Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

sgk kod 29 ile işten çıkarılma sebebiyle istenecek kıdem ve ihbar tazminatı

Yanıt
Old 08-12-2017, 10:54   #1
eylem.

Varsayılan sgk kod 29 ile işten çıkarılma sebebiyle istenecek kıdem ve ihbar tazminatı

merhabalar sayın meslektaşlarım. konuyu aradım fakat daha önce bununla ilgili yapılmış bir bilgi alışverişine rastlamadım. bir fabrikada 5 yıldır bakım ve onarım departmanında çalışan işçi sgk kod 29 ile işten çıkarılıyor. yaptığım araştırmaya göre iş kanunu madde 25/2 bu kodun dayanağı fakat maddede açıklanan sebeplerin varlığı söz konusu değil.sonrasında bir arabulucu meslektaş aracılığıyla arabuluculuk görüşmeleri yapılsa da 16.000 civarına tekabül eden tazminatı ödemeye yanaşmayan işveren meblağın yarısından daha az bir tazminatı 4 taksit ödemeyi öneriyor ve kabul edilmemesi sonucu arabuluculuk görüşmeleri olumsuz sonuçlanarak tamamına eriyor. hem kıdem hem ihbar tazminatı için dava açmak istiyorum fakat ilk defa bir iş davasıyla karşı karşıya kaldığım için görüşlerinizi beklemekteyim. şimdiden teşekkürler
Old 08-12-2017, 11:56   #2
Av. Mahmut BEKTAŞ

Haksız ve gerçeğe aykırı sebeplerle işten çıkarıldı ise dava açıp iş veren tarafından gösterilen gerekçelerin gerçeği yansıtmadığını iddia ve ispat edin.

Sorunuzda ayrıntılı bilgi vermediğiniz için izlenecek yol bakımından daha fazla görüş bildiremiyorum. Örneğin tutanak tutulmuş mu, tebliğ edilmiş mi, savunma istenmiş mi, hangi hali ahlak ve iyi niyete aykırı bulmuş, eyleme tanık olan var mı, işin esası ne, eylemden sonra kaç gün içinde fesih yapılmış ... gibi bir çok husus kıdem - ihbar tazminatı hak edilip edilmediği noktasında açıklığa kavuşturulması gereken konulardır.
Old 08-12-2017, 12:48   #3
eylem.

Alıntı:
Yazan Av. Mahmut BEKTAŞ
Haksız ve gerçeğe aykırı sebeplerle işten çıkarıldı ise dava açıp iş veren tarafından gösterilen gerekçelerin gerçeği yansıtmadığını iddia ve ispat edin.

Sorunuzda ayrıntılı bilgi vermediğiniz için izlenecek yol bakımından daha fazla görüş bildiremiyorum. Örneğin tutanak tutulmuş mu, tebliğ edilmiş mi, savunma istenmiş mi, hangi hali ahlak ve iyi niyete aykırı bulmuş, eyleme tanık olan var mı, işin esası ne, eylemden sonra kaç gün içinde fesih yapılmış ... gibi bir çok husus kıdem - ihbar tazminatı hak edilip edilmediği noktasında açıklığa kavuşturulması gereken konulardır.
herhangi bir yazılı tutanak tutulup savunma istenmemiş fesih bildirimi de tebliğ edilmemiş. elinde yalnızca sgk dan alınan işten çıkarıldığına dair belge var o da şu an mevcut değil ama sgk dan tekrar alınabilir diye düşünüyorum. yani somut bir olayın isnadı yok yalnızca sgk kodu 29 belirtilmiş.
Old 08-12-2017, 15:11   #4
Av. Rumeysa Korkmaz

haklı nedenle iş akdini feshettiğini iddia eden taraf, fesih nedenini kendisi ispatlamak zorundadır. bu nedenle siz davanızı açıp kıdem, ihbar tazminatı vs. taleplerinde bulunun.
Old 08-12-2017, 15:15   #5
Av. Mahmut BEKTAŞ

Alıntı:
Yazan eylem.
herhangi bir yazılı tutanak tutulup savunma istenmemiş fesih bildirimi de tebliğ edilmemiş. elinde yalnızca sgk dan alınan işten çıkarıldığına dair belge var o da şu an mevcut değil ama sgk dan tekrar alınabilir diye düşünüyorum. yani somut bir olayın isnadı yok yalnızca sgk kodu 29 belirtilmiş.

O zaman işiniz daha kolay. Siz davanızı açın herhangi bir neden bildirilmeden haksız olarak feshedilmiştir diye. Karşı taraf ispat etsin
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi