Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Konumuz : Hukukçular Biz bizi konuşuruz! Konusu "hukukçular" olan ve diğer alanların konusu içine girmeyen sohbetlerimiz için.

yeni hukuk bürosu açmak!

Yanıt
Old 14-09-2011, 16:54   #1
av.sahin67

Varsayılan yeni hukuk bürosu açmak!

Değerli Meslektaşlarım,
Öncelikle hepinize yoğun iş gününde kolaylıklar dilerim. Stajımı bitirip aktif avukatlığa başlayalı 2 ay oldu ve bir hukuk bürosunda staj yaptığım yerde çalışıyorum. Geldiğim aşamada ise 2012-temmuz ayında büro açmayı düşünüyorum. Bunda esas etmen ise bağlı çalışmanın malum zorlukları ve bu zaman zarfında ne çevre edinme ne de kendimi geliştirme fırsatı bulamıyor olmam.Şunu ifade edeyim ki büro açtığımda çok güzel günlerin beni beklediği konusunda düşünceye sahip değilim. Evet belki de çok kısa olmayacak bir süreçten geçeceğim. Benim sorum şudur ki, 1- 2012 temmuzda büro açmayı düşünen biri olarak ne kadar bir miktar ile meydana atılmalıyım,2- Temmuz ayına kadar kendimi geliştirmem gereken mesleki sosyal alanlar ne olmalı, 3-Çevremin olmayışı ve bunun getirdiği dez avantajı aşmak için neler yapılabilir. Saygılarımla ( İstanbulda büro açmayı düşünüyorum )
Old 15-09-2011, 13:49   #2
üye31284

Bir cefeye tek başıma gitmiştim. Tıklım tıklım dolu olduğundan ve ben büyük bir masada tek başıma otuduğumdan 2 kız gelip benim masamı paylaşmak istemişlerdi. Ben de kabul etmiştim. Sadece 15 dakika konuştuk, benim kalkmam gerekti. Kalkarken kartımı istediler, hiç görüşmedik sonrasında ve tam 2 yıl sonra beni arayıp aldığım en büyük işi yolladılar.

Sabah koşusunda tanıştığım, tatile gelen biri ismimi sormuştu. Baro kayıtlarından tüm "Zeytinn" leri aramış, 1 yıl sonra bana ulaştı ve Antalya'da ki bir yakınını bana yönlendirerek çok güzel bir iş yolladı...

Bunun gibi çok örnek var. Aslında işin nereden geleceği belli olmuyor.

Çevre zaman işi, hiç beklemediğiniz yerlerden de iş geleceği gibi, bir avukata yakışır şekilde sosyal olmakta da fayda var. Size özelden mesajla bir kulüp adı söyleyeceğim mesela...

Ne kadar miktar konusunu hatırlamıyorum ve bilmiyorum da aslında. Zonguldak koşullarından da habersizim. Ama bence bir an önce başlamak gerek.

Ben başkasının yanında çalışırken çevre edinip sonra ofis açma fikrini benimsemiyorum, ama o fikrin de bayağı taraftarı var. Gençken bir an önce başlamak ve zor kısmı atlatmak mantıklı geliyor bana ama işler yolunda gitmezse size destek olabilecek bir aileniz varsa...

Kolay gelsin, başarılar...
Old 15-09-2011, 14:14   #3
av.sahin67

Değerli meslektaşım görüşünüz için çok teşekkür ederim. Kendine güven konusunda hiçbir eksiğim yok. Cesaretim yüksek. Gerçeklerden ise bu siteden dolayı ve çevremden dolayı haberdarım. Ofisimi İstanbul'da açmayı düşünüyorum. Bu mesajı yazdıktan sonra değerli bir meslektaşımdan ortaklık teklifi aldım. Yanında çalışma tarzında değil ama.Zaten öyle olsa kabul etmezdim. Bir süre kira derdim olmayacak . Yıllar öncesine dayanan dostluk bunun sebebi. Mesajınızda da belirttiğiniz gibi başkasının yanında çevre zor ediniliyor. Bugün yeni müvekkillerle tanışmaya gittim ortak iş yaptığım ve bürosunu kullanacağım dostumla ama büroya yetişme telaşından çok oturamadım. Velhasıl kararımın net olduğunu düşünüyorum. Masraf konusunda da uzun vadeli kredi ile halletmeye çalışacağım. Ben bu şartlar altında 7.000,00-TL gibi rakam yeterli diye düşündüm ama bakalım yetecek mi
Old 15-09-2011, 14:36   #4
De jure

Yaklaşık 8 yıl İstanbulda yaşadım,orada okudum orada staj yaptım ve ilk deneyimi orada yaşadım.
Lakin şu an anadoluda bir yerde büro açtım kendi yerim olduğu için biraz daha maddi yönden rahatım ancak metropolde yaşamaya alışan insan için çok zor.
Bu nedenle bence önemli olan karar verebilmek sonuçta çevre,potansiyel bir şekilde zamanla oluşacaktır.(Sayın Zeytine katılıyorum)Son olarak bir büroda mesleğinizi icra edeceğinizi söylemişsiniz sanırım o rakam yeterli sizin için...Başarılar dileğiyle.
Old 17-09-2011, 23:39   #5
Armanaltunkaya

"Ben başkasının yanında çalışırken çevre edinip sonra ofis açma fikrini benimsemiyorum, ama o fikrin de bayağı taraftarı var. Gençken bir an önce başlamak ve zor kısmı atlatmak mantıklı geliyor bana ama işler yolunda gitmezse size destek olabilecek bir aileniz varsa..."

meslektaşımın dediğine tamamen katılıyorum.ben de aynen öyle yaptım. ama bunu yaparken zorluklarının başkasının yanında çalışmaktan daha fazla olduğunu da eklemek isterim. tercihinde şimdiden başarılar dilerim...
Old 19-09-2011, 01:06   #6
Av.Cansel Göktaş

Ortak düşünce ve planlara sahip bir meslektaş olarak ben de bazı görüşlerimi paylaşmak istedim.Öncelikle cesaret ve azminiz konusunda tebrik ederim ve meslek hayatınızda başarılar dilerim.Ben İzmir'de yaşayan biri olarak bazı görüş paylaştığım daha kıdemli meslektaşlarımdan şu günün şartlarında başlangıç olarak ortalama 10.000 TL gibi rakamlar duydum.İstanbul'un şartları daha yüksek meblağları gerektirebilir belki de.Ama ne olursa olsun denemeye değer diye düşünüyorum.Bu meslek başkalarının kanatları altına sığındıkça kendimizi geliştirip,mesleksel tatmin sağlayabileceğimiz bir meslek değil uzun vadede.Bu sebeple bir süre daha çalışıp yeterli birikimi yaptığımda en kısa sürede ben de kendi büromu açmayı düşünüyorum kamu ya da şirket avukatlığı istemezsem.Tek uğraşmak istemediğim şey ise başlangıçta gereken bazı prosedürler ama onlar da biraz zahmetle aşılacak elbet
Old 19-09-2011, 07:02   #7
Evren Osman

Arkadaslar Mali musavir olarak size bilgi veriyim olsa olsa yeni mukellefiyet acilisi defter tasdiki aylik muhasee masrafi acilis icin olsa olsa 500 tl fln olurki
Old 18-03-2013, 10:53   #8
meliZZZ

Arkadaşlar konuşma yarım kalmış. Son durumunuz hakkında bilgi verebilir misiniz? Büroyu açtınız yoğun çalışma temposu içerisinde THS 'ye uğrayamaz oldunuz sanırım
Old 19-03-2013, 03:21   #9
Av.Cansel Göktaş

Alıntı:
Yazan meliZZZ
Arkadaşlar konuşma yarım kalmış. Son durumunuz hakkında bilgi verebilir misiniz? Büroyu açtınız yoğun çalışma temposu içerisinde THS 'ye uğrayamaz oldunuz sanırım
Evet, biraz öyle olmuş 19.09.2011 tarihinde yorum yazmışım bu başlık altında. Bir yılı çoktan geçmiş bile. 2012 Eylül ayı başlangıcında ofisime bir müddet sigortalı bir hukuk bürosunda çalıştıktan sonra kavuştum ve bugün iyi ki de bu kararı vermişim diyorum, zerre pişmanlığım yok. Serbest olarak çalışmaya başlayalı 6 ayı geçkin bir süre oldu. O tarihte yazdığım yazıyı şimdi yeniden okudum da,kulaktan dolma bilgiler sanırım biraz abartılı olabiliyormuş. Ne ofis için başlangıçta gerekli masraflar (ben bir başka meslektaşla ofisi ortak kullanıyorum bunun da etkisi var ama paylaşmasaydım da aradaki fark abartılı bir rakam olmazdı) ne de sonrasındaki giderler söylenildiği gibi abartılı değil. Prosedürsel işlemleri ise zaten muhasebeci arkadaşlar sizi hiç yormadan hallediyorlar.İlk kendi bağımsız işim bir CMK dosyasıydı,3 şüphelisi olan ve biraz karışık bir dosyaydı. Savcılık nöbetçi mahkemeye sevk etmişti şahısları. Ve inanır mısınız ki bu meslekte ilk defa kimseyi aramadan, kimseye danışmak mecburiyetinde olmadan "Ne söyleyeyim, Ne diyeyim?" diye sormak zorunda kalmadan ivedilikle kendi kararlarımı alarak nöbetçi mahkemeye çıktığımda duyduğum heyecanı ve mutluluğu anlatmam imkansız. O dosyada başarılı sonuçlar da aldık. Ve çok güzel bir başlangıç oldu benim için. Her şey biranda olmuyor elbet, önce siz müvekkil arayışında oluyorsunuz ama işinizi dürüst ve hakkını vererek yaptıkça da telefonları aranan ve sorulan siz olmaya başlıyorsunuz. Rollerin zamanla değiştiğini an ve an görüyorsunuz.Uzattım sanırım, benden tavsiye aklında yeni hukuk bürosu açma fikri olan meslektaşlar "o doğru an, bu an" diye akıllarından geçirdikleri zaman hiç beklemeden cesaret toplamalıdır ve bu işe girişmelidir. Saygılar.
Old 19-03-2013, 12:25   #10
Av. Erdem Akçay

İzmir Barosu'na, CMK görevlendirmeleri ile ilgili olarak verdiğim dilekçe, 21 Mart Perşembe günü değerlendirilecek. Toplantıya ben de katılacağım. Umuyorum dilekçemde önerdiklerim kabul edilecek ve kendi bürosunu açan genç meslektaşlarımız için çok faydalı olacak.
Old 27-03-2013, 13:29   #11
Av.Selim Balku

Alıntı:
Yazan Av. Erdem Akçay
İzmir Barosu'na, CMK görevlendirmeleri ile ilgili olarak verdiğim dilekçe, 21 Mart Perşembe günü değerlendirilecek. Toplantıya ben de katılacağım. Umuyorum dilekçemde önerdiklerim kabul edilecek ve kendi bürosunu açan genç meslektaşlarımız için çok faydalı olacak.

Sır değilse, neleri önerdiğinizi paylaşır mısınız?

Ben de zamanında CMK Müdafiiliği işini yalnız 5 yıla kadar olan meslektaşlarım yapsın diye önerilerim vardı. Pek kabul görmemişti...
Old 27-03-2013, 17:25   #12
Av. Erdem Akçay

Alıntı:
Yazan Av.Selim Balku
Sır değilse, neleri önerdiğinizi paylaşır mısınız?

Ben de zamanında CMK Müdafiiliği işini yalnız 5 yıla kadar olan meslektaşlarım yapsın diye önerilerim vardı. Pek kabul görmemişti...

5 yıl konusuna da girsem, herhalde beni sopayla kovalalardı. Ama tahmin edebileceğiniz şekilde, ortalama puan hesabından vazgeçilmesini ve yönergenin 10/g maddesindeki "genç meslektaşlar CMK görevi alamasınlar sakın" uygulamasının iptalini istedim. 30-40 avukat görüşlerini belirtti. Yeni avukatlardan sadece ben vardım. Bu nedenle yeterli etki de oluşmadı. Açıkçası, kendim söyledim, kendim dinledim. Düzen, kıdemli avukatlar nasıl görev alabilirler prensibi üzerine kurulmuş. Anladığım kadarıyla da, yönergedeki değişikliklerin sadece bu prensip yönünde olması kanaati yer etmiş. Bunu değiştirmek pek mümkün gözükmedi bana. Sistemdeki puanlar, görev alabileceğim seviyeye gelinceye kadar, genç avukat niteliğimi çoktan kaybetmiş olacağım. Toplantı, benim ve benim gibi sisteme yeni dahil olmuş avukatlar açısından hüsranla sonuçlandı diyebilirim.
Old 27-03-2013, 17:42   #13
Av.Selim Balku

Alıntı:
Yazan Av. Erdem Akçay
Ama tahmin edebileceğiniz şekilde, ortalama puan hesabından vazgeçilmesini ve yönergenin 10/g maddesindeki "genç meslektaşlar CMK görevi alamasınlar sakın" uygulamasının iptalini istedim.

Bahsettiğiniz yönergeyi bilmiyorum. Kıdemli avukatlar için CMK müdafiiliği için avantajlı bir durum mu var?
Old 27-03-2013, 21:51   #14
Av. Erdem Akçay

Alıntı:
Yazan Av.Selim Balku
Bahsettiğiniz yönergeyi bilmiyorum. Kıdemli avukatlar için CMK müdafiiliği için avantajlı bir durum mu var?

Eğer puanınız, şu anki ortalama puanın(1300 sanırım) üzerindeyse, geleceğe yönelik bir avantajınız bulunmuyor. Bu puanın altındaysa, avantaj sağlıyor.

Yönerge: http://www.izmirbarosu.org.tr/sayfal...oenergesi.aspx

Yönerge md. 8/6 kıdemli avukatlar için avantaj sağlıyor. Geçen yıl Temmuz ayında eklenen md. 10/g ile bu avantaj güçlendirilmiş. Şu an sisteme giren yeni avukatların görev alabilmeleri için epeyce beklemeleri, görev alabilecek hale gelince de, az sayıda görevle yetinmeleri gerekiyor.

Tahminimde yanılmıyorsam, 1 yıl içerisinde sistem tamamen çökecek ve hiçbir avukatın işine yaramayan bir hal alacak.
Old 03-04-2013, 16:57   #15
Av. Ç. TOPGÜL

Sayın meslektaşım,

Bende CMK müdafiiliğine yeni başlayanlardanım ve aynı konudan müzdaribim. Bu konuda birşeylerin değişmesi lazım zira ocas sistemi görevlerin adaletli dağıtılması amacıyla kurulmuşken bugün tam bir adaletsiz sisteme dönüştü. Bende bu konuda bir mail atmayı düşünüyorum ve bir sonraki toplantıya aksilik olmazsa katılmayı düşünüyorum.

Sanırım toplantıda daha kıdemli olan avukatlar biz büromuzu bu şekilde döndürüyoruz demişler. Onlarda kendilerince haklı ama bu istekleri tamamen kendi lehlerine, yeni başlayanların aleyhine ve adaletsizdir. Herkesin puanı aldığı görev kadar olmalı. Geri kalan ortalama puanın sıfırlanmasının en adaletli olacağını düşünüyorum.
Old 21-05-2013, 10:05   #16
av.erkman

Merhaba sevgili meslektaşlar. Öncelikle hepinize bol kazançlar diliyorum. Benim bir sorum olacak; ben ve abim 2 ay kadar önce avukatlık bürosu açtık. Şu an işlerimiz idare ediyor. Ama benim dava çeşitliliğinin ve iş yogunluğunun fazla olduğu bir ofiste 6 ay 1 sene gibi bir süre çalışmak gibi bir düşüncem var. Sebebi ise; avukatlık staj süresince dersaneye gitmiş olmam. Bu konuda bana tavsiyede bulunacak sevgili meslektaşlarıma şimdiden teşekkür ediyorum...
Old 24-05-2013, 15:29   #17
detay82

Sayın av.erkman,

Büronuzu yeni açmanıza ve mesleğe yeni başlamanıza rağmen işlerinizin idare etmesi kanımca bir başarıdır ve sizde iyi bir potansiyel olduğunu göstermektedir.

Sabrederseniz işleriniz daha da düzelecektir. Staj zamanınızda dershaneye gittiğiniz için deneyim kazanma maksadıyla bir büroda çalışmak istediğinizi yazmışsınız.

Benim şahsi kanaatimce, bir avukat en büyük deneyimi, kendi bürosunda iken kazanıyor. Çoğu staj dönemleri zaten verimli geçmemekte, merak etmeyin.

Sadece dava çeşitlerinde uzmanlaşmak önemli değil, müvekkil ve müvekkil adaylarıyla ile olan ilişkilerin de iyi öğrenilmesi gerekir.

Zorunlu müdafilik ve adli yardım bürosuna kaydolun,

Bence büronuzdan da vazgeçmeyin, bulabilirseniz bir büroda part time haftanın bir kaç günü çalışabileceğiniz bir iş bulun kalan zamanınızda büronuzda olursunuz.

Saygılar.
Old 17-06-2013, 23:32   #18
Baran Koyuncu

Arkadaşlar , mesleğimiz sadece 'bol kazanç' mantığı üzerine kurulmamalıdır.İşte bu mantık nedeniyle CMUK, OCAS uygulamalarından herkes şikayetçidir , bu nedenle ücretli çalışan arkadaşlarımız 'patron'larına milyonlar kazandırırken cüz'i rakamlara çalışmaktadır , benim bildiğim kadarı ile bazı 'büyük' baroların güçlü avukat çevreleri (ör.Ank.Barosu) 20 yıla yakın bir süredir durmaksızın , temcit pilavı pişirir gibi 'kota' , 'sınav' ,'uzman' avukatlık konularını her iktidar değiştiğinde tekrar tekrar gündeme getirmektedir.
Objektif bir şekilde düşünün ; kendi meslekdaşlarının önünü kesmeye çalışan ,ücretli köle muamelesi yapmak için zemin hazırlayan her girişimde bulunan bu insanlar acaba gerçekten bizi düşünmekte midir?
Büronunuzu 5 bin 10 bin masrafla açarsınız ,zorluk çekebilirsiniz ,ekonomik olarak güçlenmek zaman alabilir(ki bunun önemli olmadığını da söylemiyorum ama...)o kadar sıkıntıdan sonra bu insanların bir kaç siyasiyi iknası sonucu hepsinin uçup gitmesini istermisiniz?
Old 17-08-2013, 20:25   #19
lawyer ahf

merhaba sevgili meslektaşlar. Ben Ankara da avukatlık yapmaktayım ve stajımla birlikte yaklaşık 1,5 yıldır bir başkasının yanında çok cüzi bir ücrete çalışıyorum ve maaşımıda düzenli aldığım söylenemez. artık bu sömürüye son vermek için kendi büromu açmayı düşünüyorum.ancak birtakım da endişelerim var. yeni bir büro açacağım ve şuanki sermayemin hemen hemen hepsi ofis malzemelerine gitmektedir. büromu açtıktan sonra yeni bir büronun aylık zorunlu masraf kalemleri nelerdir, ortalama aylık gideri tahminen ne kadardır. paylaşımlarınız, yorumlarınız için şimdiden teşekkür ederim.
Ve son olarak bu başlık canlı kalmalı. Büro açanlar yaşadıkları zorlukları, başarılarını burada paylaşırlarsa sonraki gelenlere bir ışık olurlar.
Old 17-06-2014, 02:41   #20
kerimkahraman

Merhaba sayın meslektaşlarım!
Ayrı bir konu açarak forum kirliliği oluşturmak istemediğim için bu konu üzerinden sorularımı sizlere yöneltmek istiyorum, samimi cevaplarınız için şimdiden çok teşekkür ederim.

1. İlk defa ofis açacağım, bir ortakla açmak mı mantıklıdır yoksa tek mi?
2. Ofisi işlek bir caddenin üzerinde mi açmalıyım? Yani ofisi açtık diyelim, iş nasıl gelecek? Tanıdıklarımızın referansı ile mi? Peki kapıdan iş gelir mi? Bir avukat abim kapıdan gelen işten hayır gelmez demişti, sizce doğru mudur.
3. İstanbul barosuna kayıtlıyım, cmk ve adli yardımdan iş ayrımı yapmaksızın çalışsam başlangıç için en azından ofis masraflarını çıkaracak kadar gelir elde edebilir miyim?
Old 28-09-2014, 02:09   #21
Plasebo

Merhabalar,
Ben İstanbul dışında okuyan son sınıf bir hukuk fakültesi öğrencisiyim. Okul bittiği zaman stajımı İstanbul'da yapmak ve avukatlık mesleğimi de gene İstanbul'da devam ettirmek istiyorum.

Anadolu'da okuyup yetişen bir öğrencinin İstanbul'da tutunması, yeni bir büro açmasının zorlukları nelerdir ? Direk büro açarak nasıl çevre kazanabilirim ? Büromun aylık masrafları yaklaşık olarak ne olur ? Sizce direk olarak büro mu açmalıyım yoksa bir süre ücretli avukat olarak çalışıp,pişip,çevre edinip sonra mı bu işe girişmeliyim ?

Özellikle benim durumumu yaşamış büyüklerimin tecrübelerinden faydalanmak istiyorum. Cevaplarınızı bekliyorum,teşekkürler.
Old 12-10-2014, 20:52   #22
av.sahin67

Hey gidi hey, şimdi konuyu açan kişi olarak yazdıklarımı görünce yüzümde tebessüm oluştu doğrusu. THS bir okuldur. Avukatlığın iyi ve kötü zamanlarını burada öğrendik ve uygulamada tasdik ettik. Bu süreçte çok faydalandım THS'den. Zaman oldu ki bir meslektaşın paylaştığı yazıyı dilekçe yaparak dava kazandık
İlk sorudan bu yana 3.ofis değişikliğini yaptım ben. İstanbul Aksaray'da küçücük bir han odasında başlayan avukatlık sevdası Çapa'da home ofis olarak devam etti. Evi ayırıp bir meslektaşım ile aynı yerde ortaklık ve Cevizlibaü-Zeytinburnu'na taşınma süreci. İşler bazen çok iyi bazen çok kötü gitti. Ama meslek bana hiç ihanet etmedi. Kötü zamanlar ise henüz kazandığımızı idareye etmeyi bilememekteen geçti.Meslekte bazen gün yılı kurtarır bazen ise yıl günü kurtarmaz ilkesine riayet etmemekten kötü günler de geçirdik. Ama çok şükür ki bugünlere geldik. Bir yıl ortaklıktan sonra tekrar 6 ay kadar 3 personel ile çalıştık. Bu hafta ise henüz stajının sonuna yeni yaklaşan bir meslektaşım ile ortak olma kararı aldık ve daha büyük bir ofise çıkma planı içindeyiz. Bu sitede aldığımız eğitimi ( THS okul demiştik ) şimdilerde yanımıza staja gelen ve öğrenmeye gelen arkadaşlara anlatıyoruz. Meslekteşlarımızın hukuku nazarımızda müvekkilden daha yücedir. Yine bu sitede efsane olarak okuduğum saygıdeğer büyüğüm Ömer Kavili ile dost olduk ve birçok mahkemede yan yana savunma yaptık ve zaman oldu biz avukat o sanık oldu . Geçmiş zaman olur ki diyor ve bu süreçte yaptıklarımızı forumun başka başlıklarındaki cevaplarımıza havale ederek saygılar diliyorum.
Old 15-12-2014, 10:14   #23
lawyer_23

Yeni bir başlık açıp konu kirliliğine neden olmak istemedim. Bu nedenle sayın meslektaşlarımızdan bu konuda tecrübelerini paylaşmalarını rica ediyorum. Ben şuan stajyer avukatım. Ama staj döneminde yeni avukatların bahsetmiş olduğunuz sorunlarını gördükçe hayal kırıklığı yaşayıp bu meslekten soğumaya başladım. Şuanda adli yargı sınavına (istemediğim halde) hazırlanmayı düşünüyorum. Ama yazdıklarınız sayesinde tekrar hayallerim canlandı diyebilirim. Ben kendi büromu açmak istiyorum. Ancak stajımı bitirir bitirmez direk kendi büromu açmalı mıyım, yoksa bir süre bir büroda çalıştıktan sonra mı kendi büromu açmalıyım? Bu konuda yaşadığınız zorlukları paylaşırsanız çok sevinirim. Çünkü tecrübelerinize ihtiyacım var.
Saygılar..
Old 01-02-2015, 22:02   #24
kerimkahraman

Alıntı:
Yazan lawyer_23
Yeni bir başlık açıp konu kirliliğine neden olmak istemedim. Bu nedenle sayın meslektaşlarımızdan bu konuda tecrübelerini paylaşmalarını rica ediyorum. Ben şuan stajyer avukatım. Ama staj döneminde yeni avukatların bahsetmiş olduğunuz sorunlarını gördükçe hayal kırıklığı yaşayıp bu meslekten soğumaya başladım. Şuanda adli yargı sınavına (istemediğim halde) hazırlanmayı düşünüyorum. Ama yazdıklarınız sayesinde tekrar hayallerim canlandı diyebilirim. Ben kendi büromu açmak istiyorum. Ancak stajımı bitirir bitirmez direk kendi büromu açmalı mıyım, yoksa bir süre bir büroda çalıştıktan sonra mı kendi büromu açmalıyım? Bu konuda yaşadığınız zorlukları paylaşırsanız çok sevinirim. Çünkü tecrübelerinize ihtiyacım var.
Saygılar..

Merhaba sevgili meslektaşım. Aylar önce ben de bu şekilde mesaj atarak merakımı gidermeye çalışıyordum ama cevap alamadım. Dolayısıyla herşeyi kendim tecrübe etmek zorunda kaldım. Ofisimi açalı 6 ay oldu, başlangıçta yaptığım en büyük hata tek başıma ofis açmak oldu. Yeni başlayan bir avukat için, çevresinden işler oluk oluk akmıyorsa bir ofisin tüm masrafları ağır bir yük oluyor. Hele ki istanbulda yapıyorsanız avukatlığı. Tavsiyem, 3 arkadaş ortak bir ofis açın veya baro ilanlarından masraflara katılmaksızın işlerine yardımcı olabileceğiniz bir avukatın bürosunu kullanın. Cmk adli yardım asla masrafları tam olarak karşılayamaz, sakın ona bel bağlamayın. Ofisi açtıktan sonra da ofiste oturmayın sürekli tanıdıkları veya onun da tanıdıklarını dolaşın büro açtığınızdan haberleri olsun. Avukatlarla da sürekli tanışın, baro bilgi havuzuna ilan bırakın, yetişemeyeceği duruşmalarına veya keşif haciz gibi işlerine ücreti mukabilinde girersiniz, böylece ufak da olsa bir katkısı olur bütçenize.
Old 05-02-2015, 11:41   #25
asumann

Sizin baroda öyle bir imkan mı var bak o güzelmiş ben de ofisi açalı 6 ay oluyor. İşler oluyor ancak para olmuyor, bir koşturmaca içindeyim ama ne için koştuğumu bilmiyorum. Bazen sorguluyorum ben ne yapıyorum bu gidiş nereye?6 ay daha mühlet vermiştim düze çıkabilmek için bakalım neler olacak?
Old 24-04-2015, 07:10   #26
Av.Avcı

Yaşamın amacı düşünmek değil eylemdir. Kuşkusuz düşünmeden hareket edin demiyorum ama bundan 5 yıl sonra nerede olacağınızı bir koltukta oturup 5 yıl boyunca hiç kalkmadan düşünseniz 5 yıl sonra kendinizi o koltukta halen oturup düşünürken bulursunuz.

Üstte afilli cümleler dursun şimdi gerçekler;

Mesleğe adımımı ilk attığım günden beri sanırım her Avukat gibi ben de birgün büro açmayı düşünüyordum. Ancak zamanı değil biraz daha olgunlaşmak lazım biraz sermaye yapmak lazım biraz çevre yapmak lazım açsam yürütebilir miyim yapabilir miyim hayal kırıklığına uğrarsam toparlanabilir miyim gibi bir takım iç sesler yüzünden hep düşünce aşamasında kaldı. Derken bir buçuk yıl önce işsiz kaldım. Güvenli liman sandığım bir avukatın yanında sigortalı avukat olarak çalışma işi, kendimi büro açmaya hazır hissedene kadar demir atabileceğim o kadar güvenli bir liman değilmiş. Panikle hiçbir araştırma bile yapmadan baro sayfasında ne kadar avukat ilanı varsa hepsine cv mi gönderdim. Dokuz gün sürecek bayram tatili öncesinde işten çıkartıldığım için cv me dönüş yapacak ya da telefonlarımı açacak bir hukuk bürosu da çıkmadı. Bazen ilerleyemezsiniz ama yaşam sizin ilerleyip ilerleyemediğinizle ilgilenmez. hatta bazen size nazire yapar gibi daha hızlı hareket etmeye başlar.

Olumsuzluklar biribirini izledi.Hep büro açınca ya batırırsam diye tedirgin olup da kendimi güvende hissetmemi sağlayan sigortalı çalışma işinin de hiçbir garantisinin olmadığını birgün işsiz kalabileceğimi görünce artık risk almadan hiçbir yere varılamadığını öğrenmiş oldum.

Elimde kalan son parayla kiralık büro aramak için sokakları arşınlarken hani bazen zor durumda kalınca düşünceleri bırakıp da ne yapılması gerekiyorsa onu yaparsınız ya işte öylesi bir motivasyonla aklımdan geçen tek şey bir an önce bir büro bulmaktı. Gözüme kestirdiğim bir yer için randevu aldım. bu sırada mobilya işini de düşünürken güzel ve ucuz bir koltuk takımı gördüm kaçırmamak için daha büroyu tutmadan mobilyayı aldım. Sonra büroyu kiraladım. İlk bir iki hafta mobilyaları ve büronun tadilatını tamamladım. Sonunda o hep yapmayı düşündüğüm ama hep daha var zamanı değil dediğim şeyi yapmış büroyu açmıştım.

Peki sonra ne oldu? Hiçbir şey.. Her sabah saat 8:30'da büroyu açıyor akşam 6'da kapatıyordum. Hiçbir iş gelmedi. Öyle oturup kitap okudum, içtihatları inceledim de diyemeyeceğim. O stresle bunlar yapılamıyor. Bütün gün oturup ben ne yaptım diyordum. Bir iki ay sonra Daha önce yaptığım CMK görevlerinin parası yattı. Borçlarımı ödedim biraz da arttı. Bir iki iş görüşmesi geldi. İş çıkmadı o zaman gelen görüştüklerim bugün dahi halen gelecek.

Hiçbir iş olmadan biten günün sonunda her akşam kapıyı kilitlerken kendime ''burası açık kalacak'' diye söz veriyordum. Tüm gece CMK yapıyor raporlarını hemen teslim
ediyordum. Derken sonra sonra bir kaç dava gelmeye başladı ama işin ilginç tarafı davanın ilk duruşması dahi altı ay sonra iken kiralar bir kaç gün sonraydı. Yine öğrendim ki büroyu açtığınızda gelen davalar pek sevindirici haber değilmiş bir iki yıl duruşması temyizi sürecek olan işlerin elektriğe suya kiraya pek bir faydası yokmuş. Daha sonra az da olsa kısa vade de getirisi olan işlere yoğunlaştım. CMK yapmaya devam ettim.

Şehirdışı bir dava aldım bu arada ilginç bir şekilde hızlı sonuçlandı. Müvekkilin davayı kazandığını duyan tanıdıkları arkadaşları aramaya başladı. Sonra hiç görmediğim tanımadığım insanların kargoyla evrakları vekaletleri gelmeye başladı. Altı ay kadar büroyu açtığım şehirden 500 km ötede davalar açıp kazanıyordum. Derken işini yaptığım insanların benzer sorunları olan tanıdıkları akın etti büroya telefonum susmamaya başladı. Büroyu açmamın ilk ayları çok sıkıntılı geçmiş ancak bir yıllık bir sürede ağır aksak da olsa bir düzen tutmuştu.

Gelecek ne gösterir bilinmez. Şu an durum fena değil. Gerçi birinin yanında çalıştığınız ücretin çok daha fazlasını kazanmak zorundasınız giderleri düşünce bir şeyler kalıyor olması için sürekli hareket halinde olup var olan işlere yenisini eklemeniz lazım bir kaç gün bir kaç ay daha ileriyi görebilmeniz için.

Hikaye böyle;

Şimdi gelelim büro açmadan önce telefonla büro açan arkadaşlarımı arayıp saatlerce sorduğum sorulara.

Kendi büromu açabilmek için bir başka avukat yanında çalışıp bir şeyler öğrenmem deneyim kazanmam gerekmez mi?
Hayır gerekmez
En iyi öğrenebileceğiniz ve deneyim kazanabileceğiniz yer kendi büronuzdur. Bir işi başından sonuna siz yapmadan müvekkille siz bizzat muhattap olmadan olmaz. Can yeleğiyle yüzme öğrenilmiyor denize girip biraz su yutmak lazım.

Büro açtığımda hemen iş geliyor mu?
Hayır gelmiyor.
Unutmayın ki büroyu açtığınızda siz, aileniz ve bağlı bulunduğunuz Baro ile vergi dairesi dışında henüz kimse büro açtığınızı bilmiyor. Büro açtığınızı tüm çevrenize duyurmanız lazım.

Tek başıma mı yoksa birkaç avukat arkadaş birleşip mi büro açmalı?
Kişisel bir görüş olur ancak ben çok düşündüm ve tek başıma açtım. Gelir Gider ortaklığını hiç düşünmemekle birlikte gider ortaklığını düşünmüştüm. Yararını zararını hem maddi hem manevi hesaplamak lazım.

Tabelayı görüp gelen oluyor mu?
Oluyor evet ama o şekilde gelenlerin işini kabul etmiyorum. Bir buçuk yıldır hiç tanımadan yalnızca tabelayı görüp gelen (-ki görünürlüğü yüksek ve kalabalık bir yerde)5 kişi oldu. Özellikle büyük kentlerde merkezde iseniz nasıl oluyor bilmiyorum ama herkesin kendisinin olmasa bile bir yakının bir tanıdığının mutlaka tanıdığı ve önerebileceği bir avukatı vardır. Kolay kolay bir müvekkil adayı da iyi para kazanabileceğiniz bir işi sırf tabelanızı görüp size getirmez. İhtimaldir ki soracağı soru ben şurdan ceza aldım ne yapacağım ya da bana icradan kağıt geldi ne yapmalıyım sorusudur ki size bir gelir getirecekse bile almanızı tavsiye etmem çünkü bu şekilde gelen kişiler sırf tabelayı görüp hiç tanımadığı bir avukata bir şeyler danışmaya gelecek özgüven sahibiyse bilin ki zaten sizden önce en az 3 avukatın kapısını çalmış ve sizden sonra da en az 3 avukatın daha kapısını çalacak ve bir şeyler öğrenebilrse de gidip ya kendi yazacak ya da bir arzuhalciye yazdıracaktır. Ben 100-TL lik alacağı için 9 avukat bürosu gezmiş insan tanıdım.

Büro açarken içtihad ve icra programları almalı mıyım?
Masrafa girmenize gerek yok.
Barolar birliğin icra programını kullanıyorum 25-TL gayet yeterli geliyor. İçtihad programları ise dilekçenizi zenginleştirmenizde faydası olur ancak fiyatları ile de bütçenizde sarsılmalara yol açabilir adalet bakanlığının mevzuat içtihat programını kullanıyorum çok kullanışlı olmamakla birlikte ücretsiz olduğu için paha biçilmez bir program ancak aradıklarımı hep bu site vasıtasıyla buluyorum.
Old 27-06-2015, 15:29   #27
Senatus

Ben de tek çalışmaya başlayalı 9 ay oldu. Önceki 3 yılda kendi hatalarımdan dolayı pek tecrübe kazanamadım. Anladım ki tek başına bir şeylere kalkışmadan insanda motivasyon da pek olmuyor. Çünkü iş başa düşmüş olmuyor. Yani benim açımdan durum böyleydi. Müvekkille iletişim bu mesleğin tacirlik yönünü geliştirebilmek için çok önemli. Çok avukatlı bürolarda çalışan avukatın müvekkille birebir diyaloğuna imkan verildiğini pek zannetmiyorum. Ancak iyi ve düzenli maaş alınabiliyorsa yine de bir müddet 2 ila 5 sene doğru düzgün bürolarda çalışılabilir. Çünkü uygulamadaki pek çok aşama - yalnız çalışan bir avukata uzun bir süre iş gelmeyebileceğinden - çok daha kısa sürede deneyimlenebilir. Böyle yapılmayıp doğrudan büro açmanın artısı ise bir an evvel bu meslekle tam olarak tanışmak ve hataları bir daha tekrarlamamak için uyanık olmak olabilir. Bir büroda çalışılarak ancak tevdi edilen işler görülür ve monotonluk mesleki gelişmeyi ( inişleri ve çıkışları deneyimlemeyi ) erteleyebilir. Ama net bir şekilde şu yol daha iyidir denemez. Herkesin koşulları başka başkadır. O yüzden öncelenen hedefe göre hareket etmek gerekir. Mesela bu meslek yağımda kavrulmama yetsin deniyorsa uzun yıllar dahi bir büroda kalınabilir. Yok eğer bir an evvel parayı kırmalıyım düşüncesi taşınıyorsa yine bir an evvel büro açmak icap eder. Büroda istihdam edilen pozisyonda kalmak tercih ediliyorsa bence mutlaka bir gün ayrılınca yani tek başınayken karşılaşılabilecek alanlar hususundaki dallarda yoğunlaşılmalı ki tecrübe olarak serbest avukatlığa daha bir faydası olsun.
Old 08-07-2015, 07:07   #28
Miteran

Varsayılan samimi paylaşımlarınız için çok teşekkürler :))

Alıntı:
Yazan Av.Avcı
Yaşamın amacı düşünmek değil eylemdir. Kuşkusuz düşünmeden hareket edin demiyorum ama bundan 5 yıl sonra nerede olacağınızı bir koltukta oturup 5 yıl boyunca hiç kalkmadan düşünseniz 5 yıl sonra kendinizi o koltukta halen oturup düşünürken bulursunuz.

Üstte afilli cümleler dursun şimdi gerçekler;

Mesleğe adımımı ilk attığım günden beri sanırım her Avukat gibi ben de birgün büro açmayı düşünüyordum. Ancak zamanı değil biraz daha olgunlaşmak lazım biraz sermaye yapmak lazım biraz çevre yapmak lazım açsam yürütebilir miyim yapabilir miyim hayal kırıklığına uğrarsam toparlanabilir miyim gibi bir takım iç sesler yüzünden hep düşünce aşamasında kaldı. Derken bir buçuk yıl önce işsiz kaldım. Güvenli liman sandığım bir avukatın yanında sigortalı avukat olarak çalışma işi, kendimi büro açmaya hazır hissedene kadar demir atabileceğim o kadar güvenli bir liman değilmiş. Panikle hiçbir araştırma bile yapmadan baro sayfasında ne kadar avukat ilanı varsa hepsine cv mi gönderdim. Dokuz gün sürecek bayram tatili öncesinde işten çıkartıldığım için cv me dönüş yapacak ya da telefonlarımı açacak bir hukuk bürosu da çıkmadı. Bazen ilerleyemezsiniz ama yaşam sizin ilerleyip ilerleyemediğinizle ilgilenmez. hatta bazen size nazire yapar gibi daha hızlı hareket etmeye başlar.

Olumsuzluklar biribirini izledi.Hep büro açınca ya batırırsam diye tedirgin olup da kendimi güvende hissetmemi sağlayan sigortalı çalışma işinin de hiçbir garantisinin olmadığını birgün işsiz kalabileceğimi görünce artık risk almadan hiçbir yere varılamadığını öğrenmiş oldum.

Elimde kalan son parayla kiralık büro aramak için sokakları arşınlarken hani bazen zor durumda kalınca düşünceleri bırakıp da ne yapılması gerekiyorsa onu yaparsınız ya işte öylesi bir motivasyonla aklımdan geçen tek şey bir an önce bir büro bulmaktı. Gözüme kestirdiğim bir yer için randevu aldım. bu sırada mobilya işini de düşünürken güzel ve ucuz bir koltuk takımı gördüm kaçırmamak için daha büroyu tutmadan mobilyayı aldım. Sonra büroyu kiraladım. İlk bir iki hafta mobilyaları ve büronun tadilatını tamamladım. Sonunda o hep yapmayı düşündüğüm ama hep daha var zamanı değil dediğim şeyi yapmış büroyu açmıştım.

Peki sonra ne oldu? Hiçbir şey.. Her sabah saat 8:30'da büroyu açıyor akşam 6'da kapatıyordum. Hiçbir iş gelmedi. Öyle oturup kitap okudum, içtihatları inceledim de diyemeyeceğim. O stresle bunlar yapılamıyor. Bütün gün oturup ben ne yaptım diyordum. Bir iki ay sonra Daha önce yaptığım CMK görevlerinin parası yattı. Borçlarımı ödedim biraz da arttı. Bir iki iş görüşmesi geldi. İş çıkmadı o zaman gelen görüştüklerim bugün dahi halen gelecek.

Hiçbir iş olmadan biten günün sonunda her akşam kapıyı kilitlerken kendime ''burası açık kalacak'' diye söz veriyordum. Tüm gece CMK yapıyor raporlarını hemen teslim
ediyordum. Derken sonra sonra bir kaç dava gelmeye başladı ama işin ilginç tarafı davanın ilk duruşması dahi altı ay sonra iken kiralar bir kaç gün sonraydı. Yine öğrendim ki büroyu açtığınızda gelen davalar pek sevindirici haber değilmiş bir iki yıl duruşması temyizi sürecek olan işlerin elektriğe suya kiraya pek bir faydası yokmuş. Daha sonra az da olsa kısa vade de getirisi olan işlere yoğunlaştım. CMK yapmaya devam ettim.

Şehirdışı bir dava aldım bu arada ilginç bir şekilde hızlı sonuçlandı. Müvekkilin davayı kazandığını duyan tanıdıkları arkadaşları aramaya başladı. Sonra hiç görmediğim tanımadığım insanların kargoyla evrakları vekaletleri gelmeye başladı. Altı ay kadar büroyu açtığım şehirden 500 km ötede davalar açıp kazanıyordum. Derken işini yaptığım insanların benzer sorunları olan tanıdıkları akın etti büroya telefonum susmamaya başladı. Büroyu açmamın ilk ayları çok sıkıntılı geçmiş ancak bir yıllık bir sürede ağır aksak da olsa bir düzen tutmuştu.

Gelecek ne gösterir bilinmez. Şu an durum fena değil. Gerçi birinin yanında çalıştığınız ücretin çok daha fazlasını kazanmak zorundasınız giderleri düşünce bir şeyler kalıyor olması için sürekli hareket halinde olup var olan işlere yenisini eklemeniz lazım bir kaç gün bir kaç ay daha ileriyi görebilmeniz için.

Hikaye böyle;

Şimdi gelelim büro açmadan önce telefonla büro açan arkadaşlarımı arayıp saatlerce sorduğum sorulara.

Kendi büromu açabilmek için bir başka avukat yanında çalışıp bir şeyler öğrenmem deneyim kazanmam gerekmez mi?
Hayır gerekmez
En iyi öğrenebileceğiniz ve deneyim kazanabileceğiniz yer kendi büronuzdur. Bir işi başından sonuna siz yapmadan müvekkille siz bizzat muhattap olmadan olmaz. Can yeleğiyle yüzme öğrenilmiyor denize girip biraz su yutmak lazım.

Büro açtığımda hemen iş geliyor mu?
Hayır gelmiyor.
Unutmayın ki büroyu açtığınızda siz, aileniz ve bağlı bulunduğunuz Baro ile vergi dairesi dışında henüz kimse büro açtığınızı bilmiyor. Büro açtığınızı tüm çevrenize duyurmanız lazım.

Tek başıma mı yoksa birkaç avukat arkadaş birleşip mi büro açmalı?
Kişisel bir görüş olur ancak ben çok düşündüm ve tek başıma açtım. Gelir Gider ortaklığını hiç düşünmemekle birlikte gider ortaklığını düşünmüştüm. Yararını zararını hem maddi hem manevi hesaplamak lazım.

Tabelayı görüp gelen oluyor mu?
Oluyor evet ama o şekilde gelenlerin işini kabul etmiyorum. Bir buçuk yıldır hiç tanımadan yalnızca tabelayı görüp gelen (-ki görünürlüğü yüksek ve kalabalık bir yerde)5 kişi oldu. Özellikle büyük kentlerde merkezde iseniz nasıl oluyor bilmiyorum ama herkesin kendisinin olmasa bile bir yakının bir tanıdığının mutlaka tanıdığı ve önerebileceği bir avukatı vardır. Kolay kolay bir müvekkil adayı da iyi para kazanabileceğiniz bir işi sırf tabelanızı görüp size getirmez. İhtimaldir ki soracağı soru ben şurdan ceza aldım ne yapacağım ya da bana icradan kağıt geldi ne yapmalıyım sorusudur ki size bir gelir getirecekse bile almanızı tavsiye etmem çünkü bu şekilde gelen kişiler sırf tabelayı görüp hiç tanımadığı bir avukata bir şeyler danışmaya gelecek özgüven sahibiyse bilin ki zaten sizden önce en az 3 avukatın kapısını çalmış ve sizden sonra da en az 3 avukatın daha kapısını çalacak ve bir şeyler öğrenebilrse de gidip ya kendi yazacak ya da bir arzuhalciye yazdıracaktır. Ben 100-TL lik alacağı için 9 avukat bürosu gezmiş insan tanıdım.

Büro açarken içtihad ve icra programları almalı mıyım?
Masrafa girmenize gerek yok.
Barolar birliğin icra programını kullanıyorum 25-TL gayet yeterli geliyor. İçtihad programları ise dilekçenizi zenginleştirmenizde faydası olur ancak fiyatları ile de bütçenizde sarsılmalara yol açabilir adalet bakanlığının mevzuat içtihat programını kullanıyorum çok kullanışlı olmamakla birlikte ücretsiz olduğu için paha biçilmez bir program ancak aradıklarımı hep bu site vasıtasıyla buluyorum.
7

Bu denli samimi ve uzun anlatımınız için yürekten teşekkürlerimizi sunarız ) çok teşekkürler )
Old 20-07-2015, 13:30   #29
Mavidem

Merhaba sevgili meslektaşlarım:
4 yıllık avukatım ve kendi büromu açalı 2 ay oldu 4 yıldır icra ağırlıklı çalışan bir hukuk bürosunda SGK lı avukat olarak çalışmaktaydım.Başkasının yanında çalışarak çevre edinilmediğini çok iyi tecrübe ettim.Hele banka icrası ile ilgilenen bir işçi avukat iseniz adliyeye senede belki 3-4 defa gidebildiğiniz düşünülürse meslektaşlarınız tarafından bile unutulmuş olabilirsiniz.İşte tüm bu ahval ve şerait içinde dahi vazifemiz kendimize saygı duymaktan vazgeçmemektir
Büromu açalı 2 ay oldu.Artık iyi bir maaşım yok sabah uyandığımda günlük olarak kontrol ettiğim iş akışı veya son gün işlem listesi yok neredeyse hiç mi hiç işim yok .Sn.Av.Avcı 'nın bahsetmiş olduğu gibi sabah gelip akşam çıkıyorum bir şeyler okuyorum kapım tesadüfen veya yanlışlıkla çalındığında çok heyecanlanıyorum Bu durumun geçici olduğuna dair sarsılmaz bir inanç içerisindeyim.Umarım sarsılmaz Her ne olursa olsun ağır çalışma koşulları altında silinerek öleceğimi hissettiğim o dönemlerdeki ruh halimi düşününce çok daha iyi durumdayım ve umarım hiç bir zaman pişman olmam bu kararımdan ..İçimde bir huzur ve umut var..Trajikomik olan bu durum buraya 20.07.2015 tarihinde yazıldı..Bakalım...
Herkese sevgiler ve bol şans dilerim..
Old 21-07-2015, 11:51   #30
Av.Selim Balku

Alıntı:
Yazan Mavidem
Trajikomik olan bu durum buraya 20.07.2015 tarihinde yazıldı..Bakalım...

Kesinlikle doğru olanı yapmışsınız, içinizde ki umut hiç sönmemesi dileğiyle...

Trajikomik olanın ne olduğunu anlayamadım
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi