Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Boşanma/Ekonomik Şiddet

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 21-05-2012, 09:58   #1
Konuk

Varsayılan Boşanma/Ekonomik Şiddet

merhaba, ben 10 yıldır evliyim. evlilik denirse. daha ilk aydan annemin evine geri gönderildim. çünkü eşim son derece yalancı,sürekli borç yapan biri çıktı.çeyizim bile onun borçlarına haciz yoluyla gitti. Evlilik dedim düzelir dedim olmadı. zaman zaman bir araya gelsekte yürümedi. biri 9 diğeri 3 yaşında iki çocuğumuz da oldu. ama eşimin sorumsuzluğu,sürekli borç yapması defalarca ayrı yaşamamıza neden oldu. bu süre içinde eşim sanki haklıymış gibi bikaç boşanma davası bile açtı ama gitmeyerek düşmesini de sağladı.ben iki çocuğumun hatrına hep katlanmayı tercih ettim en sonunda yine annemin evinde yaşıyorken yanımızada aldık kapımızı açtık karnını doyurduk olmadı. yine yetinmedi. ben asgari ücretle çalışan biriyim. o ise 10 yıl boyunca hiç çalışmadı.etrafına sürekli borç yaparak onu bunu aldataratak yaşayan birisi. beni ve annemi de hep sömürdü. ayrıca bu 10 yıl içinde beni defalarca başka kadınlarlada hep aldattı. şu anda da yine bir kadınla yaşadığını öğrendim.Bu 10 yıl çok defa ayrı yaşadığımız için çocuklar babaya hasret büyüdü.hiçbir zaman onları görmeye bile gelmedi. ilk çocuğumuzu ben hep babasının bulunduğu yerlere götürerek özlemini gidermek için çabaladım. eşimin maddi hiçbir geliri yok. çünkü kendisi hiç çalışmaz. sadece annesi ayda 100 euro yollar almanyadan banka aracılığı ile. bir de ara sıra emlak işleri yapmaya çalışır o kadar. şimdi ben bu insandan ayrılmak istiyorum. zaten 6 aydır da bir kadınla yaşıyor. eşimden haklarım neler olabilir.? kendisine ilerde ailesinden birşeylerde kalabilir.çocuklarım için ne elde edebilirim ? Nafaka bağlatabilir miyim. ? çocuklarımı benden alabilir mi ? lütfen yanıtlarsanız çok memnun olurum. ? O çok ahlaksız biri lütfen yardım edin. şimdiden tşk.eder iyi günler dilerim.
Old 21-05-2012, 13:29   #2
kezzy

Sayın katılımcı;
Türk Medeni Kanununda da belirtildiği üzere eşler , bu birliğin mutluluğunu elbirliğiyle sağlamak ve çocukların bakımına, eğitim ve gözetimine beraberce özen göstermekle yükümlüdürler.Eşler birlikte yaşamak, birbirine sadık kalmak ve yardımcı olmak zorundadırlar. Yargıtay son zamanlarda verdiği karalarla resmi nikahlı eşi olduğu halde başka bir kadınla evlilik dışı birliktelik yaşayan kişi ile birlikte yaşadığı kadının, resmi nikahlı eşe manevi tazminat ödemesine hükmetmektedir. Yani manevi tazminat talep etme hakkınız bulunmaktadır.

Ayrıca eşinizin sizi aldatmasından dolayı boşanma davası açma hakkınız bulunmaktadır.Boşanmaya neden olan olaylarda eşinizin KUSURLU olduğunu kanıtlamanız gerekir. Bu halde boşanmaya karar verilebilir.

Boşanma davası ile birlikte maddi ve manevi tazminat, dava tarihinden itibaren TEDBİR nafakası, boşanmaya karar verilip kesinleşmesinden sonra devam etmek üzere de YOKSULLUK nafakası ve çocuklarınızın velayetinin tarafınıza verilmesine hükmedilmesini isteyebilirsiniz.
Ancak boşanma davalarında bir eşin diğerinden maddi tazminat talebinde bulunabilmesi için öncelikle, tazminat talep eden eşin öncelikle boşanma sebebiyle mevcut veya beklenen menfaatlerinin zedelenmesi şartı aranmaktadır,bir diğer şartı ise tazminat talep edilen eşten daha az kusurlu olmak veya kusursuz olmaktır. Boşanmakta eşi kadar ya da eşinden daha ağır kusuru olan eşin maddi tazminat isteme hakkı bulunmamaktadır.

Reşit olmayan çocuğuklarınızla ile ilgili bakımı ve yetiştirilmesi için İŞTİRAK NAFAKASI na hükmedilecektir.

Ancak hak kaybına uğramamak için her aşama bir avukattan hukuki destek almanız gerektiğini unutmayınız.

Maddi durumunuz avukatlık ücreti ödemeye elverişli değil ise, bulunduğunuz yer İl Baro'su müracaatınız halinde tarafınıza ücretsiz avukatlık hizmeti sağlayabilecektir.

Kahdeme gösterdiğiniz ilgiden dolayı teşekkür ederiz.
Saygılarımızla
Old 21-05-2012, 14:17   #3
Konuk

çok teşekkür ederim verdiğiniz bilgiler için. benim tek kusurum annemin evinde eşim düzelir diye sabırla ve sadakatle beklemek oldu. çocuklarım bu yaşa annem ve kardeşlerimin maddi ve manevi desteği ile geldiler. Doğumlarımda yanımda sadece kardeşlerim ve annem vardı. evliliğimin ilk aylarında eşim benim adıma kredi kartları çıkarıp kullandı hiçbirini ödemedi ve bana şiddette çok gösterdi. bu borçları bile benim ailem üstlenip ödedi. ama o bir türlü iflah olmadı. Bu adam beni aldattığı kadınlara da aynı şeyleri yaptı. ben artık ayrılacağım. bizim ailemizde hiç boşanan yok. bizde evlilik çok ciddi çok önemli. onun için hep çekindim boşanmaktan ama artık önüme bakmak istiyorum benim psikolojimde çok bozuldu zati tedavi görüyorum. çok teşekkür ediyorum verdiğiniz bilgilere. sağolun.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi