Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

şiddet gören eşin davası,velayet,dava masrafları ve davanın görüleceği il

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 21-05-2012, 00:00   #1
Konuk

Önemli şiddet gören eşin davası,velayet,dava masrafları ve davanın görüleceği il

iyi geceler;
ben 4 yıllık eşimden psikolojik,fiziksel ve maddi şiddet gördüğüm için 1 aydır ailemin yanındayım. en son gördüğüm fiziksel şiddetin raporunu aldım ve eşimden şikayetçi oldum.ve ailemin yanına gelip tedbir kararı çıkarttım. eşim şu an da bana psikolojik tedavi gördünü söylüyor.daha önce de böyle bir tedavi görmüş.ben eşimin 2. eşiyim. ilk eşinden çocuğu yok fakat ilk eşinden de şiddet nedeniyle boşanmış.ancak eski eşinin bu hususta herhangi bir resmi belgesi var mı bilmiyorum. 3 yaşında bir oğlum var. şu an benimle. eşim öğretmen. ben X____dayım şu an ailemin yanında eşim S____'da beraber yaşadığımız ona ait olan evde yaşıyor.eşim boşanmak istemiyor. ben şu an işsizim.fakat yakın bi süre içinde işe başalayacağım. sormak istediğim ben X____dan boşanma davası açabilirmiyim? dava açılırsa NEREDE görülür? ayrıca barodan işsiz olduğum için avukat isteme hakkım var mı? enn son olarak ortalama ne kadar sürer bu dava?

şimdiden ilginiz için teşekkür ediyorum.
Old 21-05-2012, 11:15   #2
uye8490

Sayın katılımcı;

Eşinizden manevi veya fiziki şiddet görmüş olmanız bir boşanma sebebidir.Elbette ki boşanma davası açabilirsiniz.Açacağınız davada, şiddet gördüğünüzü, yasal yollarla elde edilmiş her türlü delille kanıtlayabilirsiniz.Şiddet gördüğünüzü belgeleyen doktor raporu bu anlamda atlanmaması gereken önemli bir delildir.Açacağınız boşanma davasında bu raporu (ve eşinize karşı yürütülmekte olan soruşturmanın savcılık soruşturma numarasını) dava dosyasına sunmanız lehinizedir.

Türk Medeni Kanunu'na göre, boşanma davası taraflardan birinin yerleşim yeri mahkemesinde açılabilir.Kendi yerleşim yerinizin bulunduğu aile mahkemesinde boşanma davasını açabilirsiniz.

Maddi durumuz bir avukattan hukuki yardım almaya uygun değilse (işsiz olmanız örneğin) , yargılamanın yapılacağı yer barosundan tarafınıza bir avukat atanmasını talep edebilirsiniz.Davanın ne kadar süreceği, davanızın niteliği,dava dosyasının kapsamı ve yargılamanın yapıldığı mahkemesinin iş yükü ile yakınen alakalı olduğu için,tahmini bir süre söylemek yanıltıcı olabilir.
Old 21-05-2012, 11:18   #3
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Konuk
iyi geceler;
ben 4 yıllık eşimden psikolojik,fiziksel ve maddi şiddet gördüğüm için 1 aydır ailemin yanındayım. en son gördüğüm fiziksel şiddetin raporunu aldım ve eşimden şikayetçi oldum.ve ailemin yanına gelip tedbir kararı çıkarttım. eşim şu an da bana psikolojik tedavi gördünü söylüyor.daha önce de böyle bir tedavi görmüş.ben eşimin 2. eşiyim. ilk eşinden çocuğu yok fakat ilk eşinden de şiddet nedeniyle boşanmış.ancak eski eşinin bu hususta herhangi bir resmi belgesi var mı bilmiyorum. 3 yaşında bir oğlum var. şu an benimle. eşim öğretmen. ben X____dayım şu an ailemin yanında eşim S____'da beraber yaşadığımız ona ait olan evde yaşıyor.eşim boşanmak istemiyor. ben şu an işsizim.fakat yakın bi süre içinde işe başalayacağım. sormak istediğim ben X____dan boşanma davası açabilirmiyim? dava açılırsa NEREDE görülür? ayrıca barodan işsiz olduğum için avukat isteme hakkım var mı? enn son olarak ortalama ne kadar sürer bu dava?

şimdiden ilginiz için teşekkür ediyorum.

TMK'nuna göre boşanma davası, taraflardan birisinin yerleşim yerinde veya en son 6 ay birlikte yaşadığı yer mahkemesinde açılabilir.

Gelirinizin olmadığını belgelerseniz, Baro-Adli Yardım Bürosundan avukat atanmasını talep edebilirsiniz.

Davanın hangi sürede biteceğini bilebilmek mümkün değildir. Bunda davayı açtığınız mahkemenin iş yükü, tarafların dayanacağı deliller vs. etkili olacaktır. Taraflar kararı temyiz ederlerse; kararın çıkması ve kesinleşmesi en az 2 yıl sürer.

Hak kaybına uğramamak için bir avukattan profesyonel destek alınız.

Eklenen not: Meslektaşıma aynen katılıyorum.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi