Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Boşanma davası sürerken konut kredisi ödemesi

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 28-03-2023, 14:33   #1
Konuk

Varsayılan Boşanma davası sürerken konut kredisi ödemesi

Merhabalar, şuanda eşimle boşanma davası devam etmekte ,evliyken yatırım amaçlı konut kredi çekerek bir ev almışdık, 19 taksidi ödendi 53 taksidi kaldı,19 taksidi evliliğimiz sürece ben ödemişdim halende ben ödüyorum,kredi borcu benim adıma.ama eşim dilekçesinde 19 taksidin kendisinin ödediğini yazmışdı, 3 ay oldu davamız devam ediyor bu süre zarfında ne nafaka nede faturaları nede konut kredisini ödemedi, bugün eşim benim hesabıma konut kredisinin taksit tutarını yatırmış, dilekçesinde konut kredisini ben ödüyorum dediği içinmi yapmış olabilir, daha sonra mal davası açıldığında bu ödediği parayı kullanarak ben ödüyorum diyebilirmi, ben bu parayı kullanayım mı iademi edeyim bilemedim,teşekkür ederim. Hepinize çok teşekkür ederim,Allah razı olsun hepinizden.
Old 28-03-2023, 16:09   #2
Av.tuçebildik

Sayın Katılımcı;
Boşanma davasının açılması ile ( boşanma kararı verildiği takdirde) mal rejimi sona erer. Boşanma davası açılış tarihine kadar ödenmiş olan kredilerin, evin değerine oranının ½ si oranında diğer eşin alacak hakkı bulunur. Dava tarihinden sonraki ödemeler ise kimin tarafından yapılırsa yapılsın mal rejimi davasına konu edilemez. Bu genel mahkemelerde dava konusu edilebilir. Her durumda bir avukattan hukuki yardım alınız.
Old 15-04-2023, 08:15   #3
Konuk

Eşim bu ayda evin kredi taksidi diye ödeme yapmış, eşimin bu ödemeleri yapmasında ki amaç ne olabilir,evin tamamından hak sahibi olmakmı, ben bu parayı kendisine iade etmem mi gerekir.iade etmezsem sonrasında bu ödediği parayla benden nasıl talepleri olabilir? Bu parayı ne yapmalıyım, çok teşekkür ederim hepinize.
Old 15-04-2023, 10:05   #4
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı,

Eşiniz boşanma davasından sonraki döneme ait ödeme yapmış, Bu para mal rejimi dosyasında hesaba alınmaz. Ancak eşiniz bu para için genel mahkemelerde dava açabilir.

Davadan sonraki dönemler için eşinizin yaptığı ödeme nedeni ile olası davalarla uğraşmak istemezseniz parayı iade edebilirsiniz.

Her aşamada bir avukattan hukuki destek almanız yararınızadır.
Old 15-04-2023, 15:07   #5
Konuk

Söylediğiniz gibi parayı iade ettim,açıklama kısmına bugün yanlışlıkla gelen paranın iadesi yazdım. On dakika sonra eşim bu sefer tekrar gönderdiğim parayı gönderdi ,bu sefer de mayıs kredi ödemesi şeklinde yazmış,bugün ilk gönderdiğinde nisan ayı kredi ödemesi yazıyordu.şimdikinde mayıs ayı kredi ödemesi yazmış. Be ne yapacağım her iade ettiğimde bir sonraki ayın kredi ödemesi diye geri gönderecek. Şimdi ben ne yapmalıyım,teşekkür ederim.
Old 22-04-2023, 12:27   #6
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı,

Eşinizin dava açıldıktan sonra gönderdiği parayı iade etmediğiniz ve bu parayı konutun ödemesine sarf ettiğinizde karşı tarafın alacak hakkı olacağı daha önce açıklanmıştır.

Dilerseniz kendinize yeni bir hesap açıp önceki hesabı kapatmayı, bu da olmadığı takdirde her defasında iade etmeyi( makbuzları da saklayın) denemeniz gerekebilir.

Her aşamada bir avukattan hukuki destek almanızı öneriyoruz.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi