Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Çocuğun Velayeti/Bilirkişi

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 13-05-2012, 22:13   #1
Konuk

Varsayılan Çocuğun Velayeti/Bilirkişi

merhabalar ben 3 ay önce boşanma davası actım şimdi şahitler dinlenecek oğlum 2 yaşında her boşanma davasında olduğu gibi hakim bilirkişiye yolladığında eşim ve beni oğlumuda görmek istermi oğlum hiç benden ayrılmıyo bende vermek istemiyorum hakim bunları göz önünde bulundururmu şimdiden teşekkür ediyorum
Old 14-05-2012, 06:54   #2
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Yazan Konuk
merhabalar ben 3 ay önce boşanma davası actım şimdi şahitler dinlenecek oğlum 2 yaşında her boşanma davasında olduğu gibi hakim bilirkişiye yolladığında eşim ve beni oğlumuda görmek istermi oğlum hiç benden ayrılmıyo bende vermek istemiyorum hakim bunları göz önünde bulundururmu şimdiden teşekkür ediyorum

Sayın konuk,
Velayet konusundaki bilirkişi incelemesi anne ve babanın yaşadığı eve gelinerek ve onlarla görüşülerek yapılır. 2 yaşındaki bir çocuk halen annesinin bakım ve şefkatine muhtaç olduğu için, çok önemli nedenler yoksa velayetin anneye verilmesi büyük olasılıktır. Hakim, velayeti düzenlerken çocuğun yararını dikkate alır.
Davanızı bir avukattan doğrudan hukuki yardım alarak yürütürseniz, hak kaybına uğramazsınız.
Old 14-05-2012, 09:58   #3
Konuk

Çocuğun annenin bakımına muhtaç olması ilkesi, velayet davalarında hakim gözünde kaç yaşına kadar dikkate alınır?
Old 14-05-2012, 10:46   #4
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Yazan Konuk
Çocuğun annenin bakımına muhtaç olması ilkesi, velayet davalarında hakim gözünde kaç yaşına kadar dikkate alınır?

Çocuğun durumuna göre değişmekle beraber, genellikle okul çağına dek çocuğun annesinin bakım ve şefkatine gereksinim duyduğu kabul edilir.
Old 15-05-2012, 13:27   #5
Konuk

Varsayılan velayet bilirkişi

haziranın 28 şahitlerimiz dinlenecek ve 1 sene eşimin cocuğunu aramadığına dair kanıtlanırsa eşim oğlumu alabilirmi hakim isterse bilirkişi geliyor diye duydum yoksa her boşanmada bilirkişi rapor tutmak zorundamıdır şunuda sormak istiyorum eşimin evi kaloriferli annemlerin evi bahceli toprak ev olduğu için bilirkişi oturduğumuz yere göremi rapor tutacak yoksa evliliğimizin sürüp sürmeyeceği hakkındamı korkuyorum oğlumun velayeti abasına verilecek diye
Old 18-05-2012, 15:04   #6
uye8490

Sayın katılımcı;

Eşinizin çocukla bir yıl gibi uzunca bir süre hiç ilgilenmemiş olması ,arayıp sormaması velayetin tayini açısından kendisi için bir dezavantajdır.Yasal delillerle bu durumun ispatlanması, elbette ki davanıza katkı sağlayacaktır.

Tarafların yaşam standartı, velayetin kimde kalacağı hususuna etken bir sebep de olsa ,evinizin sobalı karşı tarafın evinin kaloriferli olması, iki yaşında olup anne bakım ve şefkatine en çok ihtiyaç duyulan bir dönemde olan çocuğunuzun velayetinin sizden alınmasını gerektiren bir durum değildir.

Bilirkişi ,her iki tarafın da yaşam standartlarını,sosyal ve ekonomik durumlarını raporunda değerlendirecek olsa da ,bunlar tek başlarına velayetin bir taraftan alınıp diğer tarafa verilmesini gerektiren sebepler değildir.

Çocuğunuz iki yaşında olup anne bakım ve şefkatine kuvvetle ihtiyaç duyulan bir dönemdedir.Olağanüstü bir sebep olmadıkça çocuğun velayetinin sizden alınması olası değildir.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi