Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Konumuz : Hukukçular Biz bizi konuşuruz! Konusu "hukukçular" olan ve diğer alanların konusu içine girmeyen sohbetlerimiz için.

Avukatların yanında çalıştırdıkları avukatlara teklif ettiği komik ücretler

Yanıt
Old 04-06-2011, 01:01   #1
Persepolis

Varsayılan Avukatların yanında çalıştırdıkları avukatlara teklif ettiği komik ücretler

Avukatlar artık yanında çalıştırdıkları avukatları maalesef ekonomik olarak sömürmeye başladılar. Bürosunda katibine verdiği maaşla mesela antalyada 1.500 TL'ye 3 yıllık tecrübeli bir avukat çalıştırıyorlar,ne kadar yanlış,10 yıllık bir avukat olarak bazı baroların sitelerine ofis aradığıma ilişkin ilan verdim,dedim ki 10 yıllık tecrübem var,ingilizce biliyorum vs. arayan olmadı ama o kadar çok avukat arama ilanı vardı ki şaşarsınız. Bir kaç tanesini aradım aman allahım tekklif edilen ücretlere gülersiniz,adliyede çalışan bir lise mesunu mubaşirin aldığı maaşı eklif ediyorlar. Ne kadar yazık? mesleğimizizin kariyerini önce meslektaşlarımız düşürüyor maalesef.
Old 04-06-2011, 12:27   #2
captivitas

sayın persepolis, söylediklerinize katılmamak mümkün değil ancak başka bir açıdan bakıldığında bu duruma gelinmesinde katkısı olanlar da yine bu ücretlere çalışmayı kabul eden avukatlar. teklif edilen ücretlere mesleğinizin değerinin bu olmadığı cevabını verdiğinizde ''asgari ücrete çalıştıran yerler var'' cevabını almanız muhtemel. bu da demektir ki, asgari ücrete çalışan avukatlar var. yani bahsettiğiniz komik rakamları kabul edenler de yine bizim meslektaşlarımız.bu mesleğin değerini hep beraber düşürüyoruz emin olun...
Old 04-06-2011, 19:40   #3
av.sahin67

Bunun yerine gerekirse home-office çalışıp çeşitli hukuk bürolarının dosyalarını yapılacak sözleşme ile takip etmek ve cmk adli yardım derken yine bağımsız olarak ayakta kalmaya çalışmak bir alternatif olsa gerek.Zira bağımsız olarak gerçek değerine kavuşan mesleğimizi bu komik denilen ücretlerle verimli şekilde idame ettirmek mümkün değildir kanaatmce.
Old 05-06-2011, 00:25   #4
Av.Şenol Saltık

Sayın Meslektaşlarım,

Ülkemizde vasat bir devlet memuru kadrosuna girebilmek için dahi KPSS'den iyi bir puan almak gerekirken, hukuk fakültesini bitiren herkesin hiçbir sınava girmeden avukat olduğu bir sistemde nasıl bir ücret sistemi bekliyoruz ki. Neticede seçme ve elemenin olmadığı hiçbir meslekte standart bir kalitecen bahsedilemez...
Old 05-06-2011, 08:40   #5
av.sahin67

Alıntı:
Yazan Av.Şenol Saltık
Sayın Meslektaşlarım,

Ülkemizde vasat bir devlet memuru kadrosuna girebilmek için dahi KPSS'den iyi bir puan almak gerekirken, hukuk fakültesini bitiren herkesin hiçbir sınava girmeden avukat olduğu bir sistemde nasıl bir ücret sistemi bekliyoruz ki. Neticede seçme ve elemenin olmadığı hiçbir meslekte standart bir kalitecen bahsedilemez...

Buna kesinlikle katılmıyorum.100 soruluk bir sınav kaliteyi ölçmeye yeterli olmayacaktır.Avukatlık serbest bir meslektir ve kalitemizi sınav değil yaptığımız iş gösterecektir.100 soruluk bir sınav benzeri uygulama ile avukat sayısını azaltılması söz konusu olamayacağına göre mevcut avukat sayısı yine düşmeyecektir.
Dolayısıyla sorunun nedeni sınav olmaması veya avukatların çok olması değil bu ücrete razı olmak ve serbest icra edilmesi gereken mesleğin bağlı olarak idamesinin getirdiği olumsuz neticelerdir.
Saygılar
Old 05-06-2011, 13:41   #6
Av.Şenol Saltık

Sayın Meslektaşım,

Söylemek istediğimi hiç anlamamışsınız. Bahsettiğim sadece yazılı sınav değildir, bunun içerisinde mülakat da vardır. Zahmet edip araştırırsanız tüm çağdaş ülkelerde avukatlığa sınavla alındığını görürsünüz. Avukatlık serbest meslektir ve ancak pratikte öğrenilir gibi bir mantığı anlamak mümkün değildir. Ülkemizde bir hakimin ağır ceza mahkemesine seçilebilmesi için ortalama 15 yıl kıdemi olması gerekiyor. Ama ruhsatını yeni almış bir avukat ağır ceza mahkemesinde dava alabiliyor. Vatandaşı denek olarak kabul edip mesleği hata yapa yapa öğrenmeye çalışmak bencil bir yaklaşımdır. Hukuku bu kadar hafife alamayız. Avukatlık serbest meslektir ama aynı zamanda savunma, sav ve hüküm sacayağında hukukun temel bir parçasıdır. Bu anlamda diğer serbest mesleklerle kıyas kabul etmez.

Ben senelerdir avukat yöneticiliği yapıyorum, neredeyse 30 dan fazla stajyer avukat ile çalıştım, şuan hukuk eğitimi içler acısı, bir de üstüne herkese avukat ruhsatı verip ödüllerdirdiğimizde sorun daha da büyüyor.

Seçilme ve elemenin olmadığı hiçbir meslekte asla kalitden bahsedilemez...
Old 05-06-2011, 15:53   #7
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Yazan judge034
Buna kesinlikle katılmıyorum.100 soruluk bir sınav kaliteyi ölçmeye yeterli olmayacaktır.Avukatlık serbest bir meslektir ve kalitemizi sınav değil yaptığımız iş gösterecektir.100 soruluk bir sınav benzeri uygulama ile avukat sayısını azaltılması söz konusu olamayacağına göre mevcut avukat sayısı yine düşmeyecektir.
Dolayısıyla sorunun nedeni sınav olmaması veya avukatların çok olması değil bu ücrete razı olmak ve serbest icra edilmesi gereken mesleğin bağlı olarak idamesinin getirdiği olumsuz neticelerdir.
Saygılar

Kaliteyi ölçmek için sizce kaç soruluk sınav gerekiyor? 1000 soru gerekli ise öyle yapalım, klasik sınav, sanal dava ya da mülakat gerekiyorsa onları da yapalım. Önemli olan avukat sayısının azaltılması değil, avukatlık sıfatına sahip olacakların belirli bir düzeyde olmasıdır. Bana kalsa, kazanılmış hak kavramının arkasına sığınmadan, şu an avukat olanlar da sınava alınmalı, hatta bu sınav belirli aralıklarla (5 yıl gibi) tekrarlanmalıdır. Sınav kesinlikle avukatlık mesleğinin kalitesini ve saygınlığını arttıracaktır. Sınavın genç meslektaşlara da, bu düşük ücretlerle çalışmamak, serbest avukatlık yapma konusunda cesaret vereceğine de inanıyorum.
Old 05-06-2011, 17:03   #8
Av.Şenol Saltık

İstanbul Barosu Komisyon görevim sırasında Baro Başkanımızın isteği üzerine, Avrupa ve Amerika'daki avukatlık mesleğine giriş uygulamalarını araştırdım. Bununla ilgili olarak hazırladığım geniş kapsamlı raporu geçen yıl baro yönetimine sundum.

Yaptığım araştırmaya göre, neredeyse tüm Avrupa ülkelerinde avukatlığa giriş için uzun staj süresi ve sınav uygulaması mevcut. Birçok ülkede bölge barolarının ayrıca kendi sınavları var. Mesela Avusturya'da avukatlık stajı süresi 8 yıl ve bu süre sonunda sınav var. Yani 8 yıl staj yapan bir avukat adayı, sınavda başarısız olursa avukat sıfatını kazanamıyor. Ama tüm bu külferlerin sonunda sözkonusu ülkelerde avukatların prestiji çok üst düzeyde. Bazı ülkelerde avukatlar hakimlik bile yapabiliyor. Yani, yargılamanın diğer sujeleri olan hakimler kadar prestijleri var. Tabi buna bağlı olarak gelirleri de çok yüksek.

Sınav sistemine aktif görev yapan avukatlar da dahil tabi. Mesela 3 yılda bir mevcut avukatlara da seviye sınavları yapan ülkeler var. Ama bunların karşılığında o ülkelerde avukatlar gerçekten ayrıcalıklı ve saygıdeğer bir meslek grubu.

Bizde malesef mesleğe yeni başlayacak olan arkadaşlar belki de kendilerini kurtarma kaygısıyla sınava karşı çıkıyor. Oysa bu tavrın aslında kendilerine zarar verdiğinin farkında değiller. Hukuk fakültesini biteren herkesin avukat olduğu bir sistemde neticede asgari ücrete yakın bedellerle "avukatlık" yapmaya çalışılıyor.

Netice baktığımızda, Yargıda çok önemli değişiklikler yapılıyor. Temel kanunlar değişiyor, İstinaf sistemi geliyor. Bunlar tartışılsa da reform sayılabilir. Fakat, kimse avukatlığın da ıslah edilmesi gerektiğinini farkında değil. Sonuçta avukat da yargılamanın sujelerinden biri olduğuna göre, bu konuda da adımlar atılmasının zamanı çoktan geldi ve geçiyor bile.

Radikal düzenlemeler yapılmadan ve kararlılık göstermeden ülkemizdeki avukatlığı asla ıslah edemeyiz...
Old 11-08-2011, 11:46   #9
boran79

yıllar önce yaptığım başvuruya istinaden mail adresime gönderilen cevapta aynen şöyle yazmaktaydı. bu tip insanlarla aynı mesleği yapmak bazen insanı kara kara düşündürmüyor değil.

"Sayın Meslektaşım,

Göndermiş olduğunuz elektronik postayı okudum.

Büromuzda ağırlıklı olarak icra, iş ve ticaret hukukuyla ilgili işler bulunmaktadır. Bunun yanında idare ve mali hukuka ilişkin davalarda dahil olmak üzere çok çeşitli davaların bulunduğunu söylemek mümkündür. İş alımında herhangi bir ayrım yapmamaktayız.

Büromuzda asgari ücretten aylık maaş verilmektedir. Yol ve yemek için ayrıca yapılan bir ödeme yoktur. Ancak maaşa ilaveten sorumluluk verilen dosyaların net getirisinden % 10 ve artan oranlı jestiyon verilmektedir. Mevcut iş kapasitesiyle kişinin eline (maaş ve jestiyon) asgari olarak 1.080 YTL. geçmektedir. Daha fazlası kişinin performansıyla ilgilidir.

SSK.’ lı olarak ve asgari ücretten çalışılmaktadır. Önceliği büro işlerine vermek, işin alımında ve takibinde olurumuzu almak, çatışma halinde görüşümüzün üstünlüğünü kabul etmek ve net getiriyi % 40 (büronun) ve 60 (sizin) oranında paylaşmak kaydıyla ayrıca iş alınması mümkündür.

Şayet yukarıdaki şartlarımız tarafınızca uygun bulunuyorsa görüşmek için randevu almanızı bekleriz. İlginizden dolayı teşekkür ederim.

Saygılarımızla,

Av. xyz
Old 11-08-2011, 12:02   #10
Av.Ömer Güntay

Alıntı:
Yazan boran79
yıllar önce yaptığım başvuruya istinaden mail adresime gönderilen cevapta aynen şöyle yazmaktaydı. bu tip insanlarla aynı mesleği yapmak bazen insanı kara kara düşündürmüyor değil.

"Sayın Meslektaşım,

Göndermiş olduğunuz elektronik postayı okudum.

Büromuzda ağırlıklı olarak icra, iş ve ticaret hukukuyla ilgili işler bulunmaktadır. Bunun yanında idare ve mali hukuka ilişkin davalarda dahil olmak üzere çok çeşitli davaların bulunduğunu söylemek mümkündür. İş alımında herhangi bir ayrım yapmamaktayız.

Büromuzda asgari ücretten aylık maaş verilmektedir. Yol ve yemek için ayrıca yapılan bir ödeme yoktur. Ancak maaşa ilaveten sorumluluk verilen dosyaların net getirisinden % 10 ve artan oranlı jestiyon verilmektedir. Mevcut iş kapasitesiyle kişinin eline (maaş ve jestiyon) asgari olarak 1.080 YTL. geçmektedir. Daha fazlası kişinin performansıyla ilgilidir.

SSK.’ lı olarak ve asgari ücretten çalışılmaktadır. Önceliği büro işlerine vermek, işin alımında ve takibinde olurumuzu almak, çatışma halinde görüşümüzün üstünlüğünü kabul etmek ve net getiriyi % 40 (büronun) ve 60 (sizin) oranında paylaşmak kaydıyla ayrıca iş alınması mümkündür.

Şayet yukarıdaki şartlarımız tarafınızca uygun bulunuyorsa görüşmek için randevu almanızı bekleriz. İlginizden dolayı teşekkür ederim.

Saygılarımızla,

Av. hede hödö

Size gönderilen mailde en çok sinirimi bozan husus koyulttuğum ibare olmuştur...

Senin insana, emeğe ve avukata bakışın bu olsun; sonra bu insan senin "sayın meslektaşın" olsun, öyle mi... pöfffff

Saygılar.
Old 11-08-2011, 12:40   #11
Av. Engin EKİCİ

Alıntı:
...çatışma halinde görüşümüzün üstünlüğünü kabul etmek...
Yani fikir ayrılıklarında mesela haksız fiil/sebepsiz zenginleşme ihtilafında büro ne diyorsa o geçerli olacak. Bu kadar saçma bir iş önerisi hayatımda görmedim..
Old 14-08-2011, 01:34   #12
Av.Ozan Kayahan

Sayın meslektaşım deyip bunları yazabilmek ... Söyleyecek söz bulamıyorum.
Old 14-08-2011, 12:43   #13
AV.HARUN UYANIKOĞLU

Sigortalı Çalışan Avukatlar için asgari standart getirmeye ne dersiniz?
Maaşı en az kaç lira olmalıdır?
Sosyal imkanları ne olmalıdır?
Prim almalımıdır?
Patron avukatlarla ilişkisi ne olmaldır?
Old 15-08-2011, 08:37   #14
Av. Engin EKİCİ

Alıntı:
Yazan AV.HARUN UYANIKOĞLU
Sigortalı Çalışan Avukatlar için asgari standart getirmeye ne dersiniz?..
Zaten getirilmişti, bknz: http://www.turkhukuksitesi.com/showthread.php?t=24455
Old 15-08-2011, 12:56   #15
tiryakim

Alıntı:
Yazan AV.HARUN UYANIKOĞLU
Sigortalı Çalışan Avukatlar için asgari standart getirmeye ne dersiniz?
Maaşı en az kaç lira olmalıdır?
Sosyal imkanları ne olmalıdır?
Prim almalımıdır?
Patron avukatlarla ilişkisi ne olmaldır?

Valla üstadım her avukat kazandığın kadar yanında çalışan kişilere para verir. Çok çalışan avukat çok verir, az çalışan avukat az verir...
Old 15-08-2011, 15:47   #16
Av. Engin EKİCİ

Alıntı:
Yazan tiryakim
Valla üstadım her avukat kazandığın kadar yanında çalışan kişilere para verir. Çok çalışan avukat çok verir, az çalışan avukat az verir...
Çok çalışan az vermez mi?
Old 15-08-2011, 15:56   #17
Av.Ömer Güntay

Alıntı:
Yazan Av. Engin EKİCİ
Çok çalışan az vermez mi?

Çok kazanan / az kazanan demek istedi herhalde meslektaşımız gözünden birşey kaçmayan Engin Bey Üstadımız

Ancak o ihtimalde de meslektaşımıza sormak isterim: Emin misiniz Sn.tiryakim ?
Old 31-10-2011, 01:39   #19
üye16777

Ankara'da haftada 2 gun stajyerlerini gece 12-1 hatta 3'e kadar calistiran, stajyerlerinin suratina bakmayan sifir iletisimle calisan, ay sonu 100.000.000-Tl sinirini gecmezse bu ay aciktayiz diye yakinip stajyerine 275-Tl vermeye de hic cekinmeyen hatta yaptigi bir toplantida 3 stajyere verdigim paraya bir avukat alirim her isimi de yaptirim diyebilen bir "meslektasimiz(!)" oldugunu biliyor muydunuz???
Old 31-10-2011, 08:23   #20
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Yazan exodus
Ankara'da haftada 2 gun stajyerlerini gece 12-1 hatta 3'e kadar calistiran, stajyerlerinin suratina bakmayan sifir iletisimle calisan, ay sonu 100.000.000-Tl sinirini gecmezse bu ay aciktayiz diye yakinip stajyerine 275-Tl vermeye de hic cekinmeyen hatta yaptigi bir toplantida 3 stajyere verdigim paraya bir avukat alirim her isimi de yaptirim diyebilen bir "meslektasimiz(!)" oldugunu biliyor muydunuz???

Arkadaşlar, bu tür mesajları duyunca şaşırıyorum. Bizim büromuza stajyer
avukat olarak başvuran hemen herkes en az 1.000 TL - 1.500 TL talep ediyor. 1.000 TL'den az ücret isteyen hiç kimseye şahit olmadım.

Örneğin bizim yanımızda staj yapan meslektaşımız 1.000 TL ile staja başladı. Büromuzda İcra İşi de yapılmıyor. 09.00 - 18.00 arası çalışıyoruz. Sadece ben 06.30'da büroyu açıyorum.

Stajyer avukatlar büromuzda sadece bazı ara kararlarının gereği için (her gün değil) bazı günler adliyeye gidiyor.

Demek ki her avukat 275 TL vermiyor…
Old 03-11-2011, 18:10   #21
av.metinmso

Alıntı:
Yazan Av.Mehmet Saim Dikici
Arkadaşlar, bu tür mesajları duyunca şaşırıyorum. Bizim büromuza stajyer
avukat olarak başvuran hemen herkes en az 1.000 TL - 1.500 TL talep ediyor. 1.000 TL'den az ücret isteyen hiç kimseye şahit olmadım.

Örneğin bizim yanımızda staj yapan meslektaşımız 1.000 TL ile staja başladı. Büromuzda İcra İşi de yapılmıyor. 09.00 - 18.00 arası çalışıyoruz. Sadece ben 06.30'da büroyu açıyorum.

Stajyer avukatlar büromuzda sadece bazı ara kararlarının gereği için (her gün değil) bazı günler adliyeye gidiyor.

Demek ki her avukat 275 TL vermiyor…

Sevgili meslektaşım,

Yanınızda staj yapmak için can atacak çok sayıda 3-5 yıllık avukatlar tanıyorum.

Sizin gibi meslektaşlarımızın artması dileği ile..
Old 03-11-2011, 20:47   #22
suskun_juliette

Alıntı:
Yazan exodus
Böyle bir zihniyete sahip biriyle meslektaş olabileceğimizi düşünmüyorum.Bu tip insanlar bu konuma tepeden mi inip yerleşmişlerdir?Hiç mi mesleğe başlarken aynı hezeyanları, umutsuzlukları ve zorlukları yaşamamışlardır?

Bildiğim kadarı ile avukatın alacağı ücreti icra hukukuna vakıf olup olmaması da etkiliyor. Bazı büroların icra hukuku alanında deneyimsiz olan yeni avukatlara 1.000 TL ücret teklif ettiğini duymuştum. Katiplerin avukatlardan daha çok maaş alıyor olması bir zaman sonra avukatları değersizleştiriyor. Öyle ki bazen katiplerin dahi avukatları küçümsediklerine tanık oldum. Duruma bakılırsa bizim geçtiğimiz yolların ne kadar dikenli oluşundan kimsenin haberi yok. Onca yıl dirsek çürütüp mezun olduktan sonra stajyer avukat olduğun vakit, uygulamadan bihaber oluşunla dalga geçen katipler çok oluyor. Özellikle icra hukuku alanında çalışan avukatların katipleri senden daha üstün olduklarını iddia edebilecek kadar ileri gidebiliyorlar. Avukatın yalnızca icrayla uğraştığını düşünen sığ kafalar o kadar çok ki.

Stajım bitmek üzere, ancak gördüğüm tablo ne yazık ki iç açıcı değil. Hakimi, savcısı, icra memuru, avukat katibi bile stajyer avukatın üzerinde baskı kurmaya kalkar. Bazen yanında çalıştığın avukat bile buna göz yumar. Vahşi doğa belgesellerinde olduğu gibi birebir ayakta kalma mücadelesi.

Onurunu koru, layık olduğun mevkiiye gel. Olayın özü aslında onurunu korumaktır. Ezilmeyeceğiz. Neye layık olduğumuzu bir başkası belirlememeli, biz ortaya koymalıyız.

Onurumuz, tüm bu düzene karşı dirediğimiz ayağımızdır. Bu mesleği yüceltecek olan aslında bizleriz.
Old 03-11-2011, 23:18   #23
phantomagony

Belirli bir standara ulaşılabilmek isteniyor ise, ben de bunun başlıca yolunun sınav sisteminden hatta mülkattan geçtiğine inanıyorum. Çünkü uygulamada asgari ücretleri talep ve kabul eden özellikle mesleğe yeni başlamış olan avukatlar olası bir sınav ve mülakat sistemini başarı ile atlatacaklarına inanmayan ve kendilerine bu anlamda güvenmeyen zatlarıdır ve evet avukatlara verilen ücretlerin düşük olmasına ve rayiç hale gelmesine sebebiyet veren de bu avukat arkadaşlarıdır. İlk okul mezunu bir katip ya da hiç okumamış bir takip elemanı ile 4 yıllık fakülteyi bitiren avukatın aylık gelirlerinin hemen aynı olduğu bir ülkede avukatlık mesleğinin saygınlığından ve itibarından da bahsedilemez. Bu yüzden kaliteyi arttırmak ve mesleğin onurunu ve saygınlığını Avrupa ülkelerinde gibi hissetmenin tek yolu yasa koyucuya bu hususta önemli adımlar atması için baskı uygulamak diye düşünmekteyim. Söyleyecek çok şey var ve hiç bir şey yok...
Old 04-11-2011, 01:15   #24
üye16777

Alıntı:
Yazan suskun_juliette
Böyle bir zihniyete sahip biriyle meslektaş olabileceğimizi düşünmüyorum.Bu tip insanlar bu konuma tepeden mi inip yerleşmişlerdir?Hiç mi mesleğe başlarken aynı hezeyanları, umutsuzlukları ve zorlukları yaşamamışlardır?

Bildiğim kadarı ile avukatın alacağı ücreti icra hukukuna vakıf olup olmaması da etkiliyor. Bazı büroların icra hukuku alanında deneyimsiz olan yeni avukatlara 1.000 TL ücret teklif ettiğini duymuştum. Katiplerin avukatlardan daha çok maaş alıyor olması bir zaman sonra avukatları değersizleştiriyor. Öyle ki bazen katiplerin dahi avukatları küçümsediklerine tanık oldum. Duruma bakılırsa bizim geçtiğimiz yolların ne kadar dikenli oluşundan kimsenin haberi yok. Onca yıl dirsek çürütüp mezun olduktan sonra stajyer avukat olduğun vakit, uygulamadan bihaber oluşunla dalga geçen katipler çok oluyor. Özellikle icra hukuku alanında çalışan avukatların katipleri senden daha üstün olduklarını iddia edebilecek kadar ileri gidebiliyorlar. Avukatın yalnızca icrayla uğraştığını düşünen sığ kafalar o kadar çok ki.

Stajım bitmek üzere, ancak gördüğüm tablo ne yazık ki iç açıcı değil. Hakimi, savcısı, icra memuru, avukat katibi bile stajyer avukatın üzerinde baskı kurmaya kalkar. Bazen yanında çalıştığın avukat bile buna göz yumar. Vahşi doğa belgesellerinde olduğu gibi birebir ayakta kalma mücadelesi.

Onurunu koru, layık olduğun mevkiiye gel. Olayın özü aslında onurunu korumaktır. Ezilmeyeceğiz. Neye layık olduğumuzu bir başkası belirlememeli, biz ortaya koymalıyız.

Onurumuz, tüm bu düzene karşı dirediğimiz ayağımızdır. Bu mesleği yüceltecek olan aslında bizleriz.

Değerli meslektaşım, ben bunun aslında bir vicdan yada bir karakter meselesi olduğunu düşünüyorum... Siz ne kadar iyi ne kadar çok kazanan bir avukat olursanız olun eğer hamurunuzda iyi yoğrulmuş bir "adam" yok ise kendi meslektaşınıza asgari ücrete bile varabilen bir ücret teklif ederken eliniz titremez yada yada yanınızda çalışan stajyer veya avukatla "tepeden bakarak" çalışırsızın... Bu bir "karakter" problemidir. Ayrıca bence eğer bir avukat, meslektaşına hakettiği ücreti veremeyecek durumdaysa ona o komik rakamları teklif etmemeli yalnız çalışmalıdır.

Bahsettiğiniz gibi staj dönemi hukuk fakültesini bitirmiş genç bir hukukçunun fakülteye ilk girdiği andan itibaren bütün hayallerinin, ideallerinin, duygularının yerle bir olduğu bir dönem oluyor ne yazık ki... Ama şunu da unutmayalım avukatlığın geldiği noktanın bu mirasın mimarları bizler değiliz... O aslında örnek almamız gereken "meslek üstadlarımız(!)"... Meslektaşının hakkını yiyen de, saçma sapan ücretlere çalıştıran da, duruşmada kürsü ile hakim arasındaki saygıyı karıştırıp hakimin önünde efendim diye eğilerek hitap eden de, avukatlık ile tahsilatçılığı, tetikçiliği birbirine katan da, veeee sonra vatandaştan, hakimden saygı bekleyen de....Ben staj dönemim boyunca birçok avukat gördüm, tanıştım, gözlemledim... İnan bir kaç istisna dışında hiçbirini örnek alamadım... Evet meslektaşım elimizdeki miras bu ama bunu düzeltecek arkamızdan gelenlere güzel bir miras bırakacak olan da mesleğinin başında hayali kırık ama henüz yüreği kirlenmemiş olan bizleriz...
Old 04-11-2011, 08:21   #25
Adli Tip

Alıntı:
Yazan exodus
Ayrıca bence eğer bir avukat, meslektaşına hakettiği ücreti veremeyecek durumdaysa ona o komik rakamları teklif etmemeli yalnız çalışmalıdır.

Old 05-11-2011, 17:10   #26
emrahcevik

ücretlerin ve fiyatların daha da düşeceğini görmek için kahin olmaya gerek yok.

bizim de içinde bulunduğumuz hizmet sektörü fiyatların neredeyse tamamen alıcı tarafından belirlendiği bir sektördür. burada alıcının temel amacı bizden hizmeti ucuza almaktır. bizim temel amacımız ise hizmeti olabildiğince pahalıya satmaktır. piyasadaki yoğun rekabet ortamı fiyat üzerinde baskı oluşturduğu için biz hizmeti istediğimiz fiyattan satma lüksüne sahip değiliz. bu durum rekabetin artması nedeniyle fiyatları her daim aşağı çekecektir. avukatlık sınavı getirilmesi arz-talep dengesini değiştireceği için kazancı artırıcı ve fiyat belirleme konusunda hizmeti sunan bizlere avantaj sağlayıcı bir sınav olacaktır.

burada süreç duygusal olarak açıklanamaz. yani asgari ücretten avukat çalıştırmaya cüret eden kişi kendisine piyasa izin verdiği ölçüde bu cesareti gösterebilecektir. yanında avukat çalıştıran avukatın hedefi daha fazla kazanmaktır. ancak fiyat baskısı nedeniyle sunduğu hizmetin ücretini belirli bir seviyenin üzerine çıkaramayacağı için emekten çalarak sermaye biriktirme yoluna gidecektir. bu da pratikte 1.000 TL'ye avukat çalıştırmak demektir.

deniz ticareti, iflas, uluslararası tahkim vb. niş bir pazarda iş yapmıyorsanız işiniz önümüzdeki yıllarda gerçekten daha da zorlaşacaktır.

avukatların fakirleşmesini görmek kehanet değildir. bu bilinçli bir politikanın sonucudur. benzer şekilde tüm hizmet sektöründe fiyatlar aşağı çekilirken hukukun bunun dışında kalmasını beklemek ise saflıktır.
Old 06-11-2011, 19:36   #27
Hak Hukuk

Varsayılan Üretilen Vekalet Ücretinın Dağılımı

Mecbur kalmadıkça kimsenin komik diye tabir edilen bir ücretle çalışmayı kabul etmeyeceği açıktır. Bir adliyenin yetki çevresinde bir yıl içerisinde üretilen vekalet ücreti toplamı diyelim 1 trilyon liradır. Bunun 800.000 lirası 20 avukat alır.Geriye kalan 200.000 TL’yi diğer 80 avukat arasında paylaşır. Bugün her yerde işleyen sistem gözlemlediğim kadarıyla budur.Öyleyse asıl sorgulanması gereken, komik ücretlere razı gelen avukatlar değil, üretilen ücretin dağılımına ses çıkarmayanlardır. Bir avukat, yanında bulundurduğu 5 tane katiple 5000 takip dosyasını yürütüyor; ama sadece para çekmek için icraya uğruyor. Bunun dışında talepleri bile imzalaması işi ona kalmıyor. Bu başarısı da bir defasında işi bağlamış olmasından kaynaklanmıştır. Bunun dışında herhangi bir farkı yok. Öte yandan açıkta kalan ve büro kirasını karşılamakta güçlük çeken diğer 4 avukat ile bir meslek içi diyelim yükselme sınavına katılsa, sonuncu gelmesi de kaçınılmaz olacağını rahatlıkla söyleyebiliriz.
Bu örneği esas alarak avukatlıkta sorunları –geçici de olsa- hafifletmek mümkün. Bunun için de meslek örgütlerimizin seçimlerinden işe başlamak gerekiyor. Günümüzde Baro yönetimleri, 1.000.000 TL’den 800.000 TL’yi ele geçiren 20 avukat tarafından belirlenmektedir . Ne zaman ki, büro kirasını karşılamakta güçlük çeken 80 avukat oyunu, hakkını vererek kullanabildi, işte o zaman Barolar, protokollerin ötesine de geçebilenler tarafından yönetilmeye başlandı ve “bu meslektaşlarımız ne yiyip ne içiyor acaba” diye kafa yorma zahmetine katlanan yönetimler bir şeyleri değiştirmeye başlar.
Mesela her AŞ bir avukat çalıştırmak zorundadır hükmünün peşine düşen kaç Baro yönetimi vardır?. Damlaya damlaya göl olur; dolan gölden herkes hakkaniyet çerçevesinde nasiplenir. Günümüzde Baro yönetimlerini protokol kurallarının ötesine taşıyabilmek gerekmektedir. Aksi halde yakınmalar gittikçe şiddetlenecek gibi görünüyor. Hayatta sorunlar bitmez ama sorunlar karşısında hareketsiz kalmamaktır asıl çözüme yaklaştıran.
Old 06-11-2011, 22:00   #28
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Yazan Hak Hukuk
Mecbur kalmadıkça kimsenin komik diye tabir edilen bir ücretle çalışmayı kabul etmeyeceği açıktır. Bir adliyenin yetki çevresinde bir yıl içerisinde üretilen vekalet ücreti toplamı diyelim 1 trilyon liradır. Bunun 800.000 lirası 20 avukat alır.Geriye kalan 200.000 TL’yi diğer 80 avukat arasında paylaşır. Bugün her yerde işleyen sistem gözlemlediğim kadarıyla budur.Öyleyse asıl sorgulanması gereken, komik ücretlere razı gelen avukatlar değil, üretilen ücretin dağılımına ses çıkarmayanlardır. Bir avukat, yanında bulundurduğu 5 tane katiple 5000 takip dosyasını yürütüyor; ama sadece para çekmek için icraya uğruyor. Bunun dışında talepleri bile imzalaması işi ona kalmıyor. Bu başarısı da bir defasında işi bağlamış olmasından kaynaklanmıştır. Bunun dışında herhangi bir farkı yok. Öte yandan açıkta kalan ve büro kirasını karşılamakta güçlük çeken diğer 4 avukat ile bir meslek içi diyelim yükselme sınavına katılsa, sonuncu gelmesi de kaçınılmaz olacağını rahatlıkla söyleyebiliriz.
Bu örneği esas alarak avukatlıkta sorunları –geçici de olsa- hafifletmek mümkün. Bunun için de meslek örgütlerimizin seçimlerinden işe başlamak gerekiyor. Günümüzde Baro yönetimleri, 1.000.000 TL’den 800.000 TL’yi ele geçiren 20 avukat tarafından belirlenmektedir . Ne zaman ki, büro kirasını karşılamakta güçlük çeken 80 avukat oyunu, hakkını vererek kullanabildi, işte o zaman Barolar, protokollerin ötesine de geçebilenler tarafından yönetilmeye başlandı ve “bu meslektaşlarımız ne yiyip ne içiyor acaba” diye kafa yorma zahmetine katlanan yönetimler bir şeyleri değiştirmeye başlar.
Mesela her AŞ bir avukat çalıştırmak zorundadır hükmünün peşine düşen kaç Baro yönetimi vardır?. Damlaya damlaya göl olur; dolan gölden herkes hakkaniyet çerçevesinde nasiplenir. Günümüzde Baro yönetimlerini protokol kurallarının ötesine taşıyabilmek gerekmektedir. Aksi halde yakınmalar gittikçe şiddetlenecek gibi görünüyor. Hayatta sorunlar bitmez ama sorunlar karşısında hareketsiz kalmamaktır asıl çözüme yaklaştıran.

Benzer bir öneri getirmiştim.

http://www.turkhukuksitesi.com/showp...40&postcount=3

THS üyeleri dahil bir çok kişi, "Sen delirdin mi? demişti.

Oysa aklın yolu birdir: "Paylaşmazsan, tümden kaybedersin!"
Old 07-11-2011, 09:40   #29
Av.Can

Benim anlamadığım kapitalist bir sistemde konu avukatlar olunca neden farklı sonuçlar doğacağını düşünen arkadaşlarımız var ki? Daha az maliyet daha fazla kar amacıyla işveren durumunda bulunan avukat ücreti aşağı çekip avukatın çalışma saatini vs yukarı çekmek isteyecektir. Her yıl binlerce hukuk fakültesi mezunu piyasadaki çalışan avukat işgücünün değerinin düşmesine destek veriyor. Herşey serbest piyasa ekonomisinin iğrenç kuralları ekseninde devam ediyor. Kapitalist işletmeyi idare edenin mesleği avukatlık olunca neden farklı davransın ki. Üzerimizde bir kutsiyet mi var. Sorunun çözümü patronlardan daha fazla maaş dilenmek değildir. Çözüm politik bir değişimle mümkün. Bunu yapmak zorsa ya da olacak iş değilse tek tek kapitalizmin sonuçlarından şikayet etmek komik geliyor bana.
Old 07-11-2011, 15:48   #30
Hak Hukuk

Varsayılan İzm'ler

" Bunu yapmak zor..ve de.. olacak iş değil" diye boynumuzu bıçağın altına uzatıp beklemektense, biraz gayret!..
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi