10:27   #12
ebru9889

adli tatilde sadece bazı dosyaların duruşmaları olmaz onun haricindeki tüm işlerinizi adli tatilde yapabilirsiniz.
Old 02-08-2007, 10:45   #13
av.okan yılmaz

adli tatil dava açmaya engel teşkil etmez. her türlü dava açılabilir
Old 02-08-2007, 14:55   #14
av.gzm

Sayın Meslektaşım;
adli tatilde her türlü davanı açabilirsin , bunun için herhangi bir yasal engel bulunmamaktadır.
Şayet istemin adli tatilde bakılamayacak iş ve işlemlerden ise ; duruşma tarihin adli tatilin bitiminden sonraki bir güne atılacaktır.
Saygılar..
Old 03-08-2007, 11:44   #15
rojda_63

Adli tatilde hertür dava açabilirsin.Bu konuda hiçbir engel yok.Ancak duruşma günü adli tatil sonrasına verilir o kadar.İyi çalışmalar...
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi