Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Konumuz : Hukukçular Biz bizi konuşuruz! Konusu "hukukçular" olan ve diğer alanların konusu içine girmeyen sohbetlerimiz için.

Avukatların Home - ofis çalışması

Yanıt
Old 19-12-2010, 17:35   #1
Av.AAO

selamlar,
sizce bir avukat bürosu(dolayısıyla vergi hariç tüm masrafları) olmadan 5-6 ay süre niyetiyle işlerini home-ofis şeklinde sürdürebilir mi? az sayıdaki müvekkil ev'e kabul edilmeksizin...
yürür mü bir süreliğine, yoksa sadece moral bozukluğuna mı yol açar?
görüşleriniz kıymetli, her açıdan değerlendirilebilir.
Old 19-12-2010, 20:44   #2
Admin

Alıntı:
Yazan Av.AAO
sizce bir avukat bürosu(dolayısıyla vergi hariç tüm masrafları) olmadan 5-6 ay süre niyetiyle işlerini home-ofis şeklinde sürdürebilir mi? az sayıdaki müvekkil ev'e kabul edilmeksizin...
Meslektaşlarımız genellikle bu çalışma tarzına çok sıcak bakmıyor ancak bence home-ofis çalışmak özellikle danışma/müşavirlik ağırlıklı çalışan avukatlar için ciddi olarak değerlendirilmesi gereken bir alternatif. Home-ofis çalışmanın masraflar yönünden ciddi bir avantajı var: Kira ödemiyorsunuz, sekreter tutmanız gerekmiyor, dahası örneğin eviniz kiraysa, kiranızın yarısını gelir verginizden düşünüyorsunuz, evsahibiyseniz evinize yaptığınız diğer masrafların (yakıt, aidat, tamirat vs.) yarısını verginizden düşünüyorsunuz vs.

Bu tip çalışmanın bence iki dezavantajı var:
1- Sık sık farklı yeni müvekkillerle çalışıyorsanız, onları evinizde kabul etmeniz hem siz, hem aileniz, hem müvekkiller için sıkıntı olabilir.
2- Evde çalıştığınız zaman iş ve ev yaşamını birbirinden ayırmak kolay değil.

Bu iki dezavantajı problem etmiyorsanız ve sürekli müvekkillerle çalışmak değil de, az sayıda sürekli çalıştığınız, danışma/müşavirlik tarzı işiniz varsa ve iş yoğunluğunuz da fazla değilse bence home-ofis çalışmayı düşünmelisiniz. Dahası özellikle ilk iş kuran genç avukatların bu konuyu daha ciddi düşünmelerini öneririm, nedense bizde serbest avukatlığa başlayan her yeni meslektaşımız küçük de olsa bir büro açmaya çalışıyor, oysa özellikle mesleğin başında home-ofis çalışmanın maddi konular başta olmak üzere çok ciddi avantajları var.
Old 19-12-2010, 22:33   #3
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Yazan Av.AAO
selamlar,

Mesleği bırakır, iyice soğursunuz. Bence başka bir yol bulmalısınız.
Old 20-12-2010, 01:19   #4
Av.AAO

Sayın Admin cevabınız ve olumlu yaklaşımınıza teşekkürler...Benim durumuma uyuyor gibi.
Sayın Dikici, siz de sağolun görüşünüzü nedenleri ile genişletir misiniz?

Zaten hali hazırda, yüzünü görmediği ve sırf telefonla idare ettiği bir çok işten(inanın durum bu) gayet iyi para kazanmış, fakat ofisine gelen çayını içip bedava danışmanlık hizmetini alan zamanımı resmen çalan bir daha da telefonuma bile çıkmayan onlarca müstakbel müvekkilden(kendine iş sahibi!)ise nerdeyse hiç doğru dürüst para kazan(a)mamış bir meslektaşınız olarak soruyorum.
Neden meslekten soğumak olsun? Bunu anlayamadım...
Old 20-12-2010, 09:57   #5
Av.Ufuk Bozoğlu

Merhaba,

Ev, insanın tek sığınağı. En çok "kendimiz" olduğumuz yer.

Böyleyken, gelen telefonlara avukat olarak yanıt vermek veya müvekkilleri karşılamak ruhen yorucu olacaktır. Alınan dava türüne göre değişebilir, örneğin iş davaları gibi tek tip davalar nispeten az yorucu olabilir veya sayın Admin'in de belirtiği gibi hukuki danışma hizmeti veriliyorsa. Ancak müvekkil ve iş çok çeşitli ise biraz sıkıntılı olabilecektir.

Evi, ofis olarak kullanmak kaçış mekanının kalmamasına neden olacaktır. Avukatlık manen de yorucu bir meslek, evin her köşesi bana bir müvekkili hatırlatacaksa, biraz daha düşünmeyi isteyebilirim.

Evde, "pazartesi günü iş var, ne can sıkıcı" diyebilecekseniz home- ofis amacına ulaşmıştır. ))

Zaman içinde şu da olursa tamamdır; ikinci bir eve taşınmak
Old 20-12-2010, 13:06   #6
ElifŞimşek

Anladığım kadarıyla meslektaşımız kalıcı olmaktan ziyade belirli bir süre için düşünmüş böyle bir şeyi. O nedenle denemekte fayda olduğunu düşünüyorum. Sonuçta herkesin hayata bakış açısı, artı veya eksi olarak gördüğü hususlar değişkenlik gösterebilir. Tabi birde çalışma ve yaşam şartlarınızda önemli. Örneğin trafikle boğuşulan bir şehirde bir odadan diğerine geçtiğinizde işe gitmiş olma düşüncesi şahsen çok cezbedici geliyor bana. Yada akşam iş çıkışı içinde geçerli. Onca yorgunluktan sonra birde eve gitme sancısı çekmek durumunda kalınmaz. Üstelik zamandan da tasarruf sağlanmış olacaktır.

Masraf konusu ise tabiki çok çok daha avantajlı hale gelecektir. İşlerin azaldığı saatlerde ise içeri geçip ev rahatlığında bi on dakika dinlenmekte güzel olabilir. Birde ben bayan olarak hemcinslerim açısından değerlendirdiğimde daha cazip geliyor Mesela ayakkabınız yada kıyafetiniz rahatsızlık verdiyse hemen arka odada kurtulup değiştirme şansı var

Birde eve ayrı iş yerine ayrı alışveriş yapmak yerine tek bir yere alışveriş yapmak, iki ayrı yerin faturalarını ödemek ve bunun için zaman harcamaktansa tek bir yerinki için zaman ve masraf ayırma tarafı olumlu düşünülebilir.

Ama muhakkak dezavantajlarıda olacaktır. Yine de ben denemenizi öneriyorum kendi adıma. Çünkü sevip sevmeyeceğinizi ancak siz bilirsiniz. Bakarsınız çok hoşunuza gider. Gitmese bile eski sisteme dönersiniz.
Old 20-12-2010, 14:32   #7
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Yazan Av.AAO
Sayın Admin cevabınız ve olumlu yaklaşımınıza teşekkürler...Benim durumuma uyuyor gibi.
Sayın Dikici, siz de sağolun görüşünüzü nedenleri ile genişletir misiniz?

Zaten hali hazırda, yüzünü görmediği ve sırf telefonla idare ettiği bir çok işten(inanın durum bu) gayet iyi para kazanmış, fakat ofisine gelen çayını içip bedava danışmanlık hizmetini alan zamanımı resmen çalan bir daha da telefonuma bile çıkmayan onlarca müstakbel müvekkilden(kendine iş sahibi!)ise nerdeyse hiç doğru dürüst para kazan(a)mamış bir meslektaşınız olarak soruyorum.
Neden meslekten soğumak olsun? Bunu anlayamadım...

Sayın meslektaşım,

Görüşümün nedenlerini genişletmek isterken itiraf edeyim ben de meslekten soğudum.

Umarım herşey gönlünüze göre olur.

Başarılar.
Old 20-12-2010, 14:34   #8
Av.AAO

Alıntı:
Yazan av-ufuk
Merhaba,

Ev, insanın tek sığınağı. En çok "kendimiz" olduğumuz yer.

Böyleyken, gelen telefonlara avukat olarak yanıt vermek veya müvekkilleri karşılamak ruhen yorucu olacaktır. Alınan dava türüne göre değişebilir, örneğin iş davaları gibi tek tip davalar nispeten az yorucu olabilir veya sayın Admin'in de belirtiği gibi hukuki danışma hizmeti veriliyorsa. Ancak müvekkil ve iş çok çeşitli ise biraz sıkıntılı olabilecektir.

Evi, ofis olarak kullanmak kaçış mekanının kalmamasına neden olacaktır. Avukatlık manen de yorucu bir meslek, evin her köşesi bana bir müvekkili hatırlatacaksa, biraz daha düşünmeyi isteyebilirim.

Evde, "pazartesi günü iş var, ne can sıkıcı" diyebilecekseniz home- ofis amacına ulaşmıştır. ))

Zaman içinde şu da olursa tamamdır; ikinci bir eve taşınmak

Evime zinhar müvekkil kabul etmem.
Farklı iş kollarında çalışan arkadaşlar, müşteri(bizim için müvekkil) görüşmelerini işin görüldüğü yerde veya iş sahibinin bulunduğu yerde yaptıklarını belirttiler. Yani iş olduğunda onlar size gelmiyor, siz onlara gidiyorsunuz(ama gerçekten değecek bir iş ise, yoksa telefonla da hallolabiliyor işlerin %90'ı)
Sizce çok mu ütopik düşünüyorum?
Old 20-12-2010, 14:36   #9
Av.AAO

Alıntı:
Yazan Av.Mehmet Saim Dikici
Sayın meslektaşım,

Görüşümün nedenlerini genişletmek isterken itiraf edeyim ben de meslekten soğudum.

Umarım herşey gönlünüze göre olur.

Başarılar.

anladım. siz bu durumu tecrübe ettiniz, ama baktınız ki size göre değil...sağolun fikir edindim
Old 20-12-2010, 14:51   #10
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Yazan Av.AAO
anladım. siz bu durumu tecrübe ettiniz, ama baktınız ki size göre değil...sağolun fikir edindim

Ne demek istediğinizi açıkçası anlayamadım.

Bana göre olup olmaması değil, sizin sorunuza cevap vermem önemliydi. Ama mesleği bırakmak isteyen arkadaşlarımıza "bırakmayın, sabırlı olun düzelir..." manasında moral vermeye çalışmam da pek anlamsız kalmaya başladı.
Old 20-12-2010, 14:54   #11
Admin

Alıntı:
Yazan Av.AAO
Farklı iş kollarında çalışan arkadaşlar, müşteri(bizim için müvekkil) görüşmelerini işin görüldüğü yerde veya iş sahibinin bulunduğu yerde yaptıklarını belirttiler. Yani iş olduğunda onlar size gelmiyor, siz onlara gidiyorsunuz(ama gerçekten değecek bir iş ise, yoksa telefonla da hallolabiliyor işlerin %90'ı)
Daha önce de arz ettiğim gibi bence işin püf noktası çalışma şeklinizde ve müvekkil portföyünüzde. Örneğin icra ağırlıklı çalışan bir meslektaşa home-ofis derseniz, "nasıl öyle çalışılabilir ki!!" der, zira hergün bürosuna bir sürü ilgili ilgisiz kişi geliyordur. İcra ağırlıklı çalıştığınızda, eviniz büronuz bile olsa, size telefon edip, "avukat bey borcumu ödemeye geliyorum" diyen borçluya ben evime zinhar müvekkil kabul etmem deme şansınız olacağını sanmam.

Öte yandan dışarıdan fazla müvekkil almayan, birkaç şirketin sürekli hukuki danışmanlığını yapan, görüşmeler için o şirketleri sürekli ziyaret eden vs. "müşavirlik" tarzı bir çalışma ortamında bir avukatın ofis kiralaması -bence- gayet gereksizdir.

O yüzden ben home ofise sıcak bakanları da, öyle çalışmak imkansız diyenleri de anlıyorum. Bence işin sırrı çalışma tarzınızda ki ilk mesajımda arz etmeye çalıştığım da buydu.
Old 21-12-2010, 11:02   #12
Av.Ufuk Bozoğlu

Alıntı:
Yazan Av.AAO

Sanmam, olabilir bence.

Düşüncenin olgunlaşabilmesi için artı ve eksilerinin tartışılması yararlıdır.

Eve müvekkil kabul etmek zorunda kalınabileceğini düşünüyorum. Bu sebeple de, en az bir odanın buna hazır ve konum itibarı ile de uygun olması gerekir.

Çıkış kapısına en yakın oda tercih edilmelidir. Havalandırma iyi olmadır. Özel hayata dair verilerden, algılamalardan arındırılmalıdır.

Home - ofis tarzı çalışılacaksa işin gereği icabı müvekkille görüşmeye gidilebilir elbette.

Denenebilir kanaatindeyim.
Old 21-12-2010, 14:57   #13
Av.Özlem PEKSÜSLÜ

Bence olabilir.Sonuçta beş altı ay kadar bu şekilde devam etmeyi düşünüyorsunuz.Nasıl olsa bir şekilde geçer.
Old 11-01-2011, 14:47   #14
avarzu

bencede olabir. fakat kısmen tecrübe ettiğim için çok zor olduğunu söyleyebilirim.ben ofisi eve dönüştürenlerdenim. kızım 1 yaşında iken büro açtım. başlangıçta evde babaannesi ile kalıyordu fakat 18 aylıkken bakıcısı ile birlikte büronun diğer odasını ona tahsis ettik.ama birlikte çalışmaya ancak 6 ay dayanabildim. sayın adminin görüşüne kesinlikle katılıyorum. ev/ iş aynı mekanda olduğunda rolleri ayırdetmek bir okadar zorlaşıyor.Ev ortamının rahatlığı ve tabiki iş disiplini yan yana yürümeye pek müsait olmayan kavramlar.En azından benimiçin öyle oldu..Size kolaylıklar..
Old 11-01-2011, 16:00   #15
av.bayraktar

Sayın meslektaşım, kızım doğduğunda bende evimi 1.5 yıl ofis olarak kullandım. Bence gayet iyiydi sadece fazla para kazanamadım ama kızımla belli bir yaşa kadar ben ilgilendim.Size kolaylıklar diliyorum.
Old 12-01-2011, 10:52   #16
avarzu

en güzel yanı da zaten daha fazla birlikte olmakdı.ama müvekkil ile görüşürken diğer odadan vızır vızır ağlayan bir çocuk sesi.. yada tam dilekçeye konsantre olmuşken bakıcının odaya gelip 'avukat hanım bu hiç bişey yemiyo bide siz yedirseniz' demesi..neticede ben yapamadım..Onu eve gönderdim.. Yani medenice ayrıldık.Şimdiki durum ikimiz açısından da çok daha rahat..İyi çalışmalar dilerim..
Old 12-01-2011, 14:57   #17
av.esengül çördük

Bu durum bulunduğunuz ortama bağlı birazda.Bence olabilir.Biraz ev hali olur ama.
Old 21-01-2011, 17:21   #18
emrahcevik

bir arkadaşıma bunu söylediğimde;

"boşver, koskoca padişah bile home office'te çalışıyormuş, avukatın lafı mı olur" dedi.
Old 29-01-2011, 22:32   #19
didem kunal

Yaklaşık 3 ay kadar home ofis olarak çalışmış birisi olarak net söyleyebilirim ki home ofis olayı işinizi şevkle yapmak isteyen meslektaşlarım için dezavantajdır. Home ofis olarak açtığım evimin bir odası için kapıya ve apartman girişine tabela mı da astım.Bunun dezavantajı ise şu oldu; burasını gerçekten ofis zannedenler sabahın körü ya da ışığı görüp hala ofiste çalıştığımı sananlar kapıyı çalıp danışmak içeri girmek istiyorlar ve siz o anda ev modunda olduğunuz için ev haliyle kapıyı açabiliyorsunuz. Bu da karşınızda belkide si,ze iş verecek olan için gayriciddi oluyor. Geçiş süreci için ya da devamlı ofis dışında işi olan için mantıklı olsa da genel ititbariyle uzun soluklu bir çalışma şekli asla olamaz. Ev ve iş yaşantısını ayırmanın evdeyken ofis olarak kullandığınız odanızın önünden geçerken dur şu dosyaya da bir bakayım demesi bence hayatınızı karman çorman yapabiliriz. Bunun yerine küçük tek oda da olsa bir ofis tutmak daha mantıklı
Old 30-01-2011, 18:43   #20
Av.AAO

zaten anlatmak istediğim, bu tür çalışmanın sadece eldeki işleri sürdürmek anlamında ne denli çalışır olduğu idi. tebligat adresi bildirilmesi, vergisel yükümlülükler konusunda...gibi.
Old 30-01-2011, 18:48   #21
Av.AAO

Alıntı:
Yazan avarzu
bencede olabir. fakat kısmen tecrübe ettiğim için çok zor olduğunu söyleyebilirim.ben ofisi eve dönüştürenlerdenim. kızım 1 yaşında iken büro açtım. başlangıçta evde babaannesi ile kalıyordu fakat 18 aylıkken bakıcısı ile birlikte büronun diğer odasını ona tahsis ettik.ama birlikte çalışmaya ancak 6 ay dayanabildim. sayın adminin görüşüne kesinlikle katılıyorum. ev/ iş aynı mekanda olduğunda rolleri ayırdetmek bir okadar zorlaşıyor.Ev ortamının rahatlığı ve tabiki iş disiplini yan yana yürümeye pek müsait olmayan kavramlar.En azından benimiçin öyle oldu..Size kolaylıklar..

evli değilim, çocuk yok.
evde ofise dönmeyecek, devam eden işler zaten devam edecek, yeni almaya değer bir iş olursa ben gidebilirim görüşmeye.
bu halde de mi olmaz?
aylık minimum 1500 TL tasarruf aslında söz konusu olan.
bir de bu açıdan yaklaşsak.
sevgiler....
Old 31-01-2011, 10:07   #22
Av.Özlem PEKSÜSLÜ

Alıntı:
Yazan Av.AAO
evli değilim, çocuk yok.
evde ofise dönmeyecek, devam eden işler zaten devam edecek, yeni almaya değer bir iş olursa ben gidebilirim görüşmeye.
bu halde de mi olmaz?
aylık minimum 1500 TL tasarruf aslında söz konusu olan.
bir de bu açıdan yaklaşsak.
sevgiler....

Deneyin bence,en azından içinizde kalmaz.Yoksa asla bilemeyeceksiniz.Herkese göre değişebilir bir durum bu diye düşünüyorum.
Old 01-02-2011, 17:17   #23
Av. Fatih KARACA

Alıntı:
Yazan Av.Özlem PEKSÜSLÜ
Deneyin bence,en azından içinizde kalmaz.Yoksa asla bilemeyeceksiniz.Herkese göre değişebilir bir durum bu diye düşünüyorum.

Umarım evde çalışmayı becerebilirsiniz. Gayet güzel yapılabilir. Başbakanlık konutu ve dışişleri konutundan sonra "avukatlık konutu" lafını duymak ilginç olabilir.
Old 02-02-2011, 11:12   #24
Av.Özlem PEKSÜSLÜ

Alıntı:
Yazan Av. Fatih KARACA
Umarım evde çalışmayı becerebilirsiniz. Gayet güzel yapılabilir. Başbakanlık konutu ve dışişleri konutundan sonra "avukatlık konutu" lafını duymak ilginç olabilir.

İlginç olabilir de işte diğer konutlardan eksiklerimiz var bizim.Korumalarımız yok örneğinBir gün boyunca yaşadığımız olumsuzları düşündüğümde ben bunlara ailemin şahit olmasını istemem bizim kadar soğuk kanlı olmayabilirler.İşte o zaman her şey birbirine karışabilir diye düşünüyorum.Ama kısa bir süreliğine olabilir belki.
Old 03-02-2011, 19:49   #25
Av.Selim Balku

Herkes ofisi eve taşımış gibi cevap vermiş; evi ofise taşısak olmaz mı?

Ofishome demek istiyorum...

Benim herzaman ofisimde bir evim oldu, arka odada, yatak, dolap, pijama terlik vs. hala var...

Sürekli olursa çekilmez, belirli bir süre için gayet iyi olur, tasarruflu olur...

Kolay Gelsin...
Old 04-02-2011, 13:47   #26
Av.AAO

Alıntı:
Yazan Av.Selim Balku
Herkes ofisi eve taşımış gibi cevap vermiş; evi ofise taşısak olmaz mı?

Ofishome demek istiyorum...

Benim herzaman ofisimde bir evim oldu, arka odada, yatak, dolap, pijama terlik vs. hala var...

Sürekli olursa çekilmez, belirli bir süre için gayet iyi olur, tasarruflu olur...

Kolay Gelsin...

konuya başka bir boyut getirsek...aslında yeni bir soru.
büroyu eve taşımanın yanında tebligat adresi olarak ise eski büro adresi gösterilse, bu halde adreste bulunulamayacağından tebligatlar ne kadar süre ile muhtara bırakılmaya devam eder? yoksa tebligat memuru adresten taşınmış ibaresini düşerek tebligat zarfını mercie iade mi eder?
adres değişikliğinde eski adrese gelmekte olan tebligatların akıbeti ve halli konusunda tecrübe edinen oldu mu acaba?
Old 04-02-2011, 14:02   #27
Av.Özlem PEKSÜSLÜ

Alıntı:
Yazan Av.AAO
konuya başka bir boyut getirsek...aslında yeni bir soru.
büroyu eve taşımanın yanında tebligat adresi olarak ise eski büro adresi gösterilse, bu halde adreste bulunulamayacağından tebligatlar ne kadar süre ile muhtara bırakılmaya devam eder? yoksa tebligat memuru adresten taşınmış ibaresini düşerek tebligat zarfını mercie iade mi eder?
adres değişikliğinde eski adrese gelmekte olan tebligatların akıbeti ve halli konusunda tecrübe edinen oldu mu acaba?

ADRES DEĞİŞTİRMENİN BİLDİRİLMESİ MECBURİYETİ:
Madde 35 - Kendisine veya adresine kanunun gösterdiği usullere göre tebliğ yapılmış olan kimse, adresini değiştirirse, yenisini hemen tebliği yaptırmış olan kaza merciine bildirmeye mecburdur. Bu takdirde bundan sonraki tebliğler bildirilen yeni adrese yapılır.
(Değişik fıkra: 11/01/2011-6099 S.K./9.mad.) Adresini değiştiren kimse yenisini bildirmediği ve adres kayıt sisteminde yerleşim yeri adresi de tespit edilemediği takdirde, tebliğ olunacak evrakın bir nüshası eski adrese ait binanın kapısına asılır ve asılma tarihi tebliğ tarihi sayılır.
(Değişik fıkra: 19/03/2003 - 4829 S.K./11. md.) Bundan sonra eski adrese çıkarılan tebliğler muhataba yapılmış sayılır.
(Değişik fıkra: 11/01/2011-6099 S.K./9.mad.) Daha önce tebligat yapılmamış olsa bile, tüzel kişiler bakımından resmî kayıtlardaki adresleri esas alınır ve bu madde hükümleri uygulanır.
(Ek fıkra: 11/01/2011-6099 S.K./9.mad.) Daha önce yurt dışındaki adresine tebligat yapılmış Türk vatandaşı, yurt dışı adresini değiştirir ve bunu tebliğ çıkaran mercie bildirmez, adres kayıt sisteminden de yerleşim yeri adresi tespit edilemezse, bu kişinin yurt dışında daha önce tebligat yapılan adresine Türkiye Büyükelçiliği veya Konsolosluğunca 25/a maddesine göre gönderilen bildirimin adrese ulaştığının belgelendiği tarihten itibaren otuz gün sonra tebligat yapılmış sayılır.

Old 04-02-2011, 15:17   #28
Av.AAO

Alıntı:
Yazan Av.Özlem PEKSÜSLÜ
ADRES DEĞİŞTİRMENİN BİLDİRİLMESİ MECBURİYETİ:
Madde 35 - Kendisine veya adresine kanunun gösterdiği usullere göre tebliğ yapılmış olan kimse, adresini değiştirirse, yenisini hemen tebliği yaptırmış olan kaza merciine bildirmeye mecburdur. Bu takdirde bundan sonraki tebliğler bildirilen yeni adrese yapılır.
(Değişik fıkra: 11/01/2011-6099 S.K./9.mad.) Adresini değiştiren kimse yenisini bildirmediği ve adres kayıt sisteminde yerleşim yeri adresi de tespit edilemediği takdirde, tebliğ olunacak evrakın bir nüshası eski adrese ait binanın kapısına asılır ve asılma tarihi tebliğ tarihi sayılır.
(Değişik fıkra: 19/03/2003 - 4829 S.K./11. md.) Bundan sonra eski adrese çıkarılan tebliğler muhataba yapılmış sayılır.
(Değişik fıkra: 11/01/2011-6099 S.K./9.mad.) Daha önce tebligat yapılmamış olsa bile, tüzel kişiler bakımından resmî kayıtlardaki adresleri esas alınır ve bu madde hükümleri uygulanır.
(Ek fıkra: 11/01/2011-6099 S.K./9.mad.) Daha önce yurt dışındaki adresine tebligat yapılmış Türk vatandaşı, yurt dışı adresini değiştirir ve bunu tebliğ çıkaran mercie bildirmez, adres kayıt sisteminden de yerleşim yeri adresi tespit edilemezse, bu kişinin yurt dışında daha önce tebligat yapılan adresine Türkiye Büyükelçiliği veya Konsolosluğunca 25/a maddesine göre gönderilen bildirimin adrese ulaştığının belgelendiği tarihten itibaren otuz gün sonra tebligat yapılmış sayılır.

Aslında sorum Teb.K. md.35'e müteallik değildi.
Cevabınıza teşekkürler.
Soru ise şu:Tebligat memuru adresin boşaltıldığını gördüğünde her zamanki gibi tebligatı muhtara mı bırakacak yoksa taşınmıştır ibaresi dercederek tebligatı iade mi edecek?
yoksa benim için problem arzetmez, muhtardan alabilirim tebligatı.
Temelde yatan istem şu; bir şekilde de olsa tebligat kaçırmamayı istemem.
iyi günler dileklerimle.
Old 04-02-2011, 15:21   #29
Av.Özlem PEKSÜSLÜ

Alıntı:
Yazan Av.AAO
Aslında sorum Teb.K. md.35'e müteallik değildi.
Cevabınıza teşekkürler.
Soru ise şu:Tebligat memuru adresin boşaltıldığını gördüğünde her zamanki gibi tebligatı muhtara mı bırakacak yoksa taşınmıştır ibaresi dercederek tebligatı iade mi edecek?
yoksa benim için problem arzetmez, muhtardan alabilirim tebligatı.
Temelde yatan istem şu; bir şekilde de olsa tebligat kaçırmamayı istemem.
iyi günler dileklerimle.

Peki şöyle olabilir mi

Normalde borçlular adreste yoksa tebligat iade ediliyor.Fakat mernis adresi diye belirtirsek yeni düzenlemeye göre m.21 e göre tebliğ oluyor.

Yine olmadıysa ben de başka çözüm yolu kalmadı adresinizi bildirin

Kolay gelsin...
Old 04-02-2011, 16:38   #30
Av.Selim Balku

Büroyu eve taşıdığınızda evin adresini verin, uyap kaydında değişiklik yaptığınızda tebligatlara yeni adresiniz yazılacaktır. Muhtarla uğraşmanıza gerektirecek bir sebep göremedim...

Kolay Gelsin...
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi