Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Lisans Eğitimi Hukuk Lisans Eğitimi ile ilgili sohbetler ve konular

Anayasa Hukuku ve Hukuka Giriş

Yanıt
Old 06-11-2009, 21:28   #1
burakhukuk_06

Varsayılan Anayasa Hukuku ve Hukuka Giriş

Merhabalar.
Ben birinci sınıf hukuk fakültesi öğrencisiyim.Anayasa Hukuku ve Hukuka Giriş derslerine çalışıyorum fakat verimli olamıyorum.Medeni Hukuk,Hukukta Metod vs derslerinde hiçbir sorunum yok fakat bahsettiğim bu iki derste verimli olamıyorum ve vizelere de az kaldı.Öğrenci arkadaşlarımın ve mezun olmuş büyüklerimin tavsiyelerini bekliyorum.
Saygılarımla Burak Ünal
Old 08-11-2009, 18:27   #2
erkanaga

Dost, bu bahsettiğin hemen hemen her hukuk fakültesi öğrencisinin yaşadığı bir sıkıntıdır.Anayasal kavramların aklında oturması için biraz zaman geçmesi gerekmektedir.Ama çalışmaya ara vermek yok bu yüzden sen aynen devam et çalışmalarına,şu an sadece farkında değilsin ama öğreniyorsun birşeyler.
Old 10-11-2009, 21:22   #3
üye25928

Pratik olaylara yönelmeniz belki yardımcı olabilir. Mesela lafzi yorum teorisini anlamak için, örnek verilen bir kanun maddesini incelemek öğrenmenize yardımcı olabilir. Evleviyet ilkesini hiç bir surette tanım olarak kağıda dökemem, anlatamam ama örnek verilmesi gerekirse bir çok örnek verebilirim. Size de kişisel tavsiyem budur, umarım yardımcı olur. Başarılar.
Old 23-11-2009, 16:02   #4
settarsultan

ben de bir türlü anlamıyorum anayasa hukukunu ne yapmalıyım bilmiyorum...
Old 24-11-2009, 12:05   #5
üye25928

Alıntı:
Yazan settarsultan
ben de bir türlü anlamıyorum anayasa hukukunu ne yapmalıyım bilmiyorum...

Daha açıklayıcı olursanız yardımcı olma şansımız da o kadar artar.
Old 24-11-2009, 14:36   #6
yalcin3

2. sınıf öğrencisiyim ve borçlardan,ceza genelden,uluslararası kamu hukukundan hiçbir şey anlamıyorum napabilirim? anayasayı mumla arıyorum
Old 25-11-2009, 01:36   #7
üye25928

Alıntı:
Yazan ElSu
2. sınıf öğrencisiyim ve borçlardan,ceza genelden,uluslararası kamu hukukundan hiçbir şey anlamıyorum napabilirim? anayasayı mumla arıyorum

Gelecek sene de aynı şeyleri ikinci sınıf için söyleyeceğimize hiç şüphem yok

Bir dizide unutamadığım sahne

Avukat konuşma sırasında şöyle devam ediyordu:

6 yaşımdan beri hukukçu olmak istiyordum, hukuk fakültesini kazanıp dersler başladıktan bir kaç ay sonra sadece hukuk öğrencisi olmak istediğimi anlamıştım. (Avukat Stacy - House M.D.)

burayı izlerken ne kadar da hak vermiştim.
Old 25-11-2009, 13:03   #8
yalcin3

3.sınıf da zormuş ancak 3. sınıflar bile "En sıkıcı senemiz 2'ydi." diyorlar.Konular o kadar soyut ki zaten felsefe,psikoloji gibi soyut dersleri lisede de sevmezdim,mesela ceza genel hukuku başlı başına ceza hukuku felsefesi gibi bir ders.Anlaması çok uğraş gerektiriyor.En azından 3.sınıf daha zevkli daha somut konuları kapsıyormuş.Büyük konuşmayayım ama bu yıl sınıfta kalmazsam ben bir daha sınıfta kalmam.(Yok ya bu da çok büyük konuşmak oldu hakikaten. )
Old 27-11-2009, 16:09   #9
settarsultan

roma hukukunu aklımda tutamıyorum mesela. anayasa hukuku desem okuyorum yazıyorum ama sonunda yine unutuyorum - ki hafızam kuvvetlidir- siyaset biliminden de hoca nedeniyle korkuyorum. ne yapmalıyım bilmiyorum...
Old 28-11-2009, 19:47   #10
üye25928

Alıntı:
Yazan settarsultan
roma hukukunu aklımda tutamıyorum mesela. anayasa hukuku desem okuyorum yazıyorum ama sonunda yine unutuyorum - ki hafızam kuvvetlidir- siyaset biliminden de hoca nedeniyle korkuyorum. ne yapmalıyım bilmiyorum...

Derste not almaya gayret ediniz. almazsanız bile başkasının notlarını kendi defterine geçirmeye. Bir de dersi dikkatli takip etmek de önemli. Sizin nasıl bir yöntem takip ettiğinizi bilmediğimiz için daha fazla yardımcı olamayacağız galiba. Hafızanız kuvvetli olmasına rağmen böyle bir durum varsa bazı yerlerde sorun var demektir.
Old 01-12-2009, 19:47   #11
mervealcik

Bende anayasa konusunda aynı dertten muzdaripim.Umarım anayasadan kalmam bu sene ...
Old 03-12-2009, 10:29   #12
burakhukuk_06

hepimiz anayasa dersinden muzdaribiz fakat bunun bir püf noktası olması lazım.yapan yapıyor.sınav sonucunda 90 alan öğrenciler var ben 60 alıyorum.kesin bu işte bizim bilmediğimiz bir nokta var
Old 03-12-2009, 16:15   #13
yalcin3

1.sınıfın nerdeyse tek uğraştırıcı dersidir o arkadaşlar gelecek sene aynı anda anayasa gibi en az 5 tane daha dersle uğraşacaksınız,kıymetini bilin o yüzden bu yılın.
Old 05-12-2009, 03:12   #14
BUSRA1907

Anayasadan tek sorunu olan ben değilmişim sevindim.
Old 27-12-2009, 17:59   #15
shr43

Varsayılan çok önemli

merhaba arkadaşlar ben bir ödev aldım 12 mart muhtırası ile 28 şubat 1997 arasındaki siyasal sonuçlar ile anayasal hareketler şeklinde yani bu tarihlerde neler olmuş bana yardım ederseniz siz büyüklerim ve benim gibi öğrenci arkadaşlarım çok sevinirim çünkü konun içinden çıkamıyorum ve kişilere çok fazla girmekte istemiyorum sınıfın siyasi görüşü yoğunlukla nedir ne değildir bilemem...
Old 29-12-2009, 09:33   #16
üye25928

Alıntı:
Yazan shr43
merhaba arkadaşlar ben bir ödev aldım 12 mart muhtırası ile 28 şubat 1997 arasındaki siyasal sonuçlar ile anayasal hareketler şeklinde yani bu tarihlerde neler olmuş bana yardım ederseniz siz büyüklerim ve benim gibi öğrenci arkadaşlarım çok sevinirim çünkü konun içinden çıkamıyorum ve kişilere çok fazla girmekte istemiyorum sınıfın siyasi görüşü yoğunlukla nedir ne değildir bilemem...

tarafsız kaynaklara yönelmenizi tavsiye ederim, internetten araştıracaksanız wikipedia gibi: http://tr.wikipedia.org/wiki/12_Mart...C4%B1ras%C4%B1

Ansiklopedilerden araştıracaksanız, Ana Britannica gibi.
Old 29-12-2009, 10:16   #17
Av.Denizcan Sarıkaya

Alıntı:
Yazan shr43
Ben sayın Tavus un yerine taraflı yayınlara bakmanızı daha makbul bulurum.
BU olaylarla ilgili görüş bildiren ya da daha doğrusu doğru veya yanlışlığını bas bas bağıran 3 farklı kesim var.O üç tarafın da görüşlerini yorumlarını bakış açılarını irdeleyiniz.(adlarını vermeme gerek yok zaten biliyorsunuzdur ki bu sitede söylemek yasak )
Aralarından en makbul olan veya size en akıllıca gelen yorumları örnek alınız.
Araştırdığınız konuyu ne kadar tarafsız da yapsanız pek tarafsız olmaz.Her kesimin görüşlerini irdeleyin ve sonucu çıkarın.Böylesi ödevinize gerçekçilik sağlar.Tarafsızlığa bu şekilde ulaşırsınız
başarılar...
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi