Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Konumuz : Hukukçular Biz bizi konuşuruz! Konusu "hukukçular" olan ve diğer alanların konusu içine girmeyen sohbetlerimiz için.

Mesleğimi yapamamak... (Kocaelinde avukatlık)

Yanıt
Old 30-07-2013, 15:59   #1
hnd_tgc

Mutsuz Mesleğimi yapamamak... (Kocaelinde avukatlık)

Ortaokuldan beri avukat olmak istiyordum. Aklımda hep bir elimde evrak çantam,bir elimde cübbem,adliye koridorlarında koştururkenki halim vardı...Pek de çalışkan bir öğrenci olmamama rağmen bu istekle kendimi hukuk fakültesine kayıt yaptırırken buldum. Bütünlemelere kalarak da olsa 4 yılda bitirdim fakülteyi.

Stajımı başlattım,bu aşamada forumda "kurumsal" tabir edilen bir büroda çalışmaya başladım bir heves. O kadar kurumsallaşmışlardı ki,sekreterleri avukatlara emir verebiliyordu. Büronun kurucu ortaklarını ise çalıştığım süre boyunca hiç görmemiştim bile. Biz stajyerler, boş işlerle uğraştırılıyorduk,fotokopi çekmek,dava dosyalarını düzene sokmak gibi... Sonuç, dayanamadım ayrıldım. Sonrasında da yakın zamanda yapacağım evliliğin hazırlıklarıyla ilgileneyim diye stajımı "naylon" olarak tamamlamaya karar verdim...

Sonrasında İstanbul'dan Kocaeli'ye taşındım. Stajımı burada tamamladım, aylarca çalışabilecek bir büro arayarak... Zaman geçiyordu ve ben içimdeki onca hevese rağmen çalışamıyor,birşey öğrenemiyordum. Boşa geçiyordu günler,haftalar,aylar... Ve aylar sonra bir büro ile görüştüm, çok vasat şartlarla da olsa çalışmayı kabul ettim. Fakat sadece icra işi yapılıyordu ve ben diğer alanları öğrenemiyordum. Birkaç aylık bir çalışmanın ardından ayrıldım,akabinde tam da aradığım büro dediğim bir büroda, genç bir avukat meslektaşımın yanında çalışmaya başladım. Dosyalar çeşitliydi ve ben çok hevesliydim. Elimden gelenin en iyisini yapmaya çalışıyor, mümkün olduğu kadar fazla şey öğrenmeye uğraşıyordum. Fakat iyiniyetim suistimal edildi. İlk görüşmemizde beni yetiştireceğini söyleyen meslektaş, işleri bana yıkıp büroya fazla uğramaz olmuştu. Uğradığında da onu yaptın mı,bu işi hallettin mi... Sigorta primleri ve icra dosyalarından almam gereken primlerde de hakkım yeniliyordu,hem de hiç gocunulmadan... Bunu görmezden gelemeyip ayrılmak istediğimi söyledim,ayrıldım... Doğru mu yaptım yanlış mı bilemiyorum...

Kocaeli'de yeni yetme bir avukat olmak zor,bir hayli zor... Bir adli yardım dosyam var elimde iş namına,başka da birşey yok. Yine iyi bir büro bulup tecrübe kazanma umuduyla geçen günler,haftalar var. Hiçbir sermayem olmamasına rağmen, büro açmamı isteyen bir ailem var... Benimse biraz umudum ve azıcık tecrübem ama çalışmak için çok hevesim var...

Mesleğini yapamayan bir avukatım ben...
Old 31-07-2013, 00:29   #2
Hak Hukuk

Varsayılan Aykırı Fikirler

Bir avukatın bir başka avukatı hatta bir başka kişiyi işçi olarak çalıştıramaması (günümüz şartlarında) lazım.. değil mi? Bunu avukatlık mevzuatı ve meslek kuralları bakımından söylüyorum:
a- 1136 sayılı Avukatlık Kanununa göre adliye içerisinde –icra dahil- görülebilecek bütün işler (hakim, savcı, katip ve mübaşirlerin görebilecekleri dışında kalan ) –ancak- avukatlar tarafından yürütülebilir.Mesela bir alacaklı, icra dosyasındaki 100 liralık bir alacağını eşine vekaletname vererek dahi aldıramaz;çünkü yasalara göre böyle bir işi ancak avukat görebilir.
b- 1 günlük avukatla 40 yıllık avukat arasında, dava ve işleri takip bakımından en ufak bir fark bulunmamaktadır. Bütün kanunlarımız açısından bu böyle olduğu gibi, meşhur meslek andımız da aynı kuralı vurgular: En kıdemlı avukatın en kıdemsizinden herhangi bir farkı yoktur.
Ancak hepimiz biliyoruz ki, bir avukat aynı anda birden çok avukatı işçi olarak -onlara 1000-1500 lira maaş vererek- çalıştırabilmektedir günümüzde.. “10 yılını doldurmayan avukatlar ağır ceza duruşmalarına giremez; 5 yıllık olmayan avukatlar icra dosyasına imza atamaz” şeklinde hükümler hukukumuzda varmış gibi bir uygulama almış başını gidiyor. Sanki avukatlık bürosu değil de pasta üretimhanesi.Acaba 5 avukatı 1500 liraya çalıştıranda, ustalık gerektiren bir tarif mi var!
Aynı anda 5 işçi avukat çalıştırabilen avukatlar farklı hangi stajı görmüş, hangi sertifikayı edinmiş veya hangi üstün özelliklerle bu imkanı bulabilmişlerdir diye sormak lazım. Mevzuat ve meslek kurallarına göre böyle bir farklılığın olmaması gerekiyor.
Bir avukatın 2000 binden fazla dosyaya bakması fiziken mümkün değildir herhalde; hukuken de başka birilerine bu dosyaları takip ettirmesi mümkün görünmüyor. Çünkü sistemimizde kıdem yoktur ve yasal kıdem farkı getirilinceye kadar bir avukatın ikibinden fazla dosyayı yürütmesi kanunu dolanmak anlamına geliyor.
Günümüzde avukatlar arasında bu kadar işsizlik varken, yetki belgesidir, avukat sekreteridir gibi imkan ve ayrıcalıklara artık yer bırakılmaması gerekiyor galiba?Bunlar güzel imkanlardır ancak genç meslektaşlarımızın ezdirilmemesi,işsiz bırakılmaması daha önce gelmelidir.Kim sabah erkenden kalkabiliyor, bürosunda, adliyede olabiliyorsa o avukatın en önde yer bulması gerekir.
Ve daha sorulması gereken başkaca tehlikeli sorular..Başlıkta da belirtildiği gibi bunlar aykırı fikirler olabilir fakat “bu mızrak bu çuvala sığmadığına” göre böyle seyirci kalmak ta herkese zarar verecek ve bu zarar bu mesleği boğacak yakında.Meslek aslen düzlüğe çıkarılıncaya kadar bu tür pansumani tedbirleri acil çözüm arayışları arasında düşünmek lazımdır.
Old 31-07-2013, 08:30   #3
Av. Engin EKİCİ

Alıntı:
...Kocaeli'de yeni yetme bir avukat olmak zor,bir hayli zor... Bir adli yardım dosyam var elimde iş namına,başka da birşey yok. Yine iyi bir büro bulup tecrübe kazanma umuduyla geçen günler,haftalar var. Hiçbir sermayem olmamasına rağmen, büro açmamı isteyen bir ailem var... Benimse biraz umudum ve azıcık tecrübem ama çalışmak için çok hevesim var...

Sayın hnd_tgc;

Siz bu zamana kadar meslektaşlarımızın yanında çalışmışsınız. Bir avukatın mesleğini yapamadığını söyleyebilmesi için en azından büro açıp tutunamaması gerekir diye düşünüyorum.

Hiçbir birikiminiz bulunmamakla birlikte benim yaptığımı yapıp, kredi çekip büro açabilirsiniz. Büro açıp makul zaman içerisinde mesleği icra edemez durumda kalırsanız da en fazla denemiş ve yapamamış olursunuz.

Avukatlık bürosu açmak ciddi maliyet gerektiren bir girişim değildir. Şahsen kredi çekerek ve belirli bir plan dahilinde olmaksızın büro açtığım yerde hiçbir portföyüm bulunmuyorken şimdi müvekkil portföyüne sahip durumdayım. İnanın büronun faaliyetlerine 6 aydan sonra devam edebileceğine ilişkin hiçbir öngörüm yoktu ve "en fazla başarısız olurum, ölüm değil ya" diyordum.

Yine söylüyorum: Büro açın, hiç değilse bir defa olsun deneyin bunu..

Bu arada bir hususu da ifade etmeden geçemeyeceğim: Forumda "kurumsal" tabiri, her üye tarafından tercih edilen bir tabir değil.

Saygılarımla..
Old 31-07-2013, 08:49   #4
hnd_tgc

Alıntı:
Yazan Av. Engin EKİCİ
Sayın hnd_tgc;

Siz bu zamana kadar meslektaşlarımızın yanında çalışmışsınız. Bir avukatın mesleğini yapamadığını söyleyebilmesi için en azından büro açıp tutunamaması gerekir diye düşünüyorum.

Hiçbir birikiminiz bulunmamakla birlikte benim yaptığımı yapıp, kredi çekip büro açabilirsiniz. Büro açıp makul zaman içerisinde mesleği icra edemez durumda kalırsanız da en fazla denemiş ve yapamamış olursunuz.

Avukatlık bürosu açmak ciddi maliyet gerektiren bir girişim değildir. Şahsen kredi çekerek ve belirli bir plan dahilinde olmaksızın büro açtığım yerde hiçbir portföyüm bulunmuyorken şimdi müvekkil portföyüne sahip durumdayım. İnanın büronun faaliyetlerine 6 aydan sonra devam edebileceğine ilişkin hiçbir öngörüm yoktu ve "en fazla başarısız olurum, ölüm değil ya" diyordum.

Bu arada bir hususu da ifade etmeden geçemeyeceğim: Forumda "kurumsal" tabiri, her üye tarafından tercih edilen bir tabir değil.

Saygılarımla..

Sayın meslektaşım,

Büro açma konusunda herhangi bir cesaretsizliğim yok. Fakat böyle kısa süreli iş deneyimleriyle ve bu iş deneyimleri bana fazla bir tecrübe kazandırmamışken, büro açmak pek akıl karı gelmiyor bana. Sorun bir müvekkilin sorusunu yanıtlayamayıp mahcup olmak değil tabi ki, yanlış bir işlem yapıp insanları hak kaybına uğratmak istemem.

Herhangi bir süre öngörüm de yok büro açmak için,eğer stajımı düzgün yapabilmiş olsaydım ruhsatımı aldığım gün bile açabilirdim. Şu an biraz daha tecrübe kazanmam gerektiğini düşünüyorum,bilemiyorum yanlış bir düşünce mi...

Büro açmanın bana ne kadara mal olacağı konusunda da pek bilgili değilim açıkçası. Çalışmamam dolayısıyla henüz birkaç ay önce çektiğimiz ev kredisi eşimin üzerine kaldı zaten. Kredi çekebilecek durum pek yok gibi gözüküyor ama yine de sormak istiyorum, büro açmak istesem ne gibi masraflar çıkar önüme, devamında aylık zorunlu masraflar nelerdir?
Old 31-07-2013, 08:54   #5
hnd_tgc

Alıntı:
Yazan Hak Hukuk
Günümüzde avukatlar arasında bu kadar işsizlik varken, yetki belgesidir, avukat sekreteridir gibi imkan ve ayrıcalıklara artık yer bırakılmaması gerekiyor galiba?Bunlar güzel imkanlardır ancak genç meslektaşlarımızın ezdirilmemesi,işsiz bırakılmaması daha önce gelmelidir.Kim sabah erkenden kalkabiliyor, bürosunda, adliyede olabiliyorsa o avukatın en önde yer bulması gerekir.
Ve daha sorulması gereken başkaca tehlikeli sorular..Başlıkta da belirtildiği gibi bunlar aykırı fikirler olabilir fakat “bu mızrak bu çuvala sığmadığına” göre böyle seyirci kalmak ta herkese zarar verecek ve bu zarar bu mesleği boğacak yakında.Meslek aslen düzlüğe çıkarılıncaya kadar bu tür pansumani tedbirleri acil çözüm arayışları arasında düşünmek lazımdır.

Benzer bir şekilde, ben de hiçbir bilgisi olmayan "avukat katibi" ya da "takip elemanı" tabir edilen kişilerden ziyade hukuk fakültesi öğrencileri ve stajyerleri değerlendirmek gerektiğini düşünüyorum.
Old 31-07-2013, 09:01   #6
Av. Engin EKİCİ

Alıntı:
Yazan hnd_tgc
Sayın meslektaşım,

Büro açma konusunda herhangi bir cesaretsizliğim yok. Fakat böyle kısa süreli iş deneyimleriyle ve bu iş deneyimleri bana fazla bir tecrübe kazandırmamışken, büro açmak pek akıl karı gelmiyor bana. Sorun bir müvekkilin sorusunu yanıtlayamayıp mahcup olmak değil tabi ki, yanlış bir işlem yapıp insanları hak kaybına uğratmak istemem.

Herhangi bir süre öngörüm de yok büro açmak için,eğer stajımı düzgün yapabilmiş olsaydım ruhsatımı aldığım gün bile açabilirdim. Şu an biraz daha tecrübe kazanmam gerektiğini düşünüyorum,bilemiyorum yanlış bir düşünce mi...

Büro açmanın bana ne kadara mal olacağı konusunda da pek bilgili değilim açıkçası. Çalışmamam dolayısıyla henüz birkaç ay önce çektiğimiz ev kredisi eşimin üzerine kaldı zaten. Kredi çekebilecek durum pek yok gibi gözüküyor ama yine de sormak istiyorum, büro açmak istesem ne gibi masraflar çıkar önüme, devamında aylık zorunlu masraflar nelerdir?
Avukat yanında çalışarak meslekte tecrübe edinmeniz istisnai bir durum olup çoğu meslektaşımız büro açtığında mesleğin cilvelerini öğrenmiştir ve şahsen büro açana kadar çok şey bildiğimi sanan ben hiçbir şey bilmediğimi farketmiştim.

Ancak kendi işinizi yaparken öğrenebilir, tecrübe kazanabilirsiniz. Çalıştığım bürolarda bana bir şey öğretene hiç rastlamadığım gibi "bu konuyu bilmeniz gerekirdi" şeklindeki yaklaşımlarla moral açıdan çöküntüye uğradığımı çok iyi hatırlıyorum.

Müstakbel müvekkillerinizin hak kaybına uğramamaları için duyduğunuz hassasiyet önemli olmakla birlikte tecrübe konusundaki eksikliğinizi, birlikte çalışabileceğiniz bir başka meslektaşınızla sürekli istişare halinde olarak; samimiyetinizin olduğu arkadaşlarınıza danışarak; -belirtmeden geçemeyeceğim- THS gibi platformlarda soru sorarak ve sorulan sorulara verilen yanıtları takip ederek aşabilirsiniz.

Masraflara gelince, THS'de konuya ilişkin açılmış olan çok sayıda başlık altındaki paylaşımları incelemenizi öneririm.
Old 31-07-2013, 09:44   #7
hnd_tgc

Alıntı:
Yazan Av. Engin EKİCİ
Avukat yanında çalışarak meslekte tecrübe edinmeniz istisnai bir durum olup çoğu meslektaşımız büro açtığında mesleğin cilvelerini öğrenmiştir ve şahsen büro açana kadar çok şey bildiğimi sanan ben hiçbir şey bilmediğimi farketmiştim.

Ancak kendi işinizi yaparken öğrenebilir, tecrübe kazanabilirsiniz. Çalıştığım bürolarda bana bir şey öğretene hiç rastlamadığım gibi "bu konuyu bilmeniz gerekirdi" şeklindeki yaklaşımlarla moral açıdan çöküntüye uğradığımı çok iyi hatırlıyorum.

Müstakbel müvekkillerinizin hak kaybına uğramamaları için duyduğunuz hassasiyet önemli olmakla birlikte tecrübe konusundaki eksikliğinizi, birlikte çalışabileceğiniz bir başka meslektaşınızla sürekli istişare halinde olarak; samimiyetinizin olduğu arkadaşlarınıza danışarak; -belirtmeden geçemeyeceğim- THS gibi platformlarda soru sorarak ve sorulan sorulara verilen yanıtları takip ederek aşabilirsiniz.

Masraflara gelince, THS'de konuya ilişkin açılmış olan çok sayıda başlık altındaki paylaşımları incelemenizi öneririm.

Teşekkür ederim... Bununla ilgili konuları elbette ki inceledim, genellikle önceki yıllara ait konular olmakla birlikte fikir edinmemi sağladı tabi.
Old 01-08-2013, 14:47   #8
Av.Ömer Erlat

Değerli Meslekdaşım hnd-tgc,
Yakınmalarınız bana yıllar önceki duygularımı hatırlattı ve bu nedenle sizinle sorununuzu paylaşmak yanınızda durmak sitedim.
Aslında sizin aktardıklarınız mesleğimizde pek dillendirilmeyen ama en yaygın olan bir soruna;
"İşçi avukatlık" sorununa işaret ediyor.
Malesef Avukatlık Kanunu Md. 12/c de "bir avukat yazıhanesinde ücret karşılığı avukatlık" avukatlıkla birleşebilen işlerden sayılmış. Yani, önceki meslekdaşımın yazdığı gibi değil, bizzat bizim yasamız sizi üzen soruna cevaz vermiş. Ama yasa devamında bütünüyle avukatlık mesleğinin icrasını işsahipleri ile yazıhanesinde serbest çalışan avukat arasında ceyran eden bir ilişki düzeyinde algılayıp düzenlemiş oysa bu çalışma biçimi 1136 sayılı Kanunun hazırlandığı 1969 tarihindeki somut koşullarda kalmış. Kanunun 2001 değişikliği ile getirilen 44. Maddesi ile avukatların birlikte çalışması ya da avukatlık ortaklığına ilişkin düzenlemeler "işçi" avukatların sorunlarına bir çözüm üretmemiş. Oysa, gözümüzün önündeki gerçeklik meslekdaşlarımızın önemli bir bölümünün mesleği "işçi" avukat sıfatıyla icra etmekte olduğunu gösteriyor. Bu yönüyle işçi avukatlar meslek örgütlerinin de baskın üylerini oluşturuyorlar.Ancak ne meslek örgütlerinin yani baroların ne de birliğin işçi avukatların sorunlarının çözümü yönünde dişe dokunur bir çabaları olmuyor. İzmir Barosu özelinde gördüğüm, işçi avukatların sadece seçim dönemlerinde hatırlanması.
Bana öyle geliyor ki gelecekte işçi avukatların sayısı daha da artacak ve onları koruyucu özel düzenlemeler olmadığından daha ağır ve güç koşullarda çalışmak zorunda kalacaklar.
Bana göre bir an önce işçi avukat ve işveren avukat arasındaki hizmet akdi ilişkisini düzenleyen ve işçi avukatları koruyan özel hükümler avukatlık kanunu değişiklik çalışmalarına dahil edilmek zorunda.
Bu arada sizin için yanında çalışabileceğiniz iyi bir meslekdaş bulmanız ya da bir küçük büroda güç bela gelebilecek işleri gögüsleyip dayanmak dışında bir seçenek kalmıyor.
Size ve şahsınızda tüm işçi avukatlara selamlarımla
Av.Ömer Erlat
Old 01-08-2013, 22:45   #9
Hak Hukuk

Varsayılan Düzeltme

Yukarıda 2 numaradaki yorumuma ektir: Bir avukat yanında enfazla bir sekreter çalıştırılabilir veolağan olan da budur.
Ayrıca..Adliyedeki işlerin münhasıran bir avukat tarafından takibi 1136sayılı Meslek Kanununun esası olduğuna göre, bu işlerin (dava ve takiplerin) yine bir avukat tarafından görülmesi fakatçoğu zaman bir başka avukat vasıta kılınarak görülebilmesi, kanaatimce kanunu dolanmak anlamına geliyor. Bilateşbih diyereksöyleyeyim...İlahi dinlerde denir ki, Tanrıya ulaşmak için aracılara ihtiyaçyoktur yani ilahi dinlerde ruhban sınıfına yer yoktur. 1136 sayılı Kanunda vehele meslek andında – işin özüne bakıldığında- adliyedeki işleri görmek içinbir üst vasıtacıya gerek yoktur Çünkü avukatlar arasında iş bulmak çok önemli bir konu haline gelmiştir günümüzde. Öyleyse kanundaki ve meslek andındaki -işin özünü- artık ön plana çıkarmak zarureti doğmuştur.
Old 02-08-2013, 22:32   #10
berrin_selçuk

Yazınızı okudum ve cok etkilendim..Ben de aynı düşüncelerle hukuk fakültesini kazandım simdide ciceği burnunda mezunum aynı sekilde avukat arayısları büro arayısları sürüyor henüz,yolun basında anladım ki çok zorlu bi sürec beni bekliyor..Üzüldüm yasadıklarınıza umarım sans biraz benden yana olur diyorum ama inancım yıprandı daha basında...neyse bundan sonrası umarım herkes için daha iyi olur,kolay gelsin...
Old 05-08-2013, 01:07   #11
hakikiavukat

Sn.hnd_tgc şu yazdıklarını okuyunca hem kendi hayatım film şeridi gibi gözümün önünden geçiyor hem de ilyas salman'ın bir filmi yanılmıyorsam dolap beygiri olacak ,oradan bir replik aklıma geliyor: ".............. yapacağına hıyar sat daha iyi." .

Okulda 5 hukukçu bir evde kalırdık. Bu arkadaşlardan en çok kazananı bile avukatlığı bıraktı gitti icra müdür yard oldu. Benim beraber avukatlığa başlayıp büro açtığım asker arkadaşım avukatlığı bıraktı bir bankada memur olarak çalışmaya başladı. Ben ise 7-8 yıldır biriktirdiklerimle kurduğumuz aile firmamız/esnaf dükkanı olmasa geçinemem. 3 defa büro kapatmış açmış biri olarak söylüyorum bunları .Ama herşeye rağmen mesleğimiz düzgün yapılırsa , tadından yenmez bir meslektir.

Anlayacağınız sadece yeni başlayanlar için değil yıllarca avukatlık yapanlar için de durum aynıdır ve bu vakitten sonra da değişeceğini sanmıyorum. Acizane tavsiyem aile desteğiniz varsa biraz serbest çalışmanız. En azından ömürden yemezsiniz.
Old 12-08-2013, 13:16   #12
avsb

Sayın meslektaşım,

İnanın bana bir avukat olarak her şeyi tam ve eksiksiz olarak bilmemiz mümkün değil.Çünkü hukuk çok kapsamlı ve sürekli değişkenlik göstermekte.Bu yüzden hata yaparım diye korkmayın.Sadece yapmanız gereken önünüze gelen olayı ,enine boyuna iyice tartmak,araştırmak,yenilikleri takip etmek.Gerisi zaten çorap söküğü gibi gelecektir.Avukatlık bürosu açmak o kadar da zor değil.Büroyu açarken her şeyin tam olması gerekmiyor.Eksiklerinizi yavaş yavaş tamamlayabilirsiniz.Zorunlu müdafilikle masraflarınızı çıkarabileceğinizi düşünmekteyim.Başarılar diliyorum.
Old 19-08-2013, 13:07   #13
hnd_tgc

Tekrar merhaba,

Yanıt veren herkese fikirleri ve destekleri için teşekkür ediyorum ayrı ayrı...

Ne yazık ki henüz bir gelişme yok. Umarım çalışmaktan yorgun düşeceğim günler çok uzakta değildir

Herkese saygılar,sevgiler...
Old 19-08-2013, 15:38   #14
MURAT ACER

Sayın meslektaşım içinde bulunduğunuz durum büro açmak için en uygun durumdur kanaatimce, ayrıca mesleğinizi en iyi kendi aldığınız dava ve işlerde öğrenirsiniz. İçinde bulunduğunuz durumu yaşayan sadece siz değilsiniz,çevrenizdeki bir çok meslektaş da benzer durumları yaşamıştır, umudunuzu kaybetmeyin ve büro açma fikrini deneyin derim acizane.İyi haberler temennisiyle.
Old 03-09-2013, 10:22   #15
av.sahin67

Alıntı:
Yazan Av. Engin EKİCİ
Sayın hnd_tgc;

Saygılarımla..

Ben de aynı düşünce ve fikirle başladım ve 2 yıl oldu. Madii olarak çok mu iyi durumdayım, Hayır ama mutluyum en azından
Old 03-09-2013, 10:35   #16
av.sahin67

Alıntı:
Yazan Av. Engin EKİCİ
Sayın hnd_tgc;

Saygılarımla..

Ben de aynı düşünce ve fikirle başladım ve 2 yıl oldu. Madii olarak çok mu iyi durumdayım, Hayır ama mutluyum en azından
Old 03-09-2013, 10:44   #17
Av. Engin EKİCİ

Alıntı:
Yazan av.sahin67

Mutlu olmak için yaşadığımıza göre her şey yolunda demektir..
Old 04-09-2013, 14:58   #18
Adalet Bakanı

Alıntı:
Yazan hnd_tgc
Sayın meslektaşım,

Sorunlar almış başını gidiyor, ama çare bulan da olan da yok.

1- Eğitim sistemimiz o kadar kötü ki hiç bir şey yapmayı bilmeden mezun oluyoruz.

2- Hiç bir şey yapmadan stajı bitirip avukat oluyoruz.

3- Avukat olunca sorunlar daha da bir katlanıyor. meslektaşımın dediği gibi büro açsan, tek başına aldığın işleri yapabilme kaygısı, hata etme endişesi sarıyor tüm ruhunu,

4- Ya para kazanamazsam sorusu ise aklından hiç çıkmıyor.

O halde ne olacak? bir meslektaşının (sana göre meslektaş tabi, çalıştırana göre değil.) yanında çalışacaksın. Sonra öyle bir an geliyor ki hem yaptığı işleri beğenmiyorsun, hem de aldığın parayı.

Yani, hem tek başına beceremiyorsun, hem başkasının yanında yapamıyorsun... sorun, ne sende ne bende ne de o beğenmediğimiz patronlarda...

Sorun eğitim sisteminde...

sorun, Staj döneminde...

Sorun, sınavsız avukat olabilmekte...

Ya, hem eğitim sistemin iyi olacak, avukat yardımcılığı gibi bir sistem olacak ve tüm vatandaşlara zorunlu hukuk sigortası yapacaksın... dahası avukatla temsil zorunluluğu getireceksin ki bu hiç bir zaman olmayacak...

Ya da hep söylediğim gibi Adalet Bakanlığı tüm avukatlara kıdeme ve başarıya göre (üzerinde tartışılabilir) maaş ödeyecek.

başka türlü sıkıntılar bitmez. Herşeyden evvel vatandaşa yazık. Avukat günü kurtarmak için üç kuruşa dava alıp, sonra dosyanın yüzüne bakmaz duruma gelmiş. Niye baksın ki, değerinin çok altında bir para kazanacak, o da işin sonunda... Heyecan uyandırmaz ki... Borçlarını ödeyemez duruma gelince o büyük idealler de kalmıyor zaten..

Ben bir başkasının yanında maaş vs alarak çalışmadım. 2-3 sene bir ortaklığım oldu, sonra baktık ki devam edemiyoruz Yaradan'a sığınıp bir büro açtım ve çok şükür hiç pişman olmadım. Hatta ortaklık dönemime nazaran kazancım arttı.

Ancak, çok arkadaşım, dostum var, bir meslektaşın yanında çalışan... resmen kölelik sistemi hüküm sürüyor bu sektörde.

Fazla çalışma ücreti yok, hafta sonu ücreti yok. Kıdem, ihbar da hiç duymadım... zaten genellikle istifa ile bitiyor iş.

çalışanlar da icradan kafalarını kaldıramıyor, avukatlığa başlayalı 5 sene olmuş, sorsam işçi alacakları ile ilgili bir davayı açabilecek bilgileri yok.

Sonuç: zor şartlarda çalışıyorlar, az ücret alıyorlar ve köreliyorlar...

Talep: hiç bana avukatlar bağımsızdır demeyin gülerim, Adalet bakanlığının kapısına gidelim de bizi personeli yapsın, maaş bağlasın da en azından beden eğitimi öğretmeninden fazla kazansın ülkemin güzel ve gururlu avukatları.
Old 13-09-2013, 10:54   #19
hukukkızı

Alıntı:
Yazan hnd_tgc

Kocaeli'de yeni yetme bir avukat olmak zor,bir hayli zor... Bir adli yardım dosyam var elimde iş namına,başka da birşey yok. Yine iyi bir büro bulup tecrübe kazanma umuduyla geçen günler,haftalar var. Hiçbir sermayem olmamasına rağmen, büro açmamı isteyen bir ailem var... Benimse biraz umudum ve azıcık tecrübem ama çalışmak için çok hevesim var...

Sayın hnd_tgc ;

Kocaeli'nde avukat olmak gerçekten kolay değil. zira hemen hemen her dava türünü adeta sahiplenen bir veya birkaç avukat var, dolaysıyla insanlar doğrudan o isimlere yöneliyorlar.

Ben şanslıydım ki staj yaptığım büroda hem kendimi yetiştirme fırsatı buldum hem de mesleğime ve kendime olan inancımı sağlamlaştırdım

Umarım en kısa sürede sıkıntılarınızı atlatırsınız.
Old 05-05-2015, 11:17   #20
üye47177

Merhabalar, yazdıklarınızı okudum aynı aşamalardan geçmişiz, hayatlarımız neredeyse parelel.Ben de şu an sizin 'iş öğreteceğim deyip işleri yıkıp büroya gelmeyen avukat 'kısmındayım, stajımın bitmesine 3 buçuk ay var ve ben gün sayıyorum. Tecrübe ve deneyimlerinizden yola çıkarak stajyerken evlenen meslektaşınıza tavsiye verebilir misiniz ? büro mu açmalıyım ne yapmalıyım
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi