Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Sohbetleri Hukuki yorumlar, görüşler ve tartışmalar.. Soru niteliği taşımayan her türlü hukuki sohbet için.

CMK Alacakları

Yanıt
Old 24-12-2007, 14:09   #211
Av.Bulut

Tecrübeli CMK Avukatları sizlere bir sorum olacak.8 aydır meslekteyim 7 aydır Cmk Avukatlığı yapıyorum.Şimdiye kadar hiç ödeme olmadı muhtemel ödeme ne zaman yapılır?Duyum alan ya da en geç şu zamana kadar yapılır diyen var mı?Yoksa kimsenin cevap veremeyeceği sorular mı?
Old 24-12-2007, 15:42   #212
Av.Barış

bütçe kanunu onaylandıktan sonra adalet bakanlığının bütçesine para aktarılacak.sonra savcılıkların hesabına para geçecek.verdiğimiz belgeler önce baro,sonra c.savcılıkları sonrada defterdarlık tarafından incelendikten sonra hesaplara yatacak.
Düşünebiliyor musunuz aynı evrakları kaç ayrı kurum inceliyor(ya da inceliyormuş gibi yapıp oyalıyorlar)
kısacası alacaklarınız mart-nisan gibi ancak ödenir.
saygılar...
Old 24-12-2007, 16:23   #213
üye8180

Anadolu'yu bilemem ama, burada, baromuz evraklarımızı adliyelere ve ilgili mal müdürlüklerine gönderdikten sonra inceleme biter bitmez alacaklarımızın banka hesaplarımıza yattığını görüyorum. Ödenek sorunu uzun süreli olarak yaşanmıyor. Adliye talep ettiğinde mal müdürlüğüne para aktarımı yapılıyor. Benim bir bölgemden 2007 yılına ait hiç alacağım kalmadı. Hepsini alabildim. Sayın Av. Bulut, ne zaman alacaklarınıza kavuşacağınızı bence ilgili idari ve mali işler bürosundan ve mal müdürlüğünden öğrenirseniz daha yerinde olur. Buradan biz kesin bir tarih veremiyoruz.
Old 24-12-2007, 16:57   #214
Av.Bulut

Sayın Av.Barış ve Sayın Av.Neslihan verdiğiniz cevaplar için teşekkürler.Sanırım Kayserideki sistem Sayın Av. Barış'ın anlattığı gibidir.Sayın Av.Neslihan İstanbul Barosunun uygulamasını bizim baroya tavsiye etmeyi düşünüyorum.Umarım uygularlar.
Old 25-12-2007, 12:02   #215
Av.Baran Karadağ

Varsayılan bize ödeme yapılacak

şanlıurfa barosuna kayıtlıyım..evraklarımızı bir ay kadar önce vermiştik,24 aralıkta serbest meslek makbuzlarımızı barodan istediler sanırım ödeme 1 haftaya kadar yapılacak.. haziranda avukatlığa başladığım ve hemen cmk lara başladığım düşünülürse fazla beklemedim sanırım ödeme için:-)darısı diğer meslektaşlarımızın başına..
Old 25-12-2007, 12:41   #216
Av.Barış

ne güzel.Bizim bazı melektşlarımız daha 19.12.2006 öncesi alacaklarını alamadı.
Burada savcılık ve mal müdürlükleri yavaş çalıştığı için işler çok geç ilerliyor.Para bitmiş felan diyorlar ama pek inanmıyorum
saygılar...
Old 25-12-2007, 13:07   #217
Av.Bülent AKÇADAĞ

Sayın Av.Barış,

Diğer iller CMK alacaklarını alırken sizin de belirttiğiniz gibi Diyarbakır Barosun da hala 2006 yılına dair alacağını alamayan meslektaşlarımız var.

Bu bizim şansımız/şanssızlığımız mı ? bu işin ardında bişey mi aramak gerekiyor, paranoyak haller seziyorum kendimde
Old 28-12-2007, 22:57   #218
Av.Uğur Keleş

Adana Barosu'nda 19.12.2006 öncesi ödemelerin son parçası geçen bayramın arefe gününde hesaplara geçti.Şu an da baro Cmk.bürosu, yukarıdaki tarihten itibaren ve 2007 nin tüm evraklarını alıyor.Bunları düzenleyerek tahminen şubat sonu-mart ortasında, 2007 ücretlerinin tamamı tek seferde ödenecek.Cmk.ödemelerinin çabuklaştırılmasında Barolara şüphesiz önemli görev düşüyor.
Old 04-01-2008, 00:32   #219
aqua

Yeni CMK Tarifesi Resmi Gazetede Yayınlandı.Emek hiçe sayıldı.

Adalet ve Maliye Bakanlıklarından
CEZA MUHAKEMESİ KANUNU GEREĞİNCE GÖREVLENDİRİLEN
MÜDAFİ VE VEKİLLERE YAPILACAK ÖDEMELERE İLİŞKİN
2008 YILI TARİFESİ
Amaç
MADDE 1 – (1) Bu Tarifenin amacı, 4/12/2004 tarihli ve 5271 sayılı Ceza Muhakemesi Kanunu gereğince soruşturma ve kovuşturma makamlarının talebi üzerine görevlendirilen müdafi veya vekillere ödenecek meblağları belirlemektir.
Kapsam
MADDE 2 – (1) Bu Tarife, Ceza Muhakemesi Kanunu gereğince görevlendirilen müdafi veya vekillerin yapacakları hukuki yardımlar için uygulanır.
Dayanak
MADDE 3 – (1) Bu Tarife, 23/3/2005 tarihli ve 5320 sayılı Ceza Muhakemesi Kanununun Yürürlük ve Uygulama Şekli Hakkında Kanunun 13 üncü maddesi gereğince hazırlanmıştır.
Tarife
MADDE 4 – (1) Ceza Muhakemesi Kanunu gereğince yapılan hukuki yardımlara yönelik işlemlerde;
a) Soruşturma evresinde takip edilen işler için 135 YTL,
b) Sulh ceza mahkemelerinde takip edilen davalar için 210 YTL,
c) Asliye ceza mahkemelerinde takip edilen davalar için 230 YTL,
ç) Ağır ceza mahkemelerinde takip edilen davalar için 420 YTL,
d) Çocuk mahkemeleri:
1) Çocuk mahkemelerinde takip edilen davalar için 230 YTL,
2) Çocuk ağır ceza mahkemelerinde takip edilen davalar için 420 YTL,
e) Kanun yolları mahkemeleri:
1) Bölge adliye mahkemelerinde görülen duruşmalı davalar için 420 YTL,
2) Yargıtayda görülen duruşmalı davalar için 470 YTL,
ödenir.
Yürürlük
MADDE5 – Bu Tarife l Ocak 2008 tarihinde yürürlüğe girer.
Old 04-01-2008, 01:28   #220
cesur_yürek

2006 Cmk ödemeleri bile tam olarak yapılamamışken ; 2007 Cmk ödemeleriyle ilgili tahmini bir tarih veren hatta Cmk ödemeleri konusu açıldığında konuyla ilgili yorum yapan meslektaşımıza rastlamadım.
Old 04-01-2008, 09:44   #221
Av.Bülent AKÇADAĞ

Hükümetimiz yine avukatlara çok bonkör davranarak bizleri duygulandırdı!. Teşekkürler...
Old 08-01-2008, 18:50   #222
avukat2007

Tartışmayı tekrar açmadan edemedim.
Kanun çıktı, CMK' da görevlendirilen tüm arkadaşlar 1 yılın sonunda mağduriyetler yaşadık... Ücretlerimizi aldık yada alamadık.
Biraz dramatik bir yazı olacak belki. Ama gerçekten çok sinirlendim ve tahammül sınırım gerçekten zorlanıyor artık...
Ben 8 ay önce büro açtım. Memur bir ailenin çocuğuyum. Avukatlık yapmama engel bir durum yok. Ama ne yazık ki fiiliyatta ben ve benim gibi arkadaşların avukatlık yapması imkansız gibi.
13.12.2007' de CMK evraklarımı Ankara Barosuna teslim ettim. Hala ödeme yapıldığını 1 hafta sonra hesabıma yatırılacağını söylediler. ancak, tabi ki iş baro ile bitmiyor. Evraklarımız toplanıp Adliye İdari Mali İşler Müdürlüğüne gidiyor ve baro devlet tarafından çok güvenilmeyecek ve şaibeli bir kurum olarak görülüyor olsa gerek ki, baro personelinin zaten kontrol ettiği evraklar bir de idari işler personeli tarafından tırnak içinde söylüyorum kontrol ediliyor.
Netice itibariyle, 3 haftanın sonunda CMK param hala yatmayınca, 31.12.2007' de gidip İdare İşler Müdürlüğüne sordum. Son gelen evrakları yetiştiremediklerini söylediler. Bütçenin yıl sonu itibariyle geri alındığını artık ödeme yapılmayacağını, marta kadar bütçeden ödenek gelmeyeceğini de eklediler.

CMK Avukatlığı uygulaması ile, devlet vatandaşlarına savunma hakkı sağlamaktadır. Bu ise adil yargılanma hakkına bağlı olarak, modern devletlerin ve Avrupa insan Hakları Sözleşmesi de dahil olmak üzere bir çok insan hakları sözleşmesinin temel prensibidir. Dolayısıyla, bizim devletimizin de iddia ettiği gibi, sosyal, insan haklarına saygılı bir hukuk devletinin en önemli prensiplerindendir. PEKİ DEVLET NASIL OLUP DA BÖYLE TEMEL BİR YAPIYI 3 AY BOYUNCA ÖDENEKSİZ BIRAKABİLMEKTE; Ödenek olduğunda dahi mağduriyeti giderecek bir yapılanma oluşturamadığından, ödeme yapamamaktadır.
CMK' ların düzenli ödenmemesi millet olarak üzerimize yerleşen "avukat önce çalışsın, para vermesek de olur,dava sonuçlanınca alır alacağını, zaten ne yaptı ki, " anlayışının, devlet zihniyetine de geçtiğinin en büyük kanıtı ne yazık ki.
Bence CMK ücretlerinin yıllardır sorun olmasının ve düzenli olarak
yatırılamamasının sebeplerinden biri de TBB ve Baroların genç avukatları yıldırmak ve meslekten uzaklaştırmak istemeleridir. Çünkü özellikle ben ve benim gibi mesleğe yeni başlamış, yeni büro açmış (yada SSK' lı olarak başka bir avukatın yanında çalışan) arkadaşlar için CMK geliri çok önemlidir. Bir çok giderimizi buradan gelecek düzenli parayla ödeyebiliriz. CMK ücretlerinin düzenli ödenmemesi demek benim gibi arkadaşların şartlarını gerçekten güçleştiriyor.

Neticede, İdari işlerdeki sevgili devlet memuru arkadaşım evrakları kontrol etmeyi yetiştiremediklerini söylerken gülümsüyordu.
Oysa o arkadaşın farkedemediği; o dosyanın içinde benim kira paramın, fatura giderlerimin ve bu ay kaydımı yaptıracağım Ankara Ünv. Bankacılık Ticaret Enstitüsü Hukuk İngilizcesi Programının ücretinin duruyor olduğu idi. Üstelik makbuzunu aralık ayında kestiğim ve alamadığım CMK ücretimin Vergisini Ocak ayında ödemek zorundayım.
Günümüzde avukat olmak için illa ki, zulalanmış paralarımızın olması yada Küçük burjuva tabakasından mı gelmemiz gerekmektedir. Şekli olarak böyle bir hüküm de yok. Ancak, ne yazık ki uygulama bizden bunu istiyor. Sanırım, emeğimizin karşılığını vaktinde alamadığımız sürece bu böyle olmaya devam edecek.
Yarın ayrıntılı bir dilekçe ile bu durumu Ankara Barosunun yetkili organlarına da bildireceğim. Ne kadar işe yarar bilmiyorum. Sistemdeki bu trajikomik keyfilik nereye kadar bilmiyorum. Ama meslek grubumuzu da biz yönlendiriyoruz neticede.
Saygılarımla
Old 08-01-2008, 23:57   #223
ferahgokel

Alıntı:
Yazan Av.Bulut
Tecrübeli CMK Avukatları sizlere bir sorum olacak.8 aydır meslekteyim 7 aydır Cmk Avukatlığı yapıyorum.Şimdiye kadar hiç ödeme olmadı muhtemel ödeme ne zaman yapılır?Duyum alan ya da en geç şu zamana kadar yapılır diyen var mı?Yoksa kimsenin cevap veremeyeceği sorular mı?

benim tecrübelerime göre makbuz kestikten itibaren en az 1 ay en fazla 3 aylık bir döneme bağlamış durumdalar ödemeleri ama siz yine de 2 ay dolunca ilgili adliyenin idari işlerini ya da mutemetliğini arayıp belgenizin ellerinde olup olmadığını ve ödeme için daha ne kadar beklemeniz gerektiğini sorun inanın etkisi oluyor işlemlerin hızlanmasında
Old 09-01-2008, 12:15   #224
Av.Barış

Bende yeni başlayan Avukat olarak her Avukatın çektiği sıkıntıları çok iyi biliyorum.5560 sayılı yasa ile CMK 1993 yılındaki haline geri çekilmiş ve cmk avukatlığı fiilen sona erdiğini hepimiz biliyoruz.
Yeni başlayan bir Avukatın büro,sekreter,vergi,sigorta ve diğer masrafları bir araya getirdiğiniz zaman aylık harcaması asgari 500'ü buluyor.Bu masrafı geçen yıl bu yasa değişikliğinden önce aldığım görevlendirmelerle karşılayabiliyordum(Para yatmasada yatacağını bilmek yetiyor)Ama şimdi görevlendirmede artık gelmiyor.Gelmedği için masrafları karşılayamıyorum.19.12.2006 önceki alacaklar büro masraflarına gitmektedir.
SAyın Başbakanın ağustos 2006 da TBB başkanına ve bazı illerin baro başkanına vermiş olduğu söz de cmk sorununu çözeceğine dair söz verilmiş ve sayın başbakan bu sözü kendine has bir yöntemle çözmüş ve bu söz 5560 sayılı yasa ile tutulmuştur.Çözüm yolunu sayın başbakan sistemi sona erdirerek bulmuştur. Yani biz soruna çözüm bulmak yerine sorunu ortadan kaldırmayı tercih ediyoruz.Adil yargılanma hakkına sınır getiren bu yasa hiçbir hukuk mantığı ile bağdaşmamaktadır.
Mal müdürlükleri yönetmelik gereğince ödeme yapmak yerine "işimiz var" yetişemiyoruz diyorlar ve haklılarda.Adli evrakları kontrol etmek onların görevi değil.Çözüm tekrar ödemenin eski şekline çevrilerek TBB verilmesi.Yoksa bu evrak işlemleri uzadıkça uzar...
Old 09-01-2008, 15:00   #225
avukat2007

Hasbelkader 1 kere girmediği, kaçırdığı CMK duruşması için hakkında görevi ihmalden suç duyurusunda bulunup, yargılanan bi sürü meslektaşımız var. O zaman "yetiştiremedim, uyuyakaldım, unutmuşum" gibi bahaneler bizim için işlemiyor ama... CMK görevlendirmelerinin mesleki sorumluluğu da çok fazla.
Bence oldu olacak gönüllülük prensibi getirsinler CMK servisine biz de ne olduğunu bilelim
Tabi ki, biz CMK Görevinde adil yargılanma hakkı ile ilgili ciddi bir görevi yerine getiriyoruz tabi ki aldığımız işleri özenle yerine getirmemiz gerekiyor.
Ancak bu özen neden sadece bizden bekleniyor anlayabilmiş değilim.
Old 10-01-2008, 14:15   #226
avukatahmet1

İzmir de halen 2006 yılından alacaklar kaldı.2007 i düşünemiyorum bile.Şu işi birkaç ay gecikmeyle ödenir hale getirseler herşeye rağmen yapılabileceği kanısındayım
Old 10-01-2008, 17:00   #227
caner87

değerli arkadaşlar ben serbest avukatlık yapıyorum 8 aydır. büromu kapatma kararı alırsam bu zamana kadar aldığım cmkları nasıl tahsil edeceğim.. örneğin şu an cmk alacakalrım için fatura kesmedim.. konu hakkında bilgisi olan lütfen yardımcı olsun..
Old 10-01-2008, 17:36   #228
Av.Uğur Keleş

Sayın nhn,
Cmk alacağınız için, kendi makbuzunuz olmasa dahi başka bir Avukat meslektaşımızın serbest meslek makbuzunu kullanabilirsiniz.Uygulamada böyle bir durumda makbuz belirttiğim şekilde kesilerek,makbuzun üst tarafına sizin isminiz ve Tc.nonuz eklenerek sorun çözülüyor.Ödenmesi gereken KDV.miktarını da bu makbuzunu kullandığınız meslektaşımıza ödeyerek sorunu tamamen çözmüş oluyorsunuz.
Old 10-01-2008, 17:46   #229
caner87

bunu kabul edecek birini bulmak gerekecek çünkü sıkıntı yaratbilir gibi duruyor sanki
Old 10-01-2008, 17:56   #230
Av.Uğur Keleş

Sayın meslektaşım nhn
Bu konu herhangi bir yasal sıkıntı yaratmayacaktır.Bu konudan baronuzda Cmk. ile ilgilenen personelin de mutlaka bilgisi vardır ve uygulamasını yapmışlardır.Böyle bir ricayı arkadaşlarınız kırmayacaktır artık, ne diyeyim,benden bu kadar
Old 11-01-2008, 10:46   #231
nur26

Ben de 3aydır cmk ödemelerini alamayan avukatlardanım.Bunu alamamak bir yana, parayı alabilmemiz için, makbuzu önceden kesmek zorunda olmamız -ki paranın ne zaman yatacağını bilmiyoruz- ve bunun sonucunda da almadığımız paranın KDV sini her ay muhasebeye ödememiz en çok canımı sıkan durum.Mesleğe yeni başlayan bir avukat olarak beni en çok bu zorluyor.Diğer giderleri de düşünürsek...
Old 11-01-2008, 11:03   #232
üye8180

Tüm bu yaşadığımız sıkıntılar, hak ettiğimiz ücretleri zamanında alamamak, ödenmeyen paranın kdv sini yatırmak zorunda kalmamız, paramızın akibetini öğrenmek için adliye ve mal müdürlüğü arasında mekik dokuyup memurların alaycı bakışlarına katlanmak zorunda kalışımız, bana sadece bir soruyu hatırlatıyor. ? Barolar ne iş yapar, neden varlar ?
Old 11-01-2008, 11:42   #233
ottomann

Avukatların devletten para almaları, mesleğin bağımsızlığına vurulan büyük bir balta yarasıdır.

Bu hizmeti ya devlet bünyesinde çalışan avukatlar yerine getirmeli YA DA EĞER BAROLAR, SANIK HAKLARINA BU KADAR ÇOK ÖNEM VERİYORLARSA, BU HİZMETİ ÜCRETSİZ YERİNE GETİRMELİDİRLER.

Saygılarımla.
Old 11-01-2008, 11:53   #234
üye8180

CMK görevlerini devlet bünyesinde çalışan avukatların yerine getirmesi nasıl olacak ? Devletin avukatısınız, savunduğunuz sanık ta mesela devletin güvenliğine karşı suç işlemiş? Tuhaf gelmiyor mu size de ? Silahların eşitliği evrensel bir ilkedir ve bu ilke gereğince iddia makamı olan kamu karşısında savunma her yönden bağımsız olmalıdır. Baroların ücretsiz CMK hizmeti vermesine gelince, mevzuatımıza göre angarya yasaktır.
Old 11-01-2008, 17:20   #235
av_zeynep

Sayın meslektaşım nhn, eğer başka bir meslektaşın makbuzunu kullanırsanız onun yanında çalışan ssk lı avukat olmanız gerekir. Bildirimde bulunmazsa ilerde SSK ile başı belaya girebilir
Old 12-01-2008, 12:42   #236
caner87

sayın av zeynep, ben de aynı fikirdeyim.. tabi örneğine hiç rastlamadım ama durum onu gösteriyor. o zaman bir çok bürosu olmayan ve avukatlık yapmayan ama ruhsatı olan avukat boş zamanalrında cmk alabilir ve hatta adli yardım da alabilir fatura olayını da bu şekilde halledebilirdi. uygulamada buna başvuran muhakkak vardır ama bence yasal değil.. kimseye de böyle bir şey teklif etmem zaten..
Old 12-01-2008, 19:10   #237
Av.Uğur Keleş

Sayın nhn,
Ben de zaten herkese böyle bir şey teklif etmiyorum Benim belirttiğim çözüm sizin sorunuza çare olacak nitelikte.Elbette ki bu yöntem sürekli hale getirilemez.Belirttiğiniz şartlarda benim aklıma gelen tek çözüm yolu bu,başka bir çözüm yolu öneren varsa dinleyelim Ya da iş yerini kapatan meslektaşlarımız, hak ettikleri Cmk.alacaklarından vazgeçsinler
Old 12-01-2008, 21:34   #238
kapgan

Benim sorum biraz farklı olacak.
Örneğin İzmir'de cmk için başvurulup bir sene boyunca ödemeler zamanında yapılsa avukatın sadece cmk dan masraflarını karşılar mı? muhakkak ki zamana göre değişicektir ya da şansa çıkan olaylara v.s ama bu konuda tecrübe sahibi olan vardır elbet.Yani devlet zamanında ödese bir avukat sadece cmk ile geçimini sağlayabilir mi?
Old 14-01-2008, 01:52   #239
cesur_yürek

1-)Cmk paralarının zamanında ödenmesini büyük bir ihtimalle ben göremem.Daha açık bir ifadeyle 55 yaşına kadar yaşayacağımı varsayalım Yani ölebileceğim tarihe kadar düzenli ödemelerin yapılacağını sanmıyorum.

2-) Cmk ödemeleri zamanında yapılsa bile olsa olsa büronun geçimi sağlanabilir.Avukat sadece cmk ödemeleriyle geçinemez.
Old 15-01-2008, 16:19   #240
av_sibelll

Karar

Ben 5 aydır cmk için görevlendiriliyorum ve o zamandan bu zamana herhangi bir ödemede bulunulmadı. Cmk ödemlerini yapacak olan görevli henüz 19.12.2006 tarihine kadar olan ödemeleri ödediklerini ve henüz onların bitmediğini ,ayrıca devlet tarafından ödemelerinde yapılmadığını söylüyor. Ben de henüz makbuz kesmedim. Çünkü makbuz kesersem birde onların vergileriyle uğraşacağız.Ki ben büroyu açalı 7 ay oldu bir de onun vergisini ödemek istemiyorum. Diyolar ki devlet borcunu bir gün öder devlette alacağın kalmaz. Devlet bir gün borçlarını ödeyecek ama o zamana kadar ben yaşlanacağım galiba
Madem avrupa birliği bünyesinde zorunlu avukatlık sistemi uygulanıyor o zaman onun alt yapısının da oluşturulması gerekiyor.Biz mağdur haklarını korurken biz mağdur oluyoruz.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi