Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Konumuz : Hukukçular Biz bizi konuşuruz! Konusu "hukukçular" olan ve diğer alanların konusu içine girmeyen sohbetlerimiz için.

5.Nisan Avukatlar (Hukukçular) Günü Kutlu Olsun!

Yanıt
Old 05-04-2006, 09:46   #1
Admin

İyi 5.Nisan Avukatlar (Hukukçular) Günü Kutlu Olsun!

Türk Hukuk Sitesi olarak tüm Avukat Meslektaşların avukatlar gününü kutlarız!

Ayrıca avukat meslektaşların izni olursa, site olarak bu günün kapsamını biraz daha genişletmek ve tüm hukukçu meslektaşların günü olarak kutlamak istiyoruz.
Old 05-04-2006, 21:29   #4
suigeneris6126

syn ADMİN

bu günü tüm hukukçulara ithafınızdan dolayı teşekkür ederim
Old 06-09-2006, 15:16   #5
medvetcti

hukuk, hak ve adalet günü tüm hukukçular için hak dostu, adil günler dolu olsun. kutlu ve mutlu olsun
Old 05-04-2007, 07:22   #7
av.remzieroglu

Varsayılan 5 Nİsan Avukatlar GÜnÜmÜz Kutlu Olsun

Tüm meslektaşlarımın Avukatlar Gününü kutluyorum. İnşallah bundan sonra Avukatların sorunları azalır. İnşallah Avukatlık mesleği Toplumumuzda ve Hukuk sistemimizde hakettiği yerini alır.
Old 05-04-2007, 09:14   #8
Admin

1 yıl sonra yeniden : Tüm avukatların ve hukukçu meslektaşların günü kutlu olsun!
Old 05-04-2007, 09:27   #9
Seyda

En çok güvenilen insanların (meslek grubunun) 'Hukukçular' olduğu bir ülke görmek ümidiyle..Hukukçular günümüz kutlu olsun..
Old 05-04-2007, 09:35   #10
av.yıldıray

Umut Ederek Bİr Yil Daha GeÇtİ. Seneye Umutlarimizin GerÇekleŞmİŞ Olmasi DİleĞİyle. Avukatlar GÜnÜmÜz Kutlu Olsun.
Old 05-04-2007, 09:47   #11
__av.zeynep__

Neşeli dünya avukatlar günü

tüm meslektaslarımın 5 nisan avukatlar gününü kutlar,savunmanın üzerindeki kara bulutların yerini adaletin almasını dilerim..
Old 05-04-2007, 09:54   #12
av-gülen

Sayın meslektaşım ben de tüm meslektaşlarımın avukatlar günün kutlar , sizle aynı temenni de olduğumu bildirmek isterim...Kutsal mesleğimizin üzerindeki engellerin bir an evvel aşılması dileğiyle sonsuz sevgi ve saygılarımla ...
Old 05-04-2007, 09:58   #13
Av.Elvan Akkaya

Avukatlar Günü hepimize, tüm hukukçulara kutlu olsun.
Anayasal angarya yasağına bugünden sonra daha bir özen gösterilmesi dileğiyle...
Old 05-04-2007, 11:06   #14
AVUKAT MERYEM

Dünya Avukatlar Günümüz Kutlu Olsun
Old 05-04-2007, 11:14   #15
av.sally

Tüm meslektaşlarımı kutlarken keşkesiz adaletli günler geçirmelerini diliyorum
Old 05-04-2007, 11:34   #16
oguzhand0

Tüm avukatların avukatlar günü kutlu olsun.

Mesleğinizin ve umarım ki gelecekte ki mesleğimin daha da saygınlığa kavuşması umuduyla...
Old 05-04-2007, 11:40   #17
Admin

Av.Adil Giray Çelik üstadımızın hatırlatmasıyla: 5. Nisan sadece ülkemiz tarafından kabul edilmiş bir gündür, dünya avukatlar günü değildir.

Bir başka meslektaşımızın açtığı konu benim geçen sene açtığım bu konu ile birleştirilirken konu başlığı yanlışlıkla "Dünya Avukatlar Günü" haline dönüşmüştür. Sayın Çelik'in hatırlatmasıyla başlığı değiştirdim ve orjinal haline getirdim. Hatırlatması için teşekkürler.
Old 05-04-2007, 11:48   #18
Av. Adil Giray ÇELİK

Varsayılan 5 Nisan Avukatlar günü

Sevgili Meslektaşlarım;
Sn Admin kendisine gönderdiğim iletiyi her zamanki nezaketi ve inceliği ile aktardı.

Mesleğe her yıl yeni kazanımlarımız olduğunu da düşenerek, TBB tarafından 1999 yılında bir genelge ile tüm barolara gönderilen ve yıllar önce yaptığım araştırmayı yeniden yayınlamanın yararlı olduğunu düşündüm.

Tüm meslektaşlarımın 5 Nisan Avukatlar gününü kutluyor,
hepinizi tek tek sevgi ile kucaklıyorum.

Selam ve saygılarımla
Av. Adil Giray Çelik

5 NİSAN AVUKATLAR GÜNÜ TARİHSEL DAYANAĞI

1. 5 NİSAN 1958 BARO BAŞKANLARI İZMİR TOPLANTISI:

3 Ocak 1934 de İzmir’de yapılan “Türkiye Avukatlar Birliği” Toplantısında; “Türkiye Barolarının Aynı Çatı Altında Toplanması Düşüncesi” benimsenmiştir.

1934 yılında alınan ilke kararı uyarınca tüm Baro Başkanları bu karardan yaklaşık 24 yıl sonra, 5 Nisan 1958 tarihinde İzmir’de Ticaret Odası Toplantı Salonunda toplanarak, iki günlük çalışma sonunda Barolar Birliğinin kuruluş çalışmalarını görüşmüşlerdir. Toplantı sonucunda alınan kararlar temenni niteliğindedir.

5 Nisan 1958 yılında yapılan toplantıya ilişkin Türkiye Barolar Birliğinde kayıt ve tutanak ulunmamaktadır. Toplantı Tutanakları 7 Nisan 1958 Pazartesi tarihli Demokrat İzmir Gazetesinde yayınlanmıştır. 5 Nisan Avukatlar Günü kabul edilmesine ilişkin gazete de yer alan görüşmeler şu şekildedir.

Ankara Delegesi Asım Ruacan;
Avukatlar gününün tespiti hakkındaki görüşmeler sonuçlanmıştır. Ben şahsen 5 Nisanın kabulünü teklif ediyorum.
İzmir Delegesi Enver Arslanalp;
Biz İzmir Barosu olarak 5 Nisanı kutladık. Bu artık gelenek haline gelmiştir.
Ankara Delegesi Kongre Başkanı Mehmet Nomer;
Biz Muhamat Kanununun yürürlüğe girdiği tarihi tetkik ettik. Bu tarih 27 Nisandır. Ancak, 5 Nisanı ayrı olarak kabulde mahzur yoktur.
İstanbul Delegesi Ahmet Hamdi Sayar;
Bizce de 5 Nisanın kabulünde mahzur yoktur.
Sivas Delegesi Şerafettin Solakoğlu;
Bu konuyu Barolar Birliği kurulduktan sonra yetkili organ ele alsın, teklifindeyim.
Başkan bu teklifi oya sundu ve ittifakla kabul edildiğini bildirdi.
Toplantıyı idare eden Başkan Vekili ve İzmir Delegesi Necdet Öklem;
Gündemdeki konular sona ermiştir. Açılışta olduğu gibi, kapanışı da bu güzel toplantıyı yapan Ankara Barosu Başkanı ve Toplantı Başkanına bırakıyorum.
Ankara Barosu Başkanı ve Toplantı Başkanı Mehmet Nomer;
Bu toplantıya katılan bütün arkadaşlarıma teşekkür ederim. Mesaimiz müsmir olsun, Avukatlık Mesleği ilelebet payidar olsun. Hepinizi saygı ile selamlıyor ve toplantıya son veriyorum.
Toplantı 18.20 de sona ermiş ve iş bu tutanak tarafımızdan tanzimle imza olunmuştur.
Başkan Mehmet Nomer(Ankara)
Başkan Vekili Necdet Öklem(İzmir)
Yazman Gülser İyigün (Aydın)
Yazman Eşref İnceoğlu (Diyarbakır)

Alınan kararlar iki başlıkta toplanmıştır.
a. Türkiye’deki Baroların Bir Üst Kurulda Toplanmalarına. (Alınan kararda Türkiye Barolar Birliği ismi kullanılmamıştır)
b. Her Yıl 5 Nisanın Avukatlar Günü Olarak Kutlanmasına Karar Verilmiştir.

5 Nisan 1958 yılında İzmir de yapılan toplantıdan 70 yıl önce İstanbul Barosunun 5 Nisan 1878 tarihinde ilk Genel Kurulunu yapmış olmasına rağmen, 5 Nisan 1958 İzmir de toplanan Baroların, 5 Nisan tarihini seçmelerinin özel bir nedeninin olup olmadığı saptanamamıştır.

Daha sonra 06.02.1963 tarihinde toplanan İzmir Barosu Yönetim Kurulu, 5 Nisan tarihini Avukatlar günü olarak kabul edip, kutlama kararı almıştır.

1969 yılında, 1136 sayılı Avukatlık Yasasının geçici 10. Maddesine uyarınca Türkiye Barolar Birliği kurulmuş, 9 Ağustos 1969 tarihinde Ankara da ilk kez Türkiye Barolar Birliği Genel Kurulu yapılmıştır.

Türkiye Barolar Birliği Yönetim Kurulu 11.08.1969 tarihindeki ilk toplantısında;

“Her yıl Avukatlar günü yapılmasına ve bu günün tespiti için gerekli incelemeleri yapma görevinin Avukat Osman Kuntman’a verilmesi” kararı verilmiştir.

Türkiye Barolar Birliği, Av. Kuntman dan bir yazı ile raporunu çok acele vermesini istemiştir. Sayın Kuntman 10-15 gün gibi kısa bir süre içerisinde AVUKATLAR GÜNÜNE İLİŞKİN hazırladığı raporunu Türkiye Barolar Birliği’ne sunmuştur. Rapor iki sayfadan ibarettir. İlk sayfa 6 Eylül 1969 tarihini taşımakta ve “ilişikte raporunu sunduğunu” belirtmektedir. İkinci sayfada kısaca İstanbul Barosunun kuruluş tarihçesi anlatılmıştır.

İkinci sayfanın 7. Paragrafının son satırında “İstanbul’da Kurulan İlk Baro olan Cemiyeti Daime’nin kuruluş tarihi 24 Mart 1878” olarak geçmiştir.

Devamla 2. Sayfanın sonunda;
“Cumhuriyet Döneminde 3 Nisan 1924 günü, 460 sayılı Mahamat Kanunu yürürlüğe girmiştir.
Bu kanuna göre İstanbul Barosunun ilk Genel Kurulu 18 Ağustos 1924 günü yanan Adliye Sarayında toplanmıştır”
Demiştir.

Sayın Kuntman’ın verdiği rapordan sonra toplanan Türkiye Barolar Birliği Yönetim Kurulu 06.09.1969 tarihli Toplantısında “Av. Osman Kuntman ın Avukatlar gününün tespitine ilişkin raporu incelendikten sonra ve bu konuda incelemeler tamamlandıktan sonra bir karar verilmesi” kararlaştırmıştır.

İstanbul Barosu Avukatlarından Osman Kuntman sonraki yıllarda yaptığı ayrıntılı araştırmaları neticesi bu görüşünü değiştirmiştir.

2. TEKİRDAĞ 15, 16 MAYIS 1987 T.B.B GENEL KURULU, AVUKATLAR GÜNÜNÜN KABULÜ :

Avukatlar Gününe ilişkin uzun bir süre karar alınmamış, 15-16 Mayıs 1987 günlerinde Tekirdağ’da yapılan Genel Kurulda, Av. Nebi İnal, Av. Güneş Atabey, Av. İskender Özturanlı, Av. Fadıl Aktop, Av.Ahmet Ersöz, Av.Yılmaz Korkma, Av. S.Yüksel Uşak, Av. K. Öztürk, Av. T. Karal, Av. .Mustafa Paçen in Divan Başkanlığına ortak önerge vererek 5 NİSAN TARİHİNİN AVUKATLAR GÜNÜ olarak kutlanmasını istemişlerdir.

Önerge hakkında söz alan İzmir Barosu Delegesi Avukat Enver Arslanalp Genel Kurulda tutanaklara geçen konuşmasından;

Av. Enver ARSLANALP (İzmir Barosu)-
Efendim 5 Nisan, Avukatlar Günü olarak öteden beri kutlanmaktadır. Bu toplum katmanlarında tutmuş durumdadır.
5 Nisanın Avukatlar Günü olarak kutlanması 1958 yılında İzmir’de barolar arası bir kurul ve Türkiye Barolar Birliği’nin gerçekleşmesi yolunda bir karar alındı. Yani Türkiye Barolar Birliği o karardan sonra yapılan savaşımlarla gerçekleşti ve o toplantıda kutlanmasına karar verildi.
İleride, ki bunun savaşımını hep birlikte vereceğiz, bir öz yönetim ve bağımsızlığa barolar kavuştuğu zaman. Onu da ayrıca bir bayram günü olarak düşünülebilir veyahut da tekrar bir gözden geçirilir, ama şimdilik düşüncemiz bundan ibarettir.
Saygılar sunarım.
Alkışlar.
BAŞKAN-
Teşekkür ederiz Sayın Özturanlı.
Başka söz almak isteyen var mı?... Yok.
Biraz önce okumuş olduğum önergeyi oylarınıza sunuyorum: 5 Nisan gününü Avukatlar günü altında kutlamayı kabul edenler...Etmeyenler...
Oybirliğiyle 5 Nisan Avukatlar günü olarak kabul edilmiştir.
Alkışlar.

Tutanaklardan belirlendiği gibi Türkiye Barolar Birliği 15, 16 Mayıs 1987 tarihli Genel Kurulu, 5 NİSAN GÜNÜNÜ AVUKATLAR GÜNÜ olarak oy birliğiyle kabul etmiştir.

Yapılan araştırmada, Baro Başkanlarının İzmir de neden ilk kez 5 Nisan 1958 de toplandıkları, bu tarihin 70 yıl önce 5 Nisan 1878 de yapılan İstanbul Barosunun ilk Genel Kuruluyla aynı gün olmasının özel bir nedeninin olup olmadığı saptanamamıştır.

3. 5 NİSAN 1878 TARİHİNDE YAPILAN İSTANBUL BAROSU’NUN İLK HEYET-İ UMUMİYESİ:

Av. Osman Kuntman 1969 yılında İstanbul Barosunun kuruluşuna ilişkin tamamlayamadığı çalışmasını, 4 Ocak 1975 tarihinde tamamlayarak İstanbul Barosu Yönetim Kurulu’na vermiştir. Daha sonra gerek İstanbul Barosu’na verdiği raporda ve gerek Nisan 1988 tarihinde İstanbul Barosu Derisinde yayınlanan yazısında ilk toplantı tarihinin 24 Mart 1294 Mali, 5 Nisan 1878 Miladi olduğunu kabul etmiştir.(İstanbul Barosunun tarihçesi ile ilgili araştırmalar yapan Özkent, Tan, Betil İstanbul Barosunun ilk Genel Kurulunun 5 Nisan 1878 tarihinde yapıldığı konusunda görüş birliği içindedirler.)

Avukat Osman Kuntman’la çok kez telefonla görüştük ve bu tarihsel eksikliğin giderilmesi için sözleştik, 3 Mart 1999 saat 16.30 da Karaköy’de Tarihi Ömer Abet İş Hanındaki bürosunda buluştuk. Kendisine Türkiye Barolar Birliği’ne verdiği 6 Eylül 1969 tarihli raporun fotokopisini gösterdim. Önce rapordaki yazım ve imla tekniğinin kendi yazı ve imla tekniğine pek uymadığını belirtti, arşivini araştırdı ve Türkiye Barolar Birliğine 30 yıl evvel verdiği raporun suretini buldu. Raporu birlikte inceledik. Kendisi raporunun 7. Paragraf son satırındaki 24 Mart 1878 tarihinin yanlış yazıldığını, aslında İstanbul Barosuna temel teşkil eden tarihin, İstanbul Barosu ilk Genel Kurulu olan 5 Nisan 1878 olduğunu, bunu yazdığı yazılarında ve kitaplarında da belirttiğini vurguladı. Diğer araştırmacılarında bu görüşte olduğunu belirtti.

Av. Osman Kuntman ile yaptığım görüşme ve belgelerin bir kısmının özgün metinlerini inceleme neticesi İstanbul Barosu’nun ilk Genel Kurulunun 5 Nisan 1878 tarihinde toplandığı görüşündeyim.

Bu tarihsel gelişme ışığında, Türkiye Barolar Birliği’nin kuruluşu aynı gün yapılmış iki tarihsel toplantıya dayandırılmalıdır. Bunlardan ilki Birliğin kabul ettiği 5 Nisan 1958 tarihinde İzmir’de toplanan Baro Başkanlarının toplantısıdır. Diğeri ise çok mutlu bir tarihsel rastlantı olan, İzmir’deki toplantıdan 70 yıl önce aynı gün yapılmış olan 5 Nisan 1878 İstanbul Barosunun İlk Genel Kurul Toplantısıdır.

Bu araştırmamızda 1969 yılında 5 Nisan Avukatlar gününün saptanmasındaki araştırma eksikliğini de tarihsel tanık ve belgeleriyle açıkladığımı sanıyorum.

Umarım, Barolar Birliği Genel Kurulunda 5 NİSAN AVUKATLAR GÜNÜNÜN TARİHSEL DAYANAĞINI, 5 NİSAN 1878 İSTANBUL BAROSU’NUN İLK HEYET İ UMUMİYESİ ve 5 NİSAN 1958 İZMİRDE TOPLANAN BARO BAŞKANLARI TOPLANTISI OLARAK değiştirilir.

Av. Adil Giray ÇELİK

KAYNAKÇA:
1. BETİL Av. Aden , İstanbul Barosunun tarihçesi, İstanbul Barosu Dergisi 1978/ Ocak, Şubat Mart.
2. KUNTMAN Av. Osman, Türkiye de Avukatlık Mesleği, İstanbul Barosunun Tarihçesi, İstanbul Barosu Dergisi, Bu eser ayrıca 1988 yılında Ufuk Matbaasında basılmıştır.
3. ÖZKENT Av. Ali Haydar, Avukatın Kitabı, İstanbul Arkadaş Basımevi 1940.
4. TAN Av. Hasan Basri, İstanbul Baro Reisi, İstanbul Baro Mecmuası, Cumhuriyetin 15. Yıl Dönümü Fevkalade Nüshası, İstanbul 1938.
5. Demokrat İzmir Gazetesi 7 Nisan 1958 Tarihli Sayısı.
6. Türkiye Barolar Birliği Tutanakları ve kayıtları.
Old 05-04-2007, 12:28   #19
avnecati

tüm meslektaşların avukatlar günün kutlarım.
Old 05-04-2007, 12:43   #20
sincap

İki avukat birlikte bir lokantaya gitmişler. Çantalarından birer sandviç çıkarıp yemeye başlamışlar. Masalarına yaklaşan garson; "Burada kendi yiyeceklerinizi yiyemezsiniz!" demiş. Avukatlar "Afedersiniz, bilmiyorduk..." demişler ve sandviçlerini değiş tokuş etmişler.

Avukatlar günümüz kutlu olsun, birbirimizden başka hatırlayanımız olmasada Bu sadece benim için mi geçerli?

Saygılar...
Old 05-04-2007, 12:51   #21
BİHTER ELÇİN

Tüm meslektaşlarımın avukatlar gününü kutlarım
Sayın avsevil'in dileğine uyarak keşkesiz adaletli günler geçirmemiz temennisiyle
Old 05-04-2007, 12:55   #22
av.fundasin

Değerli meslektaşlar,hepinizin avukatlar gününü kutluyorum.
Old 05-04-2007, 13:09   #23
--Av.Derya--

Bu onurlu mesleği seçen tüm meslektaşlarımın Avukatlar Gününü Kutluyorum...
Old 05-04-2007, 13:10   #24
mehri

Tüm meslektaşlarımın Avukatlar Günü'nü kutlarım.
Old 05-04-2007, 13:16   #25
Adli Tip

Alıntı:
Yazan sincap
Avukatlar günümüz kutlu olsun, birbirimizden başka hatırlayanımız olmasada Bu sadece benim için mi geçerli?

Saygılar...
*

Efendileri olmayan, köle de kullanmayan tüm meslektaşların günü kutlu olsun.

Sayın A.Giray ÇELİK'e bilahere teşekkür etmek isterim, 5 Nisan gününe ilişkin paylaşımı için.

* Az önce Sirkeci Adliyesinden dönerken taksici kutladı günümü. Ben de Sn. Sincap'ın şaşkınlığı ile "siz nerden biliyorsunuz dedim." "abi bizim en iyi müşterilerimiz avukatlardır, hiç olmadığı gün üç avukat müşterim olur dedi."
Old 05-04-2007, 13:30   #26
av.tuğbabal

TÜm DeĞerlİ MeslektaŞlarin Avukatlar GÜnÜnÜ Tebrİk Ederİm
Old 05-04-2007, 13:42   #28
Jeanne D'arc

"Avukatlık" mesleğinin başlı başına bir değer, bir kutsiyet olacağı günlerin özlemi/umuduyla; tüm değerli meslektaşlarımı, sadece ve sadece "avukat" olmaları hasebiyle kutlarım.

Sevgi ve saygılarımla.
Old 05-04-2007, 14:34   #29
witch-wizard

bu onurlu mesleğin giderek büyüyen saygınlığına gölge düşmemesi dileğiyle.. .avukatlar gününüz kutlu olsun
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi