Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Eşimin şizofren olmasından şüphe ediyorum

Konuyu Kilitleyin
Old 17-04-2021, 23:57   #1
Konuk

Varsayılan Eşimin şizofren olmasından şüphe ediyorum

Yaklaşık 1 yıl önce evlendim. Evlendikten sonra eşimde garip davranışlar farkettim. Nesnelerle konuşup kahkaha atması gibi. Bu gibi davranışları evliliğimizi çekilmez yaptı. Hem bu durum hemde eşimin psikolojik bir rahatsızlığı olup ailesinin bunu benden gizlediklerini düşünüyorum ancak hiç rapor almamışlarsa belli bir dönem ilaç kullanıp bırakmışsa bunu nasıl kanıtlayabilirim?Evliliğimizin iptali mi istenir böyle bir durumda? Birde bebeğimiz var velayet durumu nasıl olabilir ben özel sektörde çalışıyordum evlilik dolayısıyla işten çıkmak zorunda kalmıştım hala çalışmıyorum. Bir süredir de ayrı kalıyoruz kendisi tek başına duruyor, ben ve bebeğim ailemde kalıyoruz çünkü doğum haftamda psikoz dediğimiz kendi kendine konuşma gibi davranışları çok arttı ve onunla yalnız kalmaktan korkuyorum. Ancak telefonla iletişim halindeyiz.Bu durumun boşanma durumunda benim için sıkıntı oluşturma durumu var mıdır?
Old 18-04-2021, 18:00   #2
Av.Ufuk Bozoğlu

Alıntı:
Yazan Konuk
Yaklaşık 1 yıl önce evlendim. Evlendikten sonra eşimde garip davranışlar farkettim. Nesnelerle konuşup kahkaha atması gibi. Bu gibi davranışları evliliğimizi çekilmez yaptı. Hem bu durum hemde eşimin psikolojik bir rahatsızlığı olup ailesinin bunu benden gizlediklerini düşünüyorum ancak hiç rapor almamışlarsa belli bir dönem ilaç kullanıp bırakmışsa bunu nasıl kanıtlayabilirim?Evliliğimizin iptali mi istenir böyle bir durumda? Birde bebeğimiz var velayet durumu nasıl olabilir ben özel sektörde çalışıyordum evlilik dolayısıyla işten çıkmak zorunda kalmıştım hala çalışmıyorum. Bir süredir de ayrı kalıyoruz kendisi tek başına duruyor, ben ve bebeğim ailemde kalıyoruz çünkü doğum haftamda psikoz dediğimiz kendi kendine konuşma gibi davranışları çok arttı ve onunla yalnız kalmaktan korkuyorum. Ancak telefonla iletişim halindeyiz.Bu durumun boşanma durumunda benim için sıkıntı oluşturma durumu var mıdır?
Sayın Katılımcı,

Eşinizin bu davranışlarının evlilik birliğini temelinden sarstığını, evlilik birliğini çekilmez hale getirdiğini, ilaç kullanması gerekirken kullanmadığını ispatlamanız gerekir. Eşinizin evlenmeden önce rahatsızlığını sizden sakladığını ispatlarsanız TMK 150.Madde gereğince evliliğin iptalini de talep edebilirsiniz. Kişinin böyle bir rahatsızlık geçirip geçirmediğine ilişkin hastanelerden bilgi istenebileceği gibi , kullandığı ilaçların da sgk'dan sorulması dava içinde mahkemeden talep edilebilir.

Bu davranışlara ilişkin tanık da dinletme yoluna gidebilirsiniz. Daha öncesinde bir tanı konulmamışsa veya ilaç kullanmamışsa ve ciddi şüpheleriniz de varsa mahkemeden akıl sağlığına ilişkin bir rapor alınmasını siz de talep edebilirsiniz.

Kişinin akli fiil ehliyeti mahkemece araştırılmak zorundadır. Davalı olarak davayı takip edebilmesi bile bu raporun sonucuna bağlıdır.

Mutlaka bir avukatla yol alınız.

Saygılarımla,
Old 18-04-2021, 23:03   #3
Konuk

Sayın @Av.Ufuk Bozoğlu

Kıymetli vaktinizi bana ayırdığınız için teşekkür ediyorum. İzninizle bir soru daha sormak istiyorum. Eşim MEB de öğretmendir. Benim aklımda anlaşmalı boşanabilmek var ancak böyle olmazsa mahkemeye taşınırsa ben elbette dediğiniz gibi akıl sağlığından şüphe ettiğimi ve araştırılması gerektiğini bildireceğim. Ancak araştırıldığında çok büyük bir sorun çıkmazsa bu durumda ben işsizim. Bebeğimin velayeti ne kadar süre bende olur? Velayeti bende olur mu?
Kusura bakmayın gerçekten benim için zor bir süreç ve belirsizlik dahada zor. Sizleri bunlarla rahatsız ediyorum ancak cevaplarınız benim için çok kıymetli.

Tekrar teşekkür ediyorum.
Old 19-04-2021, 15:14   #4
Av.Ufuk Bozoğlu

Alıntı:
Yazan Konuk
Sayın @Av.Ufuk Bozoğlu

Kıymetli vaktinizi bana ayırdığınız için teşekkür ediyorum. İzninizle bir soru daha sormak istiyorum. Eşim MEB de öğretmendir. Benim aklımda anlaşmalı boşanabilmek var ancak böyle olmazsa mahkemeye taşınırsa ben elbette dediğiniz gibi akıl sağlığından şüphe ettiğimi ve araştırılması gerektiğini bildireceğim. Ancak araştırıldığında çok büyük bir sorun çıkmazsa bu durumda ben işsizim. Bebeğimin velayeti ne kadar süre bende olur? Velayeti bende olur mu?
Kusura bakmayın gerçekten benim için zor bir süreç ve belirsizlik dahada zor. Sizleri bunlarla rahatsız ediyorum ancak cevaplarınız benim için çok kıymetli.

Tekrar teşekkür ediyorum.
Sayın Katılımcı,

Eşinizin öğretmen olduğunu söylüyorsunuz. Eğer sizin iddia ettiğiniz gibi akli melekelerinde bir rahatsızlık ortaya çıkarsa eşiniz kısıtlanır ve kendisine vasi atanır.

Eşiniz mesleğini de yapamaz. Bu durumda ona ve kendinize zarar vermiş olursunuz. Çalışamayan kişi nafaka ödeyemez hale gelir.

Sürekli öğretmenlik yapabilen, mesleğini icra edebilen birinin şizofren olması da güç diye düşünüyorum.

Bu noktada daha temkinli karar vermeniz yerinde olur.

Velayet hususunda endişe edeceğiniz bir şey olmaz. Bebeğiniz anne bakım ve ilgisine muhtaç yaşta. Bebeğinize veya çocuğunuza zarar vermediğiniz müddetçe velayet için öncelikle siz düşünülürsünüz. Çocuğunuzun 18 yaşına kadar velayeti sizde kalabilir. Velayetin sizden alınabilmesi için belirtiğim gibi çocuğunuza zarar verdiğinizin kanıtlanması gerekir. Velayeti almak için ekstra iddiada bulunmanıza lüzum yoktur.

Bir avukattan doğrudan destek almanızı ve ondan sonra hareket etmenizi öneriyorum.

Saygılarımla,
Old 20-04-2021, 09:55   #5
Konuk

Sayın @Av.Ufuk Bozoğlu

Yaptığınız bilgilendirmeler için teşekkür ediyorum. Eşim 30 yaşında yeni atandı sayılır daha 2.yılında.Evlendiğimizde daha 6 aylık öğretmendi. Bu yüzden bu kadar kısa süre içerisinde anlayamadım. Bu işi hastalığının belirtileri ile birlikte çok araştırdım. Bazı şizofreni türleri yavaş seyirli ilerliyor böyle olabilir veya başka bir psikolojik sıkıntı olabilir diye düşünüyorum ; Şizoaffektif bozukluk, bipolar bozukluk, şizoid kişilik bozukluğu... gibi. Bu yüzden eşime sen hastasın dediğimde işlerin iyice karıştığını anladım bende onu ürkütmeden gel aile terapistine gidelim evliliğimizi belki düzeltiriz diyerek bir nevi hastaneye yöneltmeye çalışıyorum. En azından hem hastalığı nedir öğrenirim hemde kanıt olur diye düşünmüştüm. Oysa dediklerinize göre zaten kanıtlamama gerek yok mahkemeden araştırılmasını talep ettiğimde de araştırılır. Bende eşimin görevinden alınması gibi bir durumu asla istemem ancak evlilik çekilir gibi değil. Empati kuramıyor,konuşmaları algılayamıyor, nesnelerle konuşuyor, mimiksiz yüz ifadesi var, duyguları yok yani üzülme, şaşırma gibi,sürekli yerli yersiz yüzünde gülümseme olur, huzursuzdur her zaman, babası onun beynidir babasına sormadan asla hareket dahi edemez buda evliliği evlilik olmaktan çıkarıyor daha çok kendisinin bakıcısı gibi hissediyorum.

Yani umarım anlaşmalı boşanmaya yanaşır yoksa malesef dava açmak durumunda kalırım.

Yaptığınız bilgilendirmeler ışığında, doktor kontrolü sonucuna göre ve dediğiniz gibi bir avukata danışarak hareket edeceğim.

Teşekkür ederim.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi