Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kitap Kitap İncelemeleri, tavsiyeleri, yazarlar ve kitaplara ilişkin sohbetler. (Bu forum hukukla ilgili OLMAYAN kitaplara yönelik olup, siyasi ve dini içerikli kitaplar konu dışıdır.)

bir hukukçunun okuması gereklidir dediğiniz kitap önerileri

Yanıt
Old 27-02-2009, 22:51   #31
bürokrat

Özellikle ceza hukuku ile uğraşan hukukçu meslektaşlarımın daha çok ilgisini çekeceğine inandığım İhsan Tombuş'un Ankara Cinayeti isimli romanını tüm hukukçuların okumasını tavsiye ederim.
Old 30-07-2009, 13:21   #32
hukukkızı

Nietzsche AgladiĞinda ve Kafka'nın DAVA adlı kitapları okudum ıkı hafta içerisinde..
Kafka'nın romanı açıkçası pek sürükleyici değildi
Old 24-09-2009, 14:48   #33
Av. V. Gözde Arıkaya

şaşırdım.
ben de tam aksine joseph k. nın dava sürecini sanki bizzat yaşadım.bunalımlarını hissettim resmen

okunmalı bence!

ezel akay-yargu da okunmalı.değişik!
Old 25-09-2009, 11:38   #34
üye28162

Giovanni Sartori 'Demokrasi Teorisine Geri Dönüş',Bertrand Russell'Batı Felsefesi Tarihi',Platon 'Devlet',Aristoteles 'Politika',Machiavelli 'Hükümdar',Thomas Hobbes 'Leviathan',Rousseau 'Toplum Sözleşmesi',Thomas More 'Utopia',Marx-Engels 'Komünist Manifesto',Giovanni Gentile 'Faşizmin Doktrini' özellikle Kamu Hukuku alanına ilgi duyan arkadaşlara tavsiye edebileceğim kitaplardır.
Old 13-12-2009, 13:26   #35
Ebru Demirci

Shakespeare, VENEDİK TACİRİ
Tolstoy, DİRİLİŞ
Dostoyevski, SUÇ VE CEZA;KARAMAZOV KARDEŞLER
Albert Camus, YABANCI
Franz Kafka ,DAVA; CEZA KOLONİSİ; ŞATO

Bu eserlerin tamamını ya da birkaçını okumuş olabilirsiniz. Ancak bir hukukçu gözüyle tekrardan okumanızın faydalı olacağı kanaatindeyim.

Kolay gelsin.
Old 07-06-2010, 11:02   #37
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Av.Suat Ergin
1- Cesare Beccaria'nın Suçlar ve Cezalar Hakkında isimli kitabını(Çev. Sami Selçuk) ,

2-Beccaria'nın İnsanlığa Bildirisi isimli kitabını(Yazan: Sami Selçuk)

"Hukukçu" olmayı (Sadece avukat olmayı değil) isteyen herkesin okumasını öneriyorum.

Bir "hukukçunun" okuması gereken başka bir kitap:

Esbab-ı Mucibe den - Retoriğe Hukukta Gerekçe /Hilmi Şeker

http://www.turkhukuksitesi.com/showt...830#post409830
Old 22-08-2010, 14:03   #38
Av.Egemen A.

Hiç bir hukukçunun okuması gereken kitaplar olduğuna inanmıyorum.Önerilebilecek kitaplar olabilir çünkü "zorunluluk" kişiye göre değişir.

Atatürk-Nutuk
Dostoyevski-Suç Ve Ceza
Kafka-Dava
Jean Jacques Rousseau- Toplum Sözleşmesi
Niccolo Machiavelli- Prens
Server Tanili- Kurtuluş Kuruluş
Falih Rıfkı Atay- Çankaya

Hukukçu için önerebilinecek ve yararlı olabilecek kitaplardan birkaçı..
Old 23-08-2010, 09:42   #39
mecituz

Varsayılan Hukukçu olmak için 'olmazsa olmaz"

Alıntı:
Yazan betülözülkü
merhaba bende henüz bir hukukçu değilim hatta hukuk öğrencisi bile değilim össye hazırlanıyorum ama felsefe konularınada ilgi duyuyorsanız
Küçük prens'i Richard Bach'ın Martı'yı ve oruç aruobayı okumanızı tavsiye ederim..bunun dışında Emre kongar'ın Tarihimizle Yüzleşmek'te güzel bir kitap...

Önereceğim kitap edebi kategoriden değil ve fakat "kanuncu" veya "avukat" olmanın ötesinde "Hukukçu Olmak" için okunması gerekli bir kitap olduğunu düşünüyorum. Hukuk mantığı ve muhakeme sistemini kavramak için bire bir. Emin değilim ama sanırım hukuk fakültesi 3. sınıf eğitimi alındıktan sonra okunması daha faydalı olur. Prof. Dr. Ernest Hirsch, “Pratik Hukukta Metod”

Sevgilerle.
Old 27-08-2010, 16:10   #40
Furkan YAVUZ

paulo coelho-sımyacı.herkesın okuması gereken bır kıtap.
Old 05-10-2010, 17:25   #41
enigma88

Klasik eserlerden Kafka'nın Dava 'sını şiddetle tavsiye ediyorum. Hukuk sisteminin nasıl olmasına dair pek çok fikir ediniyor insan.Küçük Prens hukuk felsefesi derslerinde okuma önerilerinde yer alan çok güzel bir kitap.Çocuk kitabı gibi dursa da çok yoğun bir kitap bence bir kaç kez okunmalı bence.Bu tarzda Sineklerin Tanrısı'nı da çok sevmiştim ben.Herkese iyi okumalar
Old 30-01-2011, 03:07   #42
serhat serhat

Varsayılan kazancakis

Benim bütün meslektaşlarıma tavsiye edeceğim yazar N.Kazancakis'dir.Güçlü bir kalem olmakla beraber Atina Hukuk Fakültesinden mezun.Hayatını anlattığı kitapta hukuk fakültesindeki öğrencilik hallerini tebessümle okuyacaksınız -kendinizden bir şeyler bularak belki-.
Old 13-04-2011, 14:59   #44
hayalihakime

Olumlu

Alıntı:
Yazan Av.Halil İbrahim ÇELİK
Faruk Erem- Bir Ceza Avukatının Anıları
bence de.
Old 17-04-2011, 00:31   #45
albertina

Merhaba, bende bu soruyu sorduğumda 'Suç ve Ceza'yı ve de Puşkin'in 'İran'dan Mektuplar'ını önermişlerdi.
İran'dan Mektuplar'ı hala okuyamadım ama öneriyi bende öneriyim dedim.=)
Old 30-09-2011, 10:51   #46
merdogan

Varsayılan kitap

Tolstoy un diriliş i suçluluk psikolojisi ve hukuksal boyutunu anlatan çok iyi bir kitaptır,av.jacques verges in savunma saldırıyor adlı kitabı davalara yaklaşım konusunda yardımcı olabilir,bunlar dışında:amin maulof un tüm kitapları harikadır,son zamanlarda keşfettiğim saffet murat tura adlı yazar ve psikiyatrın kitapları iç dünyamız ve hayattaki karşılıkları ve de felsefi yönleri adına önerebileceğim sağlam bir düşünsel yapı kurmak adına önemli kitaplardır..
Old 19-11-2011, 23:11   #47
Av. Levent Emre ÇİÇEK

Bende meslektaşlarıma Montesquienun 'Kanunların ruhu üzerine' kitabını tavsiye ediyorum.
Old 05-07-2012, 09:01   #48
av_yaseminceylan

George Orwell - Bin Dokuz Yüz Seksen Dört ve Hayvan Çiftliği
Old 05-07-2012, 09:17   #49
gülten

Bence çiçeği burnunda bir avukatın ya da hukukçunun okumasını tavsiye edeceğim kitaplardan birisi yazarı John Grisham olan ''Çaylak''. Devletlerin entrikalarının ortasında çaylak bir avukatın hayatta kalma ve namuslu yaşama mücadelesini anlatan bu kitabı tüm ceylan gözlü avukatlara öneriyorum
Old 05-07-2012, 11:21   #50
av.feride inan gül

Elbette bir hukukçunun ya da bir insan olarak hukukçunun her zaman her yerde okumaya ihtiyacı vardır bir sürü liste sunabiliriz ama özellikle son dönemlerde yaşadığımız "ÖZELLEŞTİRME" furyasına güzel bir bakış olan ve Tahsin Yücel'in mükemmel kaleminden "GÖKDELEN" kitabını okumamış olanlara tavsiye ederim.
Old 15-12-2012, 02:45   #51
fountain

'ÇALIŞMAK SAĞLIĞA ZARARLIDIR' - Yazarı:Annie Thebaud-Mony

İş kazaları ve meslek hastalığı başta olmak üzere çalışma yaşamına dair bakış açısı vermesi bakımından çok önemli bir kitap.

Prof. Dr. Korkut Boratav'ın tanıtım yazısını aşağıda paylaşmak istedim.

Dünyanın her yerinde, ‘rekabet edebilirlik’ adına, çalışma hayatı öldürüyor, yaralıyor, binlerce kadını ve erkeği hasta ediyor. Sağlıklarına ciddi biçimde zarar verdiğini bilseler de, bu insanların, geçimlerini sağlayabilmek için bu tür işlerde çalışmaktan başka çaresi yok... Fransa'da, iş kazalarından günde iki, asbeste bağlı hastalıklardan sekiz kişi ölüyor. İki buçuk milyon çalışan her gün işyerlerinde kanserojen kokteyllere maruz kalıyor. Milyonlarca kadın ve erkek bir insanın fiziksel ve ruhsal olarak dayanabileceği sınırların ucuna itiliyor. İşyerlerinde intihar ediyor. Kısacası, çalışma hayatı yaralıyor, öldürüyor ve hasta ediyor. Fakat öldüren gerçekten çalışma hayatı mı yoksa yönetim kurullarının oval masalarında çalışma organizasyonunun nasıl olacağına dair muktedirlerin verdiği kararlar mı? Sahte bayraklı armatörlerin ve dünya çelik tüccarlarının yüksek çıkarları için bugün, Hindistan’da Alang sahiline çekilmiş gemileri sökerken, belki iki, belki on, belki altmış işçi ölecek. Burada bahsi geçen, çalışmaktan ölümleridir. Bunlara neden olan riskler gibi ‘kabul edilebilir’ gösterilirler; sorumluları için ise, hiçbir mahkumiyet söz konusu değildir.

Bu kitap, sanayi ve hizmet sektörlerinin farklı iş kollarından toplanan çok sayıda tanıklığa ve asbestin aydınlatıcı örneğine dayanarak kamu sağlığının “kör nokta”sına ışık tutuyor: Çalışanların hayatına, sağlığına ve onuruna yönelen saldırıları görünür kılıyor. Kendine Ceza Muhakemeleri Usulü Kanunu'nu referans alan yazar, insan öldürme, başkasını tehlikeye atma, onura saldırı ya da tehlikedeki insana yardım etmeme suçlarında, sorumluların nasıl bütünüyle cezasız bırakıldığını gösteriyor. Ayrıca, endüstriyel çıkarlar tarafından manipüle edilmiş bilimsel araştırmaların tehlikeli sonuçlarına dikkat çekiyor. Bireysel ve kolektif direnişe ve yurttaşları tetikte olmaya çağıran sağduyulu, sosyal ve sağlık bilimlerini somut örnekler üzerinden buluşturan canlı bir kitap.

“Tuzla’yı, Davutpaşa’yı, Karadon faciasını, saatli bomba asbestin etkilerini anlamak için kılavuz bir kitap. Usta sosyolog Thébaud-Mony hepimizin bir politika olarak uygulanan güvencesizleştirme ile nasıl sağlık ve canımızı kaybettiğimizi, Fransa, İtalya, Hindistan, Brezilya, Güney Afrika, Kanada’dan somut örneklerle anlatıyor. Sırf iş güvenliği uzmanları için değil, güvenceli güvencesiz, evde, işyerinde, kadın, erkek, Türkiyeli, göçmen çalışma hayatının içindeki herkes için bir ‘YANGIN ALARMI’ veriyor bu kitap.”
İstanbul İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi www.yanginkulesi.org

“Çalışmak sağlığa ciddi biçimde zarar verebilir mi?” Bu soruyu bir Fransız sosyolog, Annie Thébaud-Mony, önce kendi ülkesi için soruyor; sonra da Fransa dışına (Kanada, Brezilya, Hindistan, Güney Afrika’ya) bakıyor ve ne yazık ki, “evet; hem de çok ciddi biçimlerde…” diye yanıtlıyor.
Kapitalizmin, pek çok kişi tarafından tarihe karıştığı sanılan trajik bir yüzünün 21. yüzyıl başlarındaki çirkin görüntülerini ortaya koyan bu canlı ve önemli çalışma, emeğin ve emekçinin kaderiyle, gönenciyle ilgilenen Türkiye’den okurları da yakından ilgilendirecektir. [/font]
Old 21-05-2013, 13:54   #52
detay82

Victor Hugo'nun "Sefiller" adlı eseri.

Üniversitedeyken konferansa gelen bir konuşmacı bu kitabı okumayanın kendisine hukukçu dememesi gerektiğini söylemişti. Tabi aynı gün satın alıp okumaya başlamıştım.

Ayrıca,

Ali Haydar Özkent'in "Avukatın Kitabı" adlı eseri,

Ömer Dedeoğlu'nun "Ağır Cezalık Anılar" adlı eseri,

Bence okunmaya değerdir.
Old 01-08-2014, 09:58   #53
Gariban_Lawyer

Üniversiteye ilk başladığımda Jhon Grisham diye bir yazarla tanıştım.Kendisi Amerikalı bir hukukçu.Bence yeni başlayan arkadaşlar bütün serisini okumalı.Sıkmayan akıcı ve sürükleyici bir üslübu var.Tavsiye ederim.
Old 12-12-2014, 17:44   #54
lawyer_23

Necip Fazıl'ın "Reis Bey" kitabını ben de şiddetle öneririm. Okumaya başlayınca ara vermek istemediğim kitaplardan biridir. Mesleğimizin ne kadar hassas ve önemli olduğuna dikkat çekmektedir.
Old 09-01-2015, 19:57   #55
Paterfamilias

Platon-Devlet kesinlikle okunması bir kitap.Konu biz hukuk öğrencileri için de çok yararlı olmuş.Teşekkürler.
Old 10-01-2015, 19:46   #56
Cumhur Okyay

Prof.Dr.Halûk Tandoğan. Borçlar Hukuku Özel Borç İlişkileri.
Cilt 2. İstisna (Eser) ve Vekâlet Sözleşmeleri, Vekâletsiz İş Görme vs.1987, Ankara...
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi