Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

muvazaa mı tasarrufun iptali mi??

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 25-04-2017, 08:38   #1
Av.MesutK.

Varsayılan muvazaa mı tasarrufun iptali mi??

Sayın meslektaşlarım merhabalar.
Müvekkillerim 5 kardeş, anneleri vefat ettikten sonra babaları başka biriyle evlenmiş. Daha sonra bu kadına iki daire bir dükkan almış ve tapuda kendi ismi hiç geçmiyor. Yani satın alma işlemini doğrudan bu kadın yapmış gibi. Ancak tüm parayı veren müvekkillerin babası.
Şimdi Baba öldü ve ölmeden önce benim müvekkillere bu durumu itiraf etmiş. O zamanlar evi satan adamı bulduk, ''ben kadını tanımam bilmem, bana parayı babanız verdi evi ona sattım, kadını tapuda sadece bir kere gördüm'' diyor..
Ortada bir muris muvazaası yok gibi, ancak tasarrufun iptali şartlarını da taşımıyor. Sizce nasıl bir yol izlenmeli?
Saygılar, iyi çalışmalar..
Old 25-04-2017, 14:59   #3
GÜLSÜM ÖNAL

''..Davada ileri sürülen iddianın içeriğine ve davalının savunmasına göre yanlar arasındaki uyuşmazlık, mirasbırakanın gerçekte bedelini bizzat ödeyip, üçüncü kişiden satın aldığı taşınmazı mirastan mal kaçırmak amacıyla tapu siciline yarar sağlamak istediği kişi ( davalı ) adına kaydettirmesi halinde, 01.04.1974 tarih 1/2 sayılı Yargıtay İçtihadı Birleştirme Kararının uygulama yeri bulup bulamayacağı noktasında toplanmaktadır.

Gerçekten, 01.04.1974 tarihli ve 1/2 sayılı İçtihadı Birleştirme Kararı konusu ve sonuç bölümü itibariyle, mirasbırakanın kendi üzerindeki tapulu taşınmazlar yönünden yaptığı temliki işlemler için bağlayıcıdır. Somut olayda olduğu gibi bedeli ödenerek "gizli bağış" şeklinde gerçekleştirilen işlemler hakkında anılan Yargıtay İçtihadı Birleştirme Kararının doğrudan bağlayıcı olma niteliği yoktur. Bunun yanı sıra, karara, yorum yoluyla gizli bağış iddialarına yönelik olarak uygulama olanağı sağlanamayacağı; Hukuk Genel Kurulunun 30.12.1992 tarihli 586/782 sayılı; 21.09.1994 tarihli ve 248/538 sayılı; 21.12.1994 tarihli ve 667/856 sayılı; 11.10.1995 tarihli ve 1995/1-608 sayılı kararlarında belirtilmiş; Dairenin yargısal uygulaması bu doğrultuda kararlılık kazanmıştır..''( T.C.YARGITAY 1. HUKUK DAİRESİ E. 2014/1718 K. 2015/22 T. 12.1.2015)

Gizli bağış-tenkis ilişkisini ; T.C.YARGITAY 1. HUKUK DAİRESİ E. 2008/9362 K. 2009/187 T. 13.1.2009 Kararında incelemenizi öneririm....
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi