Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Konumuz : Hukukçular Biz bizi konuşuruz! Konusu "hukukçular" olan ve diğer alanların konusu içine girmeyen sohbetlerimiz için.

yeni hukuk bürosu açmak!

Yanıt
Old 21-07-2015, 12:28   #31
detay82

Alıntı:
Yazan Mavidem
Merhaba sevgili meslektaşlarım:
4 yıllık avukatım ve kendi büromu açalı 2 ay oldu 4 yıldır icra ağırlıklı çalışan bir hukuk bürosunda SGK lı avukat olarak çalışmaktaydım.Başkasının yanında çalışarak çevre edinilmediğini çok iyi tecrübe ettim.Hele banka icrası ile ilgilenen bir işçi avukat iseniz adliyeye senede belki 3-4 defa gidebildiğiniz düşünülürse meslektaşlarınız tarafından bile unutulmuş olabilirsiniz.İşte tüm bu ahval ve şerait içinde dahi vazifemiz kendimize saygı duymaktan vazgeçmemektir
Büromu açalı 2 ay oldu.Artık iyi bir maaşım yok sabah uyandığımda günlük olarak kontrol ettiğim iş akışı veya son gün işlem listesi yok neredeyse hiç mi hiç işim yok .Sn.Av.Avcı 'nın bahsetmiş olduğu gibi sabah gelip akşam çıkıyorum bir şeyler okuyorum kapım tesadüfen veya yanlışlıkla çalındığında çok heyecanlanıyorum Bu durumun geçici olduğuna dair sarsılmaz bir inanç içerisindeyim.Umarım sarsılmaz Her ne olursa olsun ağır çalışma koşulları altında silinerek öleceğimi hissettiğim o dönemlerdeki ruh halimi düşününce çok daha iyi durumdayım ve umarım hiç bir zaman pişman olmam bu kararımdan ..İçimde bir huzur ve umut var..Trajikomik olan bu durum buraya 20.07.2015 tarihinde yazıldı..Bakalım...
Herkese sevgiler ve bol şans dilerim..

Kanımca yanlış yoldasınız!!!!

Zira ülkemizde neredeyse her akraba topluluğuna bir kaç avukat düşmekte. Her yer avukat tabelalarıyla dolu. Bu durumda, ofiste iş beklemek zaman kaybıdır. Zira kimse tabelaya gelmez, zaten bilindiği üzere gelenden de kolay kolay hayır gelmez. İnsanlar sizin orada beklediğinizi bilmezler.

Ofisinizde istediğiniz kadar, hukuki bilgi yutabilirsiniz, ancak benim gördüğüm, hukuki bilgi, müvekkillerin ve adliyelerin nazarında sanıldığı kadar etkili değil. Siz çok güzel bir temyiz/dava/cevap/beyan dilekçesi hazırlamış olabilirsiniz, ancak anlayana sivrisinek durumunu da görebilirsiniz.

Müvekkil de size ücretinizi, hukuki bilginizden ziyade, sizin kendisine verdiğiniz izlenime göre tayin eder ki!!! doğru izlenimi bırakmak avukatlığın en zor ve en önemli yanıdır!!!

Bence, eğer yeni ofis açmış ve henüz fazla bir yükünüz de yoksa, topluma faydalı olmak adına; içinize sinen ve size uyan sosyal projelerde, kurumlarda görev almalısınız, aktif olarak hayatın, insanların içine girmelisiniz.

Ofiste iken de, mesleğinizde size oldukça faydası dokunacağı için, daha çok, hızlı okuma teknikleri, on parmak hızlı klavye kullanma gibi yetenekleri kazanabilirsiniz.

Bilmeyi, araştırmayı bilen biriyseniz hiç bir bilginizin olmadığı hukuki bir konuda dahi kısa bir süre içerisinde her türlü bilgiye sahip olabilirsiniz.
Old 21-07-2015, 13:04   #32
Mavidem

Alıntı:
Yazan Av.Selim Balku
Kesinlikle doğru olanı yapmışsınız, içinizde ki umut hiç sönmemesi dileğiyle...

Trajikomik olanın ne olduğunu anlayamadım

Bu tedirginlikte bile huzurlu kalmak ve bunun devam edeceğine dair sarsılmaz inanç .. Yani benim açımdan şuan hem acıklı hem de komik bir durum .Teşekkür ederim değerli yorumlarınız için ..
İyi günler
Old 21-07-2015, 13:16   #33
Mavidem

[quote=detay82]Kanımca yanlış yoldasınız!!!!

Açıkcası yanlış yolda olduğumu düşünmek için sizin kadar aceleci değilim.
4 yıllık yoğun geçen bir tempodan sonra insan sudan çıkmış balığa dönüyor.Belki benim durumumda olan meslektaşlarıma biraz destek olur düşüncesi ile yaşadığım değişimleri ve bunların üzerimdeki etkisi hakkında kısa bir özet geçmeye çalıştım.Tavsiye niteliğinde belirttiklerinizi teker teker hayata geçireceğim su götürmez bir gerçek .Kesinlikle ofiste oturulduğu süre boyunca gökten dosya yağmayacağı konusuna hemfikirim sizinle..

Teşekkürler yanıtınız için

İyi günler
Old 25-07-2015, 15:05   #34
heidi

Sayın Mavidem. İnanın şu sıkıntılı ve sıcak ötesi günde (akraba düğünü var gidemiyorum ve Akdeniz güneşinin yüzüme vurduğu tek odalı büromda klimam da yok) yüzümde tebessüm oluşturmaktan öte cidden güldürdünüz. Bu kadar içten anlatılabilirdi ve sanırım benden bahsediyorsunuz. Kapının yanlışlıkla ve tesadüfen çalındığında duyduğunuz heyecanı bütün kalbimle paylaşıyorum Dile kolay geliyor elbet. Ben de 9 yıldır sürekli ve yoğun olarak çalıştığım bürodan beklenmedik bir şekilde ayrılıp 3 ay önce kendi tabelamı astım. 3 aydır büroma geliyorum ve gidiyorum. Geliyorum ve gidiyorum. Bu. Bu kadar. 3 koca ay......
Çok üzgünüm, sizden farkım ise ben maalesef umut çizgimi koruyamıyorum artık. Elbet buraya açıkça yazılamayan maddiyata ilişkin özel ayrıntılar da eklenince.
En iyi dileklerimi sunuyorum size, hayat umudunuzu tez zamanda mükâfatlandırsın.
Old 05-08-2015, 15:23   #35
Av. Musa TAÇYILDIZ

Bundan 4 yıl öncce bende kredi çekerek borçla açtım ofisimi. Ümitsizliğe düştüğüm de çok oldu.
Ama OLACAK VE OLUYOR, sadece biraz daha sabır.
İş yaptıkça müvekkillerin geldiğini göreceksiniz.
Tek tavsiyem ofise tıkılıp kalmayın, özellikle iş potansiyeli olan tanıdıklarınızı ziyaret edin.
Olacak, umudunuzu kaybetmeyin
Old 10-08-2015, 10:56   #36
asumann

Ofisimi açalı 1 yıl oluyor ilk 6 ay özellikle çok sancılı geçse de 6 ay sigorta primimi bile ödeyemesem de Allah insana çalışmasının karşılığını bir şekilde veriyor. Ben buna inanıyorum. Öyle umutsuz anlarda öyle tesadüfi şeyler karşınıza çıkıyor ki şaşıp kalıyorsunuz.Biraz da ilk ofis açarken makul seyler düşünmek kirası ucuz, mobilyası ucuz yanı zamanla eksiklerinizi giderirsiniz mesela arkadaşın da belirttiği gibi şu an klima almaya korkuyorum. Çok mu kazanıyorum hayır ama en azından kendi masraflarımı çıkarıyorum bu bana yetiyor. Bilmiyorum ilk yıldan beklentilerim gerçekleşti ama ilk 6 ay vazgecebılırdım. Ben kendıme 1 yıl sure tanımıstım. Bu tarz totemler yapabilirsiniz. En basıtınden herkesın ugrastıgı basıt hukuki işlerle uğraşabılıyorsunuz ama cevre de bu sekılde oluşuyor ne yazık ki.
Old 14-08-2015, 13:19   #37
Av.Can

trajikomik olan adli tatil başlangıcı olması sanırım
Old 01-11-2015, 21:08   #38
üye47177

Alıntı:
Yazan Av.Cansel Göktaş
Evet, biraz öyle olmuş 19.09.2011 tarihinde yorum yazmışım bu başlık altında. Bir yılı çoktan geçmiş bile. 2012 Eylül ayı başlangıcında ofisime bir müddet sigortalı bir hukuk bürosunda çalıştıktan sonra kavuştum ve bugün iyi ki de bu kararı vermişim diyorum, zerre pişmanlığım yok. Serbest olarak çalışmaya başlayalı 6 ayı geçkin bir süre oldu. O tarihte yazdığım yazıyı şimdi yeniden okudum da,kulaktan dolma bilgiler sanırım biraz abartılı olabiliyormuş. Ne ofis için başlangıçta gerekli masraflar (ben bir başka meslektaşla ofisi ortak kullanıyorum bunun da etkisi var ama paylaşmasaydım da aradaki fark abartılı bir rakam olmazdı) ne de sonrasındaki giderler söylenildiği gibi abartılı değil. Prosedürsel işlemleri ise zaten muhasebeci arkadaşlar sizi hiç yormadan hallediyorlar.İlk kendi bağımsız işim bir CMK dosyasıydı,3 şüphelisi olan ve biraz karışık bir dosyaydı. Savcılık nöbetçi mahkemeye sevk etmişti şahısları. Ve inanır mısınız ki bu meslekte ilk defa kimseyi aramadan, kimseye danışmak mecburiyetinde olmadan "Ne söyleyeyim, Ne diyeyim?" diye sormak zorunda kalmadan ivedilikle kendi kararlarımı alarak nöbetçi mahkemeye çıktığımda duyduğum heyecanı ve mutluluğu anlatmam imkansız. O dosyada başarılı sonuçlar da aldık. Ve çok güzel bir başlangıç oldu benim için. Her şey biranda olmuyor elbet, önce siz müvekkil arayışında oluyorsunuz ama işinizi dürüst ve hakkını vererek yaptıkça da telefonları aranan ve sorulan siz olmaya başlıyorsunuz. Rollerin zamanla değiştiğini an ve an görüyorsunuz.Uzattım sanırım, benden tavsiye aklında yeni hukuk bürosu açma fikri olan meslektaşlar "o doğru an, bu an" diye akıllarından geçirdikleri zaman hiç beklemeden cesaret toplamalıdır ve bu işe girişmelidir. Saygılar.

Yazınıza şu an, yeni büro açmış vergi kaydını nasıl yaptıracağını araştırırken denk geldim. Çok işime yarayan açıklamalarda bulunmuşsunuz fakat yeterli bilgi edinemediğim için sizi rahatsız etmek durumunda kaldım. Vergi kaydını muhasebeci yapıyor demişsiniz ? muhasebeciye kirasözleşmesi fotokopisi , imza sirküsü, ruhsat fotokopisi dışında neler götürmeliyim ? masrafı hakkında hiçbirbilgi bulamadım, bu konuda yardımcı olabilir misiniz? teşekkür ediyorum
Old 02-11-2015, 12:02   #39
Av. Musa TAÇYILDIZ

Alıntı:
Yazan Feyza Güreş
Yazınıza şu an, yeni büro açmış vergi kaydını nasıl yaptıracağını araştırırken denk geldim. Çok işime yarayan açıklamalarda bulunmuşsunuz fakat yeterli bilgi edinemediğim için sizi rahatsız etmek durumunda kaldım. Vergi kaydını muhasebeci yapıyor demişsiniz ? muhasebeciye kirasözleşmesi fotokopisi , imza sirküsü, ruhsat fotokopisi dışında neler götürmeliyim ? masrafı hakkında hiçbirbilgi bulamadım, bu konuda yardımcı olabilir misiniz? teşekkür ediyorum

Ben kira kontratı ve vekaletname verdim. Başka herahngi birşey vermedim diye hatırlıyorum. Geri kalan herşeyi onlar hallediyor zaten. Ücret değişken 100-200 tl arası değişiyor aylık ücret
Old 11-11-2015, 16:25   #40
Nalezapon

Askerlik öncesi 3 ay bir büroda çok çalışıp, ilk tecrübemi iyi bir şekildeelde etmiştim. Adliye tozunu ilk kez orada yuttum.

Şimdi ise 6 aydır işinin neredeyse tamamı uluslararası olan ama pek kurumsallaşamamış bir şirkette çalışıyorum. Dilim olduğu için şu ana kadar tamamen yabancılarla olan sorunlar ve yurtdışındaki davalarımız üzerinde çalışmalar da bulundum. Kısacası Türkiye'de neler dönüyor hiçbir fikrim yok. Henüz Adliye'ye bile gitmedim. Aslına bakarsanız iş yüküm çok yoğun değil, stresi var ama uluslararası çalışmaktan memnunum. Tabi en büyük sıkıntı çalışma saatleri ve kendimi hiç özgür hissetmiyor oluşum. Avukatlık sözde değil özde özgür olarak yapılması gereken bir meslek.

Askerlik öncesi çalıştığım büroda çok özgürdüm; sabah duruşmadan önce bol bol lak lak eder, duruşmadan sonra ofise öğle yemeğine gider ve günü bir iki dilekçe yazarak kapatırdım. Ayrıca ofis ortamı da eğlenceliydi. Şirkette ise daha yapay bir ortam var ve kendi içerisinde gereksiz kurallar var. Örneğin parmak iziyle giriş yapmak dahi benim moralimi bozuyor. Burada uzun durmayacağım kesin. Ya daha özgür çalışabileceğim bir şirket ya uluslararası çalışan bir büroda olacağım ya da ileride kendi büromu açacağım. Tabi masraflar beni de korkutuyor.

Müvekkil çevresi nasıl edineceğim, onu da henüz bilmiyorum. Ofise gidip, oturmakla olmaz. Mutlaka üye olmamız gereken, düzenli olarak ziyaret etmemiz gereken yerler bulabilmeliyiz. Örneğin yurtdışı müvekkilerini sanırım uluslararası düzenlenen hukuk forum ve seminerlerinde elde edebiliriz. İstanbul'da değilim fakat orada böyle organizasyonlar olduğunu düşünüyorum.

Kısacası bence en çok üstünde durulması gereken konu büro açarsak nasıl müvekkil çevresi edinebiliriz, onu öğrenmek gerekiyor.
Old 15-01-2016, 17:42   #41
Av.s.holmes

Merhaba..
Ben de büromu yeni açtım, bir hafta oldu.. sizler gibi her sabah 8.30 da büro da olup akşam 6-6.30 gibi çıkıyorum bürodan. Evet şu an işim çok çok az olsa da cmk ya gitmekteyim. Adli yardım 2 tane geldi o da çok yeni. Onun haricinde bir tane iş geldi bir avukat aracılığıyla o harici işten 600 TL kazandım. Hemen Bazı borçlarımı ödedim elbette. Şimdilik böyle Allah utandırmasın.. yakın zamanda bu mesajı daha yeni umutlar ile ve mutlu bir şekilde yenilemek dileğiyle.. 15.01.2016
Old 27-01-2016, 10:30   #42
poseidonmavi

Herkese Merhaba,

Ne kadar büro açan meslektaş var ise, aynı hızla kapanan bir o kadar büro var maalesef. Bu nedenle ofis açmanın değil, açılan ofisi sürdürmenin daha zor olduğunu düşünerek hem kendi tecrübelerimden, hem de avukat arkadaşlarımı izleyerek edindiğim fikirleri nacizane belirtmek istiyorum;

1- Ofisi açtıktan sonra yakınlarınız ve arkadaşlarınızın söylediği "artık avukatımız sensin.." v.s. güzel sözlerini sadece iltifat olarak kabul edin. İnsanların nadiren adli yardıma ihtiyacı olur ve olduğunda size danışmak zorunda değillerdir, günümüzde herkesin bir avukat yeğeni var maalesef.

2- Eğer ofis açarken hazır müvekkil portföyünüz yoksa uzun bir süre maddi sıkıntı yaşayacağınızı varsayarak kendinizi maddi ve manevi olarak bu sürece hazırlayın.

3- Pek çok meslektaş tek kişilik ofis açmakta ise de, baroların internet sayflarında meslektaşların ofis paylaşım ilanları yayınlamaktadır. Bu ilanları değerlendirin, hiç tanımadığınız meslektaşlarla aynı ortamda çalışmak, tek başınıza çalışmaktan daha avantajlıdır.

4- Örneğin; 3-4 avukat masraf ortaklığı yaptığında daha merkezi bir yerde daha uygun kiralara ofis kiralayabildiği gibi, fotokopi makinası, mutfak, sekreter gibi giderleri de bölüşerek maddi yükünü hafifletebilir, hatta sekreter ihtiyacını tamamen ortadan kaldırabilir. Tek kişiden oluşan ofis büyük ihtimalle mutfaksız, tek göz bir oda olacak ve bu durum müvekkil nezdinde olumsuz izlenim yaratacaktır.

5- Çoğumuz belki fark etmiyoruz ama müvekkil ile avukatlık ücreti tutarı konuşurken özellikle benim gibi genç meslektaşlar düşük fiyat talep ediyoruz ve bunu isterken dahi işi kaybetme korkusuyla çekingen davranıyoruz. Tek kişiden oluşan mütevazi bir ofiste ne kadar düşük tutar isteseniz de müvekkiliniz bu tutar üzerinden pazarlık edecek ve sonuçta belirlenen en düşük rakamı hak edip etmediğinizden emin olamayacak, işinizi yaparken sizi sürekli telefonla kontrol edecektir (özellikle genç meslektaşlar için geçerli) Masraf ortaklığı kurulduğunda avukatlık ücretinizi hak ettiğinize inandığınız tutar kadar isteyebilir, bunu müvekkilinize rahatça ifade edebilir ve müvekkilinizi ikna edebilirsiniz. Örneğin staj yaptığım ofiste tecrübeli işveren meslektaşım müvekkil ile ilk görüşmede toplantıya 1 stajyer dahil eder, gerektiğinde bir avukatı toplantıya çağırır, fotokopi çekimi için sekreteri çağırır, çay servisi için hizmet görevlimizi çağırırdı. Böylece sıra avukatlık ücreti belirlemeye geldiğinde avukat tatmin edici ücret isteyebilir, müvekkil de pazarlıkta diretmezdi. Çünkü ofisin pek çok gideri olduğu mesajı müvekkile verilmişti. Yani masraf ortaklığında giderleriniz azaldığı gibi, gelirleriniz de artacak ve moral bozucu maddi kaygılardan arınarak mesleğinizi daha verimli yapabileceksiniz.

6- Tek kişilik ofislerde bazen birkaç ay hiç müvekkil edinemeyecek ve fazla masraf yapmamak amacıyla ofisten pek dışarı çıkmak istemeyeceksiniz. İnsan dil ile düşünür, kelime sarf etmeyince mental kabiliyetimiz azalır ve bu durum dilekçelerimize de yansır. Ayrıca çok iyi yazıldığını düşündüğümüz dilekçeler dışarıdan bir gözün okumasıyla aslında pek çok hatayı ele verir. Masraf ortaklığı yapıldığında ofis arkadaşlarınızla sosyalleşebilir, dilekçelerini onlara okutarak mesleki dayanışma yapabilirsiniz.

Bu nedenlerle benim nacizane tavsiyem tek başınıza mütevazi bir ofis açmaktansa birkaç meslektaş bulup masraf ortaklığı yapmanız, hatta baro ilanlarını değerlendirmenizdir.
Old 27-01-2016, 11:32   #43
Senatus

Evet gerçekten de 'tuzu kuru' olmak ya da öyle bir intiba vermek önemli. Yoksa müvekkil adayları en alt sınırdan ücret talep etseniz dahi onu da indirmeye çalışırlar. Tek çalışılıyorsa da o işe çok ihtiyacı varmış gibi görünmemeli avukat. Bu da bir nevi kurumsal görünümdür diye düşünüyorum. Israrla tek fiyat söylemek ve diretmek profesyonellik göstergesi olarak müvekkill adayını etkileyebilir. Bu anlamda Av. Ali Haydar Özkent'in 'Avukatın Kitabı' adlı eserini edinmemiz lazım aslında özellikle genç avukatlar olarak ...
Old 17-08-2016, 21:55   #44
hakant

Varsayılan stajdan sona doğrudan büro açma fikri

halihazırda 2 aylık stajyer bir avukatım , aklıma takılan bir konuda kıymeti fikirlerinizi almak isterim
staj sonrası süreçte doğrudan büro açmak cahil cesareti olarak nitelendirilebilir mi acaba? ya da kendi büromuzu açmak için tecrübe ve çevre edinme noktasında ne kadar süre çalışılmasını tavsiye edersiniz. açıkcası 2 aylık gözlemime göre araştırmak okumak suretiyle birçok hukuki ihtilafa ilişkin çözümler ve süreç hakkında bilgi sahibi olunabiliyor. tabi ki mesleki tecrübe de epey önemli fakat sanki insanlar kendi kendine çabalayarak daha hızlı ve etkili bir şekilde avukatlığı öğreniyor gibi düşünüyorum. kısacası stajdan sonra bağımlı çalışmak istemiyorum bunun biraz zaman kaybı olduğunu düşünüyorum fakat bu düşüncemin cahil cesareti olup olmadığı noktasında çok emin olamıyorum ve fikirlerinizi bekliyorum. saygılar.
Old 20-08-2016, 12:02   #45
net profil

Varsayılan Avukatlık stajımı iyi değerlendirememe rağmen büro açmak istemem

Arkadaslar selamlar. Bir sorum olacak. İstanbulda ikamet ediyorum avukatlik stajimin sonuna yaklastim cok verimsiz bir staj donemi gecirdim, yaninda calistigim avukatlar bana hic birsey katmadi fakat yine de tum sorumlulugu ustlenip buro acmak istiyorum adli yardim ile dava alip bir yerlerden baslamak istiyorum. Tecrubeli buyuklerimin fikirlerine ihtiyacim var. Ornegin dava yogunlugu olan bir avukat adli yardimdan da dava aliyor ama gerekli ozeni gostermiyor, kucumsuyor ama ben oradan aldigim bir davaya tum eforumu sarfediyorum basarabilir miyim? İnanin ki patron-isci avukat iliskisine katlanacak gucum kalmadi ya buro acacagim ya farkli sektorlere yonelecegim. Fikirlerinizi bekliyorum simdiden tesekkurler....
Old 31-10-2016, 16:34   #46
istanbul aşığı avukat

Varsayılan görelim mevlam neyler

merhaba arkadaşlar ben 2014 te mezun oldum. 5 ay oldu buromu acalı. bir deli cesaretiyle açtık ama ilk 3 ay pek memnun değildim. her kapı çalmasına heyacanla koşanlardan biri de benim . sonra cmk lar yatmaya başlayınca suan 2 aydır artıya geçtik cok sukur ama hala memnun olduğum söylenemez. gerçekten cok zor zamanlar bunlar. bu işte sabreden kazanır. bu notu buraya bırakıyorum bakalım gecen zaman beni memnun edecek mi.
Old 14-11-2016, 11:12   #47
Senatus

Net Profil 'e yanıt :

Sayın Net Profil ; madem patron-işçi av. ilişkisine katlanacak gücünüz kalmadı, öyleyse motivasyonunuz azalmadan bir an evvel büronuzu açmaya bakın derim. Çünkü zaten tecrübe anlamında bir müddet eski avukatların yanında çalışmışsınız anlaşılan. Fakat onların size birşey katmadığını düşünüyorsunuz. Haklısınız, galiba genel durum böyle avukatlık camiasında. Ama eğer kendinize birşeyler katılmasını veya siz birilerine birşeyler katabilmeyi umuyorsanız hem de bu yolla tecrübe kazanıp ondan sonra ayrı büro açmayı düşünüyorsanız güvenilir meslektaşlarla ortaklık da düşünebilirsiniz. Hem böyle bir durumda kimse kimseden birşey de saklamaz, gizlemez. Herkes birbirinden birşeyler öğrenir. Hem işler iyi giderse tek başına büro açma hayaliniz de gözünüzde eski önemini yitirebilir bakarsınız. Zira maksad işler iyi olsun, değil mi ? Haa, iyi gitmezse de işte o zaman tek olarak büronuzu açarsınız veya o mevcut ortaklık bürosunu kendi başınıza devam ettirirsiniz. İst. gibi oldukça büyük bir şehirde bence ortaklık daha uygun, halkın gözünde profesyonel bir izlenim bırakılabilir. Fakat küçük şehirlerde hala, eskisi kadar olmasa da tek başına çalışanlar var. Hatta küçük yerlerde bile vatandaşlar hangi alanda uzman olunduğunu soruyorlar. Tüm ülkede avukatlara yönelik vatandaşın bir uzmanlık / profesyonellik arayışı var. Eğer çevrenizde anlaşabileceğinizi düşündüğünüz arkadaşlarınız varsa ortak avukatlık bürosu biçiminde çalışmayı düşünebilirsiniz. Kolay gelsin, hayırlısı ...

hakant'ye yanıt ;

Sayın hakant, anladığım kadarıyla siz Net Profil gibi daha önce hiç, bir büroda çalışmamışsınız. Yani aynı benim gibisiniz Benim tavsiyem en az 1-2 yıl , size yardımcı olabilecek, tecrübelerini aktarmaya üşenmeyecek , müvekkillerinin elinden kaçması kaygısı yaşamadan 'bilgi paylaştıkça çoğalır' diyebilecek şuurda olan en az 10 yıllık tecrübeli avukatların olduğu bir büroda maddiyattan önce tecrübeyi önceleyerek çalışmanızdır.
Siz galiba 'iş başa düşünce hallederim, n'olcak ki ! Şimdiden açayım gitsin' diye düşünüyorsunuz fakat bence 1-2 yıl dolu dolu bir şekilde, yoğun bir büroda çalışırsanız bu bence bir zaman kaybı değil tersine bir kazanım olur. Hatta mümkünse müvekkil görüşmelerinde de bizzat bulunabileceğiniz bir büro olsun derim. Böylelikle mesleğin ticari yönünü de kendi büronuzu açmadan önce kapmış olursunuz. Ben yukarıdaki önerime kendim uymadım, pek bilinçli davranmadım ve zararını da yaşadım / yaşıyorum.
Fakat siz bir an önce kendi büronuzu açmak konusunda - benim önerime göre - daha istekli bir durumdaysanız 'açın' derim. Şevkinizi kırmak istemem.
Hayırlısı ...
Old 21-11-2016, 14:33   #48
Av.P.Sıla

Sayın Senatus ne gibi zararlar gördünüz bu durumdan açıkçası merak ettim. Çünkü bende pek verimli geçirmediğim staj döneminden sonra büro açmış bulunmaktayım evet birsürü zorluk yaşıyorum ama çevremdende hep işin içine girmeden bu sorunu yenemeyeceğimizi söylüyorlar açıkçası hangisi doğru bir karar bende bilemiyorum
Old 22-11-2016, 17:25   #49
hakant

sayın senatus zaman ayırdığınız ve kıymetli fikirlerinizi paylaştığınız için teşekkür ederim. stajımın 4. ayını girmiş bulunmaktayım. stajıma başladığı günden bugüne oldukça yol katettiğimi fark ediyorum. sürekli okuyor, merak ediyor, soruyor ve araştırıyorum. çok tezcanlı olmanın lüzumsuz olduğunu sürecin insanı yönlendireceğini düşünmeye başladım. stajdan sonra bir sene sigortalı çalışmaya karar verdim. ondan sonra nasibimi aramayı planlıyorum , saygılar.
Old 14-12-2016, 09:26   #50
Senatus

Sayın Av.P.Sıla ;

'Zarar' dediğim şey konusunda pek meraklanmanıza gerek yok aslında. Çünkü somut bir zarardan ziyade 'mahrum kalınan kar' anlamında sarfettim o sözcüğü Demek istediğim yoğun bir büroda ( sadece icra işi olmayan tabi ki ) şöyle en az 2 sene çalışsaydım ve pratik kazanıp büroyu öyle açsaydım müvekkile karşı duruş olarak daha güçlü görünebilirdim ve daha bilinçli müvekkil görüşmeleri yapabilirdim diye düşünüyorum.

Fakat tabi herhalükarda bir büroda maaşlı olarak 2 sene de çalışılsa 12 sene de çalışılsa, tek başına sorumluluk almak veya ortaklık sorumluluğunu taşımak gibi olmaz. O açıdan eski meslektaşların işin ancak başa düşünce tam öğrenilebildiğini, kendi başına bazı şeylere başlangış vermenin ve yürütmenin daha öğretici olduğuna vurgu yapmaları çok isabetli.

Ben de madem bu işler böyle o halde aslında ortada bir zarar veya mahrum kalınan kar yok diye düşünmeye başladım Hem ne zararı, kime göre zarar, neye göre zarar ? Bu durum kişiden kişiye değişir. Mesela bir avukat ayda en az 50 bin kazanırken 30 binlere düştüğünde bunu zarar olarak yorumlarken bir başka avukat için değil ayda 30 bin, yılda 30 bin bile iyi bir rakamdır. Benim için gayet iyi bir rakam mesela

Hem zaten öyle bir meslek ki , sadece bir dava ile bile mali yönden zor geçen yılları unutturacak meblağları kazanmak mümkün,
çevremden gördüğüm / duyduğum kadarıyla.
O açıdan zarar konusuna kafayı takmayın.
Hayırlı işler ...

Sayın hakant ;

Doğru karar verdiğinizi düşünüyorum. Ama bu, sayın Av.P.Sıla'nın yanlış karar verdiğini göstermiyor tabi
Çünkü siz İst.'dasınız , Av.P.Sıla ise benim gibi küçük bir ilde bu işi yapıyor. Malum İst.'da iş çeşitliliği ve rekabet çok daha fazla ve işi kapma / kavrama sürecini de hızlandırmanız gerekiyor. ( tezcanlı olmamak gerektiğine katılıyorum tabi, ayrı konu ) Bu bakımdan sizin böyle bir karar vermeniz çok doğru diye düşünüyorum.

Fakat sayın Av.P.Sıla da mesleğini icra ettiği il açısından baktığımızda yanlış davranmış sayılmaz. Küçük barolarda ayrı bir samimiyet ve sıcaklık vardır sonuçta. Tecrübeli meslektaşlar gerektiğinde imdadınıza yetişecektir sayın Av.P.Sıla
Hayırlı işler , kolaylıklar ...
Old 05-01-2017, 11:32   #51
Av.handenur80

Varsayılan ne yapacagımı bilmemek

şuan stajım bitti ve 3 aydır bir yerde çalışıyorum yeni ofis açmayı düşünüyorum ama maliyet ne kadar olur ve ofis bir şekilde yürür mü mesleki büyüklerim bunu önerir mi kafam çok karışmış durumda
Old 05-01-2017, 13:28   #52
Av.Veysi ÇETİN

Karar

Alıntı:
Yazan Evren Osman
Arkadaslar Mali musavir olarak size bilgi veriyim olsa olsa yeni mukellefiyet acilisi defter tasdiki aylik muhasee masrafi acilis icin olsa olsa 500 tl fln olurki
Sayın Üstadım;
Ofisimi açalı daha 3 gün oldu.Fakat ben ilk etapta muhasebe tutma taraftarı değilim.Bundan ötürü ay sonu vermem gereken beyanlar nelerdir.Beyanları ne şekilde tutabilirim.Bildirimde bulunma prosedürü hakkında bilgi verebilir misiniz Şimdiden teşekkürler.
Old 20-01-2017, 18:04   #53
avgguner

Merhabalar sayın meslektaşlarım.
Sizlerin deneyimlerinize ve görüşlerinize son derece ihtiyacım var.Ankara Barosunda staj yapmaktayım. Stajımın bitmesine kısa bir süre kaldı.Ruhsatnameyi aldıktan sonra ne yapmalıyım kafam oldukça karışık. Üniversite boyunca hep avukatlık yapmak istedim ve diğer alternatifler hiç düşünmedim.Fakat mesleğin içine girdikçe kafam bir hayli karıştı.
Ailemin desteğiyle bir büro satın alabileceğim fakat işin bununla bitmediğinin farkındayım. Ankara da mevcut bir müvekkil çevremde haliyle mevcut değil. CMK,Adli yardım, Gelincik Projesi ile ofisi döndürebilir miyim? Yoksa acele etmemeli bir kaç sene SGK'lı avukatlık mı yapmalıyım? Görüş ve deneyimleriniz benim için çok değerli.Şimdiden çok teşekkür ederim.
Old 07-12-2017, 17:10   #54
Matu

Neşeli ..

Merhabalar
Herkeste olduğu gibi endişe ve belirsizlikler bende de var ne yazık ki.
Son düzenlemelerle hukuk bürosu olarak evi göstermemiz mümkün zannediyorum ki.
Yalnızca uzlaştırma,adli yardım ve zorunlu müdafiilikten gelen ücretler Bolu gibi küçük bir şehirde ne civarda olur sizce ? Bunlar yoksa sadece malum yüksek baro aidatını ve diğer giderleri karşılamaya mı yeter ? Bu sürece girmeye değer mi dersiniz?
Old 11-12-2017, 09:29   #55
Mavidem

Alıntı:
Yazan Mavidem
Merhaba sevgili meslektaşlarım:
4 yıllık avukatım ve kendi büromu açalı 2 ay oldu 4 yıldır icra ağırlıklı çalışan bir hukuk bürosunda SGK lı avukat olarak çalışmaktaydım.Başkasının yanında çalışarak çevre edinilmediğini çok iyi tecrübe ettim.Hele banka icrası ile ilgilenen bir işçi avukat iseniz adliyeye senede belki 3-4 defa gidebildiğiniz düşünülürse meslektaşlarınız tarafından bile unutulmuş olabilirsiniz.İşte tüm bu ahval ve şerait içinde dahi vazifemiz kendimize saygı duymaktan vazgeçmemektir
Büromu açalı 2 ay oldu.Artık iyi bir maaşım yok sabah uyandığımda günlük olarak kontrol ettiğim iş akışı veya son gün işlem listesi yok neredeyse hiç mi hiç işim yok .Sn.Av.Avcı 'nın bahsetmiş olduğu gibi sabah gelip akşam çıkıyorum bir şeyler okuyorum kapım tesadüfen veya yanlışlıkla çalındığında çok heyecanlanıyorum Bu durumun geçici olduğuna dair sarsılmaz bir inanç içerisindeyim.Umarım sarsılmaz Her ne olursa olsun ağır çalışma koşulları altında silinerek öleceğimi hissettiğim o dönemlerdeki ruh halimi düşününce çok daha iyi durumdayım ve umarım hiç bir zaman pişman olmam bu kararımdan ..İçimde bir huzur ve umut var..Trajikomik olan bu durum buraya 20.07.2015 tarihinde yazıldı..Bakalım...
Herkese sevgiler ve bol şans dilerim..

Merhabalar;
Geriye dönüp bir şeyler yazmamak ihanet olurdu kötü gün dostlarıma Bu başlığı takip eden, 2 yıl önce bu başlığa yazdıklarımı okuyup bana içten ve dıştan ( !) şans dileyen tüm meslektaşlarıma ayıp ederdim.Geldiğim nokta " iyi ki" ile başlayan cümleler ile dolu. Bu demek değil ki herkes kendi bürosunu açtığında hayatında harika şeyler olacak. Olmayacak. Bende de olmadı zira. Ama zaman öyle bir geçiyor ki kalbinin sesini dinlemek bir zaman sonra elle tutulur gözle görülür paralara dönüşüyor. Yalnız değil iseniz ( anne-baba-nişanlı-sevgili-eş-kardeş-dost) ; gerçekten maddi olarak tökezlediğinizde kolunuzdan tutup minik desteklerle yola devam edebilmenizi sağlayacak birileri varsa hayatınızda tavsiye ediyorum. Son 2 yılda değişen şeylerden birisi de evlenmem ve bebeğimin olmasıydı. Eski sistemde çalışıyor olsaydım mutsuz bir anne ve mutsuz bir bebek sahibi olacaktım. O yüzden bin şükür diyorum ve içerisinde bulunduğunuz şartları unutmadan, hayalperest davranmadan, zor olacağını bilerek ve sabırla bir karar verilmesi gerektiğinin altını çiziyorum. Sevgiler
Old 02-07-2019, 13:47   #56
Av. Ahmet ÖZDEMİR

Konuyu hortlatalım. 2011 den başlayan serüven dile gelsin sayın meslektaşlar THS bir okuldur. Okurken anlatan anlattıkça yaşatan... Neler yaptı burada heyecan kelebeği zamane günlerinin çiçeği burnunda hukukçuları.. )
Old 11-07-2020, 19:55   #57
Maritime Expert

Meslektaşlarım hepinize merhaba. Serbest avukatlığa geçiş yapmış ve kendi bürosunu açmak ile home ofis şeklinde çalışmak arasında kalmış bir meslektaşınızım. Serbest avukatlığa 1 hafta önce geçtim ve şuan için tek yaptığım etrafıma haber salmaktan ibaret.

Stopaj, damga vergisi, büro kirası, mobilya vb. masraflar insanı biraz düşündürüyor. Home ofis olarak çalıştığım taktirde masraflarım oldukça düşecek bu bakımdan çok avantajlı. Diğer yandan ise sabit bir yerin olmaması, ofisin nerede sorularının yanıtsız kalması problem teşkil ediyor.

Bu konuda daha önce yazmış meslektaşlarımız ne durumda, paylaşmak istedikleri öneriler var mıdır merak etmekteyim. Umarım tarihin tozlu sayfalarında kalmış bu konuyu gören birileri çıkar
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi