Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Yüksek Hukuk Eğitimi Hukukta yüksek lisans ve doktora eğitimi ile ilgili konular

Yurt Dışında Yüksel Lisans Maliyeti

Yanıt
Old 18-03-2007, 15:10   #1
mcatakan

Varsayılan Yurt Dışında Yüksel Lisans Maliyeti

herkese merhabalar,
henüz 1.sınıf öğrencisiyim ancak hedefime ulaşabilmek için şimdiden araştırmalara ve çalışmalara başladım. Sitede yüksek lisans nasıl yapılır, koşulları nelerdir vb konular var ancak bunun maliyeti konusunda bir bilgiye ulaşamadım (yurt dışı için). Okul bittiğinde yurtdışında yüksek lisans yapmak istiyorum ancak nekadara mal olur bilmiyorum. Yurtdışında yüksek lisans yapmış olan yada bu konuda bilgi sahibi olan varsa yardımlarınızı bekliyorum. Şimdiden teşekkürler...
Old 23-02-2008, 02:35   #2
BOZDOGAN

Ben sadece bir örnek verebilirim sana Mcgeorge LLM yıllık 18 bin dolar artı 12 bin dolar da kalma yemek ulaşım gibi masraflar.

Yine daha kaliteli bir üniversitede 32 bin dolar yıllık ücret ve 12 bin dolar kalma, yemek vs.....

Bunlar Amerika'daki fiyatlar. yani 30 bin ila 60 bin dolar arası bir maliyet var.

Hollanda filan ucuz.

Eğer ingilizcen varsa http://www.llm-guide.com/ bu siteye bir gir. Orda Üniversiteler ve maliyetleri var.
Old 05-12-2009, 17:20   #3
-aykut-

Merhaba
Öncelikle paylaştığınız bilgiler ve bu konuyu açtığınız için teşekkür ederim.
Şuanda 2. sınıf öğrencisiyim ve uluslararası ticaret hukuku, ua tahkim,ua finans hukuku yada ua enerji hukukuyla alakalı lisans üstü eğitim almak istiyorum. Şuanda aktif olarak ELSA(european law student association) üyesiyim ve eğitimim ne yapmam gerektiği hakkında rehber bilgi istiyorum.
Teşekkür ederim
Old 25-01-2010, 18:54   #4
Cansu Topal

Varsayılan Almanya'da doktora

Almanya'da yüksek lisans yapmak almancası olan hukuk öğrencilerinin kaçırmaması gereken bir fırsat diye düşünüyorum.
Şu an Almanya'da doktora yapmaktayım, buraya gelmeden önce almanca bilmiyordum ama burada üniversitelerin çoğunun orta derece almancadan sonra kursları var.
Almanya'da üniversite harcı (500€) dışında ödenmesi gereken birşey yok ve yurtta kalma imkanları da çok geniş.
ayrıntı için bkn.:http://www.uni-goettingen.de/en/91432.html
Old 19-02-2010, 21:15   #5
emine d.

Merhabalar,
Bu konunun açılması çok iyi olmuş. Cansu Hanım acaba Almanya'daki olanaklar hakkında daha fazla bilgi verir misiniz? Mesela yurtlar nasıl,yüksek lisans kaç yarı yıl sürüyor?
Şimdiden teşekkürler
Old 19-02-2010, 23:46   #6
Cansu Topal

Emine Hanım,
Ne kadar süreceği burada sizin elinizde. Programın süresi iki yıl. Fakat isterseniz bütün dersleri bir senede verebilirsiniz. Ayrıntılı bilgi için lütfen verdiğim linki inceleyiniz. Orada bilgiler ingilize ve almanca olarak düzenlenmiştir. Eğitim dilinin almanca olduğunu ise belirtmek isterim.

Saygılarımla
Old 20-02-2010, 00:11   #7
Cansu Topal

Emine Hanım,
Ayrıntılı bilgi için öncelikle verdiğim linki incelemenizi öneririm. Orada bilgiler ingilize ve almanca olarak düzenlenmiştir.

. Ne kadar süreceği sizin elinizde. Programın süresi iki yıl. Fakat isterseniz bütün dersleri bir senede verebilirsiniz.

. Eğitim dilinin almanca olduğunu ayrıca belirtmek isterim.

. Aylık kalemler şöyle
- kira 200-300€ (şehre göre değişiklik gösterir)
- sağlık sigortası 70€
- telefon 12€
- yol: genelde bisikletle ulaşım sağlanır, öğrencilere şehirlerin çoğunda ulaşım ücretsizdir
. yurtlar tek kişilik odalardan oluşur, çoğunda banyo vardır ve mutfaklar yine çoğunlukla ortak kullanımdır. Gelmeden yurt ayarlanması önerilir.

Geleceğiniz şehrin üniversitesinin sayfasında yurtla ilgili bilgileri dikkatlice okuyunuz, çoğu yurda online başvuru imkanı vardır.

Bunun haricinde Almanya'da eğitim ile ilgili her bilgiye internet aracılığıyla üniversitelerin sayfalarından ulaşabilirsiniz.

(ayrıca DAAD bursları için: http://www.daad.de/miniwebs/icistanbul/tr/11172/ )
Saygılarımla.
Old 13-05-2010, 09:10   #8
multipack

Hedefinizi şimdiden belirlemiş olmanız güzel. Bu ihtiyacı sonradan hissedenler lisans eğitimi süresince gereken özeni göstermemiş olduklarını geç farkediyorlar, zor oluyor koşulları yerine getirebilmek.

Eğer böyle bir düşünceniz varsa şu anda -bence- bilmeniz gereken tek şey lisanstan elinizden geldiğince yüksek bir diploma notuyla mezun olmanız; özellikle üzerine yüksek lisans yapmak isteyeceğiniz alana ilişkin ders notlarınızı gözle görülür şekilde iyi tutmanız ve en az bir yabancı dili gerçekten akıcı olarak okuyabilir anlayabilir ve konuşabilir hale gelmeniz. Ve çok okuyun, güncelden hiçbir zaman kopmayın, ders kitaplarından arttırın zamanı başka konulara verin mümkünse.

Bunları yaptığınız sürece karşınıza çok sayıda burs çıkacak. Okumanız için teşvikler alacaksınız. O yüzden işin maliyeti şu anda sizi ilgilendiren son şey.

(Duyurunun 2007 tarihli olduğunu henüz farkettim.! Umarım geçen üç seneyi iyi değerlendirmişsinizdir )
Old 22-11-2011, 11:34   #9
Cansu Topal

Varsayılan Idealler ve Gerceklesmesi :D

Merhaba,
bu mesajin acilisindan bu yana yillar gecmis. Ama ben bir güzel haberi bu mesajla ilgilenenlere duyurmak isterim. Yukarida soru soranlarin icinde M. Can Atakan arkadasimiz artik burada Göttingen'de master icin dil egitimi aliyor. Kendisiyle komsu olduk Ona basarilar diliyor, diger arkadaslarimiza da bol sans ve cesaret temenni ediyorum. Ideallerinizin pesinden gitmekten tereddüt etmeyin!

Hoskalasiniz,
Cansu Topal
Old 23-11-2011, 20:34   #10
mcatakan

Merhabalar,
2007, ilk mesajı gönderip bu konuyu başlattığım yıl... aradan neredeyse 5 yıl geçmiş... Şuanda Göttingen'deyim ve master öncesi dil eğitimi alıyorum.. Yıllar önce hukuk fakültesinde okuyan ve ne yapacağını tam da bilemeyerek yola çıkan bu genç hukukçuya yol gösterdiği ve burada da elinden geleni yaptığı (yapmaya da devam ettiği) için sevgili Cansu Topal'a türkhukuksitesi.com aracılığıyla teşekkür etmek istiyorum..
Ayrıca Sevgili Cansu'yla birlikte buraya gelmek isteyen arkadaşlara benim de elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışacağımı belirtmek isterim... Hayallerinizin peşinden gidin ve ne olursa olsun ona sımsıkı sarılın...

Sağlıcakla kalın..
M.Can Atakan
Old 24-11-2011, 12:49   #11
Cumhur Okyay

Alıntı:
Yazan mcatakan
Merhabalar,
2007, ilk mesajı gönderip bu konuyu başlattığım yıl... aradan neredeyse 5 yıl geçmiş... Şuanda Göttingen'deyim ve master öncesi dil eğitimi alıyorum.. Yıllar önce hukuk fakültesinde okuyan ve ne yapacağını tam da bilemeyerek yola çıkan bu genç hukukçuya yol gösterdiği ve burada da elinden geleni yaptığı (yapmaya da devam ettiği) için sevgili Cansu Topal'a türkhukuksitesi.com aracılığıyla teşekkür etmek istiyorum..
Ayrıca Sevgili Cansu'yla birlikte buraya gelmek isteyen arkadaşlara benim de elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışacağımı belirtmek isterim... Hayallerinizin peşinden gidin ve ne olursa olsun ona sımsıkı sarılın...

Sağlıcakla kalın..
M.Can Atakan
Aradan yıllar geçmiş, size başarılar.
Bu gün ise kararlı, azimli ve fakat mutlaka çok çalışkan olan ve Ülkemizdeki Hukuk Sistemine göre hangi yabancı dilin zarurri olduğuna karar veren ve bu dili ciddi bir şekilde burada öğrenmeye başlayan ve devam eden öğrencilerin, ilgili yabancı ülkelere, kendi fakültelerinin ERASMUS proğramları çerçevesinde gitmeleri halinde devamının geleceğini tahmin ve ümit ediyorum...
Old 03-01-2012, 10:36   #12
mcatakan

Çok teşekkür ediyorum ve bahsettiğiniz gibi yüksek lisans yapmak isteyen sevgili meslektaşlarıma Erasmus programı ile ilerde LLM yapmak istedikleri ülkeye gitmelerini şiddetle tavsiye ediyorum..
Old 17-01-2012, 23:10   #13
Mehmet_

Mrb öncelikle şunu belirteyim 2011 Ağustos'unda Marmara Hukuktan mezun oldum şuanda stajyer avukatım.Fakat ben de hukuka yeni başlaığım dönemlerde inanılmaz idealist ve ciddi kariyer hedefleyen birisiydim.Halen daha kafa karışıklığı yaşamaktayım özellikle Almanya veya Avusturya'da yüksek lisans yapma isteğim iş hayatımın önüne geçiyor.Maddi nedenlerden dolayı ertelediğim bu düşüncemi bir şekilde hayata geçirmek istiyorum.Almancam yok ve bu da başka bir problem bunun neticesinde almam gereken kurs ve bunun maliyeti de ayrıca düşündürücü bir husus.Sayın mcatakan bu konuda tecrübelerinizi paylaşmanızı istemekteyim ve bununla beraber Almanya'da yaşamımı sürdürebilmem için part-time iş olanakları hakkındaki bilgilerinizi de sunarsanız sevinirim.İyi günler...
Old 18-01-2012, 16:01   #14
mcatakan

Merhabalar Sayın Mehmet_

Kanımca yüksek lisans yapmak isteyen biri için verilecek en doğru karar öncelikle avukatlık stajının tamamlanmasıdır. Böylelikle hem avukatlık mesleğini, adliyeleri, dilekçeleri, duruşmaları görüp öğrenmiş olursunuz hem de yüksek lisans için başka bir ülkeye gittiğinizde gözünüz arkada kalmaz, avukatlık mesleğinin de ne demek olduğunu çok az da olsa anlamış, en azından bir fikir sahibi olmuş olursunuz. Bununda ötesinde gündemimizden sürekli düşmeyen "avukatlık sınavı" na girmekten kurtulup ruhsatınızı elinize almış olursunuz.
Emin olun benzer problemleri fazlasıyla bende yaşadım. Zaten bu nedenle gelecek arkadaşlar, meslektaşlarımız benzer sorunları yaşamasın diye elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışıyorum. Maddi problemleri çeşitli burs olanaklarını değerlendirip çözmenizi şiddetle tavsiye ederim, keza burs bulup gelen arkadaşlar burada rahatça derslerine konstantre olabiliyorlar. Bizim gibi burs bulmadan gelenler içinse bu durum birazcık zor; çünkü bende gelmeden önce sizin gibi "iş bulur çalışır, okul masraflarımı çıkarırım" diyordum ancak bunu """"dil kursu sürecinde"""" yapmanız neredeyse imkansız.. Çünkü öncelikle ""almanca"" bilmediğiniz için herhangi bir işveren sizi işyerinde istihdam etmek istemeyecektir. Hadi dediniz ki dil gerektirmeyen işlerde çalışırım,bu seferde karşınıza "çalışma izni" sorunu çıkıyor... Dil öğrenimi gördüğünüz süre boyunca ve yalnızca TATİL GÜNLERİ'nde olmak üzere 90 Tam, 180 Yarım gün çalışma izniniz var. Bu şartlar altında iş bulmanız neredeyse imkansız.. Hadi buldunuz diyelim, bu kadar çalışma bırakın masraflarınızı karşılamaya yarısına bile yetmeyebilir... Şayet büyük bir şehre giderseniz belki bir Türk (dönerci vs) sizi yanına alır her gün çalışıp para kazanabilirsiniz, ancak o da size sadece maddi kazanç sağlarken, dilinizi geliştirmeye yardımcı olmayacağı aşikardır... ""Ben onca sene okudum dönercide mi çalışırım, avukatım ben, ruhsatım var benim"" de diyebilirsiniz ancak sahip olduğunuz ruhsatla burada avukatlık yapamazsınız malesef. Yalnızca türklerin taraf olduğu ve türk hukukundaki konularda "danışmanlık" yapabilirsiniz. Bu da bir hayli zor... Almanca öğrenme süreci 8 ay ile 1,5 yıl arasında kişiye göre değişiyor. Bu süre bitince şayet okulunuzun imkanları elverirse, okulunuzun kantini, kütüphanesi vs gibi bölümlerinde çalışabilir ve para kazanabilirsiniz.. Bu sayede masraflarınızı çıkarabilirsiniz. Ancak unutulmaması gereken, bu gittiğiniz üniversite ve şehre göre değişiklik göstermektedir...

Ayrıca Almanya'ya okumak için gelemek istiyorsanız Almanya herhangi bir Alman Bankası'nda yaklaşık 8000 Euro parayı bloke etmenizi istiyor. Bu para 1 yıl boyunca size her ay yaklaşık 665 Euro olmak üzere iade edilecek. Bir başka deyişle siz Alman Devleti'ne benim 1 yıl boyunca geçinebilecek kadar param var, bunuda sizin bankanızda bloke ediyorum, siz bana her ay, bir ayda ihtiyacım kadar olan parayı (665 Euro civarı) verin diyorsun. Zaten en zorlu süreçte ilk bir yıllık süreç. Sonrasında ise dil kursu tamamlanmış, okul başlamış ve muhtemelen de okulda bir birimde çalışılmaya başlanmış olacağı için ekonomik problemler bir anda çözülmeye başlıyor..

Eğer yüksek lisans konusunda kararlıysanız, ilk 1 hatta 1,5 yıl çalışamayacağınızı, kendinizi finanse etmeniz gerektiğini gözönünde bulundurun ve öyle yola çıkın.. Aksi halde zor durumda kalabilirsiniz.. Sonrasında ise fazla merak edilecek birşey yok, zaten birçok kişi burada çalışarak yaşamını sürdürüyor... Hatta yapabiliyorsanız Türkiye'deyken Almanca'yı öğrenin ve buraya gelin.. Ozaman hem dil kursu sürecini yaşamayıp bir an önce yüksek lisansa başlayacaksınız hemde öğrenci statüsünde olduğunuz ve almanca bildiğiniz için çalışabileceksiniz..

Sorularınız olursa yine sorabilirsiniz...
Saygılarımla....
Old 22-01-2012, 17:37   #15
mcatakan

Merhabalar,
Bu konuyla ilgili bilgi ve tecrüblerimi aktarmaya başladıkça birçok arkadaşımın forumdan, özelden, facebook yada email yoluyla bana ulaştığını gördüm. Birçok soru aynı aslında. Bende bu nedenle ihtiyacı olan herkesin yararlanabilmesi için kişisel web siteme "Almanya'da Eğitim" başlıklı bir konu açtım. Dileyen herkes orada yer alan yazımı okuyabilir. Eksik olan, aklınıza takılan bir bölüm olursa da tekrar bana yazabilirsiniz. Bende elimden geldiğince size yardımcı olamaya çalışacağım.

Konuyla ilgili yazıma """ www.canatakan.com """ adresinden ulaşabilirsiniz.

Görüşmek üzere.
Old 22-01-2012, 20:53   #16
Mehmet_

Merhabalar Sayın mcatakan,

Öncelikle verdiğiniz tatmin edici cevap için çok teşekkür ederim.Kafamdaki her soruya cevap vermişsiniz.Sanırım burada Almanca kursuna gitmem daha isabetli olur.Tekrar teşekkürler iyi günler...
Old 26-01-2012, 22:23   #17
mcatakan

Alıntı:
Yazan Mehmet_
Merhabalar Sayın mcatakan,

Öncelikle verdiğiniz tatmin edici cevap için çok teşekkür ederim.Kafamdaki her soruya cevap vermişsiniz.Sanırım burada Almanca kursuna gitmem daha isabetli olur.Tekrar teşekkürler iyi günler...

Merhabalar Mehmet Bey,

Size ve sizin gibi karar verme sürecinde olan arkadaşlara yardımcı olabildiysem ne mutlu bana. Aslında yazacak anlatacak çok şey var ama 1,5 ay sonra çok ciddi ve önemli bir sınava gireceğim. Bu sınava hazırlanmakta olduğum için ancak haftasonları ufak tefek yazıları siteye ekleyebiliyorum. Bu haftasonu da yetiştirebilirsem, birkaç ufak bilgi notu daha koyacağım siteye.

Almanca kursunda size başarılar diliyorum, iyi çalışmalar.
Old 18-09-2014, 20:09   #18
Av. G.P

Herkese Merhaba,

Sene 2014 kim bilir soruyu soran ve bu konuyu sürdüren değerli meslektaşlarım şimdi nerelerde ve ne işlerle meşgulsünüz. Ama umuyorumki eğitimlerinizi başarıyla tamamlamış ve kariyerinizde hakettiğiniz noktadasınızdır. Ben de Bilgi Üniversitesi'nden 2.97 ortalama ile mezun oldum. Ancak bütün üniversite hayatımda yurt dışı eğitimi konusunda bir çaba göstermediğim ve hatta 0.03 gibi komik bir küsürat ile 3.00 ortalamayı yakalamaya çalışmadığım için çok pişmanım. Stajımı henüz yeni bitirdim ve ruhsat bekliyorum. Şimdi aklım başıma geldi ve gerçekten Almanya'da yüksek lisans yapma fikri çok mantıklı gelmeye başladı bana. Eğer hala bu sayfayı takip ediyorsanız yardımınıza çok ihtiyacım var.

www.canatakan.com 'a az önce bakmak istedim ancak galiba site artık çalışır durumda değil ve çok üzüldüm. Hayatımdaki karmaşık durumlardan ötürü ne yapacağımı bilemiyorum. Zira evlenme durumum var ve eşimde kamu yönetimini 3.5 gibi bir ortalama ile bitirdi. Onunla birlikte yüksek lisans eğitimine gitmek istiyorum Almanya'ya. Fakat hem ortalamamın yetip yetmediği konusunda net bir bilgim yok, hem ikimizin birlikte gitmesi şartlar açısından mümkün mü bilmiyorum. Bu konuda Bana neler tavsiye edersiniz? Yardımcı olabilirseniz gerçekten çok minnettar olurum.
Old 24-09-2014, 12:32   #19
mcatakan

Merhabalar,

güzel temennileriniz icin tesekkur ederim. Yüksek Lisans egitimim bitti, suanda ayni universitede doktora egitimine devam etmekteyim.

Ortalama meselesine cok takilmamanizi tavsiye ederim. Almanya daki bircok okul ortalamadan ziyade ilk sirada Almanca dil bilgisine bakiyor. Bir baska deyisle, lisans not ortalamaniz yuksek olacagina, dil sinavi puaninizin yuksek olmasi cok daha onemli (tabiki bu bir genellemedir, her universite birbirinden bagimsiz ve özerktir. Bazi universiteler icin ortalamanin da onemli olmasi muhtemelerdir.)

canatakan.com teknik bir sebepten dolayi suan icin devre disi durumda, yeni bir site hazirladiktan sonra tekrar yayina alacagim.

Esinizle birlikte gelmeniz tabiki mumkun ancak bunun icin basvuruda bulunacaginiz universitenin kontenjanlarini sormaniz gerekiyor. Eger kontenjani yeterince yuksek olan bir okula basvurursaniz, ikinizde kabul alma ihtimali yuksek olacaktir.

Ayrica Türkiye deki okullarin aksine Almanya daki okullar icin sadece ortalama degil katildiginiz konferanslar, uye oldugunuz dernek, vakif vb kuruluslar, bildiginiz diger yabanci diller, yurtdisi tecrübeleriniz (ogrenci degisim programlari vs) spor faaliyetleriniz gibi bircok kriter, degerlendirmede dikkate alinabilir.

Bircok meslektasim bana web sitem uzerinden ulasti ve bircogu da suanda yurtdisinda yuksek lisans/doktora egitimine basladi. Yardimci olabilecegim bir husus olursa cevaplamaktan buyuk mululuk duyarim. Lutfen hic cekinmeden sorularinizi yazin.

Ayrica Türkce klavyem olmadigi icin maalesef Almanca klavyenin elverdigi ölcüde bu cevabi yazabildim, kusura bakmayin.

Saygilarimla
Old 06-10-2014, 19:24   #20
rami5557

Can Bey merhaba
Ben de hukuk fakültesinden yeni mezun oldum ve yüksek lisans yapmayı planlıyorum.Size mail ve özel mesaj atmayı denedim ama sanırım yeni üye olduğum için başaramadım.Siz bana email veya özel mesaj yoluyla ulaşırsanız sevinirim.Bu konuda ilk elden ulaşabileceğim bilgiler benim için çok önemli , çok fazla kafa karışıklığı yaşıyorum . Yardımcı olursanız çok sevinirim.

Alıntı:
Yazan mcatakan
Merhabalar,

güzel temennileriniz icin tesekkur ederim. Yüksek Lisans egitimim bitti, suanda ayni universitede doktora egitimine devam etmekteyim.

Ortalama meselesine cok takilmamanizi tavsiye ederim. Almanya daki bircok okul ortalamadan ziyade ilk sirada Almanca dil bilgisine bakiyor. Bir baska deyisle, lisans not ortalamaniz yuksek olacagina, dil sinavi puaninizin yuksek olmasi cok daha onemli (tabiki bu bir genellemedir, her universite birbirinden bagimsiz ve özerktir. Bazi universiteler icin ortalamanin da onemli olmasi muhtemelerdir.)

canatakan.com teknik bir sebepten dolayi suan icin devre disi durumda, yeni bir site hazirladiktan sonra tekrar yayina alacagim.

Esinizle birlikte gelmeniz tabiki mumkun ancak bunun icin basvuruda bulunacaginiz universitenin kontenjanlarini sormaniz gerekiyor. Eger kontenjani yeterince yuksek olan bir okula basvurursaniz, ikinizde kabul alma ihtimali yuksek olacaktir.

Ayrica Türkiye deki okullarin aksine Almanya daki okullar icin sadece ortalama degil katildiginiz konferanslar, uye oldugunuz dernek, vakif vb kuruluslar, bildiginiz diger yabanci diller, yurtdisi tecrübeleriniz (ogrenci degisim programlari vs) spor faaliyetleriniz gibi bircok kriter, degerlendirmede dikkate alinabilir.

Bircok meslektasim bana web sitem uzerinden ulasti ve bircogu da suanda yurtdisinda yuksek lisans/doktora egitimine basladi. Yardimci olabilecegim bir husus olursa cevaplamaktan buyuk mululuk duyarim. Lutfen hic cekinmeden sorularinizi yazin.

Ayrica Türkce klavyem olmadigi icin maalesef Almanca klavyenin elverdigi ölcüde bu cevabi yazabildim, kusura bakmayin.

Saygilarimla
Old 11-10-2014, 19:18   #21
Av. G.P

Merhaba,

Murat Can Bey çok teşekkür ederim açıklamalarınız ve desteğiniz için. Şu anda kısa vadede Almanya planımı gerçekleşirmem pek mümkün görünmüyor ama kısmetse bir kaç sene içerisinde harekete geçmek istiyorum. O gün geldiğinde konuyla ilgili sizin içinde sakıncası yoksa sizinle iletişime geçerek bilgi ve yardım almayı çok isterim. Görüşmek dileğiyle sağlıcakla kalın...

Saygılarımla,
Old 05-08-2015, 09:58   #22
dzapsh

Merhabalar,

Öncelikle kendimi tanıtmam gerekirse Avukatlık Stajımın 9. ayındayım. Ruhsatımı aldıktan sonraki bir sene içerisinde Almanya'da LLM yapmak istiyorum. Ancak bunun gerçekleşip gerçekleşmeyeceği hususunda kuşkularım var. Düşüncelerimi berraklaştırmak için sorularım geçeyim.

1- Mezuniyet ortalamam 2,64. Bu ortalama ile Almanya'da herhangi bir LLM programından kabul almam mümkün müdür? Yani yolun başından olmayacağını öğrenirsem en azından serbest avukatlığa odaklanırım.

2- Dil eğitimini Türkiye'de belirli bir seviyeye çekmemi önerir misiniz? Almanca sıfır seviyesindeyim ancak önümde en azından 1 yıl gibi bir süre var. Goethe Institut veya Tömer'de Almanca kursuna yazılmayı düşünüyorum. Bunu önerir misiniz? Yahut doğrudan Almanya'da bir üniversitede dil eğitimine başlamak mı daha mantıklı olacaktır?

3- Bir diğer sorum ise çalışma hususunda olacaktı. Bir yakınım Almanya'da Türkiye ile çalışan hukuk bürolarının varlığından bahsetti. Anladığım kadarıyla Türk hukukunu bilen avukatları da hukuki danışman niteliğinde istihdam ettiğini söyledi bu bürolar. Bunun bir gerçeklik payı var mıdır? Yahut şöyle sorayım eğitim boyunca mevcut çalışma sınırları içerisinde böyle bir imkan yakalanabilir mi?

İyi Günlere
Old 06-08-2015, 13:08   #23
mcatakan

Merhabalar, öncelikle size stajinizda ve muhtemel yüksek lisansinizda basarilar dilerim.

1- Almanya da tek kriter ortalama olmamakla birlikte 2,50 uzerinde bir ortalamayla kabul alabileceginiz bircok okul var.

2- Bu gercekten cok onemli. Birincisi sizin icin cok onemli, orada dil ogrenme suresini nekadar kisaltirsaniz sizin icin okadar iyi. Ikincisi de zaten sifir olan bir almanca ile sanirim vize de sorun cikabiliyor. En azindan A1 seviyesinde bir almanca (yani ilk kur) almaniz gerekiyor. Bende oyle yapmistim. Kurslari inanin bilmiyorum, Goethe Institut cok unludur, tum dunya da var, ama egitimi nasildir bilemem. Sadece biraz pahalli oldugunu duymustum hepsi bu.

3-Boyle bürolar bir elin parmagini gecmez. Hatta ben 4 yildir buradayim, sadece 1 tane oyle bir buro oldugunu duymustum. Sanirim o da büronun sahibi Almanya dogumlu Türk bir avukat, esi de Türk bir avukat oldugu icin, esini yaninda istihdam etmis. Almanyadaki burolar Türkiye de partner burolarla anlasip daha uygun maliyetlerle bu isi cozuyorlar. Sizi istihdam etmek onlar icin buyuk bir zarar. Olmaz demiyorum ama bu tarz bir is bulmaniz gercekten zor.

Yine sorulariniz olursa cekinmeden yoneltebilirsiniz. Suanda kendi bilgisayarimdan cevap yazmadigim icin Türkce klavye kullanamamaktayim. Yazim hatalari icin kusura bakmayin.
Old 29-09-2015, 18:00   #24
Avtalha

Can bey öncelikle cevaplarınız için çok teşekkür ederim Almancayı Almanya'da mı yoksa türkiye'de mi öğrenmeni tavsiye dersiniz ayrıca ben Yükseklisansını türkiye'de bitirip sadece doktora için Almanya'ya gidebilir miyimAlmanya'da doktora başvuru şartları nelerdir doktora süresinde çalışabilir miyim yıllık her şey dahil giderim ne kadar olur cevaplarsanız çok memnun olurum iyi günler.
Old 30-09-2015, 20:06   #25
mystery_a

milli Eğitim Bakanlığı YLSY bursuna hiç baktınız mı? Bakanlık sizi gönderiyor hem yüksek lisans hem de doktora için. döndüğünüzde de bir üniversite ya da kurumda (hangi kurum adına gönderilirseniz, kılavuzda var) zorunlu hizmet yapıyorsunuz. Hertürlü masrafınız karşılanıyor. Kaldı ki dil eğitimi için de önce yurtiçi, sonra da yurtdışında dilokuluna gönderiliyorsunuz.

Linke tıklayarak daha fazla bilgi alabilirsiniz. Ben bu bursla gittim, zorunlu hizmetim de bitti ve şu an serbestim. Ama isteseydim üniversitede akademik hayata devam edebilirdim.

başarılar,

http://www.osym.gov.tr/belge/1-23592...bilgileri.html
Old 03-10-2015, 10:13   #26
mcatakan

Merhabalar, rica ederim, yardımcı olabiliyorsam ne mutlu bana.
Bana kalırsa Almanya'da öğrenmek daha yararlı olacaktır; ancak Almanya'ya gelene kadar Almanca seviyenizi nekadar arttırısanız okadar iyi. Gelene kadar öğrenmeye çalışın, kalan kısmını da burada halleder, dil yeterlilik sınavına girersiniz.

Doktora meselesine gelince, bildiğim kadarıyla Türkiye'de yüksek lisans yapınca burada direk doktoraya kabul veren okul yok. Genellikle tüm okullar Almanya'da yüksek lisans yapmanızı istiyor, daha sonrasında da doktoraya başlıyorsunuz. Şuana kadar Türkiye'de yüksek lisans yapıp burada doktora yapan kimseye rastlamadım ama belki alan okullar vardır, ben bilmiyorumdur. Tavsiyem işinizi garantiye alıp, hiç riske girmeden yüksek lisansı da burada yapmanız yönünde...

Çalışma meselesine gelince. Evet çalışabilirsiniz, ancak sadece 180 yarım yada 90 tam gün.(Bu rakamlar ara sıra değişiyor, 180 değil de belki 185 olmuştur; ancak üç aşağı beş yukarı böyle birşeydi...) Avukat olarak çalışmak isterseniz sizi istihdam edebilecek bir büro aramanız gerekecektir ki bu da bir hayli zor. Normalde öğrenciler üniversite de çalışıyor (Kantin, kütüphane, yemekhane vs)

Masraf konusuna gelince birşey demek çok zor. Bu sizin hayat standartlarınıza, gideceğiniz şehre vs bağlı çok değişiyor... Ortalama birşey söylemek gerekirse sanırım aylık 600 Euro civarında bir rakam gerekir..
Old 03-10-2015, 10:15   #27
mcatakan

Ayrıca mystery_a 'nın da dediği gibi MEB Bursu da çok güzel bir alternatif. Eğer zorunlu hizmet sizin için bir handikap değilse, rahatlıkla bu burstan faydalanılabilir.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi