Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Konumuz : Hukukçular Biz bizi konuşuruz! Konusu "hukukçular" olan ve diğer alanların konusu içine girmeyen sohbetlerimiz için.

Avukatların Home - ofis çalışması

Yanıt
Old 04-02-2011, 17:13   #31
Av. Fatih KARACA

Sayın Meslektaşım,

Adres değişikliğini bildirmezseniz, tebligatlar mercisine iade edilir. Tebliği çıkaran merci de baroda kayıtlı adresinize 35. maddeye göre tebligat yapabilir.
Old 11-02-2011, 11:23   #32
Av.AAO

Alıntı:
Yazan Av. Fatih KARACA
Sayın Meslektaşım,

Adres değişikliğini bildirmezseniz, tebligatlar mercisine iade edilir. Tebliği çıkaran merci de baroda kayıtlı adresinize 35. maddeye göre tebligat yapabilir.

35'e göre tebligat çıkan adres de eski adres olduğundan aynı adrese gelir ve muhtara bırakılır.
Old 15-02-2011, 16:35   #33
Av.Ali ÇİTİL

Bu soruyu şu şekilde değiştirsek;

Stajını yeni bitiren ve mesleğe ilk adımlarını atan bir avukatın hayal kırıklığına uğramaması ve maddi yönden sıkıntı yaşamaması için home ofis şeklinde büro açması sizce nasıl olur?

Deneyimli meslektaşların bu konu ile ilgili düşüncelerini merak ediyorum.
Old 15-02-2011, 16:49   #34
Av.Özlem PEKSÜSLÜ

Alıntı:
Yazan lawman
Bu soruyu şu şekilde değiştirsek;

Stajını yeni bitiren ve mesleğe ilk adımlarını atan bir avukatın hayal kırıklığına uğramaması ve maddi yönden sıkıntı yaşamaması için home ofis şeklinde büro açması sizce nasıl olur?

Deneyimli meslektaşların bu konu ile ilgili düşüncelerini merak ediyorum.

Hayal kırıklığı bence kaçınılmaz sonYani belki derecesi çeşitli yöntemlerle bir şekilde azaltılabilir ama hayel kırıklığı mutlaka oluyor.Okulu bitiriyorsunuz,hayat devam ediyor,siz işe başlamış oluyorsunuz,ihtiyaçlar artıyor,beklentileriniz artıyor ama bir süre her şey yerinde sayıyor.Bunu kabul etmek ve beklentileri en aza indirmek bu sureçte bence önemli bir adım.

Home ofise pek sıcak bakmıyorum.Yirmi dört saat avukatsınız bu durumda,biraz yorucu,sıkıcı olabilir.Ama belli bir süre başka şansınız yoksa olabilir bence.
Old 19-02-2011, 10:59   #35
Av.Ali ÇİTİL

Alıntı:
Yazan Av.Özlem PEKSÜSLÜ
Hayal kırıklığı bence kaçınılmaz sonYani belki derecesi çeşitli yöntemlerle bir şekilde azaltılabilir ama hayel kırıklığı mutlaka oluyor.Okulu bitiriyorsunuz,hayat devam ediyor,siz işe başlamış oluyorsunuz,ihtiyaçlar artıyor,beklentileriniz artıyor ama bir süre her şey yerinde sayıyor.Bunu kabul etmek ve beklentileri en aza indirmek bu sureçte bence önemli bir adım.

Home ofise pek sıcak bakmıyorum.Yirmi dört saat avukatsınız bu durumda,biraz yorucu,sıkıcı olabilir.Ama belli bir süre başka şansınız yoksa olabilir bence.

Sanırım benim için en mantıklısı şuanda kaldığım evi ofise çevirmek olacak.Stajımı bitirene kadar bu konu ile ilgili ayrıntılı bilgi edinmek istiyorum.Deneyimi olan meslektaşların görüşlerini bekliyorum
Old 19-02-2011, 12:12   #36
Av.Ali ÇİTİL

Alıntı:
Yazan Admin
Dahası özellikle ilk iş kuran genç avukatların bu konuyu daha ciddi düşünmelerini öneririm, nedense bizde serbest avukatlığa başlayan her yeni meslektaşımız küçük de olsa bir büro açmaya çalışıyor, oysa özellikle mesleğin başında home-ofis çalışmanın maddi konular başta olmak üzere çok ciddi avantajları var.

Sayın Admin;

Ben de stajımı bitirdiğimde böyle bir düşüncem var.Evde iki arkadaş kalıyoruz ve birlikte evi ofise çevirmeyi düşünüyoruz.Bunun maddi açıdan daha rahat olacağını düşünüyoruz.Maddi yönden avantajlarını somutlaştırabilir misiniz?Karşılaştırma yapabilir misiniz?
Old 19-02-2011, 12:21   #37
Av.Ali ÇİTİL

Alıntı:

Daha önce de arz ettiğim gibi bence işin püf noktası çalışma şeklinizde ve müvekkil portföyünüzde. Örneğin icra ağırlıklı çalışan bir meslektaşa home-ofis derseniz, "nasıl öyle çalışılabilir ki!!" der, zira hergün bürosuna bir sürü ilgili ilgisiz kişi geliyordur. İcra ağırlıklı çalıştığınızda, eviniz büronuz bile olsa, size telefon edip, "avukat bey borcumu ödemeye geliyorum" diyen borçluya ben evime zinhar müvekkil kabul etmem deme şansınız olacağını sanmam.

Sayın Admin

Ben icra ağırlıklı çalışmayı düşünüyorum sanki olabilir gibi geliyor Büroya ilgisiz kişide gelse borçluda gelse evli olmayan biri için sorun olmaz diye düşünüyorum.Olumlu-olumsuz yönleri hakkında görüşlerinizi bekliyorum.
Old 19-02-2011, 15:07   #38
Admin

Alıntı:
Yazan lawman

Ben de stajımı bitirdiğimde böyle bir düşüncem var.Evde iki arkadaş kalıyoruz ve birlikte evi ofise çevirmeyi düşünüyoruz.Bunun maddi açıdan daha rahat olacağını düşünüyoruz.Maddi yönden avantajlarını somutlaştırabilir misiniz?Karşılaştırma yapabilir misiniz?
Esasında ilk mesajımda biraz değinmiştim ama biraz daha detaya girmek gerekirse, ofisiniz ve evinizin her ikisinin de kira olduğunu varsayarsak:

Büro Ayrı + Ev Ayrı olduğunda cebinizden çıkacak giderler:
1- Büro Kirası (Diyelim 1000-TL)
2- Ev Kirası (Diyelim 1000-TL)
3- Büro Aidat + yakıt vs. giderleri (Diyelim 300-TL)
4- Ev Aidat + yakıt vs. giderleri (Diyelim 300-TL)
5- Büro - ev hergün gidiş geliş yol (diyelim 500-TL).
6- Zorunlu olmamakla beraber sekreter/yardımcı (Sigortası yemeği vs. diyelim 1000-TL)
7- Büro diğer genel giderleri (mobilya, tadilat, tamirat vs.) (Diyelim 200-TL)
Toplam = 4300-TL aylık gider.
Bu senaryoda büroyla ilgili masraflarınızı gelir verginizden düşebilir, evle ilgili olanları düşemezsiniz. Bu durumda büroyla ilgili masraflarınız = 2500-TL, yani 4300-2500-TL = Aylık gideriniz 1800-TL

Büro ve ev aynıysa
1- Büro + ev kirası (1000-TL)
2- Büro + ev Aidat + yakıt vs. giderleri (300-TL)
3- Büro diğer genel giderleri (200-TL)
Toplam = 1500-TL. Bu senaryoda yukarıdaki masraflarınızın yarısını gelir verginizden düşebilirsiniz, yani 1500-750 = aylık gideriniz = 750-TL

Görüldüğü üzere evinizi aynı zamanda büro olarak kullanmayacaksanız, home-ofis çalışan bir meslektaştan en basit hesapla ayda 1000-TL fazla kazanmak zorundasınız ki aşağı yukarı aynı gelire sahip olasınız. Başka türlü ifade edersek, home-ofis çalışan meslektaş, aynı gelire sahip olduğu müstakil büro sahibi bir meslektaşa göre ayda yaklaşık 1000-TL fazla geliri kendisine ayırabilmektedir.

Tabii gerek rakamlar, gerek hesaplamalar kabaca yapılmıştır, bu nedenle eleştirecek meslektaşlarımızın lütfen buna göre eleştirmesini ve "ama benim kiram 1000-TL değil ki!" tarzında yanıt yazmamalarını rica ederim.
Old 19-02-2011, 16:01   #39
Av.Ali ÇİTİL

Alıntı:
Yazan Admin
Esasında ilk mesajımda biraz değinmiştim ama biraz daha detaya girmek gerekirse, ofisiniz ve evinizin her ikisinin de kira olduğunu varsayarsak:

Büro Ayrı + Ev Ayrı olduğunda cebinizden çıkacak giderler:
1- Büro Kirası (Diyelim 1000-TL)
2- Ev Kirası (Diyelim 1000-TL)
3- Büro Aidat + yakıt vs. giderleri (Diyelim 300-TL)
4- Ev Aidat + yakıt vs. giderleri (Diyelim 300-TL)
5- Büro - ev hergün gidiş geliş yol (diyelim 500-TL).
6- Zorunlu olmamakla beraber sekreter/yardımcı (Sigortası yemeği vs. diyelim 1000-TL)
7- Büro diğer genel giderleri (mobilya, tadilat, tamirat vs.) (Diyelim 200-TL)
Toplam = 4300-TL aylık gider.
Bu senaryoda büroyla ilgili masraflarınızı gelir verginizden düşebilir, evle ilgili olanları düşemezsiniz. Bu durumda büroyla ilgili masraflarınız = 2500-TL, yani 4300-2500-TL = Aylık gideriniz 1800-TL

Büro ve ev aynıysa
1- Büro + ev kirası (1000-TL)
2- Büro + ev Aidat + yakıt vs. giderleri (300-TL)
3- Büro diğer genel giderleri (200-TL)
Toplam = 1500-TL. Bu senaryoda yukarıdaki masraflarınızın yarısını gelir verginizden düşebilirsiniz, yani 1500-750 = aylık gideriniz = 750-TL

Görüldüğü üzere evinizi aynı zamanda büro olarak kullanmayacaksanız, home-ofis çalışan bir meslektaştan en basit hesapla ayda 1000-TL fazla kazanmak zorundasınız ki aşağı yukarı aynı gelire sahip olasınız. Başka türlü ifade edersek, home-ofis çalışan meslektaş, aynı gelire sahip olduğu müstakil büro sahibi bir meslektaşa göre ayda yaklaşık 1000-TL fazla geliri kendisine ayırabilmektedir.

Tabii gerek rakamlar, gerek hesaplamalar kabaca yapılmıştır, bu nedenle eleştirecek meslektaşlarımızın lütfen buna göre eleştirmesini ve "ama benim kiram 1000-TL değil ki!" tarzında yanıt yazmamalarını rica ederim.

Üstad ilginiz için teşekkürler gerçekten aydınlatıcı oldu
Old 21-02-2011, 21:41   #40
Av.Ozan Kayahan

Bence ev çalışmak için uygun bir yer değil. İllaki ki ofis olacak. İllaki çalışma ortamı olacak. İnsanın dikkatini dağıtacak pek çok şey evde mevcut.
Old 11-09-2011, 23:07   #41
imp86

Başta Admin olmak üzere, konu ile ilgili değerli bilgilerini ve görüşlerini paylaşan bütün meslektaşlara teşekkürlerimi sunarken; ufak bir soru eklemek istedim.

Şöyle ki; müstakil büro açmaktansa mesleğe bağımsız avukat olarak devam etmek ve yeni bir girişimde bulunmak isteyen avukatların masraflarını sayın Admin'in de belirttiği üzere önemli ölçüde (ev-büro masraflarının yarısını gelir vergisinden düşerek) kısması bakımından benim de aklıma yatan (çalışma ortamı bakımından aksine düşünen meslektaşlarımın bütün görüşlerini de saygıyla dikkate alarak) home - office formatının, Sayın Av. Hulusi Metin'in http://www.turkhukuksitesi.com/serh.php?did=4332 sayfasındaki katkısıyla değerli mesleğimize uygun olduğu da açık olduğuna göre, bu şekilde bir avukatlık bürosu açıp faaliyete geçmek için ilk etapta yapılması gereken belediyeden işyeri açma izni, vergi dairesiyle ve baroyla yapılacak olan işlemler(örneğin vergi dairesinden demirbaş listesi ve avukatlık bürosu tespiti için gelindiğinde)vs. bakımından prosedürün nasıl işleyeceğini öğrenmek istiyorum.

Özetle, bir avukatın home-office formatında bir büro açması için yapılması gerekli prosedürlerde yapılması gereken bir değişiklik var mıdır? (ve eğer mümkünse bu prosedürü özetleyebilir misiniz?)Bunun haricinde home-office halinde ayrıca bir kira gideri olmayacağı için, açılış masrafı takribi ne kadar olacaktır? (kendi durumuma özel olarak da önemle öğrenmek istediğim son husus ise home-office olarak düşündüğüm aile evimin mesleğimize elverişli şekilde düzenlenmiş izole odasının kullanımı için babamla bir kira sözleşmesi yapmam gerekliliği olup olmadığıdır ki her ne kadar tuhaf da gelse gerekli olacağını düşünüyorum???)

Değerli meslektaşlarıma katkılarından dolayı bir kez daha şimdiden peşinen teşekkür ederken, eğer sorduğum sorulara ilişkin tatminkar cevaplar forumda mevcutsa ve benim dikkatimden kaçmışsa özür dilerim (ve böyle bir paylaşım mevcutsa forumdaki paylaşım sayfası linkini paylaşmanızı rica ederim).

Saygılarımla,
Old 11-09-2011, 23:32   #42
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Yazan Av.Ozan Kayahan
Bence ev çalışmak için uygun bir yer değil. İllaki ki ofis olacak. İllaki çalışma ortamı olacak. İnsanın dikkatini dağıtacak pek çok şey evde mevcut.

Hadi dikkati dağılmadı diyelim... Bırakalım kendi gözümüzden bakmayı. Müvekkil adayı gibi düşünün; siz olsanız bir bürosu olmayan, evinden çalışan avukata davanızı verir misiniz?
Old 11-09-2011, 23:45   #43
Av.Ömer Güntay

Varsayılan Görüş...

Bir avukatın konutu ve bürosu ayrı olmalıdır kanısındayım.

Büro edinme zorunluluğuna ilişki maddenin muradını (ratio legis) iyi anlamak lazım.

Bu konuyu, mesleki itibar, güven, ihtimam, özen yükümlülüğü ve etkin hukuki yardım çerçevesinde ele almak gerekir. Bu çerçevede,

Alıntı:
Yazan Av.CengizAladağ

Hadi dikkati dağılmadı diyelim... Bırakalım kendi gözümüzden bakmayı. Müvekkil adayı gibi düşünün; siz olsanız bir bürosu olmayan, evinden çalışan avukata davanızı verir misiniz?

biçiminde görüş belirten Üstad'a da katılıyorum. Aslan yattığı yerden belli olur meselindeki gibi durum...

Bence bir avukat katiyen, ikametgâh özellikleri de bulunan bir mekanda mesleki faaliyet icra etmemeli. Home-ofis olarak adı geçen bu olguya ben muhalifim.

Saygılarımla.
Old 11-09-2011, 23:50   #44
imp86

Sayın meslektaşlarım,

Konu ile ilgili paylaşmış olduğum ve soru sorduğum son mesajımda da belirttiğim gibi sizin değerli görüşlerinize ben şahsen muhalif değilim. Zira yorumlarınız haklı yorumlar.

Ancak, bunu bir geçiş süreci olarak düşünecek olursak ve geçici bir süre için maddi bakımdan düzlüğe çıkıp toparlanıncaya kadar böyle bir yol seçilmesi halinde yukarıdaki sorularımın değerlendirmeye alınmasını sizden veya diğer değerli meslektaşlarımdan rica ediyorum.

Elbette bir takım mesleklerde home-office uygulaması sürekli mümkün olabilecekken, avukatlık bakımından benim kanaatime göre de yalnızca başlangıç için - belirli geçici bir süre için öngörülebilir olduğunu da ifade etmek isterim. Konu içerisinde de bu minvaldeki geçmiş mesajlara atıfta bulunurum.

Saygılarımla,
Old 12-09-2011, 00:13   #45
Av.Ömer Güntay

Alıntı:
Yazan imp86
Sayın meslektaşlarım,

Konu ile ilgili paylaşmış olduğum ve soru sorduğum son mesajımda da belirttiğim gibi sizin değerli görüşlerinize ben şahsen muhalif değilim. Zira yorumlarınız haklı yorumlar.

Ancak, bunu bir geçiş süreci olarak düşünecek olursak ve geçici bir süre için maddi bakımdan düzlüğe çıkıp toparlanıncaya kadar böyle bir yol seçilmesi halinde yukarıdaki sorularımın değerlendirmeye alınmasını sizden veya diğer değerli meslektaşlarımdan rica ediyorum.

Elbette bir takım mesleklerde home-office uygulaması sürekli mümkün olabilecekken, avukatlık bakımından benim kanaatime göre de yalnızca başlangıç için - belirli geçici bir süre için öngörülebilir olduğunu da ifade etmek isterim. Konu içerisinde de bu minvaldeki geçmiş mesajlara atıfta bulunurum.

Saygılarımla,

Sayın imp86,

İyiniyetinizi anlıyorum.

Ancak, avukatlık mesleğinin büyük önemi ve korunmasına olan menfaat sizin bahsettiğiniz halden önceliklidir.

Fiiliyat uğruna, fiili ve geçici zorluklar uğruna esas ve ilkelerle oynanmamalı, onlar değiştirilmemelidir.

Yani hiç kimseye ve en başta kendimize, "E, avukatlık evden de yapılacak işmiş." dedirtmemeliyiz. Bu, her yönden bittiğimiz nokta olur.

Home-ofis gibi avukatlık için bence bir "acaiplik" yerine, bir süre tecrübelenip ve madden toparlanıp, güçlenip, adamakıllı yasaya uygun müstakil bir büro edinilmesi tercihlenmelidir.

Saygılarımla.
Old 12-09-2011, 00:30   #46
imp86

Sayın Üstad'ım,

Değerli yorumlarınızda yüzde yüz haklısınız.

Ancak, başka bürolarda bağlı avukat olarak çalışırken vaat edilen "kendi işinizi de büro işlerini aksatmamak kaydıyla yapabilirsiniz" lafzının sadece lafta kaldığını hatırlatmak isterim.

Nitekim belli bir noktadan sonra, işleri ofisten yürütmenin ve ofiste müvekkil ağırlamanın mecburi olmadığı bir müvekkil ve iş portfoyunuz oluştuğunu ve artık bir büroda bağlı çalışmayı noktalamanın bu portfoyü kaybetmemek bakımından önemli bir viraj olduğunu varsayarsak, burada fikir danışılıp soru sorulan meslektaşlar hariç kimsenin (özellikle müvekkillerinizin) evinizden çalıştığınızı bilmek zorunda olmadıklarını düşünüyorum.

Bu noktada, 6-7 ay yahut bilemediniz en fazla 1 yıl bu şekilde işlerin geçici bir formül olarak bu şekilde yürütülüp ardından ifade ettiğiniz ve benim de yukarıda belirttiğim üzere muhalif olmadığım ideal şekline dönmesinde hiçbir sakınca görmüyorum. Bu süreçte müvekkiller ile yapılması elzem olan yüz yüze görüşmeler söz konusu olacak ise de (ki benim böyle bir sorunum olacağını düşünmüyorum, yani evimin kapılarını ofis formatıyla herhangi bir müvekkile açmak zorunda kalacağımı düşünmüyorum)onları çalışma ortamlarında ziyaret ederek yahut dışarıda sakin bir kafe ya da restoranda görüşerek, geçici olarak çözüm üretilebileceğini ve mesleğimizin statüsünün, prestijinin veyahut kıymetinin zedelenmeyeceğini düşünüyorum. Diğer yandan, her halükarda, home-office formatındaki mesleğe özgü odanın normal ofisteki oda şeklinde izole ve dekore edilmiş olacağını da zaten önceki mesajlarımda ifade etmiştim.

Halen fikrinizin değişmeyeceğinden emin olmakla beraber, yukarıda ifade ettiğim durum içerisinde pek de mantıksız veyahut meslek bakımından zedeleyici bir sonucun vuku bulmayacağına ikna olduğunuzu ve sizin gibi düşünen tüm meslektaşların da ikna olacağını umut ediyorum. Sonuç olarak da yukarıda sormuş olduğum soruların bir çöp değil, alacağım değerli cevaplarla geçici bir formül, bir çıkış yolu olduğuna inanıyorum.

Saygılarımla,
Old 12-09-2011, 00:37   #47
Av.Ömer Güntay

Alıntı:
Yazan imp86
Halen fikrinizin değişmeyeceğinden emin olmakla beraber, yukarıda ifade ettiğim durum içerisinde pek de mantıksız veyahut meslek bakımından zedeleyici bir sonucun vuku bulmayacağına ikna olduğunuzu ve sizin gibi düşünen tüm meslektaşların da ikna olacağını umut ediyorum. Sonuç olarak da yukarıda sormuş olduğum soruların bir çöp değil, alacağım değerli cevaplarla geçici bir formül, bir çıkış yolu olduğuna inanıyorum.

Saygılarımla,
Sayın meslektaşım estağfurullah diyorum.

Fikirde, yorumda ve yolunuzu tayin etmekte hürsünüz. Bizim naçizane görüşlerimizin teyidine ihtiyacınız yok.

Mesele -karşılıklı- ikna olmak meselesi değildir. Ben ikna olmadım. Düşünce ve görüşlerimi belirttim, sizi ikna etmek gibi bir düşüncem yok.

Benim bu konuda son diyeceğim budur. Bundan sonrasını siz kendi zihninizde bir avukat/hukukçu olarak değerlendirip, sonuca varırsınız...

Saygılar.
Old 12-09-2011, 00:45   #48
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Yazan imp86
Sayın Üstad'ım,

Değerli yorumlarınızda yüzde yüz haklısınız.

Ancak, başka bürolarda bağlı avukat olarak çalışırken vaat edilen "kendi işinizi de büro işlerini aksatmamak kaydıyla yapabilirsiniz" lafzının sadece lafta kaldığını hatırlatmak isterim.

Nitekim belli bir noktadan sonra, işleri ofisten yürütmenin ve ofiste müvekkil ağırlamanın mecburi olmadığı bir müvekkil ve iş portfoyunuz oluştuğunu ve artık bir büroda bağlı çalışmayı noktalamanın bu portfoyü kaybetmemek bakımından önemli bir viraj olduğunu varsayarsak, burada fikir danışılıp soru sorulan meslektaşlar hariç kimsenin (özellikle müvekkillerinizin) evinizden çalıştığınızı bilmek zorunda olmadıklarını düşünüyorum.

Bu noktada, 6-7 ay yahut bilemediniz en fazla 1 yıl bu şekilde işlerin geçici bir formül olarak bu şekilde yürütülüp ardından ifade ettiğiniz ve benim de yukarıda belirttiğim üzere muhalif olmadığım ideal şekline dönmesinde hiçbir sakınca görmüyorum. Bu süreçte müvekkiller ile yapılması elzem olan yüz yüze görüşmeler söz konusu olacak ise de (ki benim böyle bir sorunum olacağını düşünmüyorum, yani evimin kapılarını ofis formatıyla herhangi bir müvekkile açmak zorunda kalacağımı düşünmüyorum)onları çalışma ortamlarında ziyaret ederek yahut dışarıda sakin bir kafe ya da restoranda görüşerek, geçici olarak çözüm üretilebileceğini ve mesleğimizin statüsünün, prestijinin veyahut kıymetinin zedelenmeyeceğini düşünüyorum. Diğer yandan, her halükarda, home-office formatındaki mesleğe özgü odanın normal ofisteki oda şeklinde izole ve dekore edilmiş olacağını da zaten önceki mesajlarımda ifade etmiştim.

Saygılarımla,

Bu ve geçen yüzyılın düşünürlerinden biri şöyle demişti (*):

Alıntı:
Gerçeği yazmıştım ama gözden kaçmış olabileceğini düşünerek yine yazıyorum:
''Avukatlık .......... prenslerin mesleğidir.''

Güzel olduğu sanılan bu sözün açılımı şudur: ''Bir prens kadar ekonomik gücü olmayan avukatlık mesleğine girmemelidir. ''

Süslü gerçek çıplak gerçekten daha utangaçtır.

Prensler, kimseye kafelerde randevu vermez.
Verirse, bir sonrakine kahve ısmarlayacak parayı bulamaz.
Kafeler, dostlarla kahve içmek ve sohbet etmek en iyi yerlerden biridir; hele manzara güzelse. Ama iş görüşmesi için?

(*) http://www.turkhukuksitesi.com/showp...4&postcount=15
Old 12-09-2011, 01:07   #49
imp86

Sayın Aladağ,

Mesajınızın dozunu biraz sert bulduğumu öncelikle ifade etmeliyim.

Ancak bunu meslek aşkınıza ve ağabey vasfını benimseyerek tavır ortaya koyuşunuza yoruyorum.

Bu kısa açıklamadan sonra şunu ifade etmeliyim ki; konuyu baştan sona okuyup benim bu konu içerisindeki tüm mesajlarımı da bir bütün olarak değerlendirirseniz, avukatlık mesleğini ifa edemeyecek konumda ve durumda olduğum sonucuna varamayacağınızı anlarsınız.Ben maddi bakımdan düzlük ifadesini kullanırken, müsriflik yapmama ve sürekli gider artırımında bulunmama vs. gibi kavramlara vurgu yapmak istemiştim. Nitekim aklın sesi, mantığım böyle davranmamı söylüyor. Yani, durum benim açımdan direkt olarak para konusu değil. Zaten bunu kanıtlamak zorunda da değilim. Ama şu kadarını bilmenizde fayda buluyorum ki; benim açımdan, benim şu an içerisinde bulunduğum durum bakımından -çok gerekli olacağını düşünmediğimi söylesem de- eğer yüz yüze bir görüşme gerekirse müvekkilimi boğazda yemeğe de çıkarabilecek "prenslik!" vasfına sahibim.

Ayrıca şunu da önemle belirtmek isterim ki, eğer özellikle yabancı tanıdıklarınız-müvekkilleriniz söz konusuysa, seçkin bir restoranda, sakin bir kafede, sizin kast ettiğiniz gibi değil de aslında iş ortamlarının da çok rahat söz konusu edilebildiği mekanlarda ağırlanmaktan zevk duyacaklardır. Böyle bir durumda da yeri gelince ben de müvekkilimi misafirim gibi ağırlayabilecek bir konumdayım...

Bu gayet gereksiz açıklamayı bana yaptırtmış oldunuz. Ancak sanıyorum ki durum iyice netleşti. Benim home-office olayına geçici bir formül olarak soğuk bakmamamdaki neden genç bir avukat olarak bağımsızlık için ilk adım anlamında bir kolaylık olmasının yanında ikincil olarak maddiyattır. Maddi düzlüğe çıkmayı beklemenin bu anlamı ve bu yönleriyle mantıklı ve akli olduğuna inanıyorum.

Ayrıca yukarıda paylaşmış olduğum linkte de görüleceği üzere baro bakımından home-office olarak kullanacağınız oda izole ve düzgün dekore edilmişse problem yok anlamı çıkıyor. Zaten belirttiğim gibi eğer böyle bir geçici yola gidersem en fazla 1 yıl için düşünüyordum.

Genç meslektaşlarınız için yorum-görüş-bilgi-tecrübe paylaşımında bulunurken "yıkıcı" değil, Sayın Av. Ömer Güntay, Sayın Admin ve benzeri diğer saygıdeğer meslektaşlar gibi "muhalif" olduğunuzda dahi "yapıcı" ve "yol gösterici" bir yöntem izlemenizi naçizane bir şekilde rica ediyorum.

Saygılarımla,

Not: Umarım yukarıda sorduğum sorular halen meslektaşlarımın dikkatini çekecek ve tatmin edici cevaplar bulacaktır.
Old 12-09-2011, 01:19   #50
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Yazan imp86
Sayın Aladağ,

Mesajınızın dozunu biraz sert bulduğumu öncelikle ifade etmeliyim.

Ancak bunu meslek aşkınıza ve ağabey vasfını benimseyerek tavır ortaya koyuşunuza yoruyorum.

Bu kısa açıklamadan sonra şunu ifade etmeliyim ki; konuyu baştan sona okuyup benim bu konu içerisindeki tüm mesajlarımı da bir bütün olarak değerlendirirseniz, avukatlık mesleğini ifa edemeyecek konumda ve durumda olduğum sonucuna varamayacağınızı anlarsınız.Ben maddi bakımdan düzlük ifadesini kullanırken, müsriflik yapmama ve sürekli gider artırımında bulunmama vs. gibi kavramlara vurgu yapmak istemiştim. Nitekim aklın sesi, mantığım böyle davranmamı söylüyor. Yani, durum benim açımdan direkt olarak para konusu değil. Zaten bunu kanıtlamak zorunda da değilim. Ama şu kadarını bilmenizde fayda buluyorum ki; benim açımdan, benim şu an içerisinde bulunduğum durum bakımından -çok gerekli olacağını düşünmediğimi söylesem de- eğer yüz yüze bir görüşme gerekirse müvekkilimi boğazda yemeğe de çıkarabilecek "prenslik" vasfına sahibim.

Ayrıca şunu da önemle belirtmek isterim ki, eğer özellikle yabancı tanıdıklarınız-müvekkilleriniz söz konusuysa, seçkin bir restoranda, sakin bir kafede, sizin kast ettiğiniz gibi değil de aslında iş ortamlarının da çok rahat söz konusu edilebildiği mekanlarda ağırlanmaktan zevk duyacaklardır. Böyle bir durumda da yeri gelince ben de müvekkilimi misafirim gibi ağarlayabilecek bir konumdayım...

Bu gayet gereksiz açıklamayı bana yaptırtmış oldunuz. Ancak sanıyorum ki durum iyice netleşti. Benim home-office olayına geçici bir formül olarak soğuk bakmamamdaki neden genç bir avukat olarak bağımsızlık için ilk adım anlamında bir kolaylık olmasının yanında ikincil olarak maddiyattır. Maddi düzlüğe çıkmayı beklemenin bu anlamı ve bu yönleriyle mantıklı ve akli olduğuna inanıyorum.

Ayrıca yukarıda paylaşmış olduğum linkte de görüleceği üzere baro bakımından home-office olarak kullanacağınız oda izole ve düzgün dekore edilmişse problem yok anlamı çıkıyor. Zaten belirttiğim gibi eğer böyle bir geçici yola gidersem en fazla 1 yıl için düşünüyordum.

Genç meslektaşlarınız için yorum-görüş-bilgi-tecrübe paylaşımında bulunurken "yıkıcı" değil, Sayın Av. Ömer Güntay, Sayın Admin ve benzeri diğer saygıdeğer meslektaşlar gibi "muhalif" olduğunuzda dahi "yapıcı" ve "yol gösterici" bir yöntem izlemenizi naçizane bir şekilde rica ediyorum.

Saygılarımla,

Not: Umarım yukarıda sorduğum sorular halen meslektaşlarımın dikkatini çekecek ve tatmin edici cevaplar bulacaktır.

Sayın Prens,
Ev-büro açmak için bizim onayımızı almak, bizi ikna etmek zorunda değilsiniz.
Ben de "evden büro olmaz" görüşümü size benimsetmek zorunda değilim.
Başarılar dilerim.
Old 12-09-2011, 07:11   #51
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Yazan imp86
Sayın meslektaşlarım,

Saygılarımla,

Sevgili meslektaşım,

Ev içinde ofis değil de ofis içinde bir ev yaratmaya çalışırsanız belki daha az zararla çıkış yolu bulursunuz.

Ben kendimden örnek vereyim: 1993-Ocak itibariyle okuldan arkadaşım olan bir meslektaşımla İstanbul Şişli'de merkezi bir yerde bir daire kiraladık. Avukatlık bürosu olarak hazırladık. 2 Oda, mutfak, Banyo, giriş antre ve büyük bir salondan ibaretti. Benim ayrı bir ev kiralamam o vakit mümkün değildi, bütçem yetersizdi. Büronun bir odasını yaklaşık 2 yıl otel veya ev gibi kullandım. Odanın kapısını kapattığım zaman orada yaşadığımı kimsenin anlaması mümkün olmuyordu. Ev rahatlığının olması imkansızdı. İş ile ev yaşantısı iç içe girince bazı zamanlar bunaldığımı hissediyordum ama çok şükür o dönemi atlatarak, şu an ki durumuma gelebildim.

Bence insan istedikten sonra başaramayacağı hiçbir şey olamaz. İyi niyetle ve arzu ile yapabilirsiniz. Moralinizi kesinlikle yüksek tutun, gerisi hikayedir…
Old 12-09-2011, 09:03   #52
üye31284

Alıntı:
Yazan imp86
(kendi durumuma özel olarak da önemle öğrenmek istediğim son husus ise home-office olarak düşündüğüm aile evimin mesleğimize elverişli şekilde düzenlenmiş izole odasının kullanımı için babamla bir kira sözleşmesi yapmam gerekliliği olup olmadığıdır ki her ne kadar tuhaf da gelse gerekli olacağını düşünüyorum???)

Saygılarımla,

Bu adrese göz atabilirsiniz:

http://www.turkhukuksitesi.com/showthread.php?t=64986

Home-ofis hakkındaki görüşüme gelince: Şartları değiştiremiyorsanız, şartlara göre yola başlayacaksınız... Mesleğe home-ofis şeklindeki ofisiyle başlayıp, itibara yönelik kompleksleri yüzünden çok sıkıntı çekip, şu an çok farklı/iyi yerlerde olan arkadaşlarım var. Ofis buram buram ev kokmayacak olduktan sonra ( Yani ilk bakışta ev ofis olduğu anlaşılmayacak. ) bence hiç sorun yok. Şartlar buram buram ev kokan bir ev-ofise elverişliyse o konuda da yapacak bir şey yok, o şekilde başlayın. Zamanla toparlayıp toparlayamamak sizin elinizde. 1-0, 10-0 yenik başlamanız fark atmayacağınız anlamına gelmez. Hatta güzel bir ev ofiste, yenik başlamaktan bile bahsedilemeyebilir.

Bizim mesleğimizde dik duruş, özgüven çok önemlidir. Bu konuyla ilgili bir iç sıkıntınız olsa bile bunu kesinlikle müvekkillerinize yansıtmamaya çalışın, anlayıp sorarlarsa lafı açılırsa ezilip büzülmeyin, konunun üstünde durmayın, detaylı açıklama yapmayın, hesap vermeyin, hakettiğiniz ücreti kırmayın, sırf bu yüzden işi vermiyorsa vermesin.
Old 12-09-2011, 09:46   #53
imp86

Alıntı:
Yazan Av.Mehmet Saim Dikici
Sevgili meslektaşım,

Ev içinde ofis değil de ofis içinde bir ev yaratmaya çalışırsanız belki daha az zararla çıkış yolu bulursunuz.

Ben kendimden örnek vereyim: 1993-Ocak itibariyle okuldan arkadaşım olan bir meslektaşımla İstanbul Şişli'de merkezi bir yerde bir daire kiraladık. Avukatlık bürosu olarak hazırladık. 2 Oda, mutfak, Banyo, giriş antre ve büyük bir salondan ibaretti. Benim ayrı bir ev kiralamam o vakit mümkün değildi, bütçem yetersizdi. Büronun bir odasını yaklaşık 2 yıl otel veya ev gibi kullandım. Odanın kapısını kapattığım zaman orada yaşadığımı kimsenin anlaması mümkün olmuyordu. Ev rahatlığının olması imkansızdı. İş ile ev yaşantısı iç içe girince bazı zamanlar bunaldığımı hissediyordum ama çok şükür o dönemi atlatarak, şu an ki durumuma gelebildim.

Bence insan istedikten sonra başaramayacağı hiçbir şey olamaz. İyi niyetle ve arzu ile yapabilirsiniz. Moralinizi kesinlikle yüksek tutun, gerisi hikayedir…

Sayın Üstad'ım,

Teşvik edici mesajınız ve verdiğiniz yaşanmış örneğinizden dolayı teşekkür ederim. Acaba açılışla ilgili takribi bir rakam vermeniz mümkün olabilir mi (kira hariç)?

Saygılarımla,
Old 12-09-2011, 09:51   #54
imp86

Alıntı:
Yazan Zeytinn
Bu adrese göz atabilirsiniz:

http://www.turkhukuksitesi.com/showthread.php?t=64986

Home-ofis hakkındaki görüşüme gelince: Şartları değiştiremiyorsanız, şartlara göre yola başlayacaksınız... Mesleğe home-ofis şeklindeki ofisiyle başlayıp, itibara yönelik kompleksleri yüzünden çok sıkıntı çekip, şu an çok farklı/iyi yerlerde olan arkadaşlarım var. Ofis buram buram ev kokmayacak olduktan sonra ( Yani ilk bakışta ev ofis olduğu anlaşılmayacak. ) bence hiç sorun yok. Şartlar buram buram ev kokan bir ev-ofise elverişliyse o konuda da yapacak bir şey yok, o şekilde başlayın. Zamanla toparlayıp toparlayamamak sizin elinizde. 1-0, 10-0 yenik başlamanız fark atmayacağınız anlamına gelmez. Hatta güzel bir ev ofiste, yenik başlamaktan bile bahsedilemeyebilir.

Bizim mesleğimizde dik duruş, özgüven çok önemlidir. Bu konuyla ilgili bir iç sıkıntınız olsa bile bunu kesinlikle müvekkillerinize yansıtmamaya çalışın, anlayıp sorarlarsa lafı açılırsa ezilip büzülmeyin, konunun üstünde durmayın, detaylı açıklama yapmayın, hesap vermeyin, hakettiğiniz ücreti kırmayın, sırf bu yüzden işi vermiyorsa vermesin.

Sayın Meslektaşım,

Cevabınız için gerçekten çok sağolun. Verdiğiniz link ile ilgili küçük bir soru da sormak istiyorum; umarım sizi sıkmış olmam.

Verdiğiniz linkteki bilgilerden durumuma ilişkin bir çıkarım yapacak olduğumda; ev sahibi olan babamla bir kira sözleşmesi yaptığım ve bu sözleşme neticesinde aidat, elektrik, doğalgaz gibi giderleri üzerime geçirdiğim takdirde, kira bedeli ile birlikte bu giderler bakımından da vergi indiriminden faydalanabiliyor olacağım. Doğru mu yorumluyorum sizce? Böylece, ev ekonomisine katkıda da bulunmuş olurum hem de...

Değerli görüşlerinizi bekliyorum. Ayrıca açılış aşamasında vergi dairesinden gelecek olan memur bakımından ve açılışla ilgili diğer prosedürel işlemler bakımımdan home-office'e özgü bir takım farklılıklar mevcut mudur? Bilgilendirirseniz sevinirim. Tekrar çok teşekkürler...

Saygılarımla,
Old 12-09-2011, 10:36   #55
Admin

Merhaba,
Alıntı:
Yazan imp86
Verdiğiniz linkteki bilgilerden durumuma ilişkin bir çıkarım yapacak olduğumda; ev sahibi olan babamla bir kira sözleşmesi yaptığım ve bu sözleşme neticesinde aidat, elektrik, doğalgaz gibi giderleri üzerime geçirdiğim takdirde, kira bedeli ile birlikte bu giderler bakımından da vergi indiriminden faydalanabiliyor olacağım. Doğru mu yorumluyorum sizce?
Bu mesajıma ek olarak belirtmek gerekirse, babanızla kira sözleşmesi yaparak, bilahare telefon, elektrik vs. sözleşmelerini de üzerinize aldığınızda, evet bu giderleri masraf gösterip gelir verginizden düşebilirsiniz. Ancak normal işyerinden farklı olarak, home-ofislerde bu faturaların yarısını gider gösterebiliyorsunuz. Ayrıca link verdiğim mesajımda da belirttiğim üzere babanızla kira sözleşmesi yaptığınızda, sizin stopaj yükümlüğünüzün, babanızın ise kira geliri nedeniyle -belirli yıllık rakamları aşıyorsa- gelir vergisi yükümlülüğü doğacağını unutmayınız. Ve gelir vergisi yükümlüğünden kurtulmak için kirayı düşük göstermeyi de denemeyiniz, zira aradan yıllar geçse bile, vergi dairesi emsal kira o dönemde bu değildi şeklinde bir tesbit yapıp, hem sizden aradaki farklı istiyor, hem de vergi cezası kesebiliyor, o nedenle kira bedelini civarın emsal kirasına göre gerçekçi belirlemeniz önerilir.

Home-ofislerde normal işyeri açılışından farklı bir prosedür ise yok, işyeri adresi olarak bu adresi bildiriyorsunuz, açılış ve kapanış talep ettiğinizde vergi memuru o adrese gelip zabıt tutup gidiyor.

Ama yine de tüm bu konuları bir muhasebeci ile de tekrar değerlendirmeniz yararlı olabilir diye düşünüyorum, neticede onlar uygulamayı biz hukukçulardan daha iyi biliyor.
Old 12-09-2011, 12:09   #56
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Yazan imp86
Sayın Üstad'ım,

Teşvik edici mesajınız ve verdiğiniz yaşanmış örneğinizden dolayı teşekkür ederim. Acaba açılışla ilgili takribi bir rakam vermeniz mümkün olabilir mi (kira hariç)?

Saygılarımla,

Açıkçası benim ilk büro açtığım tarih ile bugün arasında çok zaman geçti. Maliyet konusunda çok fazla bir fikrim yok. Ancak ofis mobilyası en büyük masraf kalemi tutuyor. Onu da vadeli olarak almak mümkün. Zevkli ama nisbeten fiyatı ucuz mobilyaları tercih etmenizi öneririm. Biz öyle yapmıştık. Büro göze hitap etmesine rağmen oldukça ucuza mal olmuştu. Biraz dolaşmanız gerekir ama olsun, herşeye değer. Ayrıca kesinlike mobilyanız ne süt gibi beyaz ne de kömür karası gibi kara olmasın. Siyah, ilk dönemde ruhen yorar, beyaz ise gereğinden fazla "laylay lom" ortamına dönüştürür işi ve ciddiyetten götürür.

Umarım herşey gönlünüzce olur. Bu arada büronuzu açtığınızı haber verir ve kabul ederseniz eğer, meslekte kullanabileceğiniz bir hukuk kitabı hediye etmek isterim.

Saygılarımla.
Old 12-09-2011, 13:33   #57
imp86

Alıntı:
Yazan Av.Mehmet Saim Dikici
Açıkçası benim ilk büro açtığım tarih ile bugün arasında çok zaman geçti. Maliyet konusunda çok fazla bir fikrim yok. Ancak ofis mobilyası en büyük masraf kalemi tutuyor. Onu da vadeli olarak almak mümkün. Zevkli ama nisbeten fiyatı ucuz mobilyaları tercih etmenizi öneririm. Biz öyle yapmıştık. Büro göze hitap etmesine rağmen oldukça ucuza mal olmuştu. Biraz dolaşmanız gerekir ama olsun, herşeye değer. Ayrıca kesinlike mobilyanız ne süt gibi beyaz ne de kömür karası gibi kara olmasın. Siyah, ilk dönemde ruhen yorar, beyaz ise gereğinden fazla "laylay lom" ortamına dönüştürür işi ve ciddiyetten götürür.

Umarım herşey gönlünüzce olur. Bu arada büronuzu açtığınızı haber verir ve kabul ederseniz eğer, meslekte kullanabileceğiniz bir hukuk kitabı hediye etmek isterim.

Saygılarımla.

Sayın Üstad'ım,

Değerli yorumlarınız ve bilgi paylaşımlarınız için çok teşekkür ederken; ofisi faal hale getirdiğimde hemen haber vereceğimi ve siz değerli Üstad'ımın inceliğini elbette ki geri çevirmeyerek, büyük bir onurla kütüphanemde kullanacağımı saygılarımla ifade etmek isterim.

Saygılar,
Old 12-09-2011, 13:36   #58
imp86

Alıntı:
Yazan Admin
Merhaba,

Bu mesajıma ek olarak belirtmek gerekirse, babanızla kira sözleşmesi yaparak, bilahare telefon, elektrik vs. sözleşmelerini de üzerinize aldığınızda, evet bu giderleri masraf gösterip gelir verginizden düşebilirsiniz. Ancak normal işyerinden farklı olarak, home-ofislerde bu faturaların yarısını gider gösterebiliyorsunuz. Ayrıca link verdiğim mesajımda da belirttiğim üzere babanızla kira sözleşmesi yaptığınızda, sizin stopaj yükümlüğünüzün, babanızın ise kira geliri nedeniyle -belirli yıllık rakamları aşıyorsa- gelir vergisi yükümlülüğü doğacağını unutmayınız. Ve gelir vergisi yükümlüğünden kurtulmak için kirayı düşük göstermeyi de denemeyiniz, zira aradan yıllar geçse bile, vergi dairesi emsal kira o dönemde bu değildi şeklinde bir tesbit yapıp, hem sizden aradaki farklı istiyor, hem de vergi cezası kesebiliyor, o nedenle kira bedelini civarın emsal kirasına göre gerçekçi belirlemeniz önerilir.

Home-ofislerde normal işyeri açılışından farklı bir prosedür ise yok, işyeri adresi olarak bu adresi bildiriyorsunuz, açılış ve kapanış talep ettiğinizde vergi memuru o adrese gelip zabıt tutup gidiyor.

Ama yine de tüm bu konuları bir muhasebeci ile de tekrar değerlendirmeniz yararlı olabilir diye düşünüyorum, neticede onlar uygulamayı biz hukukçulardan daha iyi biliyor.

Sayın Admin,

Değerli yorum ve bilgi paylaşımınız için çok teşekkür ederim. Son tahlilde, konu ile ilgili bütün paylaşımlarınızı da dikkate almak kaydıyla, harekete geçmeden önce bir mali müşavire da danışacağım.

Saygılarımla,
Old 12-09-2011, 22:25   #59
Av.AAO

Konuyu başlatan kişi olarak yazayım ben de.
"Ofis içinde ev" tanımlaması hoşuma gitti. Ofis içinde yaşanacak özel bir oda daha mantıklı.(hem böylelikle tüm giderler de düşülür-tabiri ofis-home yapalım mı?)
İmp'ye cevaben: Kısa bir süre(en çok 1 yıl de sen ona) home-ofis hiç de şahsiyetinizden-avukatlık onurunuzdan götürecek bir durum değil. Mali olarak rahat, fakat bu meslek bu şekilde çalışmayı ilanihaye götürmez.(Tespitler tecrübe ile sabit-bir süredir)Bence deneyin, kaybetmezsiniz.
Yukarıda anlatılanların tümüne ayrı ayrı katıldığımı beyan eder, "prens"lik benzetmesini ise ayrık tutarım. Prens'lerin ücreti vekalete ihtiyaç duyduğu nerede görülmüş.
İyi geceler, başarılar.
Old 12-09-2011, 22:56   #60
imp86

Alıntı:
Yazan Av.AAO
...
İmp'ye cevaben: Kısa bir süre(en çok 1 yıl de sen ona) home-ofis hiç de şahsiyetinizden-avukatlık onurunuzdan götürecek bir durum değil. Mali olarak rahat, fakat bu meslek bu şekilde çalışmayı ilanihaye götürmez.(Tespitler tecrübe ile sabit-bir süredir)Bence deneyin, kaybetmezsiniz.
Yukarıda anlatılanların tümüne ayrı ayrı katıldığımı beyan eder, "prens"lik benzetmesini ise ayrık tutarım. Prens'lerin ücreti vekalete ihtiyaç duyduğu nerede görülmüş.
İyi geceler, başarılar.

Sayın Av.AAO,

Benim de düşüncem aynen bu doğrultuda zaten ilk etapta yukarıdaki yorumlarımdan da anlaşılacağı üzere... Araştırmalarım sürüyor.

Sizin gibi değerli meslektaşlarımın görüşleri de beni cesaretlendiriyor doğrusu...

İyi geceler,

Saygılarımla,
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi