Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Avukatın Bürosunun Camına "Dilekçe Yazılır" Şeklinde Tabela Asması

Yanıt
Old 29-03-2007, 19:25   #1
ad-hoc

Dikkat Avukatın Bürosunun Camına "Dilekçe Yazılır" Şeklinde Tabela Asması

Sayın meslektaşım bu şekilde bir levha asmak avukatlık mevzuatı uyarınca hangi müeyyideyle karşılanmaktadır? Emsal karar mevcut mudur?
Old 29-03-2007, 19:33   #2
ISIL YILMAZ

Bugüne kadar böyle birşey yapmış bir avukat olduğunu sanmam ( ya da ummuyorum ) Bu nedenle, emsal karar bulunabilir mi emin değilim ( ya da bulunamayacağını umarım )

Sanırım, Reklam yönetmeliğinde birden fazla tabela asılamayacağı ve yazı yazılamayacağı maddesine girebilir.

Saygılar.
Old 29-03-2007, 19:35   #3
ad-hoc

Sayın Yılmaz,
Malesef İstanbul'un orta yerinde bir adliyenin hemen yakının da bunu camına özenle yazdırmış bir meslektaşımız var ve işin özü mesleki sorumluluğun neyi gerektirdiğini de bilmiyorum
Old 29-03-2007, 23:02   #4
Av.Ergün Vardar

Varsayılan Olmadı

Alıntı:
Yazan ad-hoc
Sayın Yılmaz,
İstanbul'un orta yerinde bir adliyenin hemen yakının da bunu camına özenle yazdırmış bir meslektaşımız var
Bunu yapan vatandaş,masayı,koltuğu kavradığı gibi,Sultan Ahmet Adliyesinin yanına, parka tezgahını açabilir,böylece o arzuhalcilerin yanında daha çok dilekçe yazabilir...
Old 30-03-2007, 08:13   #5
Av.Ertan Uzunoğlu

Kendisini arzuhalci olarak mı görüyor aceba o ( meslektaşımız !!!)
Old 30-03-2007, 14:29   #6
Av.Abdülkadir ÖZ

Bence Arzuhalciler odasına şikayet etmek lazım. Haksız rekabet yarattığı için.
Old 30-03-2007, 14:52   #7
Av.Bektaş Salim Topbaş

Böyle bir olayın müeyyidesinin olacağını sanmıyorum.Çünkü avukat hukuki konularda mütalaa vermek,dilekçe yazmak hakkına sahiptir.Bunu cama yazılan yazıyla beyan etmek uygun olmasa bile, yetkisi olmadığı, hatta avukatlık kanununa göre yasak olduğu halde dilekçecilik yapan, dilekçe yazılır,icra takibi yapılır,gayrımenkul işleriniz takip edilir gibi beyanlarla avukatlık mesleğini körelten girişimleri eleştirmek ve uygun yöntemlerle bertaraf etmek yerine neden meslektaşımıza bu kadar yüklenildiğini anlamış değilim.
Old 30-03-2007, 16:19   #8
hidayet

Sy.Topbaş,dediğiniz gibi cama yazıyla beyanda bulunmak uygun bir durum değil.Ancak bunun savunmasını başka uygunsuzlukları örnek alarak yapmak da pek uygun bir durum olmasa gerek.Yine dediğiniz gibi avukatlık mesleğini körelten girişimlerle mücadele etmek lazım.Ama bahse konu olayda mesleğimizi köreltecek,itibarını sarsacak bir durum ve maalesef bir meslektaşımız tarafından yapılmış.Umarım durum kısa zamanda çözülür.
Old 30-03-2007, 16:26   #9
avorbay

Mefhumu muhalifinden anlaşılan odur ki meslektaşımız sadece dilekçe yazabiliyormuş.
Old 30-03-2007, 16:28   #10
hukukcu34

Dostlar bu olay münferit bir olay değilki İstanbulda adliye yanında bulunan bir çok büroda bu tarz yazılar cama asılıyor,hatta adliye içinde büro açan(ŞİŞLİ) meslektaşlarımız cama yazmayı bırakın kapı önüne kocaman lavhalar koyuyorlar.
Old 30-03-2007, 17:06   #11
Av. Fatih KARACA

Türkiye Barolar Birliği Reklam Yasağı Yönetmeliği
".....
Tabela
madde 5- Bu yönetmelik kapsamınsa olanlar kullanacakları tabelada; avukatlık ünvanı ile ad ve soyadı, varsa akademik unvanı, büronun bulunduğu kat ve büro/daire numarası telefon numarası, internet adresi ile e-posta adresi yer alabilir...."

Yönetmeliğin 5. maddesinde tabelaya hangi hususların yazılacağı tahdidi olarak sayılmıştır. Bunun dışında herhangi bir şey yazmak mümkün değilken, ayrıca bir tabelada bile olsa "dilekçe yazılır" demenin yönetmeliğe aykırılık oluşturacağı kanaatindeyim.

Saygılarımla.
Old 30-03-2007, 17:13   #12
Admin

21.11.2003 günlü 25296 sayılı Resmi Gazete'de yayınlanan Avukatlık Reklam Yönetmeliğine göre Avukatların asacakları tabela ile ilgili hertürlü detay belirlenmiştir ve bir avukatlık bürosuna "Dilekçe Yazılır" şeklinde bir tabela asılması mümkün değildir. Bir avukat o tabelayı asarsa, bir başkası "Ceza Davalarına bakılır" tabelası asar, bir sonraki "İpten adam alınır" tabelası.

Ayrıca bu yönetmelik yürürlüğe girmeden önce de bu tip bir tabela hiç kuşkusuz TBB Meslek Kurallarına aykırılık teşkil edecektir:

Alıntı:
7-b Avukatın başlıklı kağıtları, kartvizitleri büro levhaları reklam niteliği taşıyabilecek aşırılıkta olamaz.
8- Avukat kendine iş sağlama niteliğindeki her davranıştan çekinir.

Old 30-03-2007, 20:46   #13
recepbarlas

Ümraniye adliyesinin yanında ben de gördüm.Reklam yasağı kapsamında elbette.
Old 31-03-2007, 14:46   #14
Av. Arzu Erkol Dursun

Sayın ad-hoc;
Avukatlık Kanunu madde 55 te açıkça ifade edilmiştir,cama yapıştırılan "dilekçe yazılır" yazısı "REKLAM YASAĞI'na ;
"iş elde etmek için" "her türlü teşebbüs ve hareket" içine girmektedir,dolayısıyla avukat kişinin,bağlı bulunduğu baroya şikayet edilmek suretiyle,hakkında işlem yapılması sağlanır.

Reklam yasağı:

Madde 55 - "Avukatların iş elde etmek için, reklam sayılabilecek her türlü teşebbüs ve harekette bulunmaları.."

saygılarımla.
Old 31-03-2007, 15:22   #15
acan49

kanımca REKLAM YASAĞINA aykırı bir durumdur. Baroya şikayet edilmelidir
Old 31-03-2007, 19:11   #16
av.ahmet can

evet..bende üsküdar adliyesinde bölye bir tabela asmış avukat gördüm...yakın vakitte açtığım büronun karşısında bir dilekçeci vardı(sultanahmette)her daktilo sesini duyduğumda ki bu çok sık oluyordu...acaba bende arzuhalci mi olsam dediğim oldu....bana göre bi avukata sadece dilekçe yazma arzuhalci gibi olma pek şık gelmiyor açıçası
Old 01-04-2007, 20:32   #17
ad-hoc

Sayın Hukukçu 34,
Aslında açmış olduğum konunun muhatabı sizinde belirtmiş olduğunuz kişi, lütfen bana doğru olanı belirtmek adına şu hususu izah ediniz: Bu meslektaşı şikayet meslektaşlar arası dayanışmaya mı halel getirir yoksa yerinde midir_?
Old 01-04-2007, 21:45   #18
Av. Muzaffer ERDOĞAN

Varsayılan Türk Hukuk Sitesi Forum Alanları > Hukuk Forumları > Meslektaşların Soruları > Avuk

Sayın ad-hoc;

Meslek kuralları meslek insanları ve onların uyması için konulur.
Bu kuralların konulmasının amacı meslektaşların bir birine ve topluma zarar vermeden işlevlerinin sürdürülmesinin sağlanmasıdır.

Burada mesleki dayanışmayı sağlayacak olan herkesin meslek kurallarına uymasıdır.

başka bir tartışmada ifade etmiştim. Danışma ücreti almıyorum diye.
Bundan pişmanlığımı da ifade ettim ve gelenlere artık benim bilgimin dişinda başka bir avukatla tartışın diyiyorum.
Bu ne kadar doğru? Bilemiyorum.

Olaya gelince
Avukat kendine tevdi edilen işi sonuna kadar takip etmek zorundadır Ben bir işçi çocuğu olarak harç vb. ödemeden okudum. Bu anlamda bu ülkenin insanlarına borcum var.
Öte yandan bu devlet bir sürü hukuk fakültesi açtı (öğretim üyesi ?) şöför olarak hukuk mezunlarına öncelik tanıdı.

Net tartışmak gerekirse olay son zamanlarda pastanın paylaşımına dönüştü

Bu anlamda yeni açılan hukuk fakültesi mezunlarının pasatdan pay almnasının yanlış olduğu şeklinde bir düşüncem yok. Böyle bir ifade meslek kurallarına aykırıdır. Ama ne diyelim? O dilekçe yazmakla para kazanmak istiyor ise?

Bence yakınmanızda hiç bir sakınca yok.

Meslek kurallarına açıkça aykırı davranmıştır.

Saygılar
Old 02-04-2007, 00:16   #19
Av.Selim Balku

Bence de aykırı bir davranış ama neden şikayet edeyim ki...

Bu vaziyeti meslektaşıma yaşatanlar utansın...
Old 02-04-2007, 01:10   #20
Av. Muzaffer ERDOĞAN

Varsayılan Türk Hukuk Sitesi Forum Alanları > Hukuk Forumları > Meslektaşların Soruları > Avuk

Ankarada bir gece kulübünün sahibinin avukatıyım:

sahnede bir gitarist
hukuk mezunu

baba gelmiş
çocuğu dövmeye başlamış
lan senin soyunda çingene var diye

Ne yapsaydım. dna işe yararmı idi
Old 02-04-2007, 11:26   #21
Av. Arzu Erkol Dursun

sayın av.Selim Balku;
Sizce meslektaşınıza bu durumu kim yaşatıyor?
yıllarca hukuk fakültesinde okuyupta,cama dilekçe yazılır yazısı asmak,kimin ayıbı acaba?...
Lütfen dürüst olalım,(GERÇEKTEN)çalışan,girişimci olan,nezaket sahibi ve kendini devamlı güncelleyen KAÇ AVUKAT KÖTÜ DURUMDA,camlarında yazı asılı???
Değerli meslektaşlarım,lütfen önce iğneyi kendinize batırınız,gereği kalırsa çuvaldızınız benden
Şanssızlıklar yada kişi dışındaki engeller,kötü durum..vs ancak "maddi anlamda çok zengin" olmanızı engeller,ama emin olun "maddi anlamda zengin ve iyi durumda olan diğer kişiler" sizlerden oluşacaktır."manevi zenginlikse"(bilgi,birikim,azim,inanç..vs) işte bundan kişi sadece, kendi mesuldür!(aslında maddi zenginliği getiren esaslı unsurda bunlardan oluşmamaktamıdır??)
Dolayısıyla hukuksal açıdan;
Ortada "reklam yasağını" çiğneyen bir olay söz konusudur.(AV.K.m.55),bu aynı zamanda haksız rekabette yaratmaktadır.Bu gibi meslektaşların yol açtığı haksızlığa maruz kalan diğer meslektaşlarımız ne olacaktır peki???Bu hale düşüren "yazı asan" diğer meslektaşlarımız mı utansın demeliyiz...
Hukuk devletinin hukuk savunucuları olarak,öncelikle bizler hukuka uygun davranmazsak,neden hak adalet diye boşuna yakınıyoruz ki o zaman...
Herkes kurallara uysun,öncelikle de bizler,çünkü bu durum için topluma örnek teşkil edecek yegane kişiler;biz hukukçularız.
En doğru olanı ise bu durumda;
Cama yazı yazan meslektaşlarımızı,nezaketle uyarıp,yaptıklarının yanlış ve ceza gerektiren bir hareket olduğunu ifade etmek olacaktır.Hala ısrarlı bir şekilde devam ederlerse işte o durumda, baroya şikayette kimse çekinmemelidir,zira artık hak eder konuma gelmiş olmaktadırlar.(işte size mesleki dayanışma)
Amacım kimseyi üzmek,yermek değil ama haksızda olmadığımı düşünüyorum..
saygılarımla.
Old 02-04-2007, 11:52   #22
Godfather

bence de md. 5 kapsamına giriyor açıkça belirtilmiş

Madde 5 — Bu Yönetmelik kapsamında olanlar kullanacakları tabelada; avukatlık unvanı ile ad ve soyadı, varsa akademik unvanı, büronun bulunduğu kat ve büro/daire numarası telefon numarası, internet adresi ile e-posta adresi yer alabilir. Tabelada bu Yönetmelikte belirlenenlerin dışında unvan, deyim, şekil, amblem ile Türkçe dışında yabancı dillerde ifade ve sair şekiller, işaret, resim, fotoğraf ve benzerlerine yer verilemez.

Aynı büroda birlikte çalışma halinde, avukatlardan birinin veya bir kaçının adı ve soyadı veya sadece soyadı yanında "avukatlık bürosu" ibaresinin ve avukatlık ortaklığı halinde de; ortaklık sözleşmesinde belirtilen ortaklığın adı ve unvanı yanında "avukatlık ortaklığı" ibaresinin de yer alması zorunludur.

Tabela, fiziki imkansızlık dışında, büronun bulunduğu binanın giriş kapısının yanına, giriş holü veya koridoruna, büro giriş kapılarının yanına asılabilir.

Bina cephelerine, büro balkonu ve pencerelerine birden fazla tabela asılamaz, benzeri yazılar yazılamaz. Tabela yerine ışıklı pano kullanılamaz, tabela ışık verici donanımla süslenemez. Tabelada en çok iki renk kullanılabilir.
Old 02-04-2007, 12:57   #23
Av.Selim Balku

Alıntı:
Bence de aykırı bir davranış ama neden şikayet edeyim ki...

Meslektaşımız arzuhalciye giden müşteriyi kendi bürosuna çekmek için böyle bir yazı asmış. Yani müşteri o yazıyı görmeseydi belkide başka avukata gidecekti diye bir durum yok... "Meslektaşımız kendisini maalesef arzuhalciye rakip görmüş..."

Ben de Adana da, stajerlik döneminde maalesef buna benzer bir iş yapıyordum. Staj yaptığım avukat bana para vermiyordu, adliye civarında ki büfecilerle, kırtasiyecilerle anlaşmıştım, staj yaptığım büroya Avukattan habersiz, müşteri getiriyorlardı bende para karşılığı dilekçe yazıyordum.

Yaptığım işin ne hukuka ne de iş ahlakına uyan yanı olmadığını biliyordum ama mecburdum zira yol paramı bile bulamıyordum.

Meslektaşımın olayına dönersek, adam cama yazı asmış, bir kere o yazıyı asmakla kendini küçültmüş, ona dilekçe yazdıran müşterisinin gözünde bir avukattan ziyade bir aruhalci o...

İkincisi meslektaşım bunu yaparken yaptığı şeyin ne kadar kötü olduğunu benim stajerken yaptığımın kötü olduğunu bildiği kadar biliyor ama yapıyor. Bence para hırsından değil çaresizlikten yapıyor...

Tekrar yazıyorum, camına yazı asan meslektaşıma katılmıyorum ve desteklemiyorum tıpkı parasızlıktan açlık grevine giren meslektaşıma katılmadığım gibi...
Old 02-04-2007, 15:06   #24
HÜLYA ÖZDEMİR

" Doğruluk ve terbiyelilik dört başı mamur halde yaşandığı zaman, herşeyden mahrum kalındığı zamandan çok daha kolay yerine getirilebilen iki fazilettir."

Öğrencilik yıllarımdan, hukuk felsefesi ders kitabından aklımda kalan bir sözü hatırlattı bu durum bana. Meslektaşımı onaylamamakla birlikte....
Old 02-04-2007, 17:17   #25
Av.Nevra BAŞKAL

Çaresizlik, parasızlık gibi sözleri fazla "arabesk" hatta duygu sömürüsü olarak görüyorum. Bu meslek, işine esnaf zihniyetinde bakanlar, komisyoncu edasıyla ifa edenler, "iş takipçisi" zihniyetiyle icra edenler yüzünden günden güne erozyona uğruyor, avukatların güvenirliği, saygınlığı gün geçtikçe azalıyor. Hiçbir çaresizlik, bunun bahanesi olamaz. Anadolu'da "ekmek yediği kaba tükürmek" diye bir deyim vardır; pazarda limon satar gibi, "fotokopi çekilir" şeklindeki kırtasiye yazıları gibi, kendi aldığı eğitimi, kişisel birikimlerini "fotokopi çekmek" kadar basit gören meslektaşların yaptığı da, "ekmek yediği kaba tükürmek"ten farklı birşey olmasa gerek... Avukatlık mesleğini bu denli küçültmeye ve basitleştirmeye kimsenin hakkı yoktur. Sözkonusu yazı "reklam yasağına aykırılık" değil sadece bana göre, "meslek onuruna yakışmayan davranış" niteliğinde...

P.S. Tuzum kuru sanmayınız, 5 yıl başka bir büroda çalıştıktan sonra büromu yeni açtım.
Old 02-04-2007, 18:11   #26
bertrand

Alıntı:
Yazan Av. Arzu (Erkol) Laçin
sayın av.Selim Balku;
Sizce meslektaşınıza bu durumu kim yaşatıyor?
yıllarca hukuk fakültesinde okuyupta,cama dilekçe yazılır yazısı asmak,kimin ayıbı acaba?...
Lütfen dürüst olalım,(GERÇEKTEN)çalışan,girişimci olan,nezaket sahibi ve kendini devamlı güncelleyen KAÇ AVUKAT KÖTÜ DURUMDA,camlarında yazı asılı???
Değerli meslektaşlarım,lütfen önce iğneyi kendinize batırınız,gereği kalırsa çuvaldızınız benden
Şanssızlıklar yada kişi dışındaki engeller,kötü durum..vs ancak "maddi anlamda çok zengin" olmanızı engeller,ama emin olun "maddi anlamda zengin ve iyi durumda olan diğer kişiler" sizlerden oluşacaktır."manevi zenginlikse"(bilgi,birikim,azim,inanç..vs) işte bundan kişi sadece, kendi mesuldür!(aslında maddi zenginliği getiren esaslı unsurda bunlardan oluşmamaktamıdır??)
Dolayısıyla hukuksal açıdan;
Ortada "reklam yasağını" çiğneyen bir olay söz konusudur.(AV.K.m.55),bu aynı zamanda haksız rekabette yaratmaktadır.Bu gibi meslektaşların yol açtığı haksızlığa maruz kalan diğer meslektaşlarımız ne olacaktır peki???Bu hale düşüren "yazı asan" diğer meslektaşlarımız mı utansın demeliyiz...
Hukuk devletinin hukuk savunucuları olarak,öncelikle bizler hukuka uygun davranmazsak,neden hak adalet diye boşuna yakınıyoruz ki o zaman...
Herkes kurallara uysun,öncelikle de bizler,çünkü bu durum için topluma örnek teşkil edecek yegane kişiler;biz hukukçularız.
En doğru olanı ise bu durumda;
Cama yazı yazan meslektaşlarımızı,nezaketle uyarıp,yaptıklarının yanlış ve ceza gerektiren bir hareket olduğunu ifade etmek olacaktır.Hala ısrarlı bir şekilde devam ederlerse işte o durumda, baroya şikayette kimse çekinmemelidir,zira artık hak eder konuma gelmiş olmaktadırlar.(işte size mesleki dayanışma)
Amacım kimseyi üzmek,yermek değil ama haksızda olmadığımı düşünüyorum..
saygılarımla.

Selam,

Hukukçuluk ile kanunculuğu ne kadar birbirine karıştırıyoruz değil mi?

Saygılar...
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi