Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

ilanen tebligat

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 09-05-2012, 11:50   #1
Konuk

Dikkat ilanen tebligat

öncelikle merhabalar benim sorum şu ki iki ay önce bir boşanma davası açtım ön inceleme duruşması yapılmış yalnız karşı tarafa yani eski eşime bir türlü tebligat yapılamadı adresi belli değil muhtemelen boşanmada zorluk çıkarmak için kaçıyor.Bu gün karakoldan çağırdılar adresi bulunamamış adres tespiti istemiş hakim bana sordular buradamı diye yok dedim bir bilgim de yok zaten. sorum 1 eğer tebligat gitmezse ne yani mernis adresi falan yok 2 eğer ilanen tebligata karar verilirse masrafları ben mi yatıracağım ne kadar masraf çıkar karşıma ilanen tebligatta? cevağlarınız için bütün hukukçu arkadaşlara şimdiden teşekkür ederim...
Old 11-05-2012, 09:41   #2
Av.Ufuk Bozoğlu

Sayın Katılımcı,

Davalıya adresin tüm araştırma ve aramalara karşı yapılamaması halinde ilanen tebligat yolu ile dava dilekçesi duyurulacaktır.

İlanen teblifat masrafı 450 TL.civarıdır. Ve sizin karşılamanız gerekecektir.

Maddi gücünüz yok ise, bunu ispatlayarak mahkemeden adli yardım talebinde bulunabilirsiniz. Ve yina ayrıca davanızın takibinde ücretsiz avukat desteği almak için davanın açıldığı yer Barosuna yazılı olarak başvurabilirsiniz.

Saygılar.
Old 11-05-2012, 10:43   #3
Konuk

Varsayılan teşekkürler

cevabınız için çok teşekkür ederim ...
Old 11-05-2012, 13:45   #4
Konuk

Önemli merhaba

kusura bakmazsanız birşey daha sormak istiyorum ...
kayıtlı mernis adresi var ama öğrendiğime göre mahkemeden kaçmak için bilerek tebligatları almıyor ve geri dönüyor tebligatlar.. bu durumda tebligat kanunu madde 35. göre bırakılabilir mi mernis adresine yoksa illaki ilanen tebligat yoluna mı gidilir. ilanen tebligat oldukça pahalı ilk mahkeme kağıdını alacak ama kaçıyor almaktan. benim mahkemeye bir başvuruda bulunmam gerekir mi bu madde 35 için yoksa kendiliğinden yaparlar mı???
cevabınız için şimdiden çok teşekkür ederim
Old 16-05-2012, 16:40   #5
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı

35 e göre tebligat yapılması için daha önce bu adrese geçerli bir tebligatın yapılmış olması gerekir.

Benim düşünceme göre 21 e göre mernis adresine tebligata karar verilmeli,bu adreste oturmasa dahi tebligatın yapılması gerektiği zarfa yazılması gerekir.Muhtarlıktan tebligatı alıp almamak,savunma hakkını kullanıp kullanmamak eşinizin tercih edeceği bir durumdur.

Bir avukattan hukuki destek almanız yararınızadır.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi