Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Konumuz : Hukukçular Biz bizi konuşuruz! Konusu "hukukçular" olan ve diğer alanların konusu içine girmeyen sohbetlerimiz için.

kurum avukatlığı hakkındaki tavsiyeleriniz nelerdir

Yanıt
Old 15-10-2013, 23:34   #31
Av. Çağla Manga

Merhaba, bende şu anda stajyer avukatım ve kurum avukatı olmak istiyorum. Yalnız kurumlar yavaş yavaş mülakatla almaya başladı, 2014te merkezi alımların son bulacağına dair söylentiler var. sizce merkezi alımlar kalkar mı? Merkezi alımlar kalktığında kpss biraz formalite olcak açıkçası.
Old 19-10-2013, 11:18   #32
siloos

kurum avukatlığı ile ilgili sayılan onca olumsuzluğa rağmen serbest çalışmaktansa veya serbest çalışan bir meslektaşın yanında SGK lı veya özel bir şirkette çalışmaktansa kurumun en azından bayan meslektaşlarım için en iyisi olduğu kanısındayım. şöyle ki 2010 yılında mezun oldum ve bir avukatın yanında çalışmaya başladım. ne kadar iyi olursa olsun yine de patronunuz var. ve kurum için bahsedilen denetimlerin aynısı bir şekilde patronunuz için de geçerli ve ne yazıkki bir avukat olarak alınan ücret çok az. aynı yıl kpss'ye girdim puanım yüksek olmasına rağmen mesleğimde aktif olmak adına tercih yapmadım (ki hayatımın en büyük pişmanlığıdır.) söz konusu ofiste 1.5 yıl çalıştıktan sonra kendi ofisimi açmaya karar verdim. ben ve 1 ortağım yukarıda bir meslektaşım detaylıca yazmış ki ödemediğimiz vergi, masraf, bağ-kur vs. kalmadı ama yeteri kadar kazanamadık. iş getirme vaadleri boş çıktı ve sonunda ofisi kapattık. şimdi bir şirkette çalışıyorum. serbest avukatın yanında alacağımdan daha iyi bir ücret alıyorum. ama inanın mesai saatlerimiz çok uzun. hafta içi 19.00-19.30 arası cumartesi ise en erken 17.00 de çıkıyoruz. 9 günlük bayram tatili tabiki yok, tatilimiz tam olarak 4.5 gün.
şimdi tüm bunlardan sonra bu sene kpss ye gireceğim tabi ama bu kez de sınavın zorlaştığını ve sistemin değiştiğini öğrenmekteyim. yine de kurum için zorlayacağım. cmt-pazar tatil 5.30 da mesai biter. pek çok arkadaşım oldukça da rahat. evet denetimler, müffettişler ve bazı amirler ne yazıkki sorun çıkarıyor, illaki stres oluyor ama serbest avukatlıkta da olmuyor mu aynı stres? yine birilerine karşı sorumlu değil miyiz sanki? ücret ise belki bay meslektaşlarımın ev geçindirme sorumluluğu daha yüksek diye sıkıntı olabilirse de bayanlar için hiç de fena değil. (cinsiyet ayrımcılığı yaptığımdan değil ama ülkemiz koşullarında ne yazıkki erkeklerin maddi anlamda yükü daha fazla bu da bir gerçek) doğum izni, evlilik izni, resmi tatiller vs. bir bütün olarak düşünüldüğünde stres her yerde varken diğer koşulların serbest avukatlık veya özel sektörde olmadığı kanımca aşikar.
benim nacizane tavsiyem özellikle bayan meslektaşlarımın kurum avukatlığını düşünmeleri yönündedir.
dilerim hakkınızda en hayırlısı olur.
Old 14-11-2013, 13:03   #33
311

Merhaba,
yaşadığım son gelişmeler neticesinde, 4 yılı doldurmuş ve randımanlı çalışmaya başlamış büromu kapatarak-ya da devir vs. - kurum avukatlığı için uğraşayım diyorum.

Tüm yorumları okudum, bazılar çok ürkütücüydü. Çünkü ben serbest avukat olarak rahata alıştım, kimse bana iş emretmiyor. hastaysam, işe gitmiyorum. o gün cumaysa ya da işim yoksa, canım istemiyorsa vs. stajyeri büroda bırakıp bürodan çıkıyorum. Bu çok güzel bir duygu
Sadece bunun için bile devam edilebilir.

Ancak olumsuz yanları da var, büro her ay en azından 1000tl eksi ile başlıyor(kira vermiyorum, o sebeple masrafım çok düşük kalıyor)
1000TL'nin üzerine çıkan rakam benim, doğru. Ama düzenli bir gelir değil. kimi aylarda 4000-5000 artıda oluyorum. Kimi aylarda ise masraf artı ehhh, bişeyler kalıyor.
Müvekkillerim genelde gerçek kişi, bu sebeple, sözleşme yapmama rağmen, riskleri açıklamama, masraf iadesi karşı vekalet ücreti ile ilgili uyarmama rağmen en ufak bir olumsuzlukta "avukata" fırça atabileceklerini düşünüyorlar.
Geçen gün, hakimin son dakikada kanaatini değiştirecek nitelikte savunma yapıp yeni delilleri bildirmek için ek süre elde ettiğim duruşma çıkışında -çok yakın görüştüğüm- Müvekkilim bana "kendimi hiç savunulmamış gibi hissettim" dedi. Akabinde, o anda ufak bir soğuma yaşadım, hem meslekten hem de müvekkillerden.
Yok, biliyorum, müvekkil avukatın en büyük düşmanıdır. Yaptıklarımız göze görünmez de olumsuzluklar bize fatura edilir..
Heves kırıyor işte. ve bu tek ya da son değil, bir çoğu böyle.
Hasta olduğumda telefonu kapatamıyorum yahut hastanede sıra beklerken açmamazlık edemiyorum. Çünkü bugün değilse yarın görüşmek zorundayım, büro bensiz işlemiyor.

4 senede kaç kez büro kapattım kim bilir, hayalimde tabi. ama pes etme olgusunu kabullenemediğim için caydım fikirlerimden. Şimdi kurum avukatlığı gibi bir kavram düştü aklıma, yazılanları okudum, dediğim gibi...tüyler ürpertici şeyler vardı.

Maddi kazancı geçelim, özgürlük hissini de mesai dışı rahatlık uğruna feda edelim; gerçekten bu kadar kötü mü kurumlarda çalışmak? her kurum avukatlığı kukla şov mu, yoksa gerçekten hukuk nosyonumuzu dilekçeye davaya yansıtma imkanımız, "şurdayım, burdayım" diye hesap vermeme durumumuz var mı? Kurum avukatı olunca azar mı işitiyoruz?
Old 18-11-2013, 14:20   #34
detay82

Kurum avukatlığında denetim var da serbest avukatlıkta yok mu?

Geçen ay, bir tanıdığımın kiracısına kirasını ödemediği için noterden ihtarname çektik (30 gün süre vererek tahliye istemiyle ilgili),

Bu ihtarnameyi çekmeden önce müvekkile bir kaç kez anlattım süreci, ona rağmen ihtarname tebliğ edilmiş mi diye belki 5-10 kez arandım, aynı şeyleri defalarca anlattım.... daha uzun hikaye ama devamını az çok anlar meslektaşlarım...

Bir davaya baktığınızda geceleri, hafta sonları, canları istediği zaman ararlar sizi müvekkiler...

Serbest avukatın her anı denetimde, (cep telefonları kanımca biz serbest avukatların gizli bir düşmanıdır)

Kurum avukatını ise sadece devlet, o da belirli periyotlarla, usulüyle denetler.

Yeni başlayan meslektaşlarıma, çok sağlam bir maddi güçleri ve aynı zamanda maddi gücü olan bir çevresi yok ise, serbest avukatlığa hiç atılmadan, kurum avukatlığını kazanmaya çalışmalarını şiddetle tavsiye ederim.
Old 04-12-2013, 18:20   #35
nilgünk

arkadaşlar ben de artık her kurumun kendi sınavını açacağını kpss ile alımın duracağını hatta bununla ilgili kanun hükmünde kararname olduğunu duydum. dün iskinin bir avukatı ile görüştüm, halinden çok memnun, 10 sene serbest çalışıp kuruma geçtiğini söyledi ,bir şikayeti yok , böyle giderse her kurum malesef kendi sınavını yapıp alım yapacak, bu da biryerlerde tanıdığınız yoksa giremeyexeğimiz anlamına geliyor .gidişat kötü. 2014 kpss son çare diye düşünmekteyim
Old 07-12-2013, 16:52   #36
berrin_selçuk

Yani 2014 kpssden sonraki atamalarda merkezi alım devam eder diye mi düşünüyorsunuz?
Old 05-01-2014, 12:53   #37
karine

1 sene avukat yanında SGK'lı olarak çalıştıktan sonra kamu avukatlığına girdim. İlk zamanlar için mali olarak rahatladığımı itiraf etmem gerekir. Ancak ilerleyen zamanlarda kamu avukatlığı çile haline dönüştü. Öncelikle işinizi yaptığınız zamanlarda amiriniz tarafından tehdit olarak algılanıyorsunuz ve ciddi bir baskı altına alınıyorsunuz. Yazılarınız titizlikle incelenip noktalama işaretlerinden ya da eşanlamlı kelimeler yüzünden bozulabiliyor. Çünkü eksiksiz bir iş yapmış olmanız mümkün değildir. Araç yokluğu ciddi bir sıkıntı.Değişen kadrolar da çalışma düzeninizi de baştan aşağı değiştirebiliyor. Aniden her gün fazla mesai yapmaya başlamanız, parmak izinizin alınması, gün içinde dosya takibi için adliyeye dahi çıkmanıza izin verilmemesi, icra dosyalarınız için tek yapabildiğinizin düşmelerini engellemek olması ve icra dairesine gitme gerekliliğini anlatmakta güçlük çekmeniz mümkün. Özetle kurum avukatlığında mali hususlar öngörülebilir olmakla birlikte çalışma koşulları rahattır diye bir varsayımda bulunmak yerinde olmaz.
Old 07-01-2014, 02:57   #38
bilimsel hukukçu

çok faydalı bilgiler okuyorum.
bendeniz de 2014 kpss yi önemsiyorum ve lacağım 90 la ilk atamada atanmayı düşünüyorum. Serbest avukatlık zor iş
Old 07-01-2014, 10:35   #39
txyz

Kurum avukatlığı tamamen kuruma göre değişiyor, bazıları nispeten rahatken bazıları angarya sayılabilecek işlerle gereksiz bir yoğunluğun içinde. Maddi olarak önünü görebilmek ise önemli bir artı.

Serbest avukatlığın ise ne kadar serbest olduğu tartışılır. Serbest avukat sayısındaki artış da nihayetinde sınırsız bir ekonomik girdi olmadığı için olumsuz etkiye sahip.

Kurumlardaki yönetim hususuna gelirsek,genelde eğitim düzeyi sizden düşük siyaseten o konumlara gelmiş insanlar maalesef avukatı kendisine rakip görüyor ve ellerinden gelen zorluğu çıkarıyorlar ama kurum iyi araştırılırsa amir konusunda da sıkıntı yaşanmayacak bir yer seçilebilir.
Old 26-05-2015, 10:56   #40
mf_u

Alıntı:
Yazan nilgünk
İstanbul barosuna kayıtlı ve ikinci altı ayında olan stajyet avukatım.6 aydır bir hukuk bürosunda çalışıyorum ancak avukatlık mesleği hala beklentilerimi karşılayabilmiş değil,gün boyu adliyelerde koşturma temposu ağır geliyor,üstelik mesleğin stresi de cabası.

2013 yılında açtığınız konu başlığınızdaki endişeleri stajının ikinci altıncı ayındaki bir stajyer avukat olarak ben de yaşıyorum. Aradan geçen süre içerisinde kurum avukatı oldunuz mu? Yoksa serbest mi çalışıyorsunuz? Düşüncenizde değişen şeyler oldu mu?
Old 26-05-2015, 16:12   #41
Av.Selim Balku

Alıntı:
Yazan mf_u
2013 yılında açtığınız konu başlığınızdaki endişeleri stajının ikinci altıncı ayındaki bir stajyer avukat olarak ben de yaşıyorum. Aradan geçen süre içerisinde kurum avukatı oldunuz mu? Yoksa serbest mi çalışıyorsunuz? Düşüncenizde değişen şeyler oldu mu?

Bir yılı aşkın süredir soruyu soran üye THS'YE katıl(a)mıyor, demek ki kurum avukatı olmuş...
Old 08-07-2015, 08:56   #42
Av.Ali Osman Kubur

Mesaj Kurum Avukatlığı hakkında söyleşiler

Merhaba. Kurum avukatlığı hakkında bilgilerinizi paylaşır mısınız? Kazanmak zor mudur? Maaşları ne kadardır? Serbest Avukatlığı bırakıp Kurum Avukatlığına tercih yapmak ne denli değerdir? Cevaplarınız için şimdiden teşekkürler..
Old 15-07-2015, 12:34   #43
hira

Bir çok kurum KPSS B + mülakatla avukat almaya başladı. Kurum alım yapacağı sayının 2 veya 3 katı kadar başvurucuyu, kpss sıralamasına göre mülakata çağırır. İlanları belli bir tarihi yok her kurum farklı tarihlerde alım yaptığından ilanları takip etmenizi öneririm. Bildiğim kadarıyla KPSS A ile kurum avukatı değil hukukçu uzman yardımcıları alınıyor. Mülakatla alınırsanız eğer yerleştiğiniz senenin puanı halen geçerli olduğundan tekrar tercih yapma hakkınız bulunuyor, ancak muvafakat sorunu ortaya çıkabilir. Tercih yapmadan önce kaçıncı dereceden başlatılacağınızı ve vekalet ücreti konusunda havuzun dolup dolmadığını araştırın derim
Old 12-11-2015, 20:09   #44
Av.Tuba Özge

Ben de bu konuda tavsiye almak istiyorum ben özel sektör istemiyorum ama kurum avukatı Nasıl olunur bilmiyorum hangi sınavlara girecez bir yardımcı olursanız çok sevinirim
Old 16-11-2015, 16:41   #45
hira

Kurum avukatlığı için KPSS p3 puanınızın olması gerekiyor, kurum avukatlığı istiyorsanız KPSS 2016 ya başvuru yapmayı unutmayın
Old 01-08-2016, 14:50   #46
av.tgb

Kurum avukatıyım, araştırma yaparken tesadüfen okuduğum bu konuya yorum yapmak istedim, çünkü pek çok kişi aynı soruları soruyor. Ben de maddi imkansızlıklar, çevremin olmayışı gibi sebeplerden dolayı seçtim kamuyu, yaklaşık 5,5 yıl oldu. Kurum avukatlığı nasıl derseniz bu sorunun cevabı kurumdan kuruma değişir. Tercih yapmadan önce mutlaka birilerine ulaşıp aklınızdakileri sormaya çalışın. Amir çok önemli, çokdan da önemli Mesai saatlerimiz 8.30-17.30, sabah 15 dk geç kalmanız sorun olmuyor. Mesai saatleri dışında arayan soran olmaması muhteşem bir duygu. Adliyeye gittiğimde abartmadan arkadaşlarımla görüşmek, şahsi işlerimi halletmek gibi şeyler sorun olmuyor. Misal 11de duruşmadan çıktım, 12de öğle arası. O 1 saat için işe gelmemi bekleyen yok. Çoğu adli tatilde kullanılmak ve önceden aramızda anlaşarak herkesin aynı anda izne ayrılmaması şartıyla yıllık izinlerimizi kullanıyoruz. Maaşlar en çok merak edilen sanırım, ben KİT'de çalışıyorum ve vergi olayı aralık ile ocak maaşımız arasında ciddi fark yaratıyor. Ocak maaşım 4bin civarıyken haziranda 3.300 civarına düştü, temmuzda enflasyon farkı ile 3500ü buldu filan tutarsız yani. Ocak ayında vekalet ücretimiz 2016da 14000 kadardı, 600 civarı da temmuzda enflasyon farkı alacağız. gerisini siz hesaplayın işte. Onun dışında kitap,kırtasiye gibi durumlarda problem yaşamıyoruz. Şoförsüz bir aracımız var, isteyen kullanabiliyor. Ancak ben bölge müdürlüğünde çalışıyorum, duruşmalarımız çok geniş bir bölgede oluyor. Bölge Müdürlüklerini tercih etmeyin derim. Başka da sorusu olan varsa seve seve cevaplarım.
Old 04-08-2016, 10:52   #47
hukukkızı

Alıntı:
Yazan hukukkızı
henüz tazecik bir kurum avukatı olarak ben de birkaç şey söyleyeyim bari

1 senesi staj olmak üzere yoğun bir tempoda çalışan bir büroda 2 sene çalıştım. Mesai yok, öğle arasına 5 dakika bile kalmış olsa adliyeye gitmek zorundasın, akşam çıkışlar bir iki saat sarkabilir vs vs memur bir ailenin kızı olarak bu tempom aileme de ağır geldi haliyle tabi bunun yanı sıra bir takım ipini koparmış müvekkiller yüzünden depresyona girmem de cabası

son kpss atamasıyla atandığım kurum ise oldukça sakin, gelen giden yok, amir-müdür yok, karışan yok, niye şu saatte geldin, bu saatte çıktın diyen yok
önümde dosyalarım bütün gün Yargıtay kararları ve kurum mevzuatı arasında gezinip duruyorum, mutluyum

gerçi çalıştığım büronun hakkını yiyeyem orda da çok mutluydum ama yorgunluğu ileride kuracağım aile yaşantım için sıkıntı doğuracaktı.

bakalım zaman ne gösterecek

bugün 3. yılımı bitirdim kurumda
geçen süre zarfında ailemi de kurdum

amirim, benim hukukçuluğuma ikna olduğu günden beri hiç bir şekilde bana karışmıyor, şu an hukuk şubesinin koordinatörü pozisyonundayım ve doğrudan il müdürüne bağlıyım, saygı görüyorum, kimsenin hesap sorması gibi bir durumu yok, maşallah diyeyim

bazen idarinin işleyişi ve hukuk örtüşmüyor, bu gibi zamanlarda ekstra efor sarfetmek gerekiyor, yine de özelde harcadığım enerjinin %10'u bile değil

yine de önceden kurumlara atanan birileriyle görüşüp ona göre tercih yapmak faydalı olacaktır
Old 06-07-2020, 12:05   #48
mkhukuk

Varsayılan zaman

Alıntı:
Yazan hukukkızı

bakalım zaman ne gösterecek

Bu mesajı 2020 yılında okuyan bir yeni mezun olarak, zaman size ne gösterdi bilmek istedim değerli meslek büyüğüm.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi