Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Konumuz : Hukukçular Biz bizi konuşuruz! Konusu "hukukçular" olan ve diğer alanların konusu içine girmeyen sohbetlerimiz için.

Anket Sonucu: Hangi Akıllı Telefon sistemini kullanıyorsunuz?
IOS (Apple/iphone) 135 33,17%
Android 149 36,61%
Symbian 16 3,93%
Windows 4 0,98%
Bada 8 1,97%
Blackberry OS 24 5,90%
Akıllı telefon kullanmıyorum 83 20,39%
Akıllı telefon kullanıyorum ama sistemini bilmiyorum 3 0,74%
Birden Fazla Seçenek İşaretlenebilen Anket. Oy Verenler: 407. Bu ankette oy kullanamazsınız. (Anket no : 342)

Hukukçular hangi "Akıllı Telefonu" kullanıyor?

Konuyu Kilitleyin
Old 13-11-2012, 10:49   #1
Admin

Varsayılan Hukukçular hangi "Akıllı Telefonu" kullanıyor?

Akıllı cep telefonları herkesin cebine girmeye başladı. Hukukçular hangi sistemi tercih ediyor acaba?

Bazı meslektaşlarımızın birden fazla cep telefonu kullandığını bildiğim için anketi de buna uygun açtım: Eğer birden fazla cep telefonunuz varsa birden fazla seçeneği işaretleyebilirsiniz.

Oyunuzla birlikte konuya cevap yazmayı da tercih ederseniz, cevabınızda sadece kullandığınız sistemi değil, neden onu tercih ettiğinizi de belirtirseniz kullanım istatistiklerine ek olarak "gerekçelerimizi" de ortaya çıkmış olur.
Old 13-11-2012, 12:27   #2
Av.Bülent AKÇADAĞ

Sayın Admin,

İki yıldan daha uzun bir zamandır BlackBerry kullanıyorum. Mail kontrolü için ilk zamanlar çok uygundu ancak şimdi diğer cihazlara göre biraz ilkel kalmaya başladı (en azından bende ki modeli)

İnternet erişim paketim olmasına rağmen Blackberry internet servis sağlayıcısı çok yavaş ve can sıkıcı.

Eşim Iphone kullanıyor. Yani daha doğrusu ben kullanmadığım zamanlar o kullanıyor İki cihazı karşılaştırdığımızda arada -teknolojik anlamda- ciddi bir uçurum var.

Birde Apple tablet kullanıyoruz. Son derece memnunuz Zira, internet erişim hızı, masa üstü bilgisayarından beklenen hemen herşeyi onunla da yapabilmek mümkün.
Old 13-11-2012, 13:04   #3
Av.Selim Balku

Sayın Akçadağ gibi hala balackberry kullanmak isterdim ancak benim aldığım telefonlar garanti süresi dolunca nedense bozuluyor

Şuan da ıphone ve galaxy note 10.1 tablet kullanıyorum.

Tablet android sistemli, bu sebeple öğrenmek zaman alıyor ancak çok memnun olmaya başladım. Tüm büroyu tablete yerleştirdim, ofis programlarını kullanabiliyorum, yazabiliyor hatta adliyede ki yazıcıya bağlanıp, çıktısını alabiliyorum. Ses kayıt sistemi çok iyi, tüm görüşmeleri kaydediyor, kendi klosörüne aktarıyorum. Bazen ben söylüyorum o yazıyor, bazen o okuyor, ben dinliyorum.

Sanırım tam olarak kullanmayı öğrendiğimde bu da bazulacak ama yenisi alacağım bir alet...(alet demekle hakaret ettim sanki )

Kolay Gelsin...
Old 13-11-2012, 13:53   #4
Av.Suat Ergin

Ankette, "Kullanmayı becerebileciğime inansam, kesin alırdım" seçeneği olsaydı keşke.
Old 13-11-2012, 15:02   #5
Adli Tip

Blackberry dışında hepsini kullandım. İşletim sistemi kadar cihaz da önemli elbette. Daha önce Samsung Galaxy TAB'da android kullanıyordum, şimdi HTC One kullanıyorum. Samsungtaki androidin daha eski bir sürümüydü ama, şu an kullandığımdan daha rahat kullanıyordum.

Androidlerin IOS'lara göre avantajı dışarıdan müdahalaye, dosya alışverişine daha uygun olmaları. Symbian'ı ise, mailleri sms gibi anında aktarması sebebiyle seviyordum.
İphone kullanmanın avantajı ise, hem uygulama zenginliği, hem aksesuar zenginliği, hem de arabaların müzik sistemlerinden tutun da, koşu bandlarına kadar birçok yerde kullanımı için ön hazırlığın varoluşu.
Old 14-11-2012, 10:16   #6
Av.Mehmet Saim Dikici

Hemen hemen tüm sistemleri kullandım. (Bada hariç, ne olduğunu bilmiyorum.) Bana göre en kullanışlı olanı IOS... (Apple/iphone)
Old 14-11-2012, 12:27   #8
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Yazan Avukat Hakan Eren
Alırsın Ford, pardon iphone, olursun lord...

"Alırsın Ford, pardon iphone, olursun lord..." eksik olmuş bence, "Alırsın Ford, olursun lord; alırsın iphone, olursun megafon..."
Old 14-11-2012, 17:42   #9
Matiz

1100 forever.. şaka tabi ki ama iphone kullanan üstatların dedğine göre android daha iyiymiş bizim ofiste mesela iphone android karşılaştırmasında android açık ara önde gidiyor..
şarj konusunda ise .. 1100 forever : )
Old 14-11-2012, 21:28   #10
Adli Tip

Anket açıldığında, android kullananlar çoğunluktaydı. Şimdi İphone ve android eşitlenmiş.

Buradan, androidin daha başarılı olduğu sonucuna varabiliriz bence.

(Iphone kullananlar daha geç haberdar ve mudahil olabilmişler bu foruma. )
Old 15-11-2012, 06:46   #11
Av.Cengiz Aladağ

Özgürlük gibisi var mı? Iphoneda sadece size sunulanla yetiniyorsunuz, oysa android işletim sistemine sahip telefonlarda seçenekler yüzlerce, binlerce.
Old 17-11-2012, 20:55   #12
bozoli

Samsung hem daha ucuz hem daha çok özelliği olduğu için İphone dan daha iyi bence (performans karşılaştırması yaptığım için Samsung aldım.
Old 19-11-2012, 17:56   #13
av.cemil

Geçmişte Blackbery kullandım şimdi Iphone,Iphone daha teknolojik ama Blackbery'inin mail hızını özlemiyorum desem yalan olur..Bazı arkadaşlar Ipad (Aple tablet)memnun olduklarını belirtmiş,bir ara almayı düşünmüştüm ancak flaşdisk uyumu yok demişlerdi,Uyap ve elektronik imza uygulamasında sıkıntı olabileceğini düşünerek vazgeçmiştim...Ipad den bahsettiğim konuda sıkıntı yaşayan veya sıkıntıyı çözen arkadaşlar var mı acaba?
Old 21-11-2012, 09:11   #14
üye25928

Alıntı:
Yazan av.cemil
Geçmişte Blackbery kullandım şimdi Iphone,Iphone daha teknolojik ama Blackbery'inin mail hızını özlemiyorum desem yalan olur..Bazı arkadaşlar Ipad (Aple tablet)memnun olduklarını belirtmiş,bir ara almayı düşünmüştüm ancak flaşdisk uyumu yok demişlerdi,Uyap ve elektronik imza uygulamasında sıkıntı olabileceğini düşünerek vazgeçmiştim...Ipad den bahsettiğim konuda sıkıntı yaşayan veya sıkıntıyı çözen arkadaşlar var mı acaba?

Ipad kullandım ama açıkçası iş için değildi.

İş için kullanacak olsam, Samsung tablet alırdım. Android işlemcili Flash desteği olan. (Eski Adroidlerde flash desteği yoktur.)
Old 22-11-2012, 17:32   #15
Av. Fatih KARACA

Yıllardır Blackberry kullanıyordum. İnterneti yavaş ve sorunlu. Multimedya programları kısıtlı. Telefona uygulama eklemek son derece zahmetli ve onların da kullanımı sorunlu. Ömrü kısa, yedek parçası kısıtlı. Arada bir RIM firmasının teknik sorunları nedeniyle çalışmaz olur. Açılıp kapanması TRT 1 kanalı gibidir, seramoni ister. "İyi de neden kullandın bunca yıl?" derseniz, kısa mesaj alır gibi e-posta alır ve gönderir. Klavyesi son derece kullanışlıdır, dokunmatik değildir. Bir avukatın ihtiyacı olan Microsoft Office programlarını sorunsuz çalıştırır. Microsoft Outlook ile birebir eşleşir, hem adres defterini hem posta kutusunu yanınızda taşırsınız. Malum, her yerde şifre kullanıyoruz ve bu şifreleri unutuyoruz. İçinde bir şifre kasası bulundurur ve tüm şifrelerinizi buraya koyarsınız. Sadece bu kasanın şifresini bilmeniz yeter, diğerlerini girip öğrenirsiniz.

Bir süredir android işlemcili bir telefon kullanıyorum. Hemen her türlü uygulama mevcut ve eklenebilir. Hatta Microsoft Office programlarını kullanmak için iki ayrı program yükledim, birinde sorun olursa diğerini kullanıyorum. En büyük sıkıntım, Blackberrydeki gibi bir e-posta alış verişinin mümkün olmaması. Hem anlık değil hem de e-postaları saklamak biraz zor. Bir de tabi telefon beni hep uygulamaları kullanmaya itiyor, bu yüzden de pili çabuk bitiyor.
Old 22-11-2012, 17:59   #16
Levent Cirit

Ben de yaklaşık 2 yıldır Android kullanıyorum. Rakibi olan IOS'a göre yüzlerce artısı var. Uygulama bolluğu, alternatif kaynaklardan uygulama yükleyebilmek, blutooth ile rahat dosya paylaşımı (IOS'ta her tür dosyayı paylaşamıyorsunuz), telefonun müdaheleye açık olması bence Android'i öne çıkardı. Zaten IOS yaklaşık olarak 5 yıldır piyasada. Android ise 3 yıl önce çıktı, Türkiye'ye 2 sene önce geldi. Böyle baktığınızda 2 yılın sonunda satış grafiğinin IOS'tan yüksek olması dahi bence Androidin daha iyi olduğuna delalettir.
Old 23-11-2012, 11:43   #17
üye25928

Alıntı:
Yazan Levent Cirit
Ben de yaklaşık 2 yıldır Android kullanıyorum. Rakibi olan IOS'a göre yüzlerce artısı var. Uygulama bolluğu, alternatif kaynaklardan uygulama yükleyebilmek, blutooth ile rahat dosya paylaşımı (IOS'ta her tür dosyayı paylaşamıyorsunuz), telefonun müdaheleye açık olması bence Android'i öne çıkardı. Zaten IOS yaklaşık olarak 5 yıldır piyasada. Android ise 3 yıl önce çıktı, Türkiye'ye 2 sene önce geldi. Böyle baktığınızda 2 yılın sonunda satış grafiğinin IOS'tan yüksek olması dahi bence Androidin daha iyi olduğuna delalettir.

Söylediklerinizin bir kısmına katılıyorum. Ben de adroid kullanıyorum.

Ama Apple'ın uygulamaları kısıtlamasının bir artısı var.
Apple'da virüs riski %0. Adroid'de maalesef risk çok yüksek.

Özellikle kişisel veri saklayanlar, mesela ben, bu noktada çok daha dikkat olmalı diye düşünüyorum.
Old 23-11-2012, 13:29   #18
Levent Cirit

http://forum.shiftdelete.net/guvenli...ne-virusu.html
Bu ilkte göreceğiniz üzere Iphone'a yönelik ilk virüs 2008 yılında yapıldı. Yani bu kısıtlama virüslere karşı maalesef tam koruma sağlamıyor.

http://www.ekofinans.com/virus-binle...rdi-h8389.html

Bu haberde de virüs nedeniyle binlerce kişinin bilgilerinin ele geçtiği ve hatta adres defterlerine spamlar gönderildiği yazıyor.
Old 24-11-2012, 01:43   #19
Av.Nadir GÜLGEÇ

Uzun süre akıllı telefon almaya direndim.Zira, o kadar para verip akıllı telefon alacaktım, ama her gün şarjıyla uğraşacaktım.Sonunda dayanamadım,almak zorunda kaldım.Almış olduğum telefon, Nokia Lumia 920. Tüm özellikleri harika ve şaşırtıcı. İlk şarjdan sonra 2 gün geçti, hala şarjı bitmedi. Bataryası, 2000 mAh. Ayrıca,kablosuz şarj edilebilmesi bir başka harika özelliği. Telefonu tavsiye ediyorum. Her hangi bir sorunla karşılaşırsam, onu da yazacağım.
Old 24-11-2012, 21:25   #20
Av.Selim Balku

Alıntı:
Yazan Raşit Tavus
Söylediklerinizin bir kısmına katılıyorum. Ben de adroid kullanıyorum.

Ama Apple'ın uygulamaları kısıtlamasının bir artısı var.
Apple'da virüs riski %0. Adroid'de maalesef risk çok yüksek.

Özellikle kişisel veri saklayanlar, mesela ben, bu noktada çok daha dikkat olmalı diye düşünüyorum.

Tablette virüsü engellemek için ne yapmalıyız?
Old 26-11-2012, 08:50   #21
üye25928

Alıntı:
Yazan Av.Selim Balku
Tablette virüsü engellemek için ne yapmalıyız?

Hangi tablette, Samsung mu yoksa Apple mı? Bu arada Apple Ipad'lerde usb girişi de yok, söylememiş olmayım. Ayrıca Ipadler Itunes adlı program yoksa, hiçbir veri transferine izin vermez.

Alıntı:
Yazan Levent Cirit
http://forum.shiftdelete.net/guvenli...ne-virusu.html
Bu ilkte göreceğiniz üzere Iphone'a yönelik ilk virüs 2008 yılında yapıldı. Yani bu kısıtlama virüslere karşı maalesef tam koruma sağlamıyor.

http://www.ekofinans.com/virus-binle...rdi-h8389.html

Bu haberde de virüs nedeniyle binlerce kişinin bilgilerinin ele geçtiği ve hatta adres defterlerine spamlar gönderildiği yazıyor.

Bahsettiğiniz olaydan sonra apple uygulamaların onay sistemini değiştirdi.

Mesela o vakitlerde, Ücretli uygulamaların kontrolü Apple tarafından yapılıp, ücretsiz uygulamalara yapılan kontroller biraz daha azdı. Şu an ücretli ücretsiz geçiş aralıkları gibi olgular, jailbreak gibi uygulamaların ciddi anlamda olmayışı sebebiyle virüs meselesi pek yok.

Şunu ifade etmek istiyorum, siz iphone alıp nizami bir şekilde kullanınca virüs bulaşma ihtimali çok zor. Ama paralı uygulamaları ücretsiz kullanmak gibi veya apple'ın destek vermediği uygulamalar için veya Itunes'u devre dışı bırakmak için kullanılan 3. parti uygulamalar tamamen virüslere davetiye çıkarır veya içinde virüs barındırır.

Çünkü apple genelde ekonomik seviyesi üst düzeyde olan kullanıcılara hitap eder. dolayısıyla bunların şahsi bilgileri çok daha önemlidir. şahsi kanaatimce bu noktada Apple üzerine düşeni fazlasıyla yapıyor.
Old 27-11-2012, 12:43   #22
Av.Selim Balku

Alıntı:
Yazan Raşit Tavus
Hangi tablette, Samsung mu yoksa Apple mı? Bu arada Apple Ipad'lerde usb girişi de yok, söylememiş olmayım. Ayrıca Ipadler Itunes adlı program yoksa, hiçbir veri transferine izin vermez.

Sansung note kullanmaya çalışıyorum. Anlıyorum ki bu tablet daha çok uzmanların kullanabileceği birşey zira applle da usb girişi yok ancak ben daha samsungda ki usb girişini bulamadım.

Ne kullandığın önemli değil, ne kadar kullanabildiğin önemli galiba...
Old 28-11-2012, 13:35   #23
üye25928

Alıntı:
Yazan Av.Selim Balku
Sansung note kullanmaya çalışıyorum. Anlıyorum ki bu tablet daha çok uzmanların kullanabileceği birşey zira applle da usb girişi yok ancak ben daha samsungda ki usb girişini bulamadım.

Ne kullandığın önemli değil, ne kadar kullanabildiğin önemli galiba...

Note'u Samsung cep telefonu olarak çıkarmıştı. Aynı ürün hakkında konuşuyorsak şayet üstadım.

Ben bir noktada size katılıyorum. Günümüzde insanların ekonomik seviyesi iyileşince direkt olarak Iphone'un son modelini alarak akıllı telefon sektörüne giriş yapıyorlar. Ama ben kendi adıma, adroid 2.3 ile başladım, sonra adroid 4.00 destekleyen bir telefon kullanmaya başladım. Nihayetinde icra edilen meslek pek fazla teknoloji ile iç içe değil.

Note çok işlevsel bir telefon ama tablet olarak ne kadar iş görüyordur bilemiyorum açıkçası.
Old 28-11-2012, 14:59   #24
aak

Varsayılan USB sorunu

I-pad'le ilgili USB girişi sorununu bende yaşıyorum.Bunun bir çözümü yok mu?Yani kablolarla bağlantı gibi ...Şimdiye kadar sadece bir kez ı-padi kabloyla notebooka bağlayıp ordaki resimleri bilgisayara indirdim.Bilgisayardan ı-pade birşey yüklemek mümkün mü?Bunun için bir program var mı?
Old 28-11-2012, 18:48   #25
Admin

Alıntı:
Yazan aak
I-pad'le ilgili USB girişi sorununu bende yaşıyorum.Bunun bir çözümü yok mu?Yani kablolarla bağlantı gibi ...

Kabloyla bilgisayara bağladığınızı zaten belirtmişsiniz. (ki bilgisayarda bağladığınız yer USB girişidir). Dolayısıyla usb girişi sorunu derken başka neye bağlamak istediğinizi tam olarak anlayamadım.

Alıntı:
Yazan aak
Şimdiye kadar sadece bir kez ı-padi kabloyla notebooka bağlayıp ordaki resimleri bilgisayara indirdim.Bilgisayardan ı-pade birşey yüklemek mümkün mü?Bunun için bir program var mı?
Ipaddeki resimleri bilgisayara indirmek için itunes programını kullanıyorsunuz. Aynı programı kullanarak bilgisayardan ipad'e de veri gönderebilirsiniz (resim, müzik, video, kitap/dergi vs.). Ancak yüklemekten kastınız office/word gibi Windows tabanlı programları yüklemekse, hayır bunu yapamazsınız.
Old 29-11-2012, 09:27   #26
Adli Tip

Alıntı:
Yazan Admin
Akıllı cep telefonları herkesin cebine girmeye başladı. Hukukçular hangi sistemi tercih ediyor acaba?

Bazı meslektaşlarımızın birden fazla cep telefonu kullandığını bildiğim için anketi de buna uygun açtım: Eğer birden fazla cep telefonunuz varsa birden fazla seçeneği işaretleyebilirsiniz.

Oyunuzla birlikte konuya cevap yazmayı da tercih ederseniz, cevabınızda sadece kullandığınız sistemi değil, neden onu tercih ettiğinizi de belirtirseniz kullanım istatistiklerine ek olarak "gerekçelerimizi" de ortaya çıkmış olur.

Sayın Admin;

Bu anketin amacı, bir mobil uygulama sürprizi mi?
Old 29-11-2012, 11:48   #27
Admin

Alıntı:
Yazan Adli Tip
Bu anketin amacı, bir mobil uygulama sürprizi mi?
Değil (maalesef)
Old 29-11-2012, 14:02   #28
aak

Alıntı:
Yazan Admin
Kabloyla bilgisayara bağladığınızı zaten belirtmişsiniz. (ki bilgisayarda bağladığınız yer USB girişidir). Dolayısıyla usb girişi sorunu derken başka neye bağlamak istediğinizi tam olarak anlayamadım.

Ipaddeki resimleri bilgisayara indirmek için itunes programını kullanıyorsunuz. Aynı programı kullanarak bilgisayardan ipad'e de veri gönderebilirsiniz (resim, müzik, video, kitap/dergi vs.). Ancak yüklemekten kastınız office/word gibi Windows tabanlı programları yüklemekse, hayır bunu yapamazsınız.

Sayın Admin;

USB girişi derken USB bellekleri kast etmiştim.Ama zaten office yüklenmiyorsa USB bellek takılabilmesininde bir önemi yok sanırım.Neyse zaten tablet benim neyime,gül gibi masaüstü bilgisayarlar,notebooklar varken.İşte heves ne yaparsınız...
Old 29-11-2012, 15:08   #29
Admin

Alıntı:
Yazan aak
Sayın Admin;

USB girişi derken USB bellekleri kast etmiştim.Ama zaten office yüklenmiyorsa USB bellek takılabilmesininde bir önemi yok sanırım.Neyse zaten tablet benim neyime,gül gibi masaüstü bilgisayarlar,notebooklar varken.İşte heves ne yaparsınız...
USB bellekleri ve SD kartları maalesef IPAD'le kullanamıyorsunuz.

Apple platformunda bu sistemin alternatifi dropbox gibi sanal bulut teknolojileri. Dropbox'un uygulamasını (sanıyorum ücretsizdi?) app marketten indirip kurarsanız, usb belleğe atmak istediğiniz dosyayı dropbox'un sanal bulutuna atıp, daha sonra bu dosyaya ipad veya başka bir cihaz kullanarak istediğiniz yerden erişebilirsiniz.
Old 29-11-2012, 15:30   #30
aak

Varsayılan Teşekkürler

Alıntı:
Yazan Admin
USB bellekleri ve SD kartları maalesef IPAD'le kullanamıyorsunuz.

Apple platformunda bu sistemin alternatifi dropbox gibi sanal bulut teknolojileri. Dropbox'un uygulamasını (sanıyorum ücretsizdi?) app marketten indirip kurarsanız, usb belleğe atmak istediğiniz dosyayı dropbox'un sanal bulutuna atıp, daha sonra bu dosyaya ipad veya başka bir cihaz kullanarak istediğiniz yerden erişebilirsiniz.

Teşekkürler Sayın Admin.
Deneyeceğim.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi