Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Annem ve Babamın Boşanma Davası

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 25-02-2010, 23:37   #1
Konuk

Varsayılan Annem ve Babamın Boşanma Davası

Sitenin yetkililerine saygılarla; zamanınızı almak istemiyorum; çok kısaca anlatmaya çalışacağım.

Annemle babam 21 yıldır evliler; babam iki sene öncesine kadar evine çok bağlı, tam anlamıyla mazbut bir aile babasıydı. Babam üniversite mezunu, babasından kalan bir dükkanı idare ediyor, annem lise mezunu, tanıştıklarında ikisi de aynı firmada çalışıyorlarmış. Annem evlendikten sonra işten ayrılıyor; ben doğduktan sonra; uzun süre çalışmıyor, ancak babam ikinci bir dükkan açtığında annem de çalışmaya başlıyor, babama yardım ediyor.

Babam iki sene önce eve gelmemeye, bir hafta kadar bizi aramamaya başladı. Dini fikirlerinde radikalleşmeye başladı. Annem baş örtülüydü; ancak babam annemden daha farklı kapanmasını istemeye, baskı yapmaya başladı. Bir tanıdığımızdan babamın kökten dinci bir tarikata girdiğini, oradan bir kadınla imam nikahı yapıp, ona bir ev açtığını öğrendik.
Annem boşanmak istedi ama babam kabul etmedi. Sonra düzeleceğine söz verip eve geri döndü. Bu arada babamın işleri çok bozulmuştu, işlerle sadece annem ilgileniyordu ve dayımdan borç para aldı. Ancak işler düzelmedi, daha da kötüleşti. Dükkanlardan birini babam sattı ve borçlarını kapattı. Ancak dayıma olan borcu ödemedi.

Bir süre sonra babamın davranışları gene kötüleşti ve evden tamamen ayrıldı. Annem anlaşmalı boşanmak istedi. Protokol imzaladılar;
1-Babam anneme her ay 300 tl, bana 200 tl verecek;
2- Kendi babasından kalan memleketindeki arsalardan birini anneme verecek; tutarı yaklaşık 70 bin lira.

Boşanma gerçekleşti; boşandılar. Ben bu sırada 18 yaşını bitirdim ve bir devlet üniversitesinde okumaya başladım. Annem çok zor durumda kaldı ve annemle teyzemin yanına taşındık. Biz arsanın satılmasını beklerken bize dava açıldığını öğrendik. Babamın kız kardeşleri, babamın anneme verdiği arsada kendilerin de hakkı olduğunu ve satışın yapılamayacağını iddia ettiler. İlk celse geçen hafta görüldü; halamlar mirasın paylaşılmadığını; kendileri uğraşmak istemedkleri için sadece kullanım hakkını babama verdiklerini söylediler. Ara karar verildi ve sonuçlana kadar arsaya tedbir konuldu.

Şu anda annem çok kötü durumda; depresyonda, geçinemiyor, benim üniversite harcımı teyzem karşılıyor, ancak teyzem de evli ve iki çocuğu olan bir hanım, bizi daha fazla koruyamaz; dayım da annemden sürekli parasını istiyor. Annem iki kere intihara kalkıştı.

Barodan bir avukat tayin edildi; babamdan maddi durum incelemesi istedik. Babamın üstüne bir ev var, bu ev ona dedemden kaldı. Elindeki dükkan da hacizli, çalışmıyor, adresi de belli değil.

Lütfen bir yol gösterin; barodan atanan avukat yardımcı olamayacağını, babamın nafakasını düzenli ödediğini söyledi. Ancak babam anlaşmalı boşanma şartlarını yerine getirmediğine göre anlaşmanın iptali mümkün müdür?
Boşanma davasının kararı 2009 yılının mayıs ayında gerçekleşti.
Çok teşekkür ediyorum.
Old 26-02-2010, 17:52   #2
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.katılımcı

1-Anneniz için tayin edilen yoksulluk nafakasının arttırılması için dava açma olanağınız bulunmaktadır.

2-Boşanma gerçekleşmiş ve kesinleşmiştir.Bu aşamadan sonra boşanma ilamının gerektirdiği yükümlüklerin yerine getrilmesi için hukuki işlem gereklidir.Boşanma ilamında taşınmazın devri mi yoksa bedeli mi kararlaştırılmış bu konu dikkatlice incelenmelidir.

Ayrınılar için mutlaka bir avukattan hukuki destek almanızı,mali durumunuz elverişli değilse baro adli yardım servisine başvurmanızı öneriyoruz.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi