Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Stajı ve Meslek Seçimi Hukuk eğitimi sonrası meslek seçimi ile Avukatlık veya Hakimlik/Savcılık Stajı ile ilgili konular

Yok Denklik- Ingiltere

Yanıt
Old 12-03-2015, 17:36   #1
Naciye.T

Rahatsiz Yok Denklik- Ingiltere

Herkese Merhaba,

Ingilterede hukuk fakultesi mezunuyum, meslek hayatima turkiyede baslamak istiyorum. Fakat avukatlik stajina baslayabilmek icin denklik belgesi gerekiyor. Yaklasik 6 ay once basvurumu yaptim ve suan dosyam komisyon gorusmesinde. Eksik ders tespit edilmis,ve bu dersleri vermek icin hukuk fakultesi bulunan bir devlet universitesi secmemi istediler. Bir dilekce yazip gonderdim sectigim universiteyi fakat bana herhangi bir bilgi vermediler eksik derslere iliskin. Anlamadigim birsey var, ogretim yilinin ikinci donemindeyiz ve bu dersleri vermek icin sectigim universitede derslere girmem gerekiyormu yada disardan sadece sinavlari vermem yeterli olacakmi. Cok endiseliyim bu is daha ne kadar surecek bir yilimi kaybetmek istemiyorum. Sirf bunun icin ingilterede yapacagim masterimi erteledim. Lutfen bu konuda bilgi sahibi olan birisi yada daha once bunlari yasayan birisi yardimci olsun. YOK'u ne zaman arasam, bozuk plak gibi ayni seyleri tekrarlayan bayandan SIKILDIM!

Simdiden Tessekurler.

Naciye Topal
Old 11-04-2015, 16:29   #2
Av.Kenan KIZIL

Denklik vermemelerine şaşırmadım. İngiltere bile olsa hukuk eğitimi genellikle yereldir ki Anglo-Sakson Hukuk Sisteminden Kıta Avrupasına geçiş tam sıkıntı. Devlet dairelerinde bir iş yapıyorsan kesinlikle takip etmen gerekir yoksa ilerlemesi en iyi ihtimal yavaş olur.Mümkünse aramak yerine bir merkezine git,hatta direk YÖK'e git. Devam konusuna gelince hukuk fakültelerinin devlet üniversitelerinde hemen hemen hepsi, vakıf üniversitelerinde çoğu devam zorunluluğu aramaz. Rahatça sadece sınavlara girerek tabi çalışkan biri isen eksik derslerini verebilirsin.
Old 11-09-2015, 16:44   #3
LawyerCaner

Merhaba Naciye bende ingiltere Oxford Brookes hukuk mezunuyum geçen ay denklik basvurunda bulundum. Hala bekleme surecindeyim son olarak bendende lisans tamamlama icin uc üniversite ismi istendı ve basvurumun suan bir alt komisyonda degerlendırıldıgını ogrendım. Aynı üniden mezun olan bir arkadaşım vardı o denkligini 14 fark ders vererek aldı ve onun basvuru sureci 9 ay surmus. Siz denkliginizi alabildinizmi? Alamadıysanız size kac fark ders cıkarıldı ve devam zorunlulugu verıldımı??
Old 26-09-2015, 19:07   #4
Naciye.T

Alıntı:
Yazan LawyerCaner
Merhaba Naciye bende ingiltere Oxford Brookes hukuk mezunuyum geçen ay denklik basvurunda bulundum. Hala bekleme surecindeyim son olarak bendende lisans tamamlama icin uc üniversite ismi istendı ve basvurumun suan bir alt komisyonda degerlendırıldıgını ogrendım. Aynı üniden mezun olan bir arkadaşım vardı o denkligini 14 fark ders vererek aldı ve onun basvuru sureci 9 ay surmus. Siz denkliginizi alabildinizmi? Alamadıysanız size kac fark ders cıkarıldı ve devam zorunlulugu verıldımı??

Bana bi karar cikmasi icin 6-7 ay bekledim. Lisans tamamlama karari cikti yani 11 tane eksik ders buldular. Bunun icinde turkiyede herhangi devlet unv. kayit olup bu dersleri vermem gerekiyormus. Kaydimi 2015-16 egitim yili icin yaptirdim. Iki senede tamamlaniyor bu 11 tane ders. Devam zorunlugu yok yani ingilterede kalip sadece sinavlara calisip turkiyeye gidebilirsiniz. Ben masterimi yapacagim bu sene ve alacagim derslerin sinavlarina gidip gelecegim turkiyeye. Bi kararin cikmasinin bu kadar uzun surecegini bilseydim masterimi gecen sene ertelemezdim. Bir seneme mal oldu anlayacaginiz. Size tavsiyem hicbirseyinizi ertelemeyin bu denklik icin. Kendiliginden sonuclanir. Umarim yardimci olabildim ve bi fikir sahibi olmus oldunuz...
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi