Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Tek taraflı evlat edinilmişim, babanın onayı var ancak mirasçısı değilim ve...

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 30-06-2011, 22:57   #1
Konuk

Varsayılan Tek taraflı evlat edinilmişim, babanın onayı var ancak mirasçısı değilim ve...

Merhaba,

1965 doğumlu bir kadınım
1971 yılında evlatlık verilmişim
15 yıldır eşimden ayrı (boşanmış durumdayım)
Beni evlatlık edinen kadın vefat etti, kocasıda, haneye kayıtlı görünüyorum ancak adamın mirasçısı durumunda değilim (ortada bir miras yok zaten) adam öldükten sonra annem, adamın maaşından faydalanıyordu, doğal olarak bende bu haktan faydalanmak istiyorum. ama adamın nüfusunda görünmüyorum, bu adamın 2 evliliği olmuş, 1. evlilikten 2 çocuk (çocuklardan biri vefat etmiş, diğer çocuk yaşıyor ve nüfusa geçmem için onay verebilir, o konuda bir sıkıntı yok). adamın nüfusunda görünmediğim için, mirasçı statüsünde olmadığımdan dolayı maaş alamıyorum. Bu devlet benim hiç bir menfatimi gözetmemiş ve ben haklarımı aramak istiyorum, adam / kadının evlat edinmesi için onay vermiş ama nüfusunda neden değilim?... Bunun için ne yapmak gerekiyor? maaştan faydalanabilmek için. Adamın nüfusunda yer alabilmek için... (Yaşayan bir kızı var, yaşayan kız onay veriyor.) Eğer hiçbir şey yapamıyorsam bunu uluslararası hukuk'a taşımak istiyorum (aihm) ye... burada hiç bir dava açmadan direkt olarak sizlerin söylemi üzerine (hiçbir şey yapamazsın derseniz eğer) aihm de hakkımı arayabilir miyim?...

yardımlarınızı rica ediyorum
Old 01-07-2011, 07:46   #2
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Yazan Konuk
Merhaba,

1965 doğumlu bir kadınım
1971 yılında evlatlık verilmişim
15 yıldır eşimden ayrı (boşanmış durumdayım)
Beni evlatlık edinen kadın vefat etti, kocasıda, haneye kayıtlı görünüyorum ancak adamın mirasçısı durumunda değilim (ortada bir miras yok zaten) adam öldükten sonra annem, adamın maaşından faydalanıyordu, doğal olarak bende bu haktan faydalanmak istiyorum. ama adamın nüfusunda görünmüyorum, bu adamın 2 evliliği olmuş, 1. evlilikten 2 çocuk (çocuklardan biri vefat etmiş, diğer çocuk yaşıyor ve nüfusa geçmem için onay verebilir, o konuda bir sıkıntı yok). adamın nüfusunda görünmediğim için, mirasçı statüsünde olmadığımdan dolayı maaş alamıyorum. Bu devlet benim hiç bir menfatimi gözetmemiş ve ben haklarımı aramak istiyorum, adam / kadının evlat edinmesi için onay vermiş ama nüfusunda neden değilim?... Bunun için ne yapmak gerekiyor? maaştan faydalanabilmek için. Adamın nüfusunda yer alabilmek için... (Yaşayan bir kızı var, yaşayan kız onay veriyor.) Eğer hiçbir şey yapamıyorsam bunu uluslararası hukuk'a taşımak istiyorum (aihm) ye... burada hiç bir dava açmadan direkt olarak sizlerin söylemi üzerine (hiçbir şey yapamazsın derseniz eğer) aihm de hakkımı arayabilir miyim?...

yardımlarınızı rica ediyorum

Sayın konuk,
Tek taraflı evlat edinmede, sadece evlat edinen ile evlatlık arasında hısımlık oluşur. Evlat edinenin eşinin onayı, evlat edinme işlemi için gerekli bir işlem olup, evlatlık ile evlat edinenin arasında hısımlık oluşturmaz. Bu nedenle sizi evlat edinenin eşinin mirasçısı olmanız mümkün değildir. O kişinin mirasçılarının onay vermesi de mirasçı olmanızı sağlamayacaktır. Bu nedenle adli mercilere ya da uluslararası mahkemelere başvurunuzdan bir sonuç alınamayacaktır.
Hukuki sorunlarınızda bir avukattan profesyonel yardım almayı unutmayınız.
Old 01-07-2011, 12:39   #3
Av.Suat Ergin

Sayın Konuk,

Soru başlığı “Tek taraflı evlat edinme”dir. Anlatımınızdan da yapılmak istenen işlemin “Tek taraflı evlat edinme” olduğu anlaşılmaktadır. Çünkü “adamın nüfusunda görünmediğinizi” söylemişsiniz. Ancak başka ilginç bir şey daha söylemektesiniz. “Adam, kadının evlat edinmesine onay vermiş” diyorsunuz. Oysa TMK 306 ıncı madde gereğince eşler ancak birlikte evlat edinebilmektedir. “Tek başına evlat edinmeyi” düzenleyen 307 inci maddeye göre ise, evli kişi ancak diğer eşin ayırt etme gücünden sürekli olarak yoksunluğu veya 2 yılı aşkın süreden beri nerede olduğunun bilinmemesi ya da mahkeme kararıyla 2 yılı aşkın süreden beri eşinden ayrı yaşamakta olması yüzünden birlikte evlat edinilmesinin mümkün olmadığını ispat etmesi halinde tek başına evlat edinebilir. Siz “adam kadının evlat edinmesine onay vermiş” dediğinize göre saydığım olasılıklar olayınızda geçerli olmayacaktır.

Eğer ortada “tek başına evlatlık “ ile ilgili karar varsa, bu karar hatalı olarak verilmiştir. Ama “birlikte evlat edinme” varsa, mirasçı olacaksınız. Öncelikle evlat edinmeye ilişkin kararı bir avukata gösterin. “Tek başına evlat edinme” ise, geçersiz olup(diğer mirasçıların istemi halinde iptale tabi olacaktı), geçerli olsaydı bile adamın mirasçısı olamazsınız.
Old 01-07-2011, 13:29   #4
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Yazan Av.Suat Ergin
Sayın Konuk,

Soru başlığı “Tek taraflı evlat edinme”dir. Anlatımınızdan da yapılmak istenen işlemin “Tek taraflı evlat edinme” olduğu anlaşılmaktadır. Çünkü “adamın nüfusunda görünmediğinizi” söylemişsiniz. Ancak başka ilginç bir şey daha söylemektesiniz. “Adam, kadının evlat edinmesine onay vermiş” diyorsunuz. Oysa TMK 306 ıncı madde gereğince eşler ancak birlikte evlat edinebilmektedir. “Tek başına evlat edinmeyi” düzenleyen 307 inci maddeye göre ise, evli kişi ancak diğer eşin ayırt etme gücünden sürekli olarak yoksunluğu veya 2 yılı aşkın süreden beri nerede olduğunun bilinmemesi ya da mahkeme kararıyla 2 yılı aşkın süreden beri eşinden ayrı yaşamakta olması yüzünden birlikte evlat edinilmesinin mümkün olmadığını ispat etmesi halinde tek başına evlat edinebilir. Siz “adam kadının evlat edinmesine onay vermiş” dediğinize göre saydığım olasılıklar olayınızda geçerli olmayacaktır.

Eğer ortada “tek başına evlatlık “ ile ilgili karar varsa, bu karar hatalı olarak verilmiştir. Ama “birlikte evlat edinme” varsa, mirasçı olacaksınız. Öncelikle evlat edinmeye ilişkin kararı bir avukata gösterin. “Tek başına evlat edinme” ise, geçersiz olup(diğer mirasçıların istemi halinde iptale tabi olacaktı), geçerli olsaydı bile adamın mirasçısı olamazsınız.

Sayın meslektaşım,
Sayın konuk 1971 yılında evlat edinildiğini yazmıştır. Eski Medeni Kanun, eşlerin tek başına evlat edinmesine izin vermekte, bunun için diğer eşin onayını aramakta idi. Bakınız: Eski Medeni Kanun madde 255.

Alıntı:
Madde 255 -
Eşlerden birinin evlat edinmesi veya evlatlık olması diğerinin rızasına bağlıdır. Devamlı olarak temyiz kudretinden mahrum eşin rızası aranmaz. Bu halde hakim temyiz kudretinden mahrum eşin kanuni mümessilini dinler, haklı sebeplerin varlığı halinde talebin kabulüne karar verir.
Bir kimsenin iki kişi tarafından beraberce evlatlığa alınabilmesi ancak karı koca için mümkündür.
Old 02-07-2011, 01:20   #5
Konuk

Verdiğiniz cevaplar için teşekkür ederim, avukatlara danıştım, herkes aynı cevabı veriyor. Cengiz bey'in dediği gibi; eski kanun hiç bir sosyal hakkı korumadığı için, bugün ceremesini çekmekteyim.

Sosyal hizmetler yurdunda büyümek yerine, bir ailenin yanında büyüyor işte diye düşündü sanırım,

Zahmet edip cevap yazmanız dahi büyük bir nimet ve nezaket...

Teşekkür ederim.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi