Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Konumuz : Hukukçular Biz bizi konuşuruz! Konusu "hukukçular" olan ve diğer alanların konusu içine girmeyen sohbetlerimiz için.

Stajyer Avukata hukuk bilgisi tazelemek için önerileriniz.

Yanıt
Old 14-12-2015, 19:54   #1
Av. Sertaç Poyraz

Karar Stajyer Avukata hukuk bilgisi tazelemek için önerileriniz.

Merhaba, değerli üstadlarım ve müstakbel meslektaşlarım. Bildiğiniz üzere hukuk fakültesinde öğrencilerin büyük kısmı maalesef sınavı geçmeye odaklanarak, bilgileri sindirmeden konuları ezberlemek zorunda kalmaktadır. Bende Hukuk Fakültesi eğitimimde bu şanssız grupta kaldım. Siz değerli hukukçulara sorum şu: genel olarak hukuki bilgiyi taze tutmak için ne gibi kaynaklardan faydalanmam gerekir ? Hakimlik-Savcılık sınavı için hazırlanan kitaplara çalışmam bu konuda bana yardımcı olabilir mi? Ya da daha avantajlı önerebileceğiniz kaynaklar nelerdir? Herkese kıymetli cevapları için şimdiden teşekkür ederim.
Old 16-12-2015, 10:13   #2
SARILAR

Sayın Meslektaşmız öncelikle hayırlı olsun.
Hangimiz o şanssız grupta kalmadı ki! Yıllarca şu hocanın görüşü, bu hocanın görüşü diye kitaplara gömüldük. Ancak uygulamada sudan çıkmış balığa döndük.
Öncelikle telaşa mahal yok! Hukuki meseleler karşınıza geldikçe ve sorumluluk aldıkça bilginizi arttırırsınız. Nekadar kitap okuyup çalışsanız da uygulamada öğrendiğiniz gibi kalıcı olmaz.
Eğer illa çalışmak isterseniz staj yaptığınız bürodaki dosyalar üzerinde çalışın. Hukuki değerlendirmeler yapın. Yanlışları ve doğruları bulun. Yargıtay kararları ne yönde ona bakın. Zamanla geliştiğinizi anlarsınız inşaallah.
Kolay gelsin!
Old 16-12-2015, 12:28   #3
Av.Selim Balku

1-) THS'de aktif olarak bulunun, sorulara cevap verin, bilmiyorsanız da merak edip araştırın ve cevaplamaya çalışın, aklınıza takılanları sorun.

2-) Günlük ortalama 50 yargıtay kararı okuyun...

3-) Adliyeye her gittiğinizde, henüz yargıtaydan dönmüş dava dosyasını inceleyin, staj yaptığınız bürodaki arşivden de yararlanabilirsiniz.

4-) İncelediğiniz, THS yazılarında, yargıtay kararları ve dava dosyalarında belirtilen yasa maddelerini üşenmeden okuyun...

Bunları rutin halde yaparsanız, her zaman tazeliğinizi korursunuz...
Old 27-03-2017, 10:02   #4
Av.Dr.Yahya DERYAL

Öneriler çok güzel...
Şunu ilave edebilirim: Uygulama problemlerine yoğunlaşıp, ihtiyaç duyma ölçüsünde kitabi bilgiye yönelmek en doğrusu...
Old 30-03-2017, 13:00   #5
Av.Duygu Işık Behrem

Soruyu soran meslektaşımız, zannediyorum artık "stajyer"liği bitirmiş olan bir meslektaşımız. Ancak ben yine de yeni başlayacaklara katkı sağlayabilir düşüncesi ile bu soruya yanıt yazmak istedim.

1- Düzenli şekilde her sabah Resmi Gazete'yi takip etmenizi öneririm. Benim her sabah ilk işim budur. Çok da faydasını görüyorum.

2- THS'deki forumları takip etmek ve kesinlikle soru yanıtlamak! (Mesleğin ilk yıllarında burada sorulan sorulara cevap verirken yaptığım araştırmalarda öyle çok şey öğrendim ki...

3- THS Şerhine katkı sağlamak.

4- Emin olduğunuzu bile düşünseniz her konuda açıp yeniden ve yeniden yasa maddelerini okumak.

5- Yargıtay kararlarını takip etmek.

6- Baroların düzenlediği seminerleri takip etmek. (Özellikle de konuşmacılar uygulamadan gelen kişilerse çok faydasını görürsünüz.)

Tüm bunlara rağmen, ne yaparsanız yapın her zaman en taze bilgiyi, unutmayacağınız bir şekilde, önünüze gelen dava dosyasına çalışırken ve o dosyanın yargılaması sırasında öğreneceksiniz.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi