Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Konumuz : Hukukçular Biz bizi konuşuruz! Konusu "hukukçular" olan ve diğer alanların konusu içine girmeyen sohbetlerimiz için.

kurum avukatlığı hakkındaki tavsiyeleriniz nelerdir

Yanıt
Old 29-04-2013, 10:11   #1
nilgünk

Varsayılan kurum avukatlığı hakkındaki tavsiyeleriniz nelerdir

İstanbul barosuna kayıtlı ve ikinci altı ayında olan stajyet avukatım.6 aydır bir hukuk bürosunda çalışıyorum ancak avukatlık mesleği hala beklentilerimi karşılayabilmiş değil,gün boyu adliyelerde koşturma temposu ağır geliyor,üstelik mesleğin stresi de cabası.Ofis açma fikrim uzun vadede mevcut olduğu için de uzun seneler serbest çalışmak zorunda olacağımı düşünüyorum ancak bu stresle ve yoruculukla bu mesleği uzun yıllar yaparsam çok yıpranacağımı düşünüyorum.Bu nedenle kurum avukatlığına yöneleyim diyorum tavsiyeleriniz nelerdir,her kurum her sosyal imkanı sağlıyor mu?lojman vs. hangi kurumlar mesleki açından daha güzel imkanlar sağlar ya da istanbulda hangi kuruma girmemi tavsiye edersiniz.Bir de kpss den a grubuna da girilebilir mi?avukat atsmaları sadece b grubundan mı oluyor?
Old 29-04-2013, 13:26   #2
Av.Selim Balku

Alıntı:
Yazan nilgünk
İstanbul barosuna kayıtlı ve ikinci altı ayında olan stajyet avukatım.6 aydır bir hukuk bürosunda çalışıyorum ancak avukatlık mesleği hala beklentilerimi karşılayabilmiş değil,

Beklentilerinizi karşılayamamış demiyelim de, hala avukatlık mesleğine ısınamadığınızı daha doğru ifade ile mesleğin zorlukları sizi endişelendiriyor, diyelim...

Kurum avukatlığı, tavsiye ile olabilecek bir meslek görünmüyor. Yani ben size tavsiye etsemde, birçok engeli ve zoruluğu var...

Birçok engel ve zorluğa rağmen, ucunda harika bir yaşamında kapısını araladığını sanmıyorum. Bazı kurum vekili arkadaşlar, şimdi ki kafam olsa, üstüne para verseler yapmam diyor...

Kazancı serbest çalışanlara göre tatmin edici değil, adından belli olacağı gibi, serbest değil, kurum adamı kurutuyor...

Serbest avukatlık bir başka, anlatılmaz yaşanır, allah hekese bu duyguyu yaşatsın...
Old 30-04-2013, 17:15   #3
nilgünk

serbest çalışıp başarılı olmuş bir avukatın fikirleri bunlar diye düşünüyorum bir bayana daha yakışır ve daha az stressli olacağını düşünüyorum.4 yıllık fakülteyi zorla bitirdikten sonra beklentilerimin fazla olması normaldi.kurum vekili olan arkadaşlarınızın yaşı otuzun üzerindedir diye düşünmekteyim.şimdiki hukuk mezunlarını sayarsak sayı epey yükselmiş durumda.uzun vadede düşündüğüm zaman bie bayan olarak işten ziyade zaman ayırmam ve bölünmem gereken durumlar olacak.bu stresle kendi hayatımdan ödün vereceğimi düşünüyorum.kurum vekili arkadaşlarınızın şimdiki aklım olsa yapmam deme sebeplerini öğrenebilir miyim?
Old 02-05-2013, 10:31   #4
st. av. merve ipek

Varsayılan kurum avukatlarının çalışma koşulları nasıldır maaşları ne kadardır

merhaba istanbul barosuna bağlı stajyer avukatım stajımın 8. ayındayım.Özelde çalışmaktansa bir kurum bünyesinde çalışmanın bayan için daha uygun olacağını düşünmekteyim.Bu konuda bilgisi olan meslektaşlarımız bilgi verip aydınlatırlarsa (çalışma koşulları, maaş) çok memnun olurum.Şimdiden çok teşekkürler...
Old 02-05-2013, 16:36   #5
Av.Selim Balku

Alıntı:
Yazan nilgünk
serbest çalışıp başarılı olmuş bir avukatın fikirleri bunlar diye düşünüyorum bir bayana daha yakışır ve daha az stressli olacağını düşünüyorum.4 yıllık fakülteyi zorla bitirdikten sonra beklentilerimin fazla olması normaldi.kurum vekili olan arkadaşlarınızın yaşı otuzun üzerindedir diye düşünmekteyim.şimdiki hukuk mezunlarını sayarsak sayı epey yükselmiş durumda.uzun vadede düşündüğüm zaman bie bayan olarak işten ziyade zaman ayırmam ve bölünmem gereken durumlar olacak.bu stresle kendi hayatımdan ödün vereceğimi düşünüyorum.kurum vekili arkadaşlarınızın şimdiki aklım olsa yapmam deme sebeplerini öğrenebilir miyim?

Kurum avukatları adına konuşuyor gibi oluyorum, şüphesiz benden daha iyi izah edeceklerdir ancak kendi tecrübelerim sorunuzu cevaplayım.

Herşeyden önce kurum vekillerine hak edilen ücretler verilmiyor, yıllık bazda 30 bin TL gelir ortalamasıyla çalışıyorlar.

Bununla birlikte, yaptıkları iş, üstlendikleri sorumluluk çok ağır, bu yetmezmiş gibi, idari sorumluluk ve müdürlüğün üst yaklaşımı, boğucu olabiliyor...

Eşim serbest avukatlık yapıyor, geliri çok da iyi değil. Olası doğum, hamilelik sürecinde daha rahat bir süreç yaşayacağını düşünüyorum.

Serbest avukatlığın tadı bir başka, işinizi çok iyi yaptıktan sonra harika bir hayat sizi bekliyor, çok kazançlı olduğu için değil çok özgür olduğunuz için bunu belirtiyorum ve emin olun siz ve yeni başlayan daha birçok meslektaşa pasta var, paydaş sayısına değil pastanın küçük olduğu sorun olmalı, pastayı daha da büyütebiliriz...

Bunlar benim görüşüm, hakimlik, savcılık, kurum vekilliği, bunlar ancak idealizm uğruna yapılabilecek işler, çok kazanmak ve çok mutlu olmak için kesinlikle serbest avukatlık diyorum.

Daha iyi ifadeyle, kurumda vekil olmak için, hatta hakim veya savcı olmak için sarfedilen çaba, zaman, masraf; serbest avukatlık için verilirse çok daha iyi bir sonuç çıkacağını düşünüyorum...

Dünyanın en iyi işini yaptığım için binlerce şükür...
Old 02-05-2013, 16:52   #6
Av.Selim Balku

Alıntı:
Yazan st. av. merve ipek
merhaba istanbul barosuna bağlı stajyer avukatım stajımın 8. ayındayım.Özelde çalışmaktansa bir kurum bünyesinde çalışmanın bayan için daha uygun olacağını düşünmekteyim.Bu konuda bilgisi olan meslektaşlarımız bilgi verip aydınlatırlarsa (çalışma koşulları, maaş) çok memnun olurum.Şimdiden çok teşekkürler...

Bu görüşü çok duyorum, sanırım Sayın Nilgünk'de bunu vurgulamak istiyor; kurum avukatlığı kadınlar için daha uygunsa serbest avukatlık hayli hayli daha uygun olmalı...

Eşimle bu konuyu görüştüğümde şunu diyor, ay sonu maaşımı biliyorum, sabah geliş-gidiş saatim belli, sigortamı ödemek zorunda kalmıyorum, hafta sonu çalışmak zorunda kalmıyorum vs.

İyi de sayın eşim, tüm bunları şuanda da yani serbest avukatlıkta da sahipsin, günlük ortalama 5 saat çalışıyorsun, bazen 3 de işi bırakıyorsun, bazen 6 da, istediğin zaman kuaföre gidip, istediğin arkadaşınla büranda kahve içip muhabbet ediyorsun, üstelik hiç kazanmıyorsan yılda, 30-40 kazanıyorsun, eve temziliğe Sultan Abla geliyor, çocuk olsa onu da kesin Sultan ablaya baktıracaksın, sabah gel diyen yok, akşam git diyen, üstelik tüm bunları ekonomik olarak bana ihtiyaç duymadan yapabiliyorsun vs....

Eşim sana söylüyorum, meslektaşlarım siz anlayın....
Old 03-05-2013, 15:31   #7
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Av.Selim Balku

Bunlar benim görüşüm, hakimlik, savcılık, kurum vekilliği, bunlar ancak idealizm uğruna yapılabilecek işler, çok kazanmak ve çok mutlu olmak için kesinlikle serbest avukatlık diyorum.

İtirazım var!

Hangi idealizm? Konuyu açan sayın meslektaşım ve stj av. merve ipek dahi idealizm kelimesinin (i)sinden söz etmemişler. İkisi de,(ve hatta sevgili eşin de) çocuklarını rahat büyütebilecekleri bir iş aramaktadır. Benim tanıdığım konuştuğum gençlik de, aynı görüşte. İdealizm bu ise, (rahmetli Hegel'in izniyle) ters çevirip başı yukarıya kaldırmak gerekir. Kısaca böyle düşünenler, mesleğe 1-0 yenik bir ruh haliyle başlıyorlar.

Not: FB elenmeyeydi iyiydi.
Old 05-05-2013, 14:48   #8
halit pamuk

Ben kurum avukatıyım. Serbest avukatlık da yaptım.

Serbest avukatlık, serbest değil. Kurum avukatlık da idealistlerin yaptığı bir meslek değil. Hatta tam tersi, idealist, kendine güvenen, riske giren, cesur olan, serbest avukat... Ama, kapaitalist bir dünyada bir bakkal dükkanı açmak için bile aynı şeyler geçerli.

Kurum avukatları, bir yığın kurallarla çevrili bir duvar içinde işini yapmaya çalışanlar insanlar... Ama önlerini görmek isteyenler, huzurlu olmak isteyenler, bunlar.. Sermayenin acımasızlığı içinde yok olmak istemeyenler...Hesap, kitap belli, ne yapacağın belli.....

Serbest avukatlar için ise ne kadar müvekkil o kadar bağ var, Demek.. Bu bağın ne kadar sıkı olacağı da avukatın karakteri ve cebinde paraya bağlı. SERBEST, ÖZGÜR OLMAK İÇİN...

Ama ne kadar risk varsa, o kadar da olasılık var demek. İyi de olabilir kötü de, her zaman ihtimal var. Belli değil. Belli olursa, iyi olursa da o kadar özgür o kadar "serbest" avukatlık yapabilmek var.. Onun için de bir zamana ihtiyaç var.
Old 06-05-2013, 13:57   #9
nilgünk

sn.suat ergin duygularıma kısmen tercüman olduğunuz için tşk ederim,zira rahat bir mesleği icra edip hem de kendi çocuklarıma ve eşime gereken vakti ayırıp hem de maddi açıdan tatmin olmak istemiştim.sn merve ipek hemcinsim olman hasebiyle sanırım seninle gelecek endişeleri anlamında hemfikiriz.değerli meslektaşım adnan koray size de tşk eediyorum temmuzda yapılacak olan kpss ye girip şansımı deneyeceğim,insanın huzurunun çoğu şeyden öncelikli olduğunu düşünyoruum,para kazanma tabiri caizse müvekkil bağlama işlerinin endişemi artıracağı endişesini de taşımıyo değilim,ancak aza kanaat etmeyen çoğu bulamaz mülahazasıyla bugünkü koşullarıma da şükretmiyor değilim,toplumun yapı taşı olan aile müeessesinin sağlam olmasını arzu ettiğim için serbest avukatlığın yükünü omuzlamak istemiyorum , yapmaya kalksam yapamayacağımı da düşünmüyorum,mesleği çok iyi icra edenler de mevcut onlardan biri de olabilirim ancak bayan olmak sebebiyle açıkçası bu yükü göze alamadım hepsi bu.bugünümüze mesleğimize bugün sahip olduğumuz her ne varsa şükürler olsun.
Old 06-05-2013, 16:40   #10
st. av. merve ipek

sevgili kurum avukatı meslektaşlarımızdan daha deteylı bilgiler talep etmekteyiz.Özellikle kpss a ile alan bölümler ilgimizi çekmekte...
Old 16-05-2013, 13:17   #11
detay82

Değişik bir bakış açısı

Sözde serbest avukat,
artıya geçip bir şeyler kazanmadan önce,

Her ay,

Bağ-kur a,
Baro aidatı için baroya,
Vergileri için Maliyeye,
Vergilerin takibi için Muhasebecisine,
Sekreterine ve katibine,
Büro kirası için mülk sahibine,
Büronon aidatı için işhanı yönetimine,
Kırtasiye giderleri için kırtasiyeye,
Büronon mobilyası ve diğer gereçleri için esnafa,
Elektrik, su, telefon, internet, doğalgaz abonelikleri için şirketlere,
Yemeği için iyi lokanta ya da restaurantlara,
Aracının vergileri, sigortaları, yakıtı, otopark ı için bir çok yere,
Hukuk ve icra programları için şirketlere,
Müvekkillerine,
çalışır.

Kurum avukatı ise,
sadece devlete çalışır.
Old 16-05-2013, 14:59   #12
detay82

Ben de serbest avukatlık yapıyorum, ancak kendimi, maddi anlamda, sürekli tırtıklanıyor gibi hissediyorum

Giderleriniz, gelirleriniz olmasa da durmuyor (Bazı vergi kalemleri hariç),

Bir kurum avukatının örneğin 3.000 TL lik maaşı, serbest avukatın ortalama 5.000 TL lik aylık gelirine denktir ve kafası daha rahattır. Sorumlu olduğu tek işvereni devlettir.

Ayrıca ilerde emeklilik durumları da düşünüldüğünde, serbest avukat ile kurum avukatı arasında büyük farklar olacağı muhakkaktır.

Bence o yüzden, günümüz koşullarında, kurum avukatlığı serbest avukatlıktan daha iyi.
Old 17-06-2013, 13:14   #13
Baran Koyuncu

Varsayılan Kurum avukatlığı

Kurum avukatlığından ayrılmış bir meslekdaşınız olarak artı ve eksilerini şöyle sıralayabilirim;
ARTILAR
- Bazı arkadaşların belirttiği gibi - ortalama standartlarda da olsa - geçim sıkıntınız olmaz.15 inde maaşınız yatar.
- Çok yer değiştirmeniz durumunda her yöreden her kesimden bir sürü güzel dostunuz olur.
- Çalıştığınız kuruma bağlı olarak belirli alanlarda uzmanlaşabilirsiniz(Ör:kültür bakanlığı - telif hakları gibi)

EKSİLER
- Uzun ve yorucu mesai saatleri,hafta sonu tatiliniz ve yıllık izniniz olsa bile bunları işleri bir düzene koymadan ve amirin takdiri(yıllık izinde mesela)olmadan kullanamazsınız.
- Danıştayın vermiş olduğu birçok karara rağmen birçok kurumda , belirsiz sayıda amir mesaiye devam ister , bazen duruşma dışı işlerin adliyede takibi için dışarda olursunuz sonra bir bakarsınız hakkınızda tutanak tutulmuş savunma isteniyor,
- Sadece bir il'e bakan ve ilçelerinde hukuk teşkilatı olmayan kurumlarda ilçe adliyelerine gidiş geliş ızdıraba dönüşebilir.Hele teknik konularda çalışmayan kurumlarda araç bu daha zordur.Araçlar amirlerin altındadır.Ya valilikte acil toplantı olursa diye bazen boş araç bile verilmez.Dışardan kiralarsanız (sormadan mesela aceleniz vardır) ita amiri bunu ödemekte zorluk çıkarır.(Biz daha ucuza bulurduk ,dolmuşla gitseydiniz gibi,ama benim gibi şırnakta görev yapmış olsaydınız ve Beytüşşebap ilçesi 3,5 saatlik yolda olsaydı durum zor olurdu-ben en azından bu konuda sıkıntı çekmedim çok şükür)

- Yanınıza personel tahsisi sıkıntı olacaktır çünkü Ankara,İzmir,Antalya,Aydın gibi bol bol kadro fazlası olan yerler dışında (ki buralara 'kapağı atmak'ta zor bazı kurumlarda)size eleman vermezler.Verdikleri elemanın Adalet yüksek okulu mezunu olması gerekir ancak yıllardır kurumlar bu kadrolara personel almazlar.

- Piyasa kuralları çerçevesinde hizmet veren bir kuruluştaysanız (pek kalmadı ama mesela TEDAŞ,eskinin Telekomu gibi) Açtığınız veya açacağınız icra takiplerine dikkat etmelisiniz(özellikle küçük illerde)Bir gün idareciniz (doğrudan müdüre bağlıyızdır unutmayın) sizi çağırır ve odasında bulunan 'siyasi kişilik'in yanında açtığınız takibin durdurulup durdurulmayacağını , hatırlı kişiler olduklarını vb. söyler.Gelsinler taksitlendirme yapalım ,kefil , teminat bulsunlar dersiniz (çünkü 2 yılda bir yapılan teftişte-hukuktan anlamayan mülkiyeli , mühendis kökenli arkadaşlar sizi denetler ve sorar niye takip etmedin diye)

- Yine yukarıda bahsettiğim denetlemeler esnasında sayın müfettişler dilekçenizi nasıl yazdığınızdan , dosyalarınızı nasıl klasörlediğinize kadar herşeyi denetleyip canınızı sıkarlar.(kurumun faaliyetleri nedeni ile ölen bir vatandaşın tazminat davasında ,kusurda tam olduğu halde ve siz ilkelerinize ters düşse de kurumu savunduğunuz halde uyarı yiyebilirsiniz)

-Alacağınız ücret yetmekle beraber pek tatmin edici olmayacak.Girişte 2.500 civarı ücret alırsınız.Birde yılda bir tahsil edilen vekalet ücretlerinin dağıtımda düşen payı ödenir yılda bir (6.000 -8.000 TL civarı)Bu konuda kamu avukatları arkadaşların girişimleri vardı , iç hukuk yollarını tüketmişlerdi ve AİHM'e başvuracaklardı.

- KPSS ile girmek konusunda; yüksek puan alsanız dahi işkur'a kayıtlı aday ve puan listeleri kuruma ve iktidardaki parti kişiliklerine (Milletvekili , il bşk.)gönderilir.Kırmızı mürekkepli kalemle adınızın karşısına X işareti konmazsa giremezsiniz.

- Tayin ve nakil konularında yine bu şahısları ziyaret şarttır çünkü kendilerinden habersiz olur veren müdürleri sevmezler.

- Birde şu var , hazine avukatı olur ve küçük bir il'e giderseniz ve tek avukatsanız iş yükü altında ezilirsiniz(hazine avukatı arkadaşlar bu sıkıntıları iyi bilir ,detaya onlar girse daha iyi olur)

Başka sorunuz varsa, bahsetmeyi unuttuğum, sorabilirsiniz.
Old 17-06-2013, 14:31   #14
Av.Selim Balku

Sayın Koyuncu 3 +, 10 -, görüş belirtmiş, 10 - varken, 3 + için bu mesleği icra etmek ancak idealistlerin işi olsa gerek
Old 17-06-2013, 15:02   #15
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Av.Selim Balku
Sayın Koyuncu 3 +, 10 -, görüş belirtmiş, 10 - varken, 3 + için bu mesleği icra etmek ancak idealistlerin işi olsa gerek
Ben vazgeçtim.
Old 26-07-2013, 15:21   #16
nilgünk

şu durumda kurum avukatlığını seçmek tabi beklenilmez ama tavsiye eden de çok insan var
biz daha mesleğin başında gelecek kaygısı taşıyoruz serbest avukatlık kaygan bir zemin,kurumda da maaşlar az.. azıcık aşım belasız başım mı desem
Old 26-07-2013, 21:44   #17
zedo

Varsayılan Sayın nilgünk

İmkanın varsa avukatlıktan başka bir işle meşgul ol derim dört yıllık tecrübemle ve gördüklerimle neden mi?
Avukatlıkta nasıl çalışırsan çalış emeğinin karşılığını alabileceğini sanmıyorum (rahat iş alabileceğin ekonomik durumu iyi sosyal çevren varsa hariç) çünkü;
1)Avukatlıkta sayı çok arttığından iş vermeye gelen vatandaş şöyle konuşmaya başlıyor: Benim başka bir avukatım var ama bir de size sorayım.......(Yani avukatı avukata kontrol ettirmeye çalışıyorlar vatandaş avukatı bol buldu ya ondan)
2)Sayının çok olduğunu bilen şirketlerin bir kısmı da bir iş vermeye niyetlendiğinde hakları kısıtlama gayretinde bu kısıtlama kapsamını burada suç işlememek için yüzeysel geçiyorum detaya girersem kanuna aykırılıklar oluşabilir.(Halkımızın pazarlık yapma özelliğini bilirsiniz)
3)Böyle bir ortamda kurumların da bir şekilde farklı olabileceğini sanmıyorum(şahsi fikrimdir özür dileyerek) ufak tefek sapmalarla paralel düşüncede olacağı kanaatindeyim.
Son zamanlarda çıkan kanunlarla veraset ilamı alınmasından tutun da, kamulaştırmasız el atma davaları, AAÜT'da yapılan değişikliklerle avukatın gelirleri ya indirime tabi oldu ya da gelir elde etme zorlaştırıldı(Son dönemlerde çıkarılan yasalara bakınız).
İşte burada çok özet olarak sunduğum sebeplerle çok fazla çalışıyorsunuz bu tempo ile ne kadar süre çalışabileceğinizi düşünüyorsunuz kanaatimce.
Sorumlular ve yetkililer de daha fazla gençlerin geleceği ile oynamamak için bu mesleğin meslek olarak kabul edilip edilmemesi konusunda karar verip okulları buna göre düzenlemeleri ve gençleri yönlendirmelerinin zamanı geldi de geçiyor diye düşünüyorum. Anlattıklarım özetin özeti olup detayı yüz yüze veya telefonla anlatabilirim.
Yine özetle diyorum ki bence hakim ve/veya savcılık daha iyidir en azından sayıları sınırlı. Çok karamsar olduğu için özür dilerim bunlar tecrübelerim, gözlemlerim ve şahsi kanaatimdir başka meslektaşlardan da fikir almanızı öneririm. BAŞARILAR VE MUTLULUKLAR DİLERİM
Old 13-09-2013, 11:06   #18
hukukkızı

henüz tazecik bir kurum avukatı olarak ben de birkaç şey söyleyeyim bari

1 senesi staj olmak üzere yoğun bir tempoda çalışan bir büroda 2 sene çalıştım. Mesai yok, öğle arasına 5 dakika bile kalmış olsa adliyeye gitmek zorundasın, akşam çıkışlar bir iki saat sarkabilir vs vs memur bir ailenin kızı olarak bu tempom aileme de ağır geldi haliyle tabi bunun yanı sıra bir takım ipini koparmış müvekkiller yüzünden depresyona girmem de cabası

son kpss atamasıyla atandığım kurum ise oldukça sakin, gelen giden yok, amir-müdür yok, karışan yok, niye şu saatte geldin, bu saatte çıktın diyen yok
önemde dosyalarım bütün gün Yargıtay kararları ve kurum mevzuatı arasında gezinip duruyorum, mutluyum

gerçi çalıştığım büronun hakkını yiyeyem orda da çok mutluydum ama yorgunluğu ileride kuracağım aile yaşantım için sıkıntı doğuracaktı.

bakalım zaman ne gösterecek
Old 13-09-2013, 18:27   #19
aquarius

Varsayılan kamu avukatlığı yaş sınırı

merhaba arkadaşlar.kurum avukatlıklarında yaş sınırı hakkında bilgi verebilir misiniz?ayrıca atamalar nasıl yapılıyor?ve mülakat var mı(yani sizce referans gerekli mi)?
Old 14-09-2013, 10:56   #20
bilimsel hukukçu

2013 kpss puanıyla kurum avukatlığına başvurabilir miyiz?
Old 14-09-2013, 19:35   #21
hukukkızı

Alıntı:
Yazan aquarius
merhaba arkadaşlar.kurum avukatlıklarında yaş sınırı hakkında bilgi verebilir misiniz?ayrıca atamalar nasıl yapılıyor?ve mülakat var mı(yani sizce referans gerekli mi)?

Merhaba sayın aquarius;

şimdilik kurum avukatlığı için mülakata gerek olmuyor, çünkü aldığınız kpss p3 puanına göre yaptığınız tercihler doğrultusunda yerleşiyorsunuz.

yaş sınırı hakkında bir bilgim yok ama bu hususta 657 sayılı kanun geçerlidir diye düşünüyorum, sonuçta devlet memuru oluyorsunuz.

ancak yakın bir zamanda kurumların kendi bünyelerinde ilan vererek avukat alması gündemde, eğer mülakata girmek zorunda kalmaksızın kurum avukatı olmak isterseniz bir an önce sınavlardan puan alıp yerleşmenizi tavsiye ederim.
Old 14-09-2013, 21:18   #22
bilimsel hukukçu

Tamda bu mülakat konusunda bir sorum olacaktı benimde, yani mülakat durumu yine 2012 kpss puanıyla mı olacak yoksa 2013 kpss dende puan alınsa geçerli mi?
Old 15-09-2013, 16:51   #23
aquarius

Sn hukukkızı yanıtınız için teşekkür ederim.Yeni işinizde huzurlu ve mutlu günler.Yaşım otuz üstü.Bayan avukat olarak benim de tercihim kamu.Kamu avukatlığında otuzbeş yaş sınırı olduğunu duymuştum.Gerçi henüz bu sınırı aşmıyorum(kıl payı).Yine de bilgisi olan varsa bizimle paylaşırsa sevinirim.
Old 17-09-2013, 21:22   #24
av.ypamuk

Alıntı:
Yazan Baran Koyuncu
Kurum avukatlığından ayrılmış bir meslekdaşınız olarak artı ve eksilerini şöyle sıralayabilirim;
ARTILAR
- Bazı arkadaşların belirttiği gibi - ortalama standartlarda da olsa - geçim sıkıntınız olmaz.15 inde maaşınız yatar.
- Çok yer değiştirmeniz durumunda her yöreden her kesimden bir sürü güzel dostunuz olur.
- Çalıştığınız kuruma bağlı olarak belirli alanlarda uzmanlaşabilirsiniz(Ör:kültür bakanlığı - telif hakları gibi)

EKSİLER
- Uzun ve yorucu mesai saatleri,hafta sonu tatiliniz ve yıllık izniniz olsa bile bunları işleri bir düzene koymadan ve amirin takdiri(yıllık izinde mesela)olmadan kullanamazsınız.
- Danıştayın vermiş olduğu birçok karara rağmen birçok kurumda , belirsiz sayıda amir mesaiye devam ister , bazen duruşma dışı işlerin adliyede takibi için dışarda olursunuz sonra bir bakarsınız hakkınızda tutanak tutulmuş savunma isteniyor,
- Sadece bir il'e bakan ve ilçelerinde hukuk teşkilatı olmayan kurumlarda ilçe adliyelerine gidiş geliş ızdıraba dönüşebilir.Hele teknik konularda çalışmayan kurumlarda araç bu daha zordur.Araçlar amirlerin altındadır.Ya valilikte acil toplantı olursa diye bazen boş araç bile verilmez.Dışardan kiralarsanız (sormadan mesela aceleniz vardır) ita amiri bunu ödemekte zorluk çıkarır.(Biz daha ucuza bulurduk ,dolmuşla gitseydiniz gibi,ama benim gibi şırnakta görev yapmış olsaydınız ve Beytüşşebap ilçesi 3,5 saatlik yolda olsaydı durum zor olurdu-ben en azından bu konuda sıkıntı çekmedim çok şükür)

- Yanınıza personel tahsisi sıkıntı olacaktır çünkü Ankara,İzmir,Antalya,Aydın gibi bol bol kadro fazlası olan yerler dışında (ki buralara 'kapağı atmak'ta zor bazı kurumlarda)size eleman vermezler.Verdikleri elemanın Adalet yüksek okulu mezunu olması gerekir ancak yıllardır kurumlar bu kadrolara personel almazlar.

- Piyasa kuralları çerçevesinde hizmet veren bir kuruluştaysanız (pek kalmadı ama mesela TEDAŞ,eskinin Telekomu gibi) Açtığınız veya açacağınız icra takiplerine dikkat etmelisiniz(özellikle küçük illerde)Bir gün idareciniz (doğrudan müdüre bağlıyızdır unutmayın) sizi çağırır ve odasında bulunan 'siyasi kişilik'in yanında açtığınız takibin durdurulup durdurulmayacağını , hatırlı kişiler olduklarını vb. söyler.Gelsinler taksitlendirme yapalım ,kefil , teminat bulsunlar dersiniz (çünkü 2 yılda bir yapılan teftişte-hukuktan anlamayan mülkiyeli , mühendis kökenli arkadaşlar sizi denetler ve sorar niye takip etmedin diye)

- Yine yukarıda bahsettiğim denetlemeler esnasında sayın müfettişler dilekçenizi nasıl yazdığınızdan , dosyalarınızı nasıl klasörlediğinize kadar herşeyi denetleyip canınızı sıkarlar.(kurumun faaliyetleri nedeni ile ölen bir vatandaşın tazminat davasında ,kusurda tam olduğu halde ve siz ilkelerinize ters düşse de kurumu savunduğunuz halde uyarı yiyebilirsiniz)

-Alacağınız ücret yetmekle beraber pek tatmin edici olmayacak.Girişte 2.500 civarı ücret alırsınız.Birde yılda bir tahsil edilen vekalet ücretlerinin dağıtımda düşen payı ödenir yılda bir (6.000 -8.000 TL civarı)Bu konuda kamu avukatları arkadaşların girişimleri vardı , iç hukuk yollarını tüketmişlerdi ve AİHM'e başvuracaklardı.

- KPSS ile girmek konusunda; yüksek puan alsanız dahi işkur'a kayıtlı aday ve puan listeleri kuruma ve iktidardaki parti kişiliklerine (Milletvekili , il bşk.)gönderilir.Kırmızı mürekkepli kalemle adınızın karşısına X işareti konmazsa giremezsiniz.

- Tayin ve nakil konularında yine bu şahısları ziyaret şarttır çünkü kendilerinden habersiz olur veren müdürleri sevmezler.

- Birde şu var , hazine avukatı olur ve küçük bir il'e giderseniz ve tek avukatsanız iş yükü altında ezilirsiniz(hazine avukatı arkadaşlar bu sıkıntıları iyi bilir ,detaya onlar girse daha iyi olur)

Başka sorunuz varsa, bahsetmeyi unuttuğum, sorabilirsiniz.

Çalıştığım kurum özelinde bazı eksilere yanıt vereyim;
- Araç konusunda sıkıntı neredeyse yok,
-Yatırımcı,teknik bir kuruluş olağan teftişe tabi değiliz,Hukuk Müşavirlerimiz dışında kimse çıkıp da neden yapmadın, etmedin demiyor,
-İŞleri düzene koymadan tatile gitmemek bana sorarsanız serbest avukatlıkta çok daha gerekli ve zorunlu,
-Mesai saati konusunda 3 yıldır hiçbir problem yaşamadım,telefonum mesai saatleri dışında iş için çalmıyor. 3,5 yıl serbest de çalışmış bir avukat olarak bunun konforunu hiçbir şeye değişmem
Old 21-09-2013, 00:49   #25
av.isa1923

Ben Ankara'da hem ücretli avukat olarak hem de kendi işlerimi alarak çalıştım. Ama serbest avukatlık cidden ayaklar altında. Özellikle Ankara'da bir hukuk bürosunda SSK'lı olarak çalışan avukat maaşları, İstanbul'da stajyer avukat maaşları ile neredeyse aynı. Ben de birçok arkadaşım gibi kurum avukatlığına geçmeyi karar verdim. Uzun süre kurum avukatlığı ile ilgili araştırma yaptım. Bu konuda az çok bilgi sahibiyim.

Alıntı:
Yazan aquarius
Sn hukukkızı yanıtınız için teşekkür ederim.Yeni işinizde huzurlu ve mutlu günler.Yaşım otuz üstü.Bayan avukat olarak benim de tercihim kamu.Kamu avukatlığında otuzbeş yaş sınırı olduğunu duymuştum.Gerçi henüz bu sınırı aşmıyorum(kıl payı).Yine de bilgisi olan varsa bizimle paylaşırsa sevinirim.

Kurum avukatlarında söylediğiniz gibi 35 yaş sınırı vardır. Kurumlar genel olarak sınavın yapıldığı yılın ocak ayının ilk günü itibariyle 35 yaş şartını arıyor.(yani 01.01.1978 ve daha sonra doğmuş olanlar başvurabilir diye şart koymaktadırlar. Ancak ben bazı ilanlarda sınava başvuru tarihi itibariyle 35 yaş şartını arayan kurumlarda gördüm.

Alıntı:
Yazan Murat YURDAKUL
2013 kpss puanıyla kurum avukatlığına başvurabilir miyiz?

Genel olarak kurum avukatlıkları b kadrolu memurluklardır. b kadrolu memurluklar kpssnin çift yıl puanlarına göre avukat almaktadırlar.Bu nedenle 2013 puanınızla kurum avukatlığına kural olarak başvuramazsınız. Ancak bunun yanı sıra istisnaende olsa Gelir İdaresi Başkanlığı gibi p3 puanıyla hem tek hemde çift yılların kpss p3 puanı alan avukat alan kurumlar vardır. Siz bu kurumlara kpss2013 p3 puanınızla başvurabilirsiniz. Yada kpss p21, p79, p103 gibi puanlarınızda yüksek ve yds niz de varsa a kadroda olan uzman yardımcılığına da başvurabilirsiniz. Uzman yardımcılarının maaşları kurum avukatlarının maaşlarından daha yüksek
Old 21-09-2013, 01:02   #26
av.isa1923

Alıntı:
Yazan aquarius

ÖSYM tarafından yılda 2 kez merkezi atama ile kurumlara ihtiyaç duydukları personel için atamalar yapılmakta. Bu atamalarda siz de çift yılların KPSS p3 puanıyla atanabilirsiniz. Bu kurumlarda mülakat yoktur. Genel olarak avukat ruhsatnamesine sahip olmak ve 35 yaşı geçmemek yeterli. Bunun yanı sıra istisnaende olsa bazı kurumlar dil şartı isteyebiliyor.

Bunun dışında bazı kurumlar açıktan alım yaparak avukat alıyor Bu kurumlarda yazılı sınav yok. sadece mülakat yapıyorlar. Örneğin Gümrük ve Ticaret Bakanlığı sadece sözlü sınavla avukat alıyor. Bence sözlü sınavın olduğu her yerde referans da gereklidir. Ama tabiki herhangi bir referansı olmadan avukat olan yok mu, var tabiki de

Bunun dışında gelir idaresi başkanlığı gibi bazı kurumlar hem yazılı sınav hemde sözlü sınav(mülakat)la avukat almaktadır.
Old 21-09-2013, 12:53   #27
aquarius

Sn meslektaşım,verdiğiniz bilgiler için teşekkürler.Bugün ki koşullardan şikayetçiyiz.Malalesef birkaç sene sonra bugünleri de arayacağız.Site içinde kpss puanıyla İşkur'a başvurmaktan bahsedilmiş.Kurum avukatlığı için İşkur'a kayıt yaptırmamız gerekiyor mu?Yoksa bu sadece bazı kurumlar için mi geçerli?
Old 21-09-2013, 14:24   #28
av.isa1923

Alıntı:
Yazan aquarius
Sn meslektaşım,verdiğiniz bilgiler için teşekkürler.Bugün ki koşullardan şikayetçiyiz.Malalesef birkaç sene sonra bugünleri de arayacağız.Site içinde kpss puanıyla İşkur'a başvurmaktan bahsedilmiş.Kurum avukatlığı için İşkur'a kayıt yaptırmamız gerekiyor mu?Yoksa bu sadece bazı kurumlar için mi geçerli?

Sadece çok istisnai hallerde bazı kurumlar işkura kayıt olmanızı, işkur üzerinden sınava başvurmanızı isterler. Ama onlarda genel olarak işçi sıfatıyla çalışırsınız yani memur olarak değil. Benim size tavsiyem memurlar.netteki ilanları incelemeniz. Bu sitede kamu kurumları avukat yada uzman yardımcılığı gibi unvanlarda personel alacaklarsa, verdikleri ilanları görürsünüz. Bu sitedeki ilanları biraz incelerseniz kafanızda herhangi bir soru işaretinin kalacağını sanmıyorum. Saygılarımla
Old 07-10-2013, 12:56   #29
berrin_selçuk

merhabalar bende yolun henüz çok başında bir stajyer avukatım,bir büroyada gidip gelip serbest avukatlığa ısınmaya çalışıyorum ancak şimdiden gözüme 2014kpssyle kurum avukatlığını kestirdim,neticede maaşın belli ve yine yapacağın iş avukatlık,uzun vadeli amacım işe sonrasında serbest avukatlığa dönmek ancak kendi büromu açarak.şu an için kurum avukatlığı cazip geliyor,inşallah mülakat getirmezler ve mp3 puanımı yüksek tutarım
Old 11-10-2013, 16:36   #30
Berktuğ

Kurum avukatlığı ilerisi için kendi çevrenizi oluşturmak konusunda çok faydalı olacaktır. ayrıca belirli konular üzerinde uzmanlaşmanızı da sağlar.Birkaç yıl kurum avukatı olup sonra serbest avukat olabilirsiniz.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi