Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Konumuz : Hukukçular Biz bizi konuşuruz! Konusu "hukukçular" olan ve diğer alanların konusu içine girmeyen sohbetlerimiz için.

Ofis Açmak İçin Yanıp Tutuşmak

Yanıt
Old 21-05-2012, 14:30   #31
Av.Selim Balku

Alıntı:
Yazan Av.Ali ÇİTİL
Deneyimli bir meslektaşım somut olarak vergi ve diğer giderler ile ilgili ortalama masraf çıkarabilir mi?

Sigortalı çalışıyorum ofis açmak için neler yapmam gerekir.Ne gibi bürokratik işlemler var.Bir meslektaşım biraz bahsedebilir mi?

Daha az masrafla nasıl ofis açabilirim?Tavsiyelerinizi bekliyorum

Bürokratik işlemler çok fazla yok, bizim hergün yaptığımız işler gibi...

Vergi kaydı yaptrıyor, baroya ofisinizin adresini veriyorsunuz.

Ortalama aylık;

sekreter gideri :1000 TL

katip gideri :1200 TL

kira gideri :1000 TL

program gideri : 200 TL

Elektrik - su : 150 TL

Tel. Faks. Net : 250 TL

Diğer giderler : 1200 TL (yol, yemek, kitap, pul, harçlık vs...)

TOPLAM : 5.000,00 TL

Ofis açma gideri : 15.000,00 TL

Rakamları bence düşük değerde gösterdim.

Belirtilen rakamların daha azı ile de idare edebilirsiniz. Katip ve sekretere gerek yok ya da program almayayım internetle idare ederim, tasarruflu olurum, şeklinde düşünüyorsanız aylık 1000 TL de sizi yürütür fakat tavsiye etmiyorum...
Old 22-05-2012, 11:34   #32
Av.Bülent Özkan

Alıntı:
Yazan Av. Peitho Minerva
Ben size bu konuda katılıyorum. Fakat artık hukuk büroları farklı oluşumlarda yabancı dil bilenler USA ve Eng barolarına kayıtlı olanlar vs.

Umarım bizerde güçlerimizi birleştirebileceğimiz doğru üstatlarla ve meslektaşlarımızla karşılaşırız. Zira ortaklık zor zanaat....

O büyük bürolardaki Ceza, ticaret, iş vesaire departmanları altında çalışan kişiler de avukat.

Yeri geldi mi 1 milyonluk makbuz kesen (bu abartı değil, var böyle bir yer) bir büröda ilgili departman altında işi yapanlar en fazla 4-5 kişilik kemik avukat kadrosudur. Eninde sonunda bu arkadaşlar kendi yollarını çizecekler. Büyük bürolar da bu noktada sıkıntı yaşayacak. Devamlılık sağlayamayacak. Çünkü paylaşma mantıkları sakat. O yüzden sonumuz muayeneler ile aynı olmayacak.

Büyük bürolar iyi avukat ihtiyacı duyar, iyi avukatlar da bir gün kendileri için çalışmak ister. Buna güveniyorum.

Pekala bu gün başlayanlar ileride işleri büyütürse aynı sorun ile karşılaşır mı? Benim gibi çalışan değer veren ender büyük bürolardan birinde uzun süre çalışmışsanız buna da bir çözümünüz olur. Çalışma arkadaşınız beklentinizi karşılıyorsa partnership yaparsınız (kardan pay verirsiniz) Bu bana fazlası ile teklif edilmiş olmasına rağmen kendi yoluma gitmeyi daha 2 gün önce seçtim.

Eskiye göre çok gerilerden başlayacağım. Belki sıkıntısı da olacak. Ama denemedim demeyeceğim.

Güvenebilebilecek, yola çıkıldığında sırt sırta verilebilecek birini bulur bulmaz büro açma taraftarıyım. Büyük bürolarda iyi kazanılsa da, işe ilk başlandığında sıkıntı çekilse de işin doğrusu budur.

Ancak gerekli yeterliliğe sahip olmak için kurumsal yapıya sahip bürolarda bir süre çalışmak faydalıdır. Bu konuda sayın Mehmet Saim Dikici'ye katılıyorum. Eğer gerekli yeterliliğe sahip olduğunuzu düşünüyorsanız kararınızı vermeniz daha kolay olacaktır.

Selamlar.
Old 22-05-2012, 11:50   #33
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Yazan Av.Bülent Özkan
... kendi yoluma gitmeyi daha 2 gün önce seçtim.

Eskiye göre çok gerilerden başlayacağım. Belki sıkıntısı da olacak. Ama denemedim demeyeceğim.

Kutlarım ve başarılar dilerim.
Old 22-05-2012, 11:50   #34
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Av.Bülent Özkan
Ancak gerekli yeterliliğe sahip olmak için kurumsal yapıya sahip bürolarda bir süre çalışmak faydalıdır.

.

Sayın Özkan,

"Kurumsal yapıya sahip büro" kavramını açar mısınız?
Old 22-05-2012, 12:49   #35
Av.Bülent Özkan

Alıntı:
Yazan Av.Suat Ergin
Sayın Özkan,

"Kurumsal yapıya sahip büro" kavramını açar mısınız?

Kurumsal ile kastım; toplu istişare ile dosya tartışılan bir sistemdir. Sizin yaptığınız işi denetleyen deneyimli bir meslekdaşımızın bulunmasıdır.

Denetime önem veriyorum. Hem öğretici hem de hataları engelleyici oluyor
Old 22-05-2012, 12:57   #36
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Av.Bülent Özkan
Kurumsal ile kastım; toplu istişare ile dosya tartışılan bir sistemdir. Sizin yaptığınız işi denetleyen deneyimli bir meslekdaşımızın bulunmasıdır.

Denetime önem veriyorum. Hem öğretici hem de hataları engelleyici oluyor

THS'de "kurumsal" kelimesi farklı kullanılıyor da onun için sordum. Genellikle "plaza ofisleri" için kullanılıyor.
Old 22-05-2012, 13:11   #37
Av.Bülent Özkan

Alıntı:
Yazan Av.Suat Ergin
THS'de "kurumsal" kelimesi farklı kullanılıyor da onun için sordum. Genellikle "plaza ofisleri" için kullanılıyor.

O anlamda kullanıldığını bilmiyordum. Ancak neden bu anlamda kullanıldığını anlıyorum.

İleride bir gün nasip olur da plazaya taşınırsam aklımda bulundururum.

Ama tamamen kendi icadım olan bir sistem geliştirdim. Bu sistemi de beraberimde oralara taşırsam mükemmel olacak.

Üretim/işletmede kapitalist, paylaşımda sosyalist bir modelim var

Faydasını göreceğiz bakalım
Old 22-05-2012, 15:10   #38
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Yazan Av.Bülent Özkan
O anlamda kullanıldığını bilmiyordum. Ancak neden bu anlamda kullanıldığını anlıyorum.

İleride bir gün nasip olur da plazaya taşınırsam aklımda bulundururum.

Ama tamamen kendi icadım olan bir sistem geliştirdim. Bu sistemi de beraberimde oralara taşırsam mükemmel olacak.

Üretim/işletmede kapitalist, paylaşımda sosyalist bir modelim var

Faydasını göreceğiz bakalım
,

Sizin bildiğiniz doğru.

Kurumsal kimliği olan işyeri bildiğiniz gibi, belirli bir organizasyonu olan, genç avukatların emeğini sömürüp adli tatil gelince "yahu çalışmayacak niye para vereyim" diyerek işten çıkarmayan, özlük haklarına saygılı olan, keyfi istediği için ya da tatmin edemediği kompleksi nedeniyle genç avukatı işinden çıkarmayan, çalışan avukatlara avukat olduğu için saygı gösteren "işyerleri" olup, avukat bürolarından ziyade bankalar ve büyük şirketlerdir.
Old 22-05-2012, 15:23   #39
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Yazan Av. Hulusi Metin
1.Kaynağı olmayan vizyon, halüsinasyondur.

BU arada tekrar teşekkür ediyorum. Büyüksünüz üstad!
Old 22-05-2012, 16:54   #40
Av.Selim Balku

Kurumsal yapıya sahip avukatlık bürosu ile kurumsal yapıya sahip olmayan avukatlık bürosu arasında ne gibi bir fark vardır?

Böyle bir ayrımın İzmir de olduğunu duymadım.

Avukatlık bürosu, avukatlık bürosudur...
Old 22-05-2012, 17:15   #41
Av.Duygu Işık Behrem

Alıntı:
Yazan Av.Selim Balku
Böyle bir ayrımın İzmir de olduğunu duymadım.

Teessüf ederim! Aşk olsun arkadaşım! Duymadıysan o senin ayıbın.
Biliyorsun benim çalıştığım ofis sürekli kurumsallıktan dem vurur.
Kurumsal olunca ne oluyorsa artık!
Esbabı mucibesini ben çözebilmiş değilim...

Açıkçası bizim mesleğimizde "kurumsal avukatlık" gibi bir ayrım oldukça absürd geliyor. Kurumsal sıfatının bizim mesleğimizde doğru bir niteleme olmadığı görüşündeyim.
Old 22-05-2012, 17:24   #42
Av.Bülent Özkan

Ben lafın gelişi kurumsal demiştim.

Böyle uzayıp gideceğini nerden bileyim
Old 22-05-2012, 17:31   #43
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Av.Duygu Işık
.
Biliyorsun benim çalıştığım ofis sürekli kurumsallıktan dem vurur.
Kurumsal olunca ne oluyorsa artık!
Esbabı mucibesini ben çözebilmiş değilim...

.

Hah işte, belki sen aydınlatırsın beni. Misal ofisiniz plaza da mı? Kaç kişi çalışıyor? Kendilerine "kurumsal" dediklerine göre, bir "ayrıcalıkları" olduğuna inanmış olmalılar(Adli tatilde işten avukat çıkarmama dışında...Ya da siz çıkarıyor musunuz?)
Old 22-05-2012, 17:31   #44
Av.Selim Balku

Alıntı:
Yazan Av.Bülent Özkan
Ben lafın gelişi kurumsal demiştim.

Böyle uzayıp gideceğini nerden bileyim

Sayın Ergin başlattı...

Günahım, Sayın Dikici'nin noktasını görmemek...

ama uzatan Duygu IŞIK oldu...
Old 22-05-2012, 17:37   #45
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Av.Selim Balku
Sayın Ergin başlattı...
:

Ben niye başlatayım. Sayın Özkan yazmış, ben de öğrenmek istedim. Bakalım başka öğretenler de olacak mı?
Old 22-05-2012, 18:21   #46
Av.Mehmet Saim Dikici

Maalesef yazılarımız dünyamızı ortaya koyuyor. Yazacak çok şey var ama ben kimseyi kırmamak için konuya nokta koyuyor ve herkesi kendi dünyası ile başbaşa bırakıyorum.
Old 23-05-2012, 08:23   #47
suskun_juliette

Kurumsal Avukatlık Ofisi denince esasında aklıma yaşadıklarım geldi. Kurumsallık adı altında dizlere kadar tunikler giydirilişimiz, avukat katiplerinin bizi denetleyişi ve yazmayı düşündüğüm an elimi klavyeden çektiren o yeis.Bazı mecburiyetler içine girdikten sonra, insan hayatına kendisi yön veremiyor,bazı şeyleri sineye çekmek zorunda kalıyor.Direnebilen takdire şayan. Meslektaşımı kutluyorum, her şey gönlünüzce olsun.
Old 23-05-2012, 11:09   #48
Av.Duygu Işık Behrem

Alıntı:
Yazan Av.Suat Ergin
Hah işte, belki sen aydınlatırsın beni. Misal ofisiniz plaza da mı? Kaç kişi çalışıyor? Kendilerine "kurumsal" dediklerine göre, bir "ayrıcalıkları" olduğuna inanmış olmalılar(Adli tatilde işten avukat çıkarmama dışında...Ya da siz çıkarıyor musunuz?)

* Ofis plazada değil, büyük bir binanın tek katı olarak ikamet ediyoruz.
* İşveren tek, ortaklık yok. Bölüm başkanları var.
* Yaklaşık 45 çalışan idik fakat son dönem sayımız 20'lere düştü. Büro içerisinde, muhasebe bölümü, icra bölümü, dava(hukuk) bölümü, ceza bölümü, sekreterya (iki sekreter) bulunuyor. Her bölüme bağlı alt çalışanlar da var. İcrada katipler, davada ayrı katip vs. Adliyedeki avukat gerektirmeyen her işi katibimiz yapar ve böylece bizim büroda daha çok vakit geçirebilmemiz sağlanır.
* Uzmanlaşma şeklinde çalışıyoruz diyebilirim. Her avukatın belli üst alanları var. Örneğin ben iş hukuku ile ilgilenmem bunun için ayrı avukat mevcut. Örneğin büroda benden başka kimse de fikri mülkiyet hukuku ile ilgilenmez. Benim özel alanım budur. Bunun yanında, icra davaları, ticaret, borçlar, eşya hukuku gibi alanlar herkesin genel alanlarıdır.
* Giriş çıkışlar tıpkı fabrikalardaki gibi kapı kartı ile yapılıyor! Bundan hoşnut değiliz çünkü fabrika işçisi gibi üretime dayalı bir sistemimiz olamayacağını, işimizin kafa gerektirdiğini bunca yıldır anlatamadık...
* Büronun içerisindeki her nokta kamera ile izleniyor. Odalarımızda da kamera var, sebep olarak güvenlik gösteriliyor... (BBG evi modundayız, her şeyi alenen kameralara söyler hale geldik! Hatta "kameralara oynama" lafı büromuzdaki sağlam geyiklerimizden biridir! ) Bundan da hoşnut değiliz ancak artık saldım çayıra mevlam kayıra modundayız!
* Ayrıcalıklı olduklarına inandıkları kesin... Ancak ayrıcalığın sadece gösteriş ve söz ile olmaması gerektiği hepimizin takdirinde... Çalışana, müvekkile gösterilen saygı, verilen değer yapılan işin de kalitesini artırır diye düşünüyorum ancak işverenim öyle düşünüyor mu bilemem...
* Hiçbir zaman özel olarak adli tatilde avukat çıkışı verelim gibi bir düşünceleri olmadı.
* Maalesef özellikle katip-avukat ilişkilerinde saygı unsurunu olmadığını kesin... Büroda birbirine saygı duyan ve öyle davranan insan sayısı bir elin parmağını geçmez.
* Avukatlara ciddi sorumluluk yüklenir, dosyaların tüm sorumluluğu dosyanın sorumlu avukatı ile bölüm başkanındadır, bu anlamda takdir ediyorum. Demek ki çalışan avukatlara bu anlamda güveniyor.
* Benim büromda eski çalışan eski kiracı konumunda oluyor. Zamlar yıldan yıla azalıyor. Bir süre sonra "benim burada verdiğim 5 yıllık emeğin karşılığı ne?" diye kendinizi sorgulamaya başlıyorsunuz.
* Biri gelir biri gider görüşü hakim.
* Eleştiriye açık bir işverene sahibim, yanlış olduğunu düşündüğümüz şeyleri açıklıkla söyleyebiliriz. Ancak çok genel olarak sonuç vermez.
Old 23-05-2012, 11:12   #49
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan suskun_juliette
Kurumsal Avukatlık Ofisi denince esasında aklıma yaşadıklarım geldi. Kurumsallık adı altında dizlere kadar tunikler giydirilişimiz, avukat katiplerinin bizi denetleyişi ve yazmayı düşündüğüm an elimi klavyeden çektiren o yeis.Bazı mecburiyetler içine girdikten sonra, insan hayatına kendisi yön veremiyor,bazı şeyleri sineye çekmek zorunda kalıyor.Direnebilen takdire şayan. Meslektaşımı kutluyorum, her şey gönlünüzce olsun.

Benim duyduklarım da buna benzer şeyler. Su içmeye veya tuvalete gitmenin bile izne tabi olduğu "kurumsal bürolar" duydum.
Old 23-05-2012, 11:22   #50
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Av.Duygu Işık
*

* Giriş çıkışlar tıpkı fabrikalardaki gibi kapı kartı ile yapılıyor! Bundan hoşnut değiliz çünkü fabrika işçisi gibi üretime dayalı bir sistem olmaması gerektiğini bunca yıldır anlatamadık...

* Büronun içerisindeki her nokta kamera ile izleniyor. Odalarımızda da kamera var, sebep olarak güvenlik gösteriliyor... (BBG evi modundayız, her şeyi alenen kameralara söyler hale geldik! Hatta "kameralara oynama" lafı büromuzdaki sağlam geyiklerimizden biridir! ) Bundan da hoşnut değiliz ancak artık saldım çayıra mevlam kayıra modundayız!

* Ayrıcalıklı olduklarına inandıkları kesin... Ancak ayrıcalığın sadece gösteriş ve söz ile olmaması gerektiği hepimizin takdirinde... Çalışana, müvekkile gösterilen saygı, verilen değer yapılan işin de kalitesini artırır diye düşünüyorum ancak işverenim öyle düşünüyor mu bilemem...
* Hiçbir zaman özel olarak adli tatilde avukat çıkışı verelim gibi bir düşünceleri olmadı fakat özellikle katip-avukat ilişkilerinde saygı unsurunu olmadığını kesin...

* Benim büromda eski çalışan eski kiracı konumunda oluyor. Zamlar yıldan yıla azalıyor. Bir süre sonra "benim burada verdiğim 5 yıllık emeğin karşılığı ne?" diye kendinizi sorgulamaya başlıyorsunuz.
* Biri gelir biri gider görüşü hakim.
.

Nedense bunlar da benim duyduklarımla örtüşüyor. Fabrika benzetmeniz bence masumane olmuş. Bu tür yerler askeri kışlaya benziyor.
Alıntı:
özellikle katip-avukat ilişkilerinde saygı unsurunu olmadığını kesin...
Askerde de üniversite mezunu asteğmen rütbe olarak daha üstte olmasına rağmen, astsubaylar onları takmazlar.

Duyduklarımı ekleyeyim. Bazılarını başka alanlarda yazdığımı anımsıyorum.Kadın meslektaşlarımızın kesinlikle döpyes giymesini isteyen kışlalar varmış. İşe döpyessiz gelse bile işyerindeki gardropta mutlaka döpyes bulunurmuş. Erkek meslektaşlarımız müvekkillere dinç görünsün diye göz altlarına "kapatıcı"(umarım tabiri doğru kullandım) sürerlermiş.

Yine bu tür kışla, aman pardon kurumsal yerlerde, çalışan avukatlara misafir gelmesi yasakmış.
Old 23-05-2012, 11:34   #51
Av.Duygu Işık Behrem

Alıntı:
Yazan Av.Suat Ergin
Duyduklarımı ekleyeyim. Bazılarını başka alanlarda yazdığımı anımsıyorum.Kadın meslektaşlarımızın kesinlikle döpyes giymesini isteyen kışlalar varmış. İşe döpyessiz gelse bile işyerindeki gardropta mutlaka döpyes bulunurmuş. Erkek meslektaşlarımız müvekkillere dinç görünsün diye gzö altlarına "kapatıcı"(umarum tabiri doğru kullandım) sürerlermiş.

Yine bu tür kışla, aman pardon kurumsal yerlerde, çalışan avukatlara misafir gelmesi yasakmış.

Halime şükredeyim ben o zaman...
Vah vah vah! Ne hallere geldik...
Old 23-05-2012, 16:37   #52
Av.Bülent Özkan

Siz hiç bağlı çalıştığı ofisten emekli olan avukat gördünüz mü?
Old 23-05-2012, 16:46   #53
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Av.Bülent Özkan

Ben emekli avukat görmedim ki?
Old 23-05-2012, 17:55   #54
Av.Duygu Işık Behrem

Alıntı:
Yazan Av. Bülent ÖZKAN

Bu Cuma göreceğim.
Old 24-05-2012, 07:50   #55
suskun_juliette

Avukatlık, bence bu tip kurumsallaşmaya müsait bir meslek değil.Avukatın kılık kıyafetini denetlemek, giriş çıkış saatlerini hesaplamak,sürekli kameraların altında çalışmak hiç hoş değil. Avukat ünvanını almış bir insan zaten az çok nasıl giyineceğini bilir, onu kalıplara sokmak bence mesleki anlamda şevkini kırar.Zira bende öyle olmuştu, neyse ki toparladım.

Bir de bundan daha vahimi var ki, o da kurumsallaşmayı yanlış anlayıp sürüleşme,ticarethaneleşme vb kılıklarda iş yapan yerlerdir.
Ben öyle bir yerden çıktım. Emeklilikten sonra o anılarımı kitap haline getireceğim

İmza:Cehennemden kaçan çılgın Türk
Old 24-05-2012, 09:06   #56
Av. İlknur Sezgin Temel

Alıntı:
Yazan Av.Suat Ergin
Ben emekli avukat görmedim ki?

Yakalanacağımıza kesin gözüyle baktığım bazı hastalıkları SGK'ya meslek hastalığı olarak kabul ettirmemiz lazım.
Örn: Kalp - damar hastalıkları
Strese bağlı ne varsa.

Yargıtay işyerinde geçirilen kalp krizi iş kazasıdır diyor, kalp krizi geçiren kaç meslektaşımız iş kazası sebebiyle SGK'dan ödeme almıştır? (yoktur kanımca)
Old 25-05-2012, 13:13   #57
Av. Buket YAVUZ GÜNGÖR

Varsayılan en kötü ihtimalle denemiş olursun

Alıntı:
Yazan Av. Feyzi Özmen
Söze nasıl başlayacağımı bilemiyorum. Benim bu müthiş paylaşım alanında ki ilk mesajım. Şu anda bir meslektaşımın yanında bağlı olarak çalışmaktayım. Çalıştığım insanlar gayet iyi ve sevecen insanlar. Abi-Abla kardeş gibiyiz desem yeridir. Lakin ben yine de ofis açmak için yanıp tutuşuyorum. Gerekirse sabahtan akşama çalışırım diyorum. Çevremde ki arkadaşlar ise çok masraf olduğunu, batıracağını , erken düşündüğümü söylüyorlar. Daha 6 aylık avukatım bu arada. Müvekkil çevresi olarak 1 kişi yok. Ailemden uzakta yaşıyorum ve ofis açmak ile bir süre geçinmek için sadece 10.000-12.000 TL gibi bir sermaye var ailemden gelen. Sanki bu 1 yıl içerisinde açamazsam bir daha böyle bir şeye cesaret edemeyeceğim gibi geliyor. Bana kalırsa böyle riskler erken yaşta, evlenmeden alınmalı diyorum. Sonuçta zorluğu ben tek başıma çekerim ama eşime çektiremem. Bu sebeple burada ki meslektaş arkadaşlarıma, abilerime, ablalarıma fikir danışmak istiyorum. Bir kusurum olduysa affola. Saygılar.

Değerli meslektaşım, öncelikle içinde böyle bir istek olduğu, olabildiği için bile şanslısın demek istiyorum Malum bir çok arkadaşımız daha staj aşamasındayken meslekten buz gibi soğuyor. Avukatlık ruhsatını alalı henüz 1,5 yıl kadar olmuş bir avukat olarak, kendime ait bir büro açma isteğimi dile getirdiğimde destekleyici ifadelerden ziyade maalesef şevk kırıcı cümleler duydum hep. Ama bunlar benim fikrimi etkiledi mi? Tabii ki hayır..
Zira herşeyden önce avukatlık mesleğinin tek başına yapılması gerektiğini düşünenlerden biriyim. Bence bağımlı çalışmak mesleğimizin özüne aykırı... Cevap ekleyen meslektaşlarımızın çoğunun da bahsettiği gibi kamu kurumu avukatları hariç olmak üzere, sigortalı çalıştığı bir yerden emekli olan görülmüş mü?
Ben aslında size kendi deneyimimden bahsetmek istiyorum, 15 ay kadar sigortalı olarak çalıştım ve yaklaşık 2 ay kadar kadar öncesinde sizinle aynı duyguları yaşıyordum. Bir an önce bir büro bulsam, artık kendi başıma olsam vs vs. Sonra düşündüm, çoğumuzun yaptığı gibi. En kötü ne olabilir diye.. DENEMİŞ OLURSUN... Bizler diğer mesleklerde olduğu gibi ortaya bir sermaye koymuyoruz, yalnızca başlangıçta büro mobilyaları, kiraladığın yerin bakım ve tadilatı, muhasebe ve vergi kaydının açılması ile ilgili işlemler için masraf yapıyoruz, yani maddi anlamda kaybedeceğimiz çok fazla bir şey yok. Bunlarıda paylaşmak istiyorum ki aklında neyin ne kadar tutacağı ile ilgili bir fikir oluşsun.
Ben ilk olarak işe büro kiralarının ne kadar olduğunu araştırmakla başladım. (Bu arada bürom Kütahya Merkezde) zor oldu tabii, yaklaşık bir ay kadar aradım. Kira fiyatları şehirlere göre değişmekle beraber benim kiram 320,00TL. İki tane küçük odası var, lavabosu var ve küçük de olsa mutfak olarak kullanılabilecek bir bölümü var. başlangıç olarak gayet yeterli. Daha sonra kendime bir muhasebeci bulup, görüştüm. Muhasebecim ilk işlemler için adresli nüfus kayıt örneği, diploma fotokopisi ve noterden imza sirküleri istedi. (İmza sirküleri için 30,00TL gibi bir rakam ödedim.) Daha sonra defter onaylama işlemi için muhasebecime 140,00TL daha ödedim. Bu aşamadan sonra vergi açılışım yaklaşık bir hafta içinde yapılmış oldu. yaklaşık 25 gün önce.Birde serbest meslek makbuzu bastırmak ve kaşeler var bunlar içinde 50,00TL civarında bir masrafım oldu. Bu saydıklarım olmazsa olmazlar ancak diğerleri sana kalmış kendine ayırdığın bütçeyi en iyi şekilde değerlendirmeye çalışırsan sorun yok. Yani 5.000,00TL ye de mobilya var, 1.000,00TL ye de. Şimdilik tek başımayım henüz bir çalışanım da yok, yani bu konuda da masrafım yok. Kısacası korkulacak hiç bir şey YOK. Önemli olan amacın doğrultusunda kararını verip, yola çıkmak. Gerisi bir şekilde kendiliğinden oluyor, ALLAH yardım ediyor Ayrıca yapacağın masraf ve ilk başlarda çekeceğin sıkıntı durumu, büronu bugün açsan da olacak 5 yıl sonra açsanda. Ben bu başlıkta yazan arkadaşların çoğunun bahsettiği gibi biraz daha beklersem cesaret edemeyeceğimden korktum en çok. Çünkü insan az da olsa eline her ay düzenli olarak para geçmesi durumuna alışıyor. Daha sonra hayat devam ettikçe sorumluluklarınız artıyor, her geçen gün düşünecek bir şeyler daha ekleniyor. Herşeyden önce bu sebeple erken davranmak bence en mantıklısı.. Çünkü insanın içinde ilk başlarda varolan şevk de zamanla azalmaya başlıyor.
İşin maddi boyutuna gelince henüz yalnızca 1 müvekkilim var Ama ben her sabah kendi büromu büyük bir mutlulukla açıyorum. İnanın bu bile her şeye değer...Para kazanmak konusunda ise hiçbir kaygım yok. Çünkü öncelikle herkesin kendine göre bir rızkı olduğuna inanıyorum. Eğer benim bir rızkım varsa o elbet gelir beni bulur. Önemli olan aldığımız işleri hakkını vererek yapmaya çalışmak. Bizlerin reklamı yaptığımız işler, sen işine ne kadar özen gösterir ve kenetlenirsen işin de sana sarılır diye düşünüyorum. Bir de ben kendimi para sıkıntısı çekme ihtimaline -ki bu yüksek ihtimal- hazırladım. En az bir yıl büro kiramı ve sigorta primimi yatırmayı başarabilirsem kendimi başarılı sayacağım. Daha iyisi olursa da ekstra sevinmiş olurum
Uzun lafın kısası her şey istemekle oluyor. Ben ruhsatımı aldığım günden beri, bir gün kendi büromun kapısını açabilmeyi hayal ettim ve bu konuda bir adım attım. Pişman mıyım? Şu an değilim, olacağımı da zannetmiyorum. En azından çok istediğim bir şeyi yaptım derim,denedim derim, aklımda kalmaz.
Değerli meslektaşım; kendine güveniyorsan, mesleğini seviyor ve saygı duyuyorsan inandığın yolda yürü derim ve sana tüm kalbimle kolaylıklar ve başarılar dilerim..
Umarım biraz olsun fikir verebilmişimdir
Old 25-05-2012, 15:10   #58
duyguisler

Merhaba

Bende ofisimi, stajını bitirip hemen açanlardanım.Elbette en başta herkes gibi endişeler yaşadım.Biri gelir sorar hiç bir şey bilemezsem, masrafımı karşılayamazsam ailemden istemek zorunda kalırsam diye.Ama istedikten sonra her şeyin üstesinden geliniyor.Söylendiği gibi adli yardım ve cmk ödeneği yardımcı oluyor(Her ne kadar makbuzları kesmemize rağmen 3.5 aydır paramızı alamamış da olsak-en azından umudumuz var .Aileden küçük destek yine de arada sırada alınmasına rağmen büro giderlerimi karşılayabiliyorum.Önemli olan cesaret diyorum.Yaşadığımız zorluklarda işin güzelliği,tek başına ayakta durabilmenin zevki.Bu arada biz aynı iş hanında 3 arkadaş tek tek büro açtık.Ve birbirimize verdiğimiz manevi destek yadsınamaz kadar önemli.Yeni ofis açacak meslektaşlarıma bol şans diliyorum
Old 28-05-2012, 00:10   #59
hayali

sn çitil, çağlayan adliyesine metrobüsle 15.dakika uzaktakta merter/zeytinburnu mevkiinde demirciler sitesinde metrobüse 50 metre uzaklıktaki galaksi iş hanlarında 150tl den başlayan bürolar var.büro mobilyasını 500 tl halledbilirsiniz.b.sayar ve faks vs için 1000 tl yeterliolur.vergi dairesine başvuru yapmanın bir maliyeti yok.birde kendi beyanemenizi kendiniz verebilirseniz bu bağlamdaki sorunlarınızı bitirebilirsiniz.Yukarıdaki tüm görüşlerin haklı olduğu bir çok yön var,ancak asıl sorunun takip edebilecek fonksiyonel en az 5/6 müvekkil sayısına ulaşmanız halinde ortadan kalkabileceğini düşünüyorum.kolay gelsin
Old 28-05-2012, 10:04   #60
Av. Meryemce

Varsayılan Mecburiyetler başarı getirir

Merhaba ,
Uzun zamandır siteye sadece okuyucu olarak katılıyordum. Fakat yazınızı görünce cevap vermeden duramadım. Kendi hikayemi sizinle paylaşmak istedim. Hukuk fakültesinden mezun oldum. O sırada eşimle flört ediyorduk. (Aynı fakülte mezunuyuz)Nişanlandık. Nişanlım askerken ben staj yaptım. Yedek subay oldu. Biliyorsunuz subaylar biraz maaş alırlar . Evlendik. Anadolunun küçük ve şirin bir ilindeydik. Niyetimiz beraber çalışacağımız bir avukatlık bürosu açmaktı. Fakat elde avuçta bişey yok. Üstelik biz Ankara İstanbul gibi şehirlere gidip yardımcı avukatlık yapalım biraz paramız olsun 5 yıl sonra da büromuzu açarız hem tecrübe hem para lazım dedik.
Zaman geçtikçe ben rahatsız olmaya başladım. Staj yeni bitmiş , bilgilerimi unutuyorum diye . Eşim hala yedek subay .Derken bana yukarıda bazı arkadaşların dediği gibi dürttüler.Daha doğrusu ben kendi kendimi dürttüm.
Önce şehirde byan avukat var mı diye gidip konuşmak için gezdim. Fakat tek bir bayan avukat var. Gidip konuştum .Yardımcı avukat var mı diye . Yokmuş. Büro açmaya karar verdim. Eşim önce hayır çevre yok. tanıdık yok yapılamaz dedi.
Hiç tanımadığımız ve hiç tanınmadığımız bir şehirde büro açtık.
Şimdi bu şehirde 12 yıldır avukatlık yapıyoruz. Tek geçim kaynağımız avukatlık. Bunu okuyunca çok kolay oldu sanmayın. Maddi zorluklar yanında manevi ve mesleki olarak da çok zorluk çektik.

1-Mesleki konularda danıştığım avukatlardan bazıları bile isteye yanlış bilgi vererek bazı ortamlarda mahcup olmama neden oldular ,ben de herkese güvenmemeyi öğrendim !Kendin araştır.
2-Müvekkillerimi ve çalışanlarımı çaldılar . Evet çaldılar . Bakmayın herkes meslek etiğinden bahsediyor. !!!!!
3-Büro açtığımda bu şehirdeki tek bayandım hoş muhabbetlerle karşılaştım . Uzun süre avukat bey dediler
4-Keşke tecrübe edineceğim bir büroda bir yol gösterici ile çalışmış olsaydım. İnanaın çok önemli .
5- Büro açtığımda yan ofiste de avukat arkadaşlarım vardı. Onlar bu şehrin yerlisi oldukları için kapıları ve telefonları çok çalardı. Bense yanlız ve telefonun bazen birkaç gün hiç çalmadığı bir büroda idim. İnanın bazen moral olsun diye cep telefonundan büro telefonumu çaldırırdım
Nasreddin Hoca gibi göle maya çalıyorsun diyorlardı. Maya tuttu. Yoğurt oldu. Zaten hep ya tutarsa demez miyiz .
Şimdi bürom da işim de çok yoğun. Memnunum .
Benim önerim. BİR YILLIK ASGARİ GİDERİNİZİ CEBİNİZE KOYUN. BULABİLİYORSANIZ SAĞLAM BİR ORTAK BULUN .MÜTEVAZİ BİR BÜRO AÇIN. 2-3 YIL ÇALIŞTIĞINIZ BÜRODA KALIN . TÜM BUNLARI ONDAN SONRA YAPIN.
BEN KENDİMİ TESELLİ EDECEK SÖZÜ BULMUŞTUM.
İYİ DENİZCİLER DURGUN SULARDA YETİŞMEZLER !
ÇOK ÇOK BAŞARILI OLMANIZI CANI GÖNÜLDEN İSTERİM.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi