Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Konumuz : Hukukçular Biz bizi konuşuruz! Konusu "hukukçular" olan ve diğer alanların konusu içine girmeyen sohbetlerimiz için.

Avukatlık bürosunu kapatmak

Yanıt
Old 17-04-2007, 12:37   #1
Müddeiumumi

Soru Avukatlık bürosunu kapatmak

Merhaba.Henüz 1 yıllık avukatım ve bu yüzden kazancım pek iyi değil.Çoğu kez SSK primlerini ödeyemiyorum.2008 yazında büromu kapatmak (kazanırsam hakimlik/savcılık yapmak üzere) için SSK ya olan birikmiş prim borcunun tamamını ödemem gerekir mi?Saygılar..
Old 17-04-2007, 17:08   #2
Av.Elvan Akkaya

syn müddeiumumi;

hepimiz mesleğin ilk yıllarında büyük maddi sıkıntılar yaşıyoruz. bu kararınız beni üzdü.
büromu ilk açtığımda , hatta ilk haftanın sonunda kapatmayı düşünmüştüm.maddi nedenlerle olmasa bile psikolojik olarak hazır değildim.
ailemin ve bir profesyonelin küçük bir yardımıyla o sıkıntıları aştım çok şükür.
daha sonra maddi gerçekler günyüzüne çıktı.
bilezik satıp büro gideri ödediğimi biliyorum.
ama bir süre sonra inanın bu dönem geçiyo.cebinizden çıkanları fazlasıyla yerine koyuyorsunuz.

maddi konularda ailenize yük olamayacağınızı düşünüyorsanız çekinmeden baronuzdan yardım istemelisiniz. ve bu kararınızı bir kez daha gözden geçirmelisiniz.

ama son kararınız yine de bu ise birikmiş prim borçlarınızı ödemek zorunda olduğunuzu tahmin ediyorum. ileride faiziyle geri alıyor kurum.

yarın mutalaka güzellikler getirecektir unutmayın...
Old 17-04-2007, 20:53   #3
Av.Özgür Çetin

Büroyu kapatmak tabiri olarak ilgili vergi dairesine başvurarak işi bıraktığını bildirmek demek istiyorsun sanırım.İşini vergi dairesi anlamında her zaman bırakabilirsin vergi dairesi senin SSK ya olan prim borcunla ilgilenmez işyeri kapanışını yapar zaten iş yerini kapatsan da sigorta primlerini yatırmak zorundasın bu nedenle illaki SSK primlerini öde yoksa kapatamazsın diye kimse boğazına basmaz ancak avukatlığı bırakmayıp baro levhasında kalmaya devam edersen hakim veya savcı olana kadar yada işçi olarak bir yerde işe başlayıncaya kadar borcun birikir ve borçlu kalırsın o kadar.
Alıntı:
Yazan Müddeiumumi
Merhaba.Henüz 1 yıllık avukatım ve bu yüzden kazancım pek iyi değil.Çoğu kez SSK primlerini ödeyemiyorum.2008 yazında büromu kapatmak (kazanırsam hakimlik/savcılık yapmak üzere) için SSK ya olan birikmiş prim borcunun tamamını ödemem gerekir mi?Saygılar..
Old 17-04-2007, 23:26   #4
Av.Nebi

Büro açmak epey bi zorluğa göğüs gererek işe başlamak demek. Ben üzülüyorum bu şekilde yola başlayıp sonra noktalandırmak isteyenlere. Elvan arkadaşımızın dediği gibi belirli bir süre var adeta o süreyi atlattığınız zaman işler rayına giriyor. Bu süre bazısı için 1 ay bazısı için altı ay bazısı için 1 sene...
Old 18-04-2007, 06:52   #5
Müddeiumumi

Sn.Av.Özgür Çetin,cevabınız için çok teşekkür ederim.Bilgilendirdiniz beni.Saygılarımı sunuyorum
..
Old 18-04-2007, 07:04   #6
Müddeiumumi

Sevgili elvann;
Teşekkür ederim cevabınız için.Sorumda da belirttiğim gibi büromu açalı 1 yıl oldu.Hatta daha fazla.Ama hala 10 kazanıp 15 ödemek, hala ailemden yardım istemek bana çok zor geliyor.Fakülte bitmemiş,öğrencilik devam ediyormuş gibi sanki.Avukatlığın özel bir yetenek gerektirdiğini,bu yeteneğe sahip olmayanların da(benim gibi) ister istemez başarılı olamayacağına inanıyorum.
Bu sepepten hukuk fakültesinde okurken ve hatta fakülteye girmeden evvel aklımda sadece hakim/savcılık vardı.Hala da öyle.Bir türlü kısmet olmadı.Ama inşallah olacak.
Ben bu sınavı kazanana kadar da aileme daha fazla yük olmak istemiyorum.Güzel görüşleriniz için çok teşekkür ediyor saygılarımı sunuyorum..
Old 18-04-2007, 07:06   #7
Müddeiumumi

Sn.Av.Nebi;teşekkür ederim mesajınız için.Saygılar..
Old 18-04-2007, 17:39   #8
Av.M.Yücel

Sayın Müddeiumumi,
Sadece ekonomik sıkıntılar yüzünden bunalıp da hakimlik mesleğine geçmek istiyorsanız eğer hakimlik mesleğinin sadece ekonomik kaygılar yüzünden yapılamayacağını da hatırlatmak isterim.
Old 18-04-2007, 23:28   #9
Av.Nebi

Alıntı:
Yazan libra83
Sayın Müddeiumumi,
Sadece ekonomik sıkıntılar yüzünden bunalıp da hakimlik mesleğine geçmek istiyorsanız eğer hakimlik mesleğinin sadece ekonomik kaygılar yüzünden yapılamayacağını da hatırlatmak isterim.
Bende size katılıyorum. Son zamanlarda artık o kadar ki sanki hakimlik mesleği kek bi meslekmiş gibi bir hava esiyor sırf parası için tercih sebebi olur oldu. Ama ben meslekten bıkan yeni hakim & savcı arkadaşlar biliyorum önemli olan insanın sevdiği işi yapması...
Old 19-04-2007, 06:51   #10
Müddeiumumi

Sevgili libra83;
Elbette hakimlik mesleği parası için yapılabilecek bir meslek değil.Benim gibi bu sınava kaç kez girdiğini unuttup hala ümitle çalışan az insan vardır.Üniversite sınavında sadece hukuk tercih ederken tek amacım hakimlik(savcılık)ti.O sınavı kolayca kazanabileceğimi düşünüyordum.Şu an avukatlığı kerhen yapıyorum.Üstüne bir de para kazanamamak işi daha da çekilmez kılıyor benim için,zaten insanın sevmediği bir işte başarılı olması mümkün değil siz de takdir edersiniz.Özetle hakimliğe geçmek istememdeki birinci sebep tek idealim olması,yapıma uyması.Cevabınıza teşekkürler..

Alıntı:
Yazan Av.Nebi
Bende size katılıyorum. Son zamanlarda artık o kadar ki sanki hakimlik mesleği kek bi meslekmiş gibi bir hava esiyor sırf parası için tercih sebebi olur oldu. Ama ben meslekten bıkan yeni hakim & savcı arkadaşlar biliyorum önemli olan insanın sevdiği işi yapması...
Sn.Av.Nebi; önemli olan sizin de buyurduğunuz gibi insanın sevdiği işi yapması.Şimdiden hakimlikten bıkanlardan bahsetmişsiniz.Sanırım onlar da kendileri için uygun meslekte değiller,işlerini sevmiyorlar.Saygılar..

Alıntı:
Yazan Av.Nebi
Sn.Av.Nebi; şunu da eklemek isterim ki,hakimlik benim için asla kek bir meslek değil.Tek ideal.Saygılar..
Old 19-04-2007, 11:34   #11
Av.M.Yücel

Sayın Müddeiumumi,
Başarılar dilerim, yolunuz ve bahtınız açık olsun.
Old 19-04-2007, 14:23   #13
Av.Elvan Akkaya

Alıntı:
Yazan Müddeiumumi
Sevgili elvann;
Teşekkür ederim cevabınız için.Sorumda da belirttiğim gibi büromu açalı 1 yıl oldu.Hatta daha fazla.Ama hala 10 kazanıp 15 ödemek, hala ailemden yardım istemek bana çok zor geliyor.Fakülte bitmemiş,öğrencilik devam ediyormuş gibi sanki.Avukatlığın özel bir yetenek gerektirdiğini,bu yeteneğe sahip olmayanların da(benim gibi) ister istemez başarılı olamayacağına inanıyorum.
Bu sepepten hukuk fakültesinde okurken ve hatta fakülteye girmeden evvel aklımda sadece hakim/savcılık vardı.Hala da öyle.Bir türlü kısmet olmadı.Ama inşallah olacak.
Ben bu sınavı kazanana kadar da aileme daha fazla yük olmak istemiyorum.Güzel görüşleriniz için çok teşekkür ediyor saygılarımı sunuyorum..

avukatlığın gerektirdiği özel yeteneğinizi hukuk fakültesini kazanıp bitirerek kanıtladığınızı bilmelisiniz.
onun dışında ben de bu işin bana göre olmadığını düşünüyordum.
ve sırf maddi sebeplerle cafe açmayı bile düşündüm ne diyorum size!!

bu zamanları sabırla geçirirseniz pişman olmayacaksınız.
bana şimdi sınavsız hakimlik teklif edilse kabul etmem inanın.

eğer illaki maaşım olsun diyosanız kpss sınavlarını deneyin.kurumların sözleşmeli avukatlık pozisyonlarını araştırın.
amasyanın yerlisiyseniz, benim gibi esnafın ufak tefek çek senet işleriyle başlayın işe.borçlular bile yeni iş getiriyo.bunu ben hayretle tecrübe ettim çoğu kez.

ailenizden yardım almak en son seçeneğiniz olsun.bankalar iş kredisi veriyor.kullanan arkadaşlarım bir süre sonra işleri yoluna girdiğinde rahatlıkla ödediler.
böyle bir sebeple avukatlığı bırakırsanız daha çok pişman olacağınızı hissediyorum ileride.

bu arada amasyayı severim.babam hamamözünde görev yapmıştı.ekonomik yönden giresundan daha kötü olduğunu sanmıyorum.

hem hakim olduğunuzda istediğiniz işi alma özgürlüğünüzün de olmayacağını , tatillerinizi kendinizin belirleyemeyeceğinizi, milyarlarca liralık davaları karara bağladığınızda meslektaşlarınızın nisbi vekalet ücretlerini kıskanacağınızı da unutmayın
aman sayın hakim savcı meslektaşlar alınmasın.işin şakası ama haksız mıyım?
Old 19-04-2007, 15:23   #14
Müddeiumumi

Cevabınız için çok teşekkür ederim Sayın elvann.Meslektaşımdan bunları duymak çok güzel.Saygılarımı sunuyorum..
Old 27-04-2007, 12:16   #15
jurist27

Sn. Müddeiumumi , belki büronu kapatmak yerine tecrübeli bir meslektaşımızın yanına ortak olarak girmen veya yanına 1-2 ortak alıp gideri paylaşman daha doğru olur diyorum. Böylelikle sınava hazırlanmak için harcayacağın vakti mesleğinde tecrübe kazanarak geçirebilirsin.

SAYGILARIMLA.
Old 05-05-2007, 17:54   #16
av.yağmur deniz

müddeiumumi sayın meslektaşım durumunuza yardımcı olmak istedim bende.İşinizi bırakıp sınavlara hazırlanmak yerine hakimliğe de beraserinde hazırlanabilirsiniz.Ben de ilk zamanlar bürom da bomboş oturmaktan bıkmıştım.İşin içyüzü beni çok üzüyordu.inanmadığım mesleği yapamıyordum.Özellikle hırsızlık gibi durumlarda savunma yaparken yüzümün kızardığını hissediyordum.İlk iki aydan sonra aileme muhtaç olmadım.Ama özel masraflarımıa hiç yetmedi kazandığım.hakimliğe çalışamadım bürom var psikolojisi oluştu ben de.Ama ekonomik sıkıntılar,büroda yalnız oturmalar beni mahvetti.diğer meslektaşlarımın davetlere katılmaları tatillere gitmeleri benim onlara katılamamam gibi durumlar çok oldu.Ama zamanla herşey çözülüyor.Bunda genç olmanızın da etkisi büyük.Çünkü insanlar güvenmiyor gençlere.Bunda bizim de payımız var acemiliklerimiz çok oluyor.Atlattığınız zamanlar gülersiniz bu durumlara emin olun.Yalnız değilsiniz herkes aynı yoldan geçiyor.Büronuzu kapatırsanız çok özlersiniz emin olun.Sınavlara hazırlanırken büronuza da devam edin ve asla ihmal etmeyin.
Old 06-05-2007, 19:15   #17
mehri

Merhaba sayın meslektaşım. İnsanın iş ve eş seçimi hayatının kilit noktaları. Ben 10 yıl devlet memurluğu yaptım. Ama asla sevemedim. Şu an yeni büro açtım. 7 ay oldu. Aynı zorlukları yaşıyorum. Ama sevdiğim işi yaptığım için zorluklarına katlanmaya çalışıyorum. İleride her şeyin daha iyi olacağına inanıyorum. Kamuda çalışmayı asla düşünmüyorum. Benim size tavsiyem avukatlık ya da hakimlik hangisini seviyor ve istiyorsanız o alanda çalışmanız. Avukatlığı sevmiyorsanız zaten sıkıntılarına da katlanmanız çok zor. İnsanın kendini kafasının içinde koyduğu bir yer vardır. Gerçek hayatınız bu düşüncenizle örtüşmüyorsa her dakika, her saat mutsuz olursunuz. Vakit kaybetmekten de korkmayın. Benim avukat olma yolunda verdiğim mücadele 17 yılımı aldı. İçinizeki sizi dinleyin ve neyi istiyorsanız onu yapın. O zaman seçtiğiniz yolda daha güçlü ve azimli ilerlersiniz. Para herşey değil. Çok kazanmakta sizi mutlu etmeyecektir. Size başarılar. Kendiniz için en doğru olanı yaparsınız umarım.
Old 07-05-2007, 01:14   #18
Kadir COŞKUN

Alıntı:
Yazan elvann
maddi konularda ailenize yük olamayacağınızı düşünüyorsanız çekinmeden baronuzdan yardım istemelisiniz. ve bu kararınızı bir kez daha gözden geçirmelisiniz.

Sayın meslektaşımızın kararı üzücü ve bir o kadar da düşündürücü aslında. Sayın Elvan' ın iyiniyetli yaklaşımını takdir etmemek mümkün değil ama bürosunu kapatmak üzere olan bir meslektaşına ekonomik anlamda yardım edecek baro var mı diye de düşünmeden edemedim. Mesleğin ve meslektaşların bunca sorununa duyarsız kalan birlik yönetimi ve diğerlerini düşününce üzülerek ifade edeyim ki bu pek mümkün gözükmüyor.

Saygılarımla...
Old 07-05-2007, 07:46   #19
Müddeiumumi

Sn.Av.Yağmur Deniz,çok teşekkür ederim mesajınız için.Sözleriniz çok doğru.Sorun bu işi sevmememde.İnsanın sevmediği bir işi yapması,başarılı olup para kazanması mümkün değil.Hala boş oturuyorum.Hala ailemden yardım alıyorum.Ve inanın büroya kimse gelmezse para kazanamadığım için çok üzülüyorum ama sınav hazırlığım engellenmediği için seviniyorum.Yani garip bir durum benimkisi.Aynı şeyi hem istemek hem istememek.Sanırım beynimin tamamen bu lanet sınava odaklanıp geri kalan herşeyi bastırmasından kaynaklanıyor bu.Saygılarımı sunuyorum..
Old 07-05-2007, 07:53   #20
Müddeiumumi

Sn.mehri,çok teşekkür ederim cevabınıza.Çok doğru ben de sevmediğim bir meslekteyim ve bu yüzden mutsuzum.Savcılık (veya hakimlik)için azimle çalışıyorum,bir türlü kısmet olmuyor.O kadar ki girdiğim sınavların sayısını unuttum!Fakat asla ümidimi kaybetmedim.Mutlaka olacaktır diyorum bu kadar istedikten sonra sadece henüz vakti gelmedi.İnşallah bu vakit sizinki gibi çok uzak değildir.Ve galiba bu ümittir beni zaten sevmediğim avukatlıktan daha da uzaklaştıran,büroyu kapatma noktasına getiren.Yani nasılsa kazanırım diyorum demekki.Saygılarımı sunuyorum meslektaşım..
Old 07-05-2007, 07:56   #21
Müddeiumumi

Sn.Kadir Coşkun.mesajınız için teşekkür ederim.Çok doğru öyle meslektaşlarının maddi sıkıntılarını giderme çabası olan bir baro yok.Saygılarımla..
Old 07-05-2007, 10:05   #22
çınar

Değerli arkadaşlar,
Arkadaşımız hukuk fakültesine hakim-savcı olma hayali ile girmiş.Avukatlık tecrübesini de yaşamış hem de bizzat büro açarak. Mesleği sevemediğini de açıkyüreklilikle ifade ediyor. Avukatlık mesleğine devam etmesini önermenin çok doğru olmadığını düşünüyorum. Sayın Müddeiumumi size başarılar diliyorum inşallah hakimlik sınavını kazanırsınız. Hayallerinizin ve arzularınızın peşinden ısrarla gidin ve asla yılmayın.
Old 07-05-2007, 10:31   #23
Müddeiumumi

Sn.pınarsöğüt,kıymetli meslektaşım.Temenniniz için teşekkür ederim.İnşallah kazanırım.Saygılarımı sunuyorum..
Old 07-05-2007, 10:38   #24
Müddeiumumi

Belki bu foruma katılıp sorunuma çözüm arayan arkadaşlarım kızacak.Büromu kapattığımda çevremdekilerin 'beceremedi eline yüzüne bulaştırdı' gibi kırıcı söylemlerine,bakışlarına muhatap olma korkusu da ayrıca beynimi kemiren başka bir kurt. Yani üstüste uğradığım sınav hezimetlerine bu da tuz biber ekecek.Kaygımı takdir edersiniz. Ne yapmam gerektiğini iyice kestiremez oldum.
Old 07-05-2007, 17:33   #25
av.yağmur deniz

sakın kapatma meslektaşım.Emin ol büyük bunalıma girersin.Bu bütün avukatların en azından zengin bir aileye sahip olmayan bütün avukatların geçtiği bir yol.Lütfen sadece senin böyle olmadığını hepimizin bu yoldan geçtiğimizi unutma.Ben 4 yıl çalıştım ve tam acemiliğimi atlatıyorum derken eşim eşim sen serbest te kazanamıyorsun ben özel şirketteyim nezamana kadar dedi ve memuriyeti tercih etti.Benim de kuruma yerleşmeme uğraşacaktık ya da hakimliğe.Ama olmadı tüm sınavlar boşa gitti tabi ben çalışmadım hiçbirine bir türlü azmi yakalayamadım. büromu yeni gittiğimiz ile taşımak gayesiyle kapattım ama bu sefer de çevre yok,çocuğun kreş masrafı gibi düşüncelerle açamadım eşim de memur zihniyeti daha da korkuttu beni.Ama o büroda bomboş oturduğum bakıcıdaki çocuğumu özlediğim günleri arar oldum büyük bir bunalıma girdim ve 4 yıldır da aynıyım.Seneye yerleşik düzene geçeceğim ve yeniden tüm sıkıntılara merhaba...size tavsiyem büronuzda hazırlanın ve sonuna kadar direnin ama ya olmazsa lütfen benim gibi yeniden açmanız gerekmesin.Daha çok yenisiniz mutlaka işleriniz yoluna girer.Her gecenin bir sabahı vardır.Büroyu kapatmak bir çozüm oalamaz emin olun buna.
Old 09-05-2007, 06:42   #26
Müddeiumumi

Sn.Yağmur Deniz çok zorlu,sıkıntılı bir süreçten geçmişsiniz.Önerilerinizi dikkate alacağm.Saygılarımı sunuyorum kıymetli meslektaşım..
Old 09-05-2007, 15:24   #27
Av. Aylin Kaya

Sevgili meslektaşlarım..
Ankara üniversitesi Hukuk fakültesine binbir umutla girdim..ne çok sevinmiştim o gün..Hep avukat olmak istedim, verimli bir staj döneminden sonra yaklaşık 2 ay önce büromu açtım..Şu an boş boş oturuyorum..kitap okuyorum yargıtay kararı tarıyorum ve bu bilinmez süreç ne zaman bitecek diye düşünüyorum..kiminin 6 ay kiminin 1 yıl hatta 3 yıl bile denilen bu süreç galiba yıpratmaya başladı bile beni..ilk başlarda misafirlerim o kadar çoktu ki kimse artık çayımı bile içmeye gelmiyo..nerdeyse kapıma gelen dilencileri içeri davet edicem..ankara barosunun açtığı sertifika programlarına katılıyorum arasıra ancak programların çogu öyle pahalı ki benim gibi yeni büro açmış arkadaşlarımın katılmasına imkan yok..ben baronun benim durumumdaki avukatlara yardım eli uzatacağına inanmıyorum.Hiç hakim/savcı olmayı düşünmedim ancak ekonomik imkanları son günlerde düşüncelerimi değiştirmeye mi başladı acaba diye düşünüyorum..ama umutluyum.. ben avukatım ve en azından sonuna kadar dayanıcam.
Old 09-05-2007, 16:00   #28
av.yağmur deniz

*maddi konularda ailenize yük olamayacağınızı dü
şünüyorsanız çekinmeden baronuzdan yardım istemelisiniz*Eğer barolar böyle birşey yapmaya niyetli olsa nakil ücreti,kayıt ücreti gibi yeni meslektaşları sıkıntıya sokan hususları düzenlerlerdi.Aksine pastadaki payımız azalacak diye korkuya kapılıp,cmk larda bile hala çalışıyorlar.
Old 09-05-2007, 17:35   #29
av.selahattin07

Merhaba saygıdeğer meslektaşlarım,
Adliye koridorlarında böyle birbirini dinleyen, derdini anlayan ve ona çare bulmaya çalışan meslektaşlar görmedim. Belki orda herkes büyük bir koşuşturmanın içindeyken buna vakit bulamıyorlardır. Ama burda yazılanları okurken gerçekten hem üzülüyorum hem mutlu oluyorum.Üzüntüm yeni başlayan meslektaşımın, sorunları, çözüm arayışları, bir çıkış yolu ararken hissettikleri. Ona; onun derdini anlayan, olumlu mesajlar veren, destek olan mesajlar yazan meslektaşları okuyunca çok mutlu oluyorum. İşte bak yalnız değilsin, senin yaşadıklarını yaşamış ve bir çıkış yolu bulmuş bir hayli meslekdaşın var. Sorun bu işi sevmemense, mutlaka sevdiğin işi yapmalısın. Unutma hayatta sevdiği işi yapanlar; GERÇEKTEN SEVDİĞİ İŞİ YAPANLAR, HAYATLARI BOYU ÇALIŞMAMIŞ OLURLAR. Çünkü severek yapılan iş, insanı yormaz, üzmez, eğlendirir, haz verir, mutlu eder. Şimdilik hoşçakalın.
Old 09-05-2007, 17:51   #30
Av. Aylin Kaya

Ben sizin gibi düşünmüyorum sayın meslektaşım..Baroların yeni genç ve azimli avukatları zorladığını düşünüyorum.Sırf ruhsatımı almak için ankara barosuna 1250 ytl ile başvurdum..sonra topluluk sigortası primleri ödemesi yükü bindi üzerime..üstelik hergün yeni bir avukat sicili oluşturuluyo mesela uzlaştırıcı avukat sicili gibi..ancak bu sicillere kayıt için seminer almak gerekiyo..bu seminerlerin ücretleri büro giderini karşılamayan genç avukatlar için çok fahiş...Sadece benim gibi yeni büro açan meslektaşlarım değil başka bir avukatın yanında çalışan meslektaşlarım için de oldukça pahalı..kendimi mesleki açıdan geliştirmem için önce bol para kazanmam ve ücretsiz konferanslarla yetinmem gerekiyor.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi