Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Konumuz : Hukukçular Biz bizi konuşuruz! Konusu "hukukçular" olan ve diğer alanların konusu içine girmeyen sohbetlerimiz için.

Ofis Açmak İçin Yanıp Tutuşmak

Yanıt
Old 08-04-2012, 11:04   #1
Av. Feyzi Özmen

Varsayılan Ofis Açmak İçin Yanıp Tutuşmak

Söze nasıl başlayacağımı bilemiyorum. Benim bu müthiş paylaşım alanında ki ilk mesajım. Şu anda bir meslektaşımın yanında bağlı olarak çalışmaktayım. Çalıştığım insanlar gayet iyi ve sevecen insanlar. Abi-Abla kardeş gibiyiz desem yeridir. Lakin ben yine de ofis açmak için yanıp tutuşuyorum. Gerekirse sabahtan akşama çalışırım diyorum. Çevremde ki arkadaşlar ise çok masraf olduğunu, batıracağını , erken düşündüğümü söylüyorlar. Daha 6 aylık avukatım bu arada. Müvekkil çevresi olarak 1 kişi yok. Ailemden uzakta yaşıyorum ve ofis açmak ile bir süre geçinmek için sadece 10.000-12.000 TL gibi bir sermaye var ailemden gelen. Sanki bu 1 yıl içerisinde açamazsam bir daha böyle bir şeye cesaret edemeyeceğim gibi geliyor. Bana kalırsa böyle riskler erken yaşta, evlenmeden alınmalı diyorum. Sonuçta zorluğu ben tek başıma çekerim ama eşime çektiremem. Bu sebeple burada ki meslektaş arkadaşlarıma, abilerime, ablalarıma fikir danışmak istiyorum. Bir kusurum olduysa affola. Saygılar.
Old 08-04-2012, 17:26   #2
Uye33759

Aç değerli meslektaşım. Ben stajerken ofisimi açtım ve daha 1,5 yıllık avukatım. Hiç bir zaman da pişmanlığını duymadım. Cmk müdafiliğiyle başlarsın, adli yardım da yaparsın en azından ofis kiranı karşılamış olursun. Başlangıçta her meslektaş gibi zorlanacağın aşikar ama zamanlan düzene gireceğinede inanıyorum. Önemli olan aldığın işleri layıkıyla yapman. Devamı gelecektir.

Avukatın patronu olmaz ve bu mesleğin ruhunda özgürlük vardır. Şu anda çalıştığın bürodaki meslektaşları tenzih ederek söylüyorum bunları.

Avukatın sermayesi bilgisidir. Bilgine güveniyorsan tecrübe zamanlan olacaktır.

Saygılar
Old 08-04-2012, 18:41   #3
Av. Feyzi Özmen

Alıntı:
Yazan kal
Aç değerli meslektaşım. Ben stajerken ofisimi açtım ve daha 1,5 yıllık avukatım. Hiç bir zaman da pişmanlığını duymadım. Cmk müdafiliğiyle başlarsın, adli yardım da yaparsın en azından ofis kiranı karşılamış olursun. Başlangıçta her meslektaş gibi zorlanacağın aşikar ama zamanlan düzene gireceğinede inanıyorum. Önemli olan aldığın işleri layıkıyla yapman. Devamı gelecektir.

Avukatın patronu olmaz ve bu mesleğin ruhunda özgürlük vardır. Şu anda çalıştığın bürodaki meslektaşları tenzih ederek söylüyorum bunları.

Avukatın sermayesi bilgisidir. Bilgine güveniyorsan tecrübe zamanlan olacaktır.

Saygılar

Çok teşekkür ederim cevabınız için. CMK müdafiliği bana aylık tahmini ne kadar getirir. İşin aslı önemli olan zorlanmak değil önemli olan zaman içerisinde maddi olanaksızlıklardan ofis kapatmak zorunda kalmak. Bu benim için yıkım olur. Yani 10.000-12.000 sermaye ile de ofis acma masrafları da içinde olacağından 4 ay en fazla 5 ay yeteceğini düşünüyorum. 5 ay için belli bir standarta ulaşamazsam (yani en azından ofis döndürme yarı aç da olsa karnımı doyurmak anlamında) ne yazık ki ofis kapatmak durumunda kalabilirim. Ne kadar umutsuz bir tablo.
Old 08-04-2012, 19:32   #4
Uye33759

Latince bir deyiş
"Fortes fortuna juvat ou Audaces fortuna adiuvat"
Şans ancak cesurlara yardım eder.

Sizin için maddi anlamda önemli bir kayıp olmayacaksa denemeniz de fayda var.
Büro açmak sadece ofis kirasıyla bitmiyor haliyele sigorta, faturalar, vergi, ve hesaplayamadığınız başkaca giderler de mevcut.

Bir otakla başlamak sanırım daha avantajlı. Gider ortaklığıyla masraflarınızı yarıya indirebilirsiniz.
Old 09-04-2012, 08:41   #5
Av. Engin EKİCİ

Sayın Av. Feyzi Özmen;

Başarmak için malumunuz bir yerden "başlamak" kısacası "denemek" gerekir. Açacağınız olası büronun işlerinin iyi gitmeyeceği yönündeki olumsuz telkinleri, sadece karşılaşabileceğiniz muhtemel ve olağan engeller olarak değerlendirip sarf edilen sözlerin amacınıza ulaşma noktasında kendinize engel olmasına izin vermeyin.

Ben, 5 yıl kadar çeşitli bürolarda çalıştıktan sonra, mesleğin doğası gereği serbest meslek olma özelliğini taşıyan avukatlıkta tek başıma büromu açtım. Sizin gibi ailemin bulunduğum şehirde olmaması, çeşitli ekonomik ve sosyal nedenlerle vs.. stajımı tamamladıktan sonra büro açma imkanım olmamıştı.

Tek başınıza ya da ortaklık kurarak büro açtıktan sonra üstesinden gelebileceğine dair en ufak bir kanaat/inanç/öngörü taşıyorsanız, -üstelik ailenizden maddi katkıyla başlama imkanı da varken- hiç beklemeyin derim. En kötü ihtimalle ilk denemenizde başaramamış olursunuz. Şahsen, yazdıklarınızdan yola çıkarak enerjinizden başarılı olacağınızı hissettiğimi acizane ifade etmeliyim.

Saygılarımla..
Old 09-04-2012, 08:49   #6
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Yazan Av. Feyzi Özmen
Söze nasıl başlayacağımı bilemiyorum. Benim bu müthiş paylaşım alanında ki ilk mesajım. Şu anda bir meslektaşımın yanında bağlı olarak çalışmaktayım. Çalıştığım insanlar gayet iyi ve sevecen insanlar. Abi-Abla kardeş gibiyiz desem yeridir. Lakin ben yine de ofis açmak için yanıp tutuşuyorum. Gerekirse sabahtan akşama çalışırım diyorum. Çevremde ki arkadaşlar ise çok masraf olduğunu, batıracağını , erken düşündüğümü söylüyorlar. Daha 6 aylık avukatım bu arada. Müvekkil çevresi olarak 1 kişi yok. Ailemden uzakta yaşıyorum ve ofis açmak ile bir süre geçinmek için sadece 10.000-12.000 TL gibi bir sermaye var ailemden gelen. Sanki bu 1 yıl içerisinde açamazsam bir daha böyle bir şeye cesaret edemeyeceğim gibi geliyor. Bana kalırsa böyle riskler erken yaşta, evlenmeden alınmalı diyorum. Sonuçta zorluğu ben tek başıma çekerim ama eşime çektiremem. Bu sebeple burada ki meslektaş arkadaşlarıma, abilerime, ablalarıma fikir danışmak istiyorum. Bir kusurum olduysa affola. Saygılar.

Büro açarken fazla masrafa girmez (veya en az masrafla açarsanız) ve en kötü ihtimali düşünüp hareket ederseniz hiçbir kaybınız olmaz. Ama 10.000 TL - 12.000 TL 'nin en az yarısını da bir kenarda tutmanız şart. Diğer yandan moral çok önemli, moralinizi bozmadan direnmeniz gerekir.

Ayrıca etrafınızdakilerin iş kolay, buluruz, göndeririz vs. gibi laflarına da asla güvenmeyin. Açtıktan sonra hepsi ortadan kayboluyor.
Başarılar… umarım herşey gönlünüzce olur.
Old 09-04-2012, 10:02   #7
Av.Kaan

Alıntı:
Sanki bu 1 yıl içerisinde açamazsam bir daha böyle bir şeye cesaret edemeyeceğim gibi geliyor.

Ben 4 yıl bir başka avukatın yanında çalıştıktan sonra kendi ofisimi açtım. Hatta işten çıkartılınca zorunluluktan açtım.

Alıntı:

Müvekkil çevresi olarak 1 kişi yok.

Ofis açmak illa da kiralık bir ofis bulmak değildir. O işin son kısmıdır. Ofis açma işlemlerine öncelikle çevre yapmakla ve tecrübe kazanmakla başlayın. Hukuku, değişik dava türlerini tanıyın. Acele etmeyin derim.
Old 09-04-2012, 16:13   #8
üye7160

bende Sayın Kaan'a katılıyorum,hem acemiliğiniz hemde hırsınız size hata yaptırmasın.Elbette bir an önce kendi işinizin patronu olmayı diliyorsunuz,ancak çok ince hesap yapmanız gerek..Örneğin elinizde ki paranın bir kısmını mutlaka ayırmak zorundasınız.ofis kirası,bilgisayar,mecburen alacağınız icra ve mevzuat programları,telefon ve internet hattı,ofis mobilyası derken ancak ofisinizi açabilirsiniz.Biraz gerçekçi konuşarak umutlarınızı yıkmaya çalıştığımı düşünmeyin lütfen,amacım size yardımcı olmak,biraz gerçekçi bakmakta fayda var,cmk,adli yardım derken günü kurtarabilirsiniz,ancak aylık zorunlu giderlerinizi karşılamaya yetmeyebilir,sonra bazen en basit bir konuda bile yılların deneyimli avukatları zorlanıp yardım alırken,işin başında bir avukat olarak altından kalkmakta zorlanacağız bir iş gelirse ne yaparsınız,bu gibi ince detayları düşünerek de hareket etmenizde fayda var,umutlu ve cesur olmanız gerçekten harika,ancak birazda gerçekçi olun derim,biraz daha beklemenizi,tecrübe kazanmanızı, tavsiye ederim...Başarılar diliyorum size..umarım hayalinize kısa sürede kavuşursunuz..
Old 09-04-2012, 19:48   #9
Uye33759

Yorumların bir kısmına katılmakla beraber
"Bir musibet bin nasihattan daha iyidir" diyorum.

Tecrübe herkesin kendi hatalarına verdiği isimdir.
Hata yapmaktan korkmamak lazım
Old 09-04-2012, 19:59   #10
Av. Feyzi Özmen

İlk önce cevap veren bütün meslaktaşlarıma ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Ayrılan paranın bir kısmını beni 2-3 ay idare edecek şekilde ayırmayı ve bir arkadaşım ile beraber açmayı düşünüyordum işin doğrusu. Bir de yanlış olsa bile bir düşüncem var. Ben belli bir ofiste bağlı calıştığım müddetce cevre edinemeyeceğim gibi geliyor. Sonucta bitirilen işlerin etiketi siz değil ofisin sahibi oluyor. İkinci olarak ise erken kalkan yol alır ibaresine inanmamdan kaynaklanıyor. Şu ana kadar 3 ofiste calıştım. Hepsinin de durumları çok iyiydi. Hatta coğu işi reddeden bir ofiste bile bulundum iş yoğunluğundan. Ve ne hikmetse hepsi staj biter bitmez ofis açan meslektaşlarımdı. Gerçi hepsi kendi yaptıklarının tam tersi olarak erkenden ofis açma diyorlardı. Bu iki sebep ile birlikte mesleğimizin özünde yatan serbestlik ve sadece müvekkile sorumluluk duygusuna inanmamdan ötürü ofis acmak istiyorum. Ayrıca ileride bu heyecanı, meslek hırsını ve sevgisini bulamamaktan korkuyorum. Bundan 2-3 sene sonra belli bir ekonomik düzeyi edinmenin verdiği rahatlık ile birlikte, o hazır kurulu düzeni bozmaktan korkacağımı düşünüyorum. Evet siz de söyleyebilirsiniz ne çok şey düşünüyorum değil mi?
Old 10-04-2012, 06:53   #11
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Yazan Av. Feyzi Özmen
... ne çok şey düşünüyorum değil mi?

İşte burası en tehlikeli nokta. Düşünmeden yapılan hiçbir iş sağlıklı olmayacağı gibi, çok düşünmek de hareketsiz kalmanıza yani hukuki benzetme ile "askıda hükümsüz" olmanıza neden olur…
Old 10-04-2012, 08:50   #12
Av.Evran KIRMIZI

Sayın Av.Feyzi Özmen,
Kurumlarda kadrolu olanlar dışında "avukat yanında çalışarak avukatlıktan" emekli olan gördünüz mü? Ben hiç görmedim. Eğer bir kurumda avukatlık yapmayacaksanız eninde sonunda ofis açacaksınız.
Avukat yanında çalışırken para biriktirilmez, ancak kendinizi idare edersiniz. Bu şekilde çalışırken müvekkil portföyü oluşturamazsınız. Sizi çalışan gibi gördükleri için ileride büro açsanız bile o bürodan size gelmezler. Yanılıp da gelen olursa da siz reddetmelisiniz. Çünkü önceden çalıştığınız bürodan müvekkil almak etik değildir.
Sonuç olarak; avukat yanında ücretli çalışmak size sadece meslek tecrübesi kazandırır. Artısı budur. Eksisi ise; başlangıçta yaşayacağınız sıkıntıları mutlaka yaşayacaksınız. Ama bugün ama 10 yıl sonra. 10 yıl sonra yeni büro açmanın sıkıntılarına bugünkü kadar dayanıklı olamayabilirsiniz. Karar sizin...

Kıyıdan ayrılmaya cesaret edemeyenler, okyanusları keşfedemezler...
Old 10-04-2012, 10:19   #13
mabitades

Ben de bu konuda büyük bir ikilem içindeyim sayın meslektaşım, üstelik de dışarıdan bakınca bir çok hemcinsimin çalışmak isteyeceği koşullarda ve para sıkıntısı da çekmeden bir şirkette çalışıyorum. Tabiri caizse "keyfim yerinde" ancak çok çok önemli bir nokta var, o da şu an yaptığım işin mesleğimin renklerini görmemi ve manevi anlamda tatmin olmamı engellediği gerçeği. Bense bunun benim için çok önemli olduğunu düşünüyorum.

Tabii kafama takılan başkaca sorular da var, bir müvekkil çevrem yok, bu işe tecrübe anlamında ömrümü vermedim dolayısıyla hata yapmak beni en çok korkutan şey, ancak bir yandan da kendi ayakları üstünde durmak, çabalamak ve bu çabadan alacağıma inandığım tatmin söz konusu.

Yürümeyi öğrenmeye benzetiyorum durumumu, çünkü annemin eli görevini gören işyerimi bırakmak beni korkutuyor, sonrasında bir şekilde yürüyeceğimiz ise kesin. Tek farkı yürümeye başladıktan sonra geri dönüş yapıp emeklemek imkansız

Size yürekten güzellikler diliyorum. Umarım ben de bir adım atmaya karar verir ve bu işi hakkıyla yerine getirebilirim.
Old 17-04-2012, 11:46   #14
avukat48

2012 yılına kendi ofisimi açarak başladım ve üç ayı geride bıraktım. Destek olacağını söyleyen insanlardan, hiç kimse yok yanımda... Ofis masrafları haricinde eşimin okul masrafları var ve eşim çalışmıyor. Bütün yük omuzlarımda. Tüm bunlara rağmen açtım ve iyi ki açmışım, geçen üç ay bana çok şey kazandırdı, tecrübe, bilgi, müvekkil, para ve en önemlisi de sabır. İhtiyacım olsa da para baktığım en son şey. Yaşımızın kıymetini bilelim ne yaparsak zamanın da yapalım diye düşünüyorum. Hayatta kolay olan ne var ki, zorluğunu çekersek sefasını öyle süreriz.
Size başarılar diliyorum.
Old 17-04-2012, 11:52   #15
Av. Feyza Altun

Alıntı:
Yazan Av. Feyzi Özmen

Değerli Meslektaşım

MEsajınızı okuyunca coşkudan kitlendim. NEreden başlasam bilemiyorum. Ben stajımı bitirip ruhsatıımı aldığım hafta ofis açtım.
Şimdi tam 1.5 sene oldu. Ofisim de benim kıdemim de. LÜtfen birgün uğrayın. GElin ve ne kadar iyi de olabilceğinizi mesleğinizi sevdikçe, müvekkillerinize dürüst oldukça ve çalıştıkça BATIRIRSIN diyenlerin söyledikleri hiçbir şeyin kayda değer olmadığını görün.
Old 17-04-2012, 12:13   #16
Av. Feyza Altun

Alıntı:
Yazan Av.Mehmet Saim Dikici
İşte burası en tehlikeli nokta. Düşünmeden yapılan hiçbir iş sağlıklı olmayacağı gibi, çok düşünmek de hareketsiz kalmanıza yani hukuki benzetme ile "askıda hükümsüz" olmanıza neden olur…

Üstadım mesajınızı okuyunca aklıma bir hikaye geldi. Bu hikaya Peter CAVE (Yanılmıyorsam net hatırlayamadım) isimli yazarın "İnsan Yemenin Nesi YAnlış-33 Felsefi Muamma" adlı kitabından:

Bir ülkenin çok güzel bir prensesi varmış. Bu prensesi biri çok zeki ama çirkin diğeri çok yakışıklı ama az zeki iki prensi talipmiş. Kral zeki olanı kraliçe yakışıklı olanı damat istiyor. Prensesin gönlü de yakışıklı da tabii.

Damadı seçmek için bir yarışma düzenleniyor; görev; ejderha öldürmek (ejderha da minicik birşeymiş ama kimse bilmiyor sadece adı ejderha )

Yakışıklıya ejderhayı öldürmek, zekiye ise öldürmeye niyetlenmenin yeteceğini söylemişler kazanmak için.

Zeki olan prens tamam demiş, ben ejderhayı öldürmeye niyetlenirsem yeter öldürmeme gerek kalmaz; ama öldürmezsem gerçekten samimize niyet etmiş olmam e o zaman gidip öldüreyim; e ama gidip öldürmeme gerek yok ki niyet yeter. E ama şimdi bu da niyet sayılmaz ki diyeeeee düşünürken yakışıklı prens gidip ejderhayı ödlrümüş bile

O yüzden düşün düşün zordur işin bazen diyorum. Harekete geçmek lazım.
Old 17-04-2012, 12:16   #17
müdafi

Değerli meslektaşım!
Şu nasıl olur bu nasıl olur diye düşünme, kendi ofisini aç. mesele salt para kazanmak değildir. Hukuka uygun olmadığını düşündüğün dolayısıyla senin almak istemediğin ve fakat çalıştığın ofis aldı diye takip etmek zorunda kaldığın bir davayı ''Ben bu davayı kabul edemem, bu haksızlığada alet olamam'' demenin hazzı milyarlarla ölçülemez; veyahut tam tersi yeri geldiğinde (Bir günün adaleti kırk yılın ibadetinden evladır düşüncesiyle) Adalet için bedelsiz olarak dahi takip etmek istediğin bir davayı takip edememenin vicdani sorumluluğundan kurtulmayada milyarlar yetmez

Bir başkası yanında çalışıpta çok para kazanıp envai çeşit yemekler yemektense, kendi bürona girip, kendi yerinde, sana ait olan bir yerde bir bardak çayla bir simit yemenin hazzıda milyarlarla ölçülemez.

Mevlam Görelim neyler, neylerse güzel eyler deyip başla bence.

Olmazsada yukarıda yazan diğer meslektaşımın buyurduğu gibi sadece ''ilk denemende'' başaramamış olursun.

Hadi sana birde şiir armağan edeyim.

Tohum saç, bitmezse toprak utansın!
Hedefe varmayan mızrak utansın!

Hey gidi küheylan, koşmana bak sen!
Çatlarsan, doğuran kısrak utansın! (N.F.K)
Old 17-04-2012, 13:38   #18
Av.Selim Balku

Alıntı:
Yazan Av. Feyzi Özmen

Tüm meslektaşlarıma katılıyorum. Ofisinizi açtıktan sonra pişman olmanızı gerektirecek birşey yok. Başarmamanız için hiç bir neden yok.

Ancak,

avukatlık piyasası artık ayrılma ve çözülmeden ziyade bütünleşmeye doğru gittiğini belirtmek isterim.

Enerjinizi, birikiminizi mevcut büroya katkıda bulunarak da ilerleyebileceğinizi unutmayın.

Yeni büro açmaktan ziyade siz ve arkadaşınız ve hatta başkalarını da dahil ederek, tecrübeli abi ve ablanızla, yeni bir oluşum neden olmasın...?

Kolay Gelsin...
Old 17-04-2012, 16:40   #19
Avukat Hakan Eren

Her avukatın nihai hedefi kendi ofisini açmaktır.

Tek kaygım, doğru işi bir de doğru zamanda yapmak lazım.

Ofis ve serbest avukatlığın sorumluluğunu taşıyabilmek için asgari bir deneyim gerekir; çok kabaca söylersek ben bu süreyi 3-4-5 yıl olarak telafuz ederim.

Ama, THS üyesi bir meslektaş için süreyi 6 aya bile indiririm

Selam ve saygılarımla...
Old 18-04-2012, 21:41   #20
Av.Evran KIRMIZI

Yukarıda cesaret veren sözleri yazmış olmakla birlikte, Av.Selim Balku'ya katılıyorum. Mesleğin geleceğinde ben de çeşitli hukuk dalları için departmanların olduğu büyük birleşimleri görüyorum. Klasik avukatlık büroları Ceza bölümü, aile hukuku,iş hukuku, icra bölümü vs. gibi bölümlerin olduğu büyük ofislerle rekabet edemeyecek. Tıpkı özel hastanelerin doktor muayenehanelerini bitirdiği gibi.
Old 20-04-2012, 16:57   #21
Av. Feyza Altun

Alıntı:
Yazan Av.Evran KIRMIZI
Yukarıda cesaret veren sözleri yazmış olmakla birlikte, Av.Selim Balku'ya katılıyorum. Mesleğin geleceğinde ben de çeşitli hukuk dalları için departmanların olduğu büyük birleşimleri görüyorum. Klasik avukatlık büroları Ceza bölümü, aile hukuku,iş hukuku, icra bölümü vs. gibi bölümlerin olduğu büyük ofislerle rekabet edemeyecek. Tıpkı özel hastanelerin doktor muayenehanelerini bitirdiği gibi.

Ben size bu konuda katılıyorum. Fakat artık hukuk büroları farklı oluşumlarda yabancı dil bilenler USA ve Eng barolarına kayıtlı olanlar vs.

Umarım bizerde güçlerimizi birleştirebileceğimiz doğru üstatlarla ve meslektaşlarımızla karşılaşırız. Zira ortaklık zor zanaat....
Old 20-04-2012, 17:24   #22
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Yazan Av. Peitho Minerva
Üstadım mesajınızı okuyunca aklıma bir hikaye geldi. Bu hikaya Peter CAVE (Yanılmıyorsam net hatırlayamadım) isimli yazarın "İnsan Yemenin Nesi YAnlış-33 Felsefi Muamma" adlı kitabından:

Bir ülkenin çok güzel bir prensesi varmış. Bu prensesi biri çok zeki ama çirkin diğeri çok yakışıklı ama az zeki iki prensi talipmiş. Kral zeki olanı kraliçe yakışıklı olanı damat istiyor. Prensesin gönlü de yakışıklı da tabii.

Damadı seçmek için bir yarışma düzenleniyor; görev; ejderha öldürmek (ejderha da minicik birşeymiş ama kimse bilmiyor sadece adı ejderha )

Yakışıklıya ejderhayı öldürmek, zekiye ise öldürmeye niyetlenmenin yeteceğini söylemişler kazanmak için.

Zeki olan prens tamam demiş, ben ejderhayı öldürmeye niyetlenirsem yeter öldürmeme gerek kalmaz; ama öldürmezsem gerçekten samimize niyet etmiş olmam e o zaman gidip öldüreyim; e ama gidip öldürmeme gerek yok ki niyet yeter. E ama şimdi bu da niyet sayılmaz ki diyeeeee düşünürken yakışıklı prens gidip ejderhayı ödlrümüş bile

O yüzden düşün düşün zordur işin bazen diyorum. Harekete geçmek lazım.

Yukarıda sanıyorum konuyu açan sevgili meslektaşımızın bir mesajı vardı, orada yaklaşık şöyle bir şey denmişti: "Çalıştığım kişiler hep ruhsatı alır almaz büro açıp, başarılı olmuşlar. Ama nedense hepsi bana büroyu hemen açma diyor."

Bu mesajı okuyunca bu konudaki benim fikrimle bu söylenenlerin birebir örtüştüğünü gördüm. Ben de ruhsat aldıktan kısa bir süre sonra hakimlik stajı maceramı bırakıp, büro açmıştım...

Şimdi bana soran genç arkadaşlarıma, meslektaşlarıma önce kurumsal kimliği olan bir yerde çalışın diyorum. İnanın bunu söylerken tüm içtenliğimle benim yaşadığım sıkıntıları yaşamalarını istemediğim için söylüyorum. Ben çok sıkıntılar çektim...İlk bir yılım çok zor geçti.

Ama sonraki dönemlerde zorluk çektim dersem yalan olur. Emeğimin karşılığını hep aldım. Mesleğimi herşeye rağmen (avukatlık mesleğinin bu ülkede hala çok zor bir meslek olduğunu kastediyorum!)çok seviyorum.
Old 21-04-2012, 22:38   #23
Canavar Avukat

Alıntı:
Yazan Av.Evran KIRMIZI
Sayın Av.Feyzi Özmen,

Kıyıdan ayrılmaya cesaret edemeyenler, okyanusları keşfedemezler...

Hocam super laf !
Old 16-05-2012, 13:01   #24
rudy baylor

Sn. Avukat Evran Kırmızı'ya katılıyorum, öyle veya böyle büro açarken birtakım sıkıntılarınız olacak, ya şimdi ya da daha sonra. Şimdiki aklım olsa ben de evlenmeden büromu açar, denize kendimi atar, yüzmeye çalışırdım. Şimdi riske atılmakta tereddüt ediyorum çünki. Mesajınızı okurken heyecanınızı da okumamak imkansız. Siz bu azimle bu denizde kulaç atmayı çabuk öğrenir, çok başarılı olursunuz diye düşünüyorum. Benim kanımca büro açmayı en fazla bir yıl erteleyin, hatta o kadar bile bırakmayın derim. Size bol şans dilliyorum, kolay gelsin.
Old 17-05-2012, 14:00   #25
Av.Duygu Işık Behrem

Öncelikle Sayın Özmen, Seçtiğiniz yol hangisi olursa olsun size bol şans ve başarılar diliyorum. Ben de kendimden bazı örnekler vererek bağlı çalışan birinin durumunu anlatayım. Siz de karşılaştırma yaparak daha doğru karar verme fırsatı bulursunuz.

*8 yıldır bilfiil avukatlık yapıyorum ve mesleğime tüm hezeyanlara rağmen hala aşığım.

*Şu anda bağlı çalışan avukatlardanım ve çalıştığım ofis İzmir'in en büyük 3'ü arasına girecek, ihtisaslaşma olan, icra, dava, ceza gibi bölüm ayrımlarının olduğu bir büro ve burada da 5. yılımı doldurdum. Ben dava bölümünde özellikle de Fikri Mülkiyet ve Ticaret Hukuku alanında çalışıyorum, yaptığım iş, danışmanlık, sözleşme hazırlamak, davaların ilk aşamasından son aşamasına kadar her anlamda takibini içeriyor. (müvekkille ilk görüşmeden son görüşmeye kadar ben yaparım, hatta vekalet ücreti ödemelerini aksattığında yahut masraf göndermediğinde de ben isterim, bu yönden kendi ofisim olsa da böyle olurdu, fark yok.) Buradan önce de 2 yıl yoğun olarak icra yaptığım bir büroda çalıştım.

*Müvekkillerle iletişimim son derece rahattır çünkü özellikle müvekkil görüşmesi anlamında küçük bir ofiste edinebileceğim tecrübeyi sanıyorum burada en az ikiye üçe katlamışımdır. 5 yılda elimden geçen dava sayısı 700'ün üzerindedir. Bu anlamda hızlı çalışmaya da fazlaca alışkınım. Çalışmayı çok seviyorum, yoğunluk beni korkutmaz aksine daha fazla motive eder.

Şimdiiiii tüm bunları alalım... Böyle bir insanın ofisini açmasını beklersiniz değil mi? Ama ben açamıyorum... Neden? Çünkü;

**Aynen dediğiniz gibi her ay gelen belli bir para olmasına (maaş sistemi) alıştım. Aşırı hırsları olan, zengin olacağım hayalleri kuran bir insan hiçbir zaman olmadım...

**Yıllar geçtikçe hevesim kırılıyor, ortaklık yapabileceğim birisi ile rastlaşmadım ya da rastlaştıklarımın kendi ofisini açabilme durumu olmadı...

** Yıllar geçtikçe hayat standartları arttı ve ben bu standartları büro açtığımda yakalayamazsam diye çekinmeye başladım...

Özellikle son bir kaç aydır kendi ofisimin hayali ile yanıp tutuşuyorum ben de!
Çok istiyorum artık. Fakat ilk zamanki cesaretimiz kırılmış vaziyette. İşin içine girdikçe, müvekkilleri daha iyi tanıdıkça işin kötü taraflarını da daha fazla görüyor ve kendinizi geri çekmeye başlıyorsunuz.

Bu nedenle şimdiki aklım olsa 2. yılım bittiğinde kendi ofisimi açardım.
Muhtemelen bir kaç yıl sonra da bugünkü aklım olsa bugün kendi ofisimi açacağımı söylüyor olacağım. Birilerinin beni dürtmesi ve harekete geçirmesi lazım.

Size tavsiyem, mutlaka tecrübe edinin. Kendi ofisinizi açıp da müvekkillerinizi tecrübe edinmek adına kullanacağınız bir deneme tahtası olarak görmeyin. Tecrübesizliğiniz nedeni ile insanların hak kaybına sebep olursanız bunun vicdan azabını yaşarsınız. Ancak kendi ofisinizi açmak gayesinde iseniz de sakın 2 yılı geçirmeyin.

Ben de bu başlık altındaki yazıları okumaya devam edeceğim. Böylece kendi ofisimi açmak adına beni dürtecek güç THS olabilir.

Bizim mesleğimiz bağımsız yapılması gereken bir meslek. Özellikle de belli bir hukuk nosyonuna sahipseniz kesinlikle başka bir meslektaş yanında çalışarak mutlu olmak mümkün değil. (En azından ben artık mutsuzlaşmaya başladığımı hissediyorum...)

Kıssadan hisse: Benim gibi geç kalmayın fakat hiç bir tecrübeniz yoksa çok acele de etmeyin!
İşimiz ve sorumluluklarımız ağır.
Old 17-05-2012, 20:40   #26
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Avukatlık kurallarını yeniden düzenleyen yasa Meclis’ten bütün partilerin desteğiyle geçti.

Yasaya göre avukatlar dava ve icra takiplerinin yanısıra noter işlemlerini de yapabilecek. Çok sayıda avukatın da izlediği Meclis oturumunda kabul edilen yasayla getirilen yenilikler şöyle:

Muaf olacaklar

Avukatlık stajını bitirenler bir yıl yardımcı avukat olarak çalışmadan kendi yazıhanesini açamayacak. Kanunun yürürlüğe girdiği yılda avukatlık yapma hakkını kazanan avukatlar ile hukuk fakültelerinde okuyan veya okumaya hak kazanan öğrenciler yardımcı avukat olarak çalışma zorunluluğundan muaf olacak.

İş sahası gamı genişliyor

Avukatların yapabileceği işler genişletiliyor. Dava ve icra takiplerinin yanısıra avukatlar, noterlerce yapılan vekaletname, vasiyetname, gayrımenkul satış vaadi sözleşmeleri, miras paylaşım sözleşmelerini ve mirasçılık belgelerini de düzenleyebilecekler. Böylece bu tür belgelerde yapılan hataların en aza indirilmesi amaçlanıyor.

Yeni nüfus kriteri

Yeni avukatlık ruhsatı verilirken 3 bin 500 kişiye bir avukat düşmesi şartı aranacak. Bu kriter mevcut yasada aranmıyordu. Yasa yürürlüğe girdiği tarihte avukatlık yapma hakkını kazanmış olanlar nüfusla ilgili yeni sınırlamaya bağlı olmayacak. Mevcut avukatlar, bir defaya özgü olmak üzere herhangi bir kısıtlamaya bağlı olmaksızın yazıhanesini bulunduğu ilçe dışına taşıyabilecek.

Yardımcı avukatlık

Serbest avukatlık yapmak isteyen bir avukat, en az bir yıl hizmet sözleşmesine bağlı olarak mesul avukat ile birlikte “yardımcı avukat” olarak çalışacak. Yardımcı avukatlara asgari ücretin bir buçuk katından, ikinci avukatlara da asgari ücretin 3 katından aşağı olmamak üzere taraflarca belirlenecek ücret ödenecek.

Kaynak: http://www.hurriyet.com.tr/gundem/20575985.asp

Haber tam olarak böyle olsaydı, "ofis açmak için yanıp tutuşmanız" ne güzel bir duygu olurdu.
Old 18-05-2012, 11:57   #27
Av.AAO

Alıntı:
Yazan Av.Cengiz Aladağ
Haber tam olarak böyle olsaydı, "ofis açmak için yanıp tutuşmanız" ne güzel bir duygu olurdu.

Yine ters köşe yaptınız. Bir an, acaba? dedim.
Old 19-05-2012, 06:48   #28
Av. Hulusi Metin

Varsayılan İki görüş

1.Kaynağı olmayan vizyon, halüsinasyondur.

2.Düş; var olan en gerçek şeydir. Düşüne sadık kalan mutlaka başarır.
Old 19-05-2012, 07:14   #29
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Yazan Av. Hulusi Metin
1.Kaynağı olmayan vizyon, halüsinasyondur.

2.Düş; var olan en gerçek şeydir. Düşüne sadık kalan mutlaka başarır.

Old 19-05-2012, 17:37   #30
Av.Ali ÇİTİL

Deneyimli bir meslektaşım somut olarak vergi ve diğer giderler ile ilgili ortalama masraf çıkarabilir mi?

Sigortalı çalışıyorum ofis açmak için neler yapmam gerekir.Ne gibi bürokratik işlemler var.Bir meslektaşım biraz bahsedebilir mi?

Daha az masrafla nasıl ofis açabilirim?Tavsiyelerinizi bekliyorum
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi