Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Konumuz : Hukukçular Biz bizi konuşuruz! Konusu "hukukçular" olan ve diğer alanların konusu içine girmeyen sohbetlerimiz için.

Stajyer ve Yeni Başlayanlar İçin İcra Hukuku Bilgi Paylaşımı

Yanıt
Old 08-10-2007, 10:05   #1
av.sally

Varsayılan Stajyer ve Yeni Başlayanlar İçin İcra Hukuku Bilgi Paylaşımı

Bilindiği üzere mesleğe yeni başlayan bir meslektaşın en çok karşılaşacağı hukuk dalı icra iflas hukuku olup ve baktığı bir dava her şekilde icra hukuku ile ilişiklenecektir.Ancak bu hususta yeni arkadaşlarımın tıpkı benimde bir zamanlar yaşadığım sıkıntıları yaşadığını gözlemliyor bir nebze olsun yardımcı olmak adına bu forumu açma ihtiyacı hissettiğimi belirtmek isterim.Bu anlamda siz meslektaşlarımdan ve bilhassa da üstat ve yıllarca bu hukuk dalını icra etmişlerden duyarlı olmalrını rica ediyorum.Sonuç olarak yapmak istediğim şudur:
Elbette hukukun bir şekle bu anlamda bürünemeyeceğini bilmeme rağmen bir icra dosyasında yapılması gerekenler ve yapılabilecekler bir sıraya konacak olsa sizce sırayla hangi işlemler yapılmalı,hangi müzekkerler mutlaka yazılmalı ve nerelere ne yollarla başvurmakta faydalar vadır.Bu forumu sitemizde yer alan faydalı bilgiler kısmı gibi oluşturabileceğimizi ve hatta daha sonra orayada kopyalayabileceğimizi belirtir ve şimdiden bilgisayar tuşlarına dokunarak yardımını esirgemen herkese parmaklarına sağlık der saygılar sunarım.

Tüm sevgi ve saygılarımla
Old 08-10-2007, 20:53   #2
av.sally

Örneğin bu cevaplara ilk başta dosyanın icra diaresine götürülmesi ile başlayabiliriz.

İlk olarak vekaletname örneği,takip ilamsız ise senet fotokopisi yahut ilamlı ise ilam öreneği,takip talebi ve ödeme emri ile ödeme mri zarfı pullarla hazırlanıp dosya icra dairesini götürülerek imaz ve mühür işlemleri halledilir.
Old 15-10-2007, 10:01   #3
av.sally

Hiç kimse bu foruma ilgi göstermedi hatta lütfedip bildiklerini iki kelimeyle paylaşmadı
ama genç arkadaşlarım teşekkür ederek merakla takip edip not alacaklarını söylüyorlar nerde hata yapıyoruz o halde???Yani dağınıkta olsa herkesin iki çift cümle eklemesini umuyordum.
Saygıyla
Old 15-10-2007, 15:40   #4
DİLAR

Merhaba,üzüldüğünüzü görünce cevap vermek istedim..size bu konuda yardımcı olabileceğimi sanıyorum.İlkönce ödeme emri ve takip talebinin içeriğini doldurup(alacaklının adı soyadı-adresi,borçlunun adı soyadı,alacağın miktarıve faiz tutarıve borcun sebebini yazıp ve bu bilgilerin aynısını takip talebinede ekliyosunuz)hazırlıyorsunuz.Sonra bunları dosyaya koyupekliyosunuz,vekaletname örneğini dosyaya ekliyosunuz.sonra icra dairesine dosyayı teslim ediyosunuz.icra daireside borçluya ödeme emri gönderiyo.borçlu 7gün içinde ya itiraz ediyo yada borcunu ödüyo borçlu, ödeme emrine karşı itiraz ederse icra takibi durur ve alacaklı itirazı kaldırmak için icra mahkemesine başvurur.alacaklıtakibe devam edebilmesi için alacaklı olduğunu ispat etmek zorundadır.Umarım yardımcı olmuşumdur.iyi günler
Old 17-10-2007, 17:44   #5
salimengin

Takibin hangi tür olduğu önemlidir.süreler ona göre belirlenir
Old 03-01-2008, 01:21   #6
cesur_yürek

Arkadaşlarımızın konuya zaman ayırmaları ve bildiklerini paylaşmaları önemli olmakla birlikte ,anlatılanların teorik kalması ; uygulamayı öğrenmek isteyenler için yetersiz kalmaktadır.2-3 cümle de biz ekleyelim.Takip kesinleşmişse haciz talep edilir.Tabii uygulamada yazılı şekilde yapılır.Mesela ; tapu müdürlüklerine ,trafik tescil şube müdürlüklerine haciz müzekkeresi yollanır.Ayrıca borçlu mal beyanında bulunmamışsa haciz talebi açmadan önce icra ceza hakimliğine mal beyanında bulunmamadan ötürü borçlunun cezalandırılmasını talep etmekte fayda vardır.
Old 03-01-2008, 18:56   #7
av.nazan kayacı

Varsayılan Ben de yeni başlıyorum.

Ben de yeni başlıyorum.Av.sevil e çok teşekkür ederim bu duyarlılığından ötürü.Katılıp bir cümle bile yardım edenlere de teşekkür ediyorum.Umarım daha fazlası gelir.Zorlu eğitim hayatından sonra mesleğe başlıyoruz ama aldığımız eğitim mesleğin icrası için yetmiyor.Elimizden sıkıca tutacak meslektaşlarımıza ihtiyacımız var.Lütfen sizler de bizim gibi olduğunuz günleri hatırlayıp bize acıyıp bir el atın.İnsanlar bize özgürlüklerini can ve mal hak ve hukuklarını teslim edip güvenecekler.Ben kendi adıma büyük bir çaba harcamaya hazırım ama neyi nasıl yapacağım bu bilgileri nasıl ne şekilde nerede kullanacağım bunu bilmiyor va açıkçası mahçub olmaktan korkuyorum.saygılarımla...
Old 03-01-2008, 21:57   #8
Themis99

Sayın meslektaşlarım önemli bir hususu atlamışlar. İş takip talebini doldurmakla kalmıyor. Aynı zamanda adliyesi uyap sistemi ile tanışmış olanların, uyap sisteminede kayıt yapmaları ve diskete kayderek bu şekilde icra dairesine götürmeleri gerekiyor.Neyse ki Uyapla uyumlu icra takip programları çıktı

Takip senede dayanıyorsa, senedin iki adet sureti takibe eklenir.İkisininde avukat tarafından aslı gibidir şeklinde tastik edilmesi gerekir. Senedin bir örneği ödeme emri ile birlikte borçluya gönderilir.
Son olarak vaktiniz varsa ve takibiniz çabuk sonuçlansın istiyorsanız numara, mühür basma ve tebligatları postaneye teslim etme işlerini bizzat yapın derim.
Büyük şehirlerde icra dairelerince takibin hazırlanması ve tebligatların postaya verilmesi nerede ise bir haftayı buluyor.
Ayrıca takip talebi, icra takibinin temeli olduğundan talebin hazırlanmasına ayırca önem verilmelidir. Takip talebi hazırlarken dikkat edilmesi gereken bazı hususlara değinmek istiyorum.
1) Alacaklınızın TC kimlik numarası, Sizin TC kimlik Vergi numaralarınız, adresler ve telefonlar takipte yer almalı .

2)Takip talebinde '' asıl alacağa işleyecek ... faiz '' demeyi unutmamalı. Yanlışlıkla toplam alacağa ibaresi kullanılıp kullanılmadığına dikkat edilmeli .

3)İstediğiniz faiz oranının yıllık mı, aylık mı olup olmadığı , akdi faiz mi , kanuni faiz mi olup olmadığı belirtilmeli .

4)Takip tarihine kadar işleyen faiz , tarihler ve işleyen faiz oranları ayrıntısı ile gösterilmeli.

5)Kısmi ödmelerin icra masrafları ve ferilere mahsup edilmesi (BK madde 84 'ün uygulanması )talep edilecekse,ki edilmeli , bunun takip talebinde yer alıp almadığına dikkat edilmelidir.

6)Faiz oranlarında meydana gelecek değişikliklerin dikkate alınması talep edilecekse (BK madde 105 )bununda takip talebinde yer alıp almadığına dikkat edilmeli.

Aklıma gelen hususları sıraladım. Umarım bir yanlışım olmamıştır.
Saygılar.
Old 03-01-2008, 22:15   #9
Themis99

İcra takibi kesinleştikten sonra ilk yapılması gereken eğer borçlu mal beyanında bulunmamışsa İcra Ceza Mahkemesine cezalandırılması yönünde dava açmaktır ki, bu hususa cesur yürek değinmiştir.

İkinci olarak zaman kaybetmemek açısından, şikayetin hemen ardından eve,işyerine hacze gitmekte fayda var. Buradan bir sonuç alınamazsa, haczi kabil mal yoksa, borçlu yoksa vb , bu durumda alacaklının borçlu hakkında vermiş olduğu bilgilerden yararlanılabilir.

Ancak yapmış olduğunuz tebligat bila iade gelirse...
Bu durum da borçluyu bulma zorunluluğu doğmaktadır.
İlçe Emniyet Müdürlüklerine, askerlik şubesine , en son muhtarlığına,vergi dairesine , borçlu şirketse ticaret sicil müdürlüğüne '' müzekkere yazılarak borçlunun tebligata yarar en son adresinin bildirilmesinin istenilmesi'' talep edilmelidir.
El de borçlunun kullanmakta olduğu telefon numarası mevcutsa ilgili kurumdan,şirketten, bu telefon numarasının kim adına ve hangi adreste kayıtlı olduğunun sorulması talep edilebilir.
SSK , Emekli sandığı ve Bağkur da bir kaydı olup olmadığı, kaydı mevcutsa kurumda ki mevcut adreslerin dosyaya gönderilmesi, istenebilir.
Gelen müzekkere cevaplarına göre tespit edilen yeni adrese yeniden ödeme emri gönderilmesi talep edilir.
Aklıma diğer gelen diğer hususlar. Selamlar.
Old 04-01-2008, 00:15   #10
Av.YBayrak

Merhabalar;
Öncelikle mesleki anlatımlarımızın sadece meslektaşlarımızın şifre ile girebileceği özel bir alanda olmasını doğru bulduğumu belirtmek isterim. Fakat meslektaşlarım benim için çok değerlidir ve özellikle yeni meslektaşlarım sizleri çok seviyorum, müvekkilleriniz karşısında yada karşı taraf karşısında daima saygın, ezilmeyen olmanızı; asla eksikliklerinizin, hatalarınızın altında ezik kalmamanızı diliyorum. Bu nedenle
bir ufacık da benim katkım olsun:
1= İhtiyadi haciz kararı alarak icra takibine başlama olanağınız var ise öncelikle bunu gerçekleştirin.Çünkü bu size iki yönlü kazanç sağlayacaktır;
a) Hızlı bir şekilde hareket etmiş olacağınızdan borçlunun mal kaçırmasını önemli oranda engellemiş ve takibinizi en kısa zamanda, hatta bazen icrai takibe başlamadan başarı ile sonlandırma olanağını elde etmiş olacaksınız.
b) Borçlu büyük çoğunlukla alacaklıyı arayacak ve müvekkiliniz alacaklı da sizin çabucak ilerlediğinizi görünce size güven sağlaması ve daha sonraki gelişmelerde de elinizin rahatlamış olması, hatta sırf bu güvenle bundan sonraki işlerini ve çevresindeki işleri de size getirmesini sağlamış olmanız söz konusu olacaktır.
2= Hangi takip yolunun seçildiğini de yazın. Yani Haciz mi, iflas mı.
Aman ha ! haciz yolu ile tahsil edebileceğiniz alacaklar var iken yanlışlıkla yada borçluya baskı yaparım da alacağı daha kolay tahsil ederim diye zinhar iflas yoluna gitmeyin.Sonra haciz yoluna dönmek istediğinizde sizden sonraki hacizler önünüze geçeceği gibi, dosyaya intikal eden paraları da haciz yoluna başvuranlar alır ve siz ne zaman biteceği bilinmeyen, çoğunlukla olumsuz bitecek bir maceraya atılmış olursunuz.
3= Kira alacağını takibe koyacaksanız "haciz yolu ile ve tahliye taleplidir" ibaresini mutlaka yazınız. Tahliye talep ettiğinizi yazarsanız tahliye için icra mahkemesine başvuracak olmasanız dahi alacağı daha kolay tahsil edersiniz.
Ayrıca, müvekkilleriniz sizden kiracısını çıkartmak istediğinde de sulh hukuk mahkemesinde tahliye davası açmak yerine icra yolu ile tahliye için olanakları sonuna kadar kullanın. çünkü kısa zamanda tahliye kararı çıkarabilir ve uygulatabilirsiniz.
4= Kira alacağı için takip talebinde bulunacak iseniz, Kira alacaklarının hangi ay için ne kadar olduğunu belirterek ayrı ayrı alt alta yazın. Her ay için takip tarihine kadar işlemiş faiz alacaklarını da hem oran olarak,hem de miktar olarak o ayın kira bedelinin altına yazın.
5= Tebligatların usulüne uygun olmasına dikkat edin.Değilse yeniden tebligat çıkarttırın.
6= Mal beyanında bulunmamadan ceza davası açmayı ihmal etmeyin. Birçok borçlu ödemeyeceği borcu sırf bu nedenle ödemektedir.
7= İcrada talep olmadan dosyada neredeyse hiçbir adım adılmaz. O nedenle daima ilerletebilmek için talep açın ve müdürden altına karar alın. Masraflarını yatırmayı da unutmayın.
Belki burada isim vermek doğru olmayacak fakat sizlere yardımcı olmak için, hatta tüm meslektaşlarıma bir öneri olarak Baki Kuru hocanın İcra ve İflas Hukuku El Kitabı'ndan birer adet el altında bulundurmayı ve baştan sona kadar dikkatlice okumayı özellikle öneriyorum.
Birde, 21 HD Başkanı Ali Güneren'in İstihkak ve tasarrufun İptali davaları kitabını bunun yanına ayrıca ekleyin. Çünkü bu davalar icra iflas hukukunda çok önemli yer tutar: Bir adet son yayınlanan icra iflas kanunu ve bu iki kitapla yolunuz açık olsun derim.

Ayrıca, WWW.takiptalebi.com adresine de bir uğrayın. Burada, Uyap uyumlu ve diğer takip talepleri vb.nden daha kullanışlı -çünkü doldururken bire bir form üzerinden görerek dolduruyorsunuz- form sitesi var.
İcra hukukuna hiç ısınamamış ve özellikle ceza hukuku alanında yoğunlaşmış, biraz da ehlikeyf çalışan bir meslektaşınız olarak icra konusunda şimdilik bunları önereceğim.
Yolunuz açık, bahtınız güzel olsun ...
sevgilerle.
Old 04-01-2008, 11:11   #11
mehri

Merhaba
Ben de mesleğe yeni başlayanlardanım. Doğrusunu söylemek gerekirse takip nasıl açılır, nereye mühür basılır bilmiyiordum. Abla dediğim bir avukatın tavsiyesine kulak verdim. Yeni başladığınız için vaktiniz boş vaktiniz oldukça fazla oluyor. İcra dairelerine gittiğinizde birkaç dosya inceleyin. Kitaplarda ve kanunda hangi işlemlerin nasıl yapılacağı yazıyor olsa da ben görerek öğrenenlerdenim. Dosyayı inceliyorum. Nerelere müzekkereler yazılmış? Nasıl talep açılmış? İcra da biraz hafiye gibi olmak gerekiyor. Ayrıca Avukatlık Kanunu'na göre her yerden bilgi talep edebiliyorsunuz. Hacizlerde neler yapılabileceğini yaşayarak öğrenmeniz gerekiyor. Hacze gitmeden önce dosya borcunu hesaplatıp gitmelisiniz. İcra kefilliğini ve taahhüdü İcra İflas Hukuku kitaplarından okuyun derim. Bir de itirazın iptali ve itirazın kaldırılması davaları hakkında kararlar ve yayınlar bulup okumalısınız. Tecrübeli avukatlara ben de zaman zaman sorular soruyorum. Çoğu zaman doğru cevabı alamıyorum. Sebebi aslında söylemek istememeleri değil. Bir dava aynı konuda bile olsa başka bir davaya tam olarak benzemiyor. Hangi yoldan gideceğinize kendinizden emin olmadan karar vermemek gerekiyor. Çünkü asıl sorumluluk davayı alan avukatta. Yani bizlerde. Hesap verirken de şu avukat bana bunu demişti dememek gerekiyor. Ben her konuda öncelikle site forumlarını okuyorum. Sonra kanunlar ve Yargıtay içtihatlarını inceliyorum. Müzekkereleri mümkün olduğunce elden takip edin. Borçlu mal beyanında bulunmuş olsa bile İİK 74 uyarınca geçerli olup olmadığını değerlendirmeniz gerekir. Bunu da içtihatlardan öğrenebilirsiniz. Sürekli okuyup araştırma yapmak gerekiyor. Daha çok şey yazmak istiyorum. Bunların tümü kendi yaşadığım tecrübeler.
Yeni yılda yeni meslektaşlarımıza ve diğer tüm meslektaşlarımıza başarılar diliyorum.
Old 04-01-2008, 11:57   #12
Avukat Hakan Eren

Varsayılan Biraz da detaya girmeye ne dersiniz?

Meslektaşlarımla iki önemli püf noktasını paylaşmak istiyorum.

Birincisi MKK. Yani Merkezi Kayıt Kuruluşu A.Ş. Ülkemizdeki tüm menkul değerlerin kaydı artık (son iki yıldır) MKK’da tutulmaktadır. MKK’ya göndereceğiniz bir haciz ihbarnamesi ile borçlunun herhangi bir banka ya da yatırım şirketi aracılığı ile aldığı her türlü menkul değer örneğin hisse senedi, fonlar (A tipi – B Tipi – likit fon vs.) MKK nezdinde haczedilecektir

MKK doğalı beri, Takasbank A.Ş.’nin bu konuda yetki ve sorumluluğu kalmamıştır. Boşuna bu bankaya haciz ihbarnamesi göndermeyiniz.

(detaylı bilgi mkk.com.tr)

İkinci olarak, İcra ve İflas Yasası’nın, en kıyıda köşede kalmış, hakkında doğru dürüst içtihat ve açıklama bulunmayan AMA BELKİ DE EN ÖNEMLİ MADDESİ : 367. madde.

Evet bu madde, işletebilen için İcra ve İflas Yasası’nın en önemli ve faydalı maddelerinden biridir. İşletelim…

Faydalı olması dileğiyle tüm meslektaşlarıma saygılarımla…
Old 04-01-2008, 12:33   #13
hbelgin

Merhabalar...
Ben de stajyer avukatım. Geçenlerde icra müdürlüğünde yaşadığım birtakım olaylar nedeniyle kendimce bir hayal kurmuş, keşke stajyerler için bir kitap olsa ve icrada yapılacak işleri sıfırdan başlayarak, ayrıntısıyla anlatsa demiştim. Burayı görünce gerçekten çok sevindim ve merakla okuyorum. Devamını bekliyorum. Teşekkürler...
Old 04-01-2008, 14:36   #14
av.sally

Merak edenlere ve ilgilenenlere:
BORÇLUNUN MEVCUDU HAKKINDA MALUMAT VERMEK MECBURİYETİ

MADDE 367 - İcra veya iflâs dairelerinin borçlunun mevcuduna dair istiyeceği bütün malûmatı hakikî ve hükmî her şahıs derhal vermeğe ve talep halinde mevcudu bu dairelere teslime mecburdur.

Bu madde ile işlem yapanlar var ise hususu anlatırlarsa bizlerde aydınlanmış olurz sanırım.
Old 04-01-2008, 16:30   #15
av.nazan kayacı

Varsayılan Çok teşekkürker

Yazdığınız her tecrübe bilgi tavsiya inanın bana çok güç verdi.Duyarlı davranıp halimizi anlayan ve bize yol gösteren özverili ustalarımıza çok teşekkür ediyorum.
Old 05-01-2008, 12:21   #16
gökhann

Sayın Meslektaşlarım;
Ben bu siteye daha yeni üye olabildim stajyer avukatım ama değerli paylaşımlarınızdan ziyadesiyle istifade ettiğimi belirtmek istedim verdiğiniz bilgiler için ayrıca teşekkür ediyorum malumunuz staj başlangıcında genellikle icrayı öğrenmeye başladığımızdan ötürü acemilik aşamasını kolay atlatmak açısından şahsım açısından faydalı oldu yine teşekkür ederekten bu bilgi aktarımının devamını diliyorum
Ayrıca bu konuyu açtığı için sevil hanıma da teşekkür ederim
Old 05-01-2008, 12:42   #17
alagoz81

adres arştırmalrını cumhuriyet savcılığına yazarak yapın çünkü bu durumda tebligat bila gelse bile tebligat kanunu 35. maddeye göre tbligat yapabilirsiniz ayıca borçlunun tc numarası varsa yüksek seçim kurulu sayfasından tc nosunu girin nerde oy kullanmışsa kişi büyük bir htimal orda oturuyor demektir
Old 06-01-2008, 02:25   #18
melis aksu

Buraya yazılanların çok işe yarayacağı kesin olmakla birlikte aslında icra dairelerinde mesleğin başında karşılaşılacak en büyük problem kime neyi imzalatıp, neye mühür ,neye görüldü alınması gerektiğini bilmemek sanırım.Keşke bunları tek tek yazabilsem. Fakat onca işlemi bu şekilde anlatmak pek mümkün güzükmüyor
Bunlar da benden;
Elden takip yetkili müzekkereleri ilgili kuruma götürdüğünüzde mutlaka evrak numarasını ajandanıza not edin.Aksi halde cevabını almaya gittiğinizde derdinizi anlatmak güç olabilir.Hatta kurumun numarasını ve evrakla ilgilenen çalışanın dahili numarasını ve adınıda öğrenirseniz cevabın hazır olup olmadığını öğrenmek için kuruma mekik dokumak zorunda kalmazsınız.

Dosyanın bulunduğu şehirden başka bir yerde haciz yapılacaksa ilgili icra dairesine haciz talimatı yazılması için talepte bulunup haciz talimatı almanız gerekmektedir.
Old 06-01-2008, 02:29   #19
melis aksu

unutmadan;
talimat hacizlerindeki istihkak iddialarında talimat haczine çıkan memurun İİK.96 97 99 maddelerinin hangisinin uygulanacağına karar verme yetkisi yoktur.bu yetki esas dosyasının bulunduğu icra dairesinindir.
Old 12-01-2008, 23:46   #20
pir_i fani

Takip hukuku çok teferuat istemeyen kalıplardan ibarettir. Birkaç dosya incelemekle dahi bu işin nasıl yürüdüğü açıkça anlaşılabilir.Takılınan noktada ise sormaktan çekinmemek gerekir.Tıpkı burda yapıldığı gibi.En güzeli yani acemiliğin tez sonlanması, dikkat etmek, not almak , araştırmak ve insanlara sormazdan evel kanuna sormaktır.Bu işi hakkıyla yapan, yapmak isteyen herkesi de tebrik ediyorum.
Old 17-02-2008, 03:01   #21
Av.Kaan

Yapılacak işlemin masrafı evvelden hesaplanıp bozuk para küsüratı ayarlanarak götürülmeli, olur da bozuğunuz yoksa hemen bi çay/baro pulu alıp para bozdurulmalı ve böylece para üstünü isteyim mi istemeyim tereddütünden hem de para üstü alınamadığında duyulan vicdan azbından kurtulunmalıdır.
Old 18-02-2008, 01:35   #22
cesur_yürek

Alıntı:
Yazan pir_i fani
Takip hukuku çok teferuat istemeyen kalıplardan ibarettir.
Bu yoruma katılmıyorum.

Hukuk ayrıntıları bünyesinde barındırır.Hukukun zor iş olmasının önemli sebeblerinden biri de bu husustur. Saygılarımla ..
Old 22-02-2008, 10:57   #23
AV.ERKUT

Sayın Meslektaşlarım çok önemli bir konu daha var.Eğer Mal Beyanında Bulunmama suçundan dolayı şikayet hakkınızı kullandıktan yani dava açtıktan sonra haciz yaparsanız ve bu haciz de dosya borcunu karşılarsa borçlu-sanık ceza almayacaktır.Bu nedenle durumu değerlendirip öyle şikayette bulununuz.Örneğin, Ltd. Şti.te hisse haczi yaptınız, yapılan haciz borcu karşılıyor ama hisseleri satsanız kimse almayacak.Bu nedenle de satamıyorsunuz ve haciz borcu karşıladığı için borçlu mal beyanında bulunmamaktan ceza almıyor.Yine borç miktarı satış masrafları ile karşılaştırıldığında "astarı yüzünden pahalı" dediğiniz takipte haciz hiç yapmayınız.Mal Benında Bulunmama suçundan borçlu ceza alırsa belki ödeyecektir.Cezadan sonra ödeme yapmazsa haciz yapınız.
Saygılarımla.
Old 15-03-2008, 14:17   #24
caner87

tebligat kanununa göre 35 e göre tebligatı da biraz anlatabilir miyiz?
Old 15-03-2008, 16:50   #25
Avukat Hakan Eren

Alıntı:
Yazan caner87
tebligat kanununa göre 35 e göre tebligatı da biraz anlatabilir miyiz?

Sevgili meslektaşım,

İsterseniz önce Tebligat Yasası'nın 35. madde hükmünü bir kez daha okuyun, takıldığınız bir nokta olursa ondan sonra foruma sorun. Eminim bir çok yanıt alacaksınız. Saygılarımla...
Old 15-03-2008, 21:53   #26
agah

Bu işte çok yeni olanlara icra ve iflas kanunu yönetmeliğini de okumalarını öneririm.İcra dairelerinde tutulan defterleri ve yapılan işleri açıklayan, uygulamaya yönelik hükümler olduğundan çok faydalı olacaktır.
Old 16-03-2008, 23:25   #27
gençhukukçu54

recep arslan,baki kuru - icra iflas hukuku.
ömer ulukapı- ictihatlı İİK ve ilgili yasalar.

bu iki kitap icra hukukuna dair hemen her sorunun cevabını veriyor. kitapta icra takibinin açılmasından tutun hacizli malın paraya çevrilmesine kadar tüm safhaları dilekçe örnekleriyle birlikte anlatılmış.
ömer ulukapı (bizim ders hocamız )'nın mevzuatında her maddenin altında ilgili yargıtay kararları verilmiş. uygulamaya yönelik çok güzel örneklemeler.
ilgilenenin işine yarayacağını düşünüyorum.saygılarımla.
Old 24-03-2008, 15:50   #28
Av.Gülay

Çok güzel ve faydalı bilgiler içeren bir forum oluşturulmuş.Öncelikle, forumu açan ve foruma deneğimleri ile, bilgileri ile katkıda bulunan tüm meslektaşlarıma göstermiş oldukları duyarlılıktan dolayı teşekkür etmek istiyorum.

Mesleye yeni başlayan avukatlar olarak sıkıntılarımızı, eksikliklerimizi gidermek adına faydalı bilgiler burada toplanmış bulunmakta...
Old 25-03-2008, 13:54   #29
Pınar

Sadece İcra Hukuku ile ilgili değil ama, Çok faydasını gördüğüm bir tavsiye:

Ofisinizde icra (veya dava) dosyanız adliye dosyasının aynısı olsun. Yani sizin talepleriniz dahil olmak üzere, dosyaya giren her evrakın bir örneğini alın. ve tıpkı adliyedeki esas dosyası gibi tarih sırasına göre sıralayın, sunduğunuz bir dilekçenin veya bir talebinizin mutlaka havaleli fotokopisini alın. Müzekkere cevapları vs..asıl dosyada bulunan her evrak kendi dosyanızda da bulunsun.

Farzedin ki adliye dosyası kayboldu veya içinden evrak eksildi, mesela talebinizi süresi içinde yaptığınızı nasıl ıspatlayacaksınız, veya cevap dilekçsenin karşıyanca süresi içinde sunulmadığını.Dosyaya sunduğunuz her evrakın,Mutlaka ama MUTLAKA havaleli fotokopisi veya ilgili memur tarafından altına aslını aldım ibaresi ve tarihi belirtilen bir şerh ekletin.
Old 25-03-2008, 14:04   #30
Pınar

Sanırım meslektaşlarımızın çok zorlandığı bir hususa daha değinmek te fayda var;
Adliye personeli ile ilişkiler; özellikle icra dairelerinde çokça karşılaşılan bir sorun, kimi avukatların işlerini kolayca, beklemeksizin yaptırabildiği ama kimilerinin de günlerce imza beklediğine şahit oldum.
Kimilerinin bir icra dairesinde Avukat değil de sanki orada çalışan personel için görevlendirilmiş yardımcı eleman gibi davrandığı, öte yandan kimilerinin de adliye çalışanlarını sanki kendi katipleriymişcesine aşağıladığına tanık oldum.
Onların çalışma koşullarının ağır ve iş yüklerinin de fazla olduğunu da göz önünde bulundururak ama görevlerini, sorumluluklarını ve yetki sınırlarını da hatırlatarak, iyi, sıcak ama mutlaka mesafeli bir duruş sergileyerek,iş yaptırmak üzerinden değil, her iki taraf için de görev sorumluluğu yönünden hareketle bazı işlerimizi kolaylaştırabileceğimizi düşünüyorum ve bazen becerebiliyorum ama herzaman değil. Bu konuda benden daha deneyimli meslektaşlarımızın da tavsiyelerini bekliyorum.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi